Autor Tema: Prirodni rojevi  (Pročitano 78966 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Marko Kek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
Odg: Prirodni rojevi
« Odgovor #75 poslato: Maj 14, 2012, 09:55:03 »
A šta se događa sa prirodnim rojem u prirodi, kada pronađe svoje mesto - dom ? Nema satnih osnova, nema lagla, nema ništa ...
Ili sa rojem, kojeg staviš u PRAZNU vrškaru ?
Najsigurnije je ako nema ništa u košnici kod useljavanja roja :)

Pozdrav svima ?

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Prirodni rojevi
« Odgovor #76 poslato: Maj 15, 2012, 09:29:00 »
Nije sve tako crno kako nam se čini zbog loših vremenskih prilika, naime u nedelju oko 19:30 sam skinuo prvi ovogodišnji roj sa breskve moje tetke, gde se uhvatio ko zna pre koliko dana, verovatno u petak ili subotu, jer je tada još bilo lepo vreme, a ne znam ni odakle je tamo došao jer u bližoj okolini nema pčelinjaka. Pčele u roju su izgledale prilično jadno, prokisle, smrznute, verovatno i gladne, one koje su pale na zemlju nisu mogle da uzlete već su se skupljale u malu gomilicu i grejale međusobno. Smestio sam ih nabrzinu u jedan šestoramni nukleus jer se bližio mrak i odneo kod oca u dvorište, on ih od juče hrani i kad bude prvi lep dan videćemo šta je unutra.

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Prirodni rojevi
« Odgovor #77 poslato: Maj 15, 2012, 14:15:55 »
Dobar i velik roj !!!

Van mreže vojkan randjelović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 84
  • Pol: Muškarac
Odg: Prirodni rojevi
« Odgovor #78 poslato: Maj 21, 2012, 00:03:41 »
U subotu 19.05 sam slucajno naleteo na prirodni roj na nemogucem mestu,pored smog auto puta u siprazju.Bio je malo manji od ovog Draganovog a na samo nekih 30 Km od moje kuce.Dok sam se ja organizovao vec je poceo da pada mrak a vozila samo jure i osvetljavaju #belu utvaru# tj meme pored puta.Nesmem ni da pomislim sta bi mi se desilo da me je policija videla kako preskacem ogradu i vucem neke #kutije# pored auto puta i prema mostu,ko zna sta bi pomislili i kako bih objasnio da na spremam neku DIVERZIJU.Kako su uslovi za skidanje roja (meni je to prvi roj koji skidam) bili nemiguci (stalni prolazak automobila i kamiona,mnogo buke a i farovi u prvom mraku) manji deo pcela nije uspeo da udje u kosnicu tj. one koje nusu upale unutra nekih 20-30% a ja sam morao da prekinem sa radom jer je vec bio potpuni mrak.
Ovo je samo uvod poenta je da sam uvek bio malo SKEPTICAN kad procitam negde o energiji prirodnog roja,zato se sada izvinjavam svima koji su ovde ili drugde pisali o toj energiji jer sam iskreni mislio da je uvek bilo preterivanja u povrsini izvucenog saca.Ovo ne bih poverovao ni rodjenom ocu da se nisam sam uverio.Naime preko noci kosnica RV jedan nastavak sa dva rama sa SO i dva rama sa trako od 10cm SO su bila u kosnici (toliko se naslo za pocetak).Zaboravio sam da skinem mrezici sa leta preko noci i to sam ucinio tek danas (nedelja 20.05.  oko 10 sati pre podne.Oko 14 sam otvorio kosnicu da dodam i ostale ramove sa SO i imam sta da vidim: 4 I slovima cetiri RV rama KOMPLETNO izvucenih i dva zaperka velicine sake na poklopnoj dasci.NEVEROVATNO sve to za samo 14-16 sati,cak je na jednom zaperku bilo i polenovog praha sto se vidi na slici.
Jedino sto me malo buni u celoj situaciji je to sto je drustvo malo bucnije tj. bruji (zuji) dok su mi ostale kosnice mirne.Pitam se da mi nije mozda matica ostala napolju i da nije usla ili je to normalno za prve dane ovakvog roja.Rezervnu maticu imam za prvu pomoc ALI KAD DA GLEDAM leglo dali odmah ili da sacekam dan-dva dok se one komplet organizuju (a vidim da im je organizacija TIP-Top)

Van mreže vojkan randjelović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 84
  • Pol: Muškarac
Odg: Prirodni rojevi
« Odgovor #79 poslato: Maj 21, 2012, 00:05:41 »
IZVINJAVAM se uzastopna poruka

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Prirodni rojevi
« Odgovor #80 poslato: Maj 22, 2012, 09:45:25 »
Vojkane, lako se može desiti da je u tom roju bilo više matica. Često i prvi roj ne izvede stara matica, nego nekoliko mladih. Upravo se to može zaključiti po onome što si napisao da jedan deo pčela nije hteo da uđe u košnicu. Tu, na spoljnom zidu je ostao miris matice koju je prihvatila jedna grupa pčela i one nerado ulaze u košnicu.
Kada je roj sa jednom maticom, sve pčele vrlo brzo uđu u košnicu.

Može se desiti u tom slučaju da roj ostane bez matice. Jednostavno, pčele su podeljene u određene grupe koje su se priklonile nekoj od matica i postaju neprijateljski raspoložene prema ostalima.

Zujanje koje si opisao može da bude i znak da je matica trenutno na sparivanju ili da je nema. Kada mlada matica izlazi na sparivanje može se uočiti uznemirenost pčela na letu i uznemireni let oko košnice.

U svakom slučaju je dobro dodati ram sa mladim leglom tom roju. Time ćeš istovremeno proveriti ima li matice (pčele će započeti prisilne matičnjake ako je nema). One teorije da zbog dodatog legla roj ubije mladu maticu su stvar paušalne procene i nisu tačne.

Nemoj da pri proceni prisustva mlade matice u roju gledaš to što se pojavi matičnjak sa pravilno zanesenim jajetom. To izgleda pčele refleksno urade i kada je matica tu. Najbolja provera je sa leglom.

PS
Jedan naš pčelar („prirodnjak“) kaže da pčele prirodno grade ćelije 4,9, pa imanje. Jesi li premerio koji je promer ćelija na ovom saću.  :D
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže vojkan randjelović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 84
  • Pol: Muškarac
Odg: Prirodni rojevi
« Odgovor #81 poslato: Maj 22, 2012, 11:44:59 »
Dragane tvoje pisanje je prevagnulo u donošenju moje odluke.Naime dvoumio sam se dali da ubacim (jedinu) rezervnu maticu ili da isečem DB ram sa leglom i ubacim moram da sečem jer sam ih naselio u RV.Ubaciću mlado leglo  to mi je nadam se sigurnije nego da "žrtvujem" maticu.Inače veoma su mirne i izvukle su još 2 ram i počele treći ali koliko god da sam se trudio ( a bila je velika gužva na ramovima) mlado leglo nisam primetio.Ako danas vreme dozvoli (jer se trenutno spremaju sikire da padaju koliko se smrklo) popodne ubacujem leglo za svaki slučaj.Nisam merio a i nemam čime ali čini mi se da je malo veće od ovih 4,9 naravno u poredjenju sa starim crnim saćem ALI oko vara pa je ovo samo ono "ČINI MI SE AKO ME OKO NE VARA"
Dragane hvala na savetu i odgovoru

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Prirodni rojevi
« Odgovor #82 poslato: Maj 22, 2012, 12:28:09 »
Ako grade saće, trebalo bi da je sve u redu. Već sam u jednoj temi pisao da matice na novom saću izgrade više matičnih ćelija (zvončića) na novom saću ako sa maticom nešto nije u redu. Pre dva-tri dana sam imao takav slučaj i slikao novoizgrađeni ram koji to jasno pokazuje i to je pravilo. Tada i gradnja saća lagano prestaje.Sada sam u firmi, ali ću te slike postaviti danas na forum.


Onda verovatno imaju mladu maticu i zato nema legla. Samo budi oprezan. Kada su u pitanju rojevi sa više matica, ta poslednja koja je preostala može biti i oštećena i sparivanje bi bilo problematično. Često sam ih nalazio sa iskrzanim krilima, što znači da su ih pčele čeljustima hvatale za krila. Kasnije su ih prihvatile, ali od „izvini“ nema ništa: povrede ostaju.

Možda bi mogao da nešto „skarabudžiš“ da ne sečeš saće. Ako imaš dva nastavka, podbaci prazan i ubaci ram vertikalno. Sutradan ga možeš skloniti, kada proveriš započinju li matičnjake.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Mirko Bradić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čazma
Odg: Prirodni rojevi
« Odgovor #83 poslato: Maj 23, 2012, 18:44:41 »
Nisam siguran jel moje pitanje spada u ovu temu al probat ću,svugdje se piše šta sa novim rojem al mene zanima šta sa pčelama koje su ostale  u košnici iz koje je roj izašao ,jel im se može pomoći prihranom ili na neki drugi naćin da postanu proizvodno društvo i da ojačaju .

Van mreže vojkan randjelović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 84
  • Pol: Muškarac
Odg: Prirodni rojevi
« Odgovor #84 poslato: Maj 24, 2012, 07:23:56 »
Tako sam i uradio Dragane još onog dana kad si mi odgovorio a kako mi bilo žao da sečem leglo i larve odsekao sam držače rama,dodao još jedan nastavak u ubacio osakaćeni DB ram vertikalno,sad čekam da vidim šta će da se dešava

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Prirodni rojevi
« Odgovor #85 poslato: Maj 24, 2012, 07:40:39 »
Kod mene za sada nema rojeva , prije ovih kisa sve je pregledano mozda koji maticnjak bio sakriven,. sto neznaci da nece izaci koji posle ovih kisa  , ali sta je tu je ako izadje garant ce biti veliki ...

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Prirodni rojevi
« Odgovor #86 poslato: Maj 24, 2012, 08:01:31 »
Nisam siguran jel moje pitanje spada u ovu temu al probat ću,svugdje se piše šta sa novim rojem al mene zanima šta sa pčelama koje su ostale  u košnici iz koje je roj izašao ,jel im se može pomoći prihranom ili na neki drugi naćin da postanu proizvodno društvo i da ojačaju .

Ono pčela što u košnice preostane posle odlaska roja, može izgledati solidno, prvih dana. Čini se da ima prilično pčela. Međutim, posle izvesnog vremena dođe do smanjenja broja pčela.
Treba znati da će u takvim košnicama jedno vreme biti prisutno i puno trutova i to stvara lažnu sliku o brojnosti pčela.
Naravno, dobar deo starih pčela nestane.
Takođe, kod većeg broja ovakvih društava se nešto duže čeka na sparivanje matica (za razliku od izašlog roja, gde matice brzo pronesu).

Sve to može dovesti ova društva i na ivicu opstanka.

Jedna od prednosti je što u plodištima ovih društava ima obilje polena. Da se ne bi došlo u situaciju da deo pčela prestari i kasnije slabije hrani leglo, ja praktikujem da ih pojačavam leglom iz drugih košnica. To je dobro, ako pčelar nije u mogućnosti da neka društva malo oslabi i svede na razumnu meru, da se i ona ne bi izrojila. To je bolje raditi na vreme, da pčele mogu to leglo kvalitetno da održavaju.
Starije leglo koje se doda će u određenom momentu popraviti starosnu strukturu pčela, a pčele će prilično dobro odhraniti mlađe leglo, jer jedno vreme nisu bile u prilici da uopšte hrane leglo. Može se primetiti da leglo na prvim zaleženim ramovima kod ovakvih društava „pliva“ u obilju mleča. Kasnije, zbog težnje društva da se više razvije, ovo se ne dešava i leglo može biti slabije hranjeno.

Zato je moj predlog da se ostatak izrojenog društva pojačava leglom. Ako se doda dovoljna količina legla, društvo se može vratiti u normalno, proizvodno stanje. U svakom slučaju i sa nešto manjim pojačanjem se može obezbediti da to bude dobro zazimljeno društvo.
Prihrana se podrazumeva. Naročito kada je vreme takvo da je unos nektara slab.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Mirko Bradić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čazma
Odg: Prirodni rojevi
« Odgovor #87 poslato: Maj 24, 2012, 09:26:36 »
Dragane hvala vam na savjetima  stvarno bi volio imat takvog mentora ,pozdrav svima.

Van mreže Nikolić Nemanja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: grkinja
Odg: Prirodni rojevi
« Odgovor #88 poslato: Maj 28, 2012, 00:35:30 »
Juče i u petak sam uhvatio po jedan roj i naselio svoje prve 2 košnice. Jedan zauzima 5 a drugi 8 ramova. Nadas smo ih prekontrolisali i lepo su se smestili. Kompletno izgradili po 4 rama i peti oko 2/3. Oba su imala više matica.


Ovo je jučerašnji...

Van mreže vojkan randjelović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 84
  • Pol: Muškarac
Odg: Prirodni rojevi
« Odgovor #89 poslato: Maj 28, 2012, 08:54:00 »
Dragane merio sam juče ćeliju i koliko vidim nije ispod 5mm sigurno a koliko je tačno neznam jer sam merio lenjirom.Uglavnom ispod 5 nije (koliko je moje oko sigurno i lenjir validan za takvo merenje)