Autor Tema: Nacrti delova  (Pročitano 186228 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #165 poslato: Maj 22, 2015, 13:12:59 »
Koliko su visoke letvice na podnjaci - obicnoj bez hvataca polena? 20 mm?

I neigde nema tacnih dimenzija cele kosnice kao ni njenih mera - ni EV ni RV ima gomila hvataca polena i par drugih stvari ali pravih mera nigde na skupu ... znamo svi ali nigde da je postavljeno - podnjaca npr ...

Van mreže Aleksandar Dželetović

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 37
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Selo Štulac
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #166 poslato: Decembar 13, 2015, 13:40:02 »
Molio bih za jednu informaciju.Poceo sam da pravim skice na papiru da mi sluze za izradu kosnica Rodna Voja pa mi treba jedan podatak jer mi se sa crteza na foriumu javljaju neke nelogicnosti ili su moje prethodne informacije  netacne.Pitanje je sledece:koliki je razmak po visini izmedju ramova u kosnici Rodna Voja ?

Van mreže Rade Matičić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 16
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik, 170mnv
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #167 poslato: Decembar 14, 2015, 00:33:24 »
Ацо, пошто видим да ти нико није одговорио... Размак између рамова по вертикали, од сатоноше из првог наставка до доње летвице из другог наставка је 10мм. Прочитај ову тему, све је описано... Поздрав...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #168 poslato: Decembar 14, 2015, 01:25:09 »
Да, управо тако , размак је 10мм.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Julijan Cordas

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 30
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: kucura
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #169 poslato: Februar 16, 2016, 20:57:04 »
U postu 75 je prikazana podnjaca sa skidacem polena a na podnjaci ima dva leta.Za cega sluzi gornje leto-.I jos jedno pitanje-kolika su okca na mrezi kroz koju propada polen u fioku.Hvala.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #170 poslato: Februar 16, 2016, 21:21:55 »
Kada skupljaš polen zatvoriš gornje leto pa pčele idu na donje i prolaze kroz rešetku i tako otresaju polen sa nogu, kada zatvoriš donje a otvoriš gornje ne idu kroz rešetku te se polen ne skuplja. Donja mreža kroz koju polen pada je što šira a da pčele ne mogu kroz nju (3-3,5mm)

Van mreže Aleksandar Dželetović

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 37
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Selo Štulac
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #171 poslato: Mart 26, 2016, 14:35:12 »
Hvala na odgovoru. :)

Van mreže Aleksandar Dželetović

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 37
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Selo Štulac
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #172 poslato: Mart 27, 2016, 10:36:04 »
Molio bih sve voljne pčelare da mi pomognu.O čemu se radi.Pravim košnice za sebe RV po odobrenju gospodina Voje Brstine,ali košnicu u životu nisam očima video bliže od 2m bilo koje vrste.Nisu mi jasni crteži podnjače.Mislim na podnjaču anti varoznu sa hvatačem polena sve je u delovima čini mi se razbacano upravo ono o čemu je Miodrag govorio u par postova iznad.Molim da neko postavi detaljan crtež (svaka pozicija zasebno sa merama i koliko komada) podnjače,zbega i poklopca .Hvala unapred.

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #173 poslato: Mart 27, 2016, 21:18:54 »
Ja mislim da je sve veoma dobro objašnjeno, posto sam i sam krenuo u izradu kosnica prevashodno podnjace i zbegove kao i krovove i ramove, nastavke cu kasnije jer ipak treba iskustva za rad preko 10 cm sirine daske i spajanje vise dasaka i jednu celinu tj stranicu, ali otom potom...

Da bi shvatio nacrt kosnice bilo koje moras pre toga da shvatis njenu funkciju, ako zelis da napravis podnjacu pre toga moras da tu podnjacu vidis i sopstvenim rukama predjes svaki deo te podnjace jer jedno je skica a drugo je u rukama drzati gotov rad, meni je ovo treca godina bavljenja pcelarstvom i tek sada sam krenuo u izradu jer tek sada imam pravu viziju sta mi treba na pcelinjaku za moj nacin pcelarenje...

Nemoj da me shvatis pogresno Kolega samo hocu da ti kazem da je najbolje da kupis jednu novu kosnicu koja ce ti sluziti kao maketa za dalji rad a najbolje bi bilo da odes kod nekog stolara da ti pokaze sam proces izrade kosnice bilo koje DB, LR ili RV ako je prave ali sve je to nebitno svaka kosnica ima iste delove samo su dimenzije razlicite i razne modifikacije bitno je da vidis sklop podnjace uzivo a onda ce ti ove skice biti potpuno jasnije imaces sopstvenu viziju kako treba da izgleda i njenu funkciju a dimenzije ces lako primeniti...


Puno pozdrava
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Aleksandar Dželetović

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 37
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Selo Štulac
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #174 poslato: Mart 28, 2016, 01:15:12 »
Dobro je da neko ima u mojoj okolini da koristi Rodnu Voju.Jeste da je Blace Toplička oblast i da je oko 80km od Vrnjačke banje ali opet da ja znam najbliži sa Rodnom Vojom si ti.Eto vidiš ja sam prvo napravio nastavke ,pa ramove pa sad treba da napravim podnjače,zbegove i krovove.Crteži za nastavke i ramove su extra (lako se nalaze postavljeni da može da napravi svako ko je malčo vičan radu),samo sam ja osdstupio od crteže malo jer sam umesto veze na crtežu pravio cink vezu.Kad bi neko postavio takve crteže i prezentaciju ili animaciju kako se već zove za podnjače,zbegove i krovove da su razumljivi,tačnije kotirani kao nastavci bilo bi ekstra i ne bi trebao da uzimam u ruku gotovu podnjaču da bih napravio ;) .Ovako u utorak će mi prijatelj doneti podnjaču od DB košnice pa ću napraviti za Rodnu Voju 8) .Inače kad se zainatim  đavola na ledu  mogu da potkujem  ;D Pozdrav i nemoj šta zameriti.

Van mreže Dragan Miskin

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bajina Basta, 257 mnv
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #175 poslato: Januar 24, 2017, 18:31:36 »
Da li neko radi sa podnjacama bez poletaljke.


Evo jedne ideje za podnjacu sa kosim letom.



Per aspera ad astra.
Trnovit je put do zvezda.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #176 poslato: Januar 26, 2017, 09:22:43 »





                    Мени је интересантна ова подњача посебно за контејнер. Да ли сте их већ израдили и да ли их користите ?

Van mreže Dragan Miskin

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bajina Basta, 257 mnv
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #177 poslato: Januar 26, 2017, 11:49:01 »
U toku izrade sam. Nisam ih jos koristio ali imam nameru da ih postavim na kosnice.
Per aspera ad astra.
Trnovit je put do zvezda.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #178 poslato: Januar 26, 2017, 14:29:36 »
Dragane, odlična podnjača.
Malo je komplikovanija za izradu (za nas amatere-stolare)?

Van mreže Dragan Miskin

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bajina Basta, 257 mnv
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #179 poslato: Januar 26, 2017, 15:21:24 »
Pa što duže radim na ovom nacrtu pre izrade sve više imam
razloga da je uradim. Bolja zaštita od vetra, u kišnom periodu
nema zadržavanja kapi i vlage na letu, olakšano izbacivanje smeća i mrtvih pčela.
To su samo neki zaključci.

Da napomenem. Antivarozna mreža je urađena kao fioka i vadi se pozadi.
Kao i donja daska.
Prednja strana je sklop od tri elementa

  • letvica 20x20
  • trougla letvica regulator leta koja može da se skine a može i dase okrene i zatvori leto u toku transporta
  • donji deo sa kosom poletaljkom koji je u ravni sa nastavcima
Još sam malo doradio pa ako neko odluči mogu postaviti detaljne mere.

Uradio sam i kompletan nacrt za Eko Voja košnicu takodje pa ću i to postaviti za koji dan.
Per aspera ad astra.
Trnovit je put do zvezda.