Autor Tema: Sremuš, Medvjeđi luk, Čemaž, Crijemuša (Allium ursinum)  (Pročitano 3812 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Sremuš, Medvjeđi luk, Čemaž, Crijemuša (Allium ursinum)
« poslato: Decembar 29, 2012, 18:15:10 »
Čemaž, je veoma zdravo bilje kojega se upotrebljava za salate i supe. U principu se može koristiti kao i bijeli luk. Veoma rado ga ubilaze pčele. Naraste do visine 40 cm.
Medvjeđi luk neiskusni berači često ne razlikuju od otrovnih biljaka kao što su mrazovac, đurđica i čemerika. No, za razliku od njega nijedna od ovih biljaka nema miris na luk.
Evo nekoliko fotografija izpod mog pčelinjaka kraj Kočevja.
Lp Branko
« Poslednja izmena: Novembar 04, 2015, 15:24:28 od strane Moderator 3 »

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Medvjeđi luk, Čemaž, (Allium ursinum)
« Odgovor #1 poslato: Novembar 04, 2015, 11:43:27 »


               Ова тема је постављена пре готово три године и нико се више није јављао по њој. Можда је разлог то што представљена биљка није названа именом које се за њу користи у нашим крајевима. Наиме ради се о СРЕМУШУ.
               У питању је више него интересантна и корисна , јестива биљка која расте претежно у листопадним , најчешће буковим шумама на влажном и сеновитом месту.
               При употреби ове биљке у свежем облику подсећа на бели лук. У народу је често зову " убица отрова ". Наиме , ниједна биљка не чисти тако добро систем за варење и крв као сремуш. Најделотворнији је у пролеће када се користи као салата и тада феноменално чисти крв , жуч и јетру од токсина који су се током зиме накупили у организму.Има изузетно дејство на цревне паразите и спречава инфекцијске упале слузокоже црева.Утиче и на ниво триглицирида и холестерола у крви и регулише крвни притисак.
                Има је у мом окружењу. До сада сам је брао - листове углавном у пролеће и користио као салату.
               

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Medvjeđi luk, Čemaž, (Allium ursinum)
« Odgovor #2 poslato: Novembar 04, 2015, 12:25:20 »
Ja sam isti izvadio i posadio na dva mesta ,jedno napolje ispod januke u hladu i drugo u kantu sa zemljom.Ovo drugo unosim u staklenik u februaru i kad listovi dovoljno porastu berem salatu kad je nema nigde .Kad oberem dve trecine ostalo ostavim i iznosim napolje u bastu u hlad gde redovno zalivam dok se ne osuse  za sledecu godinu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Sremuš, Medvjeđi luk, Čemaž, Crijemuša (Allium ursinum)
« Odgovor #3 poslato: April 02, 2018, 10:52:32 »



              Више година уназад у ово време од једног комшије у Радовању добијем свеже набрани сремуш. У суботу ми је открио локацију на којој га бере. Мало је рећи да сам био запрепашћен и местом где расте и количином .
              Наиме , на око пар километара од моје колибе у једној од радовањских јаруга у којој се за одржавање равнотеже мора повући ручна кочница видео сам нешто што личи на плантажу сремуша. Место забачено , заклоњено , шумовито , пуно влаге напросто је као тепих попуњено сремушом. Има га на тоне. За петнаестак минута смо набрали по 5 - 6 кеса . Ускоро ће да процвета па ако време дозволи посетићу ову локацију бар још једном и све лепо усликати.

Van mreže voja stanojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 155
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: ub
Odg: Sremuš, Medvjeđi luk, Čemaž, Crijemuša (Allium ursinum)
« Odgovor #4 poslato: April 02, 2018, 16:32:14 »
                       Kolega, nasao si majdan!
Nemoj da beres iz korena da bude i sledece godine. To ti dodje kao i pecurke.
Hvala prijatelju, ja se najedoh pa kome smeta neka me zaobidje.


                                      Pozdrav


Van mreže Misko Savic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
  • Uvek pomogni drugima:! Tako ces pomoci sebi.
  • Lokacija pčelinjaka: Zupče - 567 m, Zubin Potok.
Odg: Sremuš, Medvjeđi luk, Čemaž, Crijemuša (Allium ursinum)
« Odgovor #5 poslato: April 02, 2018, 16:39:38 »
Pozdrav kolega Gorane evo i od mene prilog na ovu temu, ja bio u subotu i lepo nabrao sremusa i smrcka na nadmorskoj visini od 1600m, bila je lepa gozba, ostalo jos za jedan rucak, pozdrav za sve kolege, za ljubitelje prirode i darova prirode.

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Sremuš, Medvjeđi luk, Čemaž, Crijemuša (Allium ursinum)
« Odgovor #6 poslato: April 02, 2018, 21:14:00 »
Stari moj Voja te je upozorio da ne vadis iz korena da bi imao i za sledecu godinu ali ja cu ti dati jedan savet slobodno navadi jedno 20-30 lukovica i posadi u basti kod kolibe prima se bez problema i imaces ga uvek na dohvat ruke kada dodjes na vikend otkines po jedan list sa svake biljke i eto salate a za.nedelju dana mozes opet po jedan list...

Sto se tice razmnozavanja tu je malo specifican cveta i u basti ali tesko nice novi iz semena jer verovatno za nicanje trazi posebne uslove zato  verovatno i nije rasprostranjen po svim sumama vec samo na odredjenim lokacijama...
Na planini Jastrebc iznad Blaca ga ima na velikim povrsinama i do nekoliko hektara na jednoj lokaciji i kad procveta sve se beli od cvetova...
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Sremuš, Medvjeđi luk, Čemaž, Crijemuša (Allium ursinum)
« Odgovor #7 poslato: April 03, 2018, 07:58:53 »
                       Kolega, nasao si majdan!
Nemoj da beres iz korena da bude i sledece godine. To ti dodje kao i pecurke.
Hvala prijatelju, ja se najedoh pa kome smeta neka me zaobidje.


                                      Pozdrav




                        Нећу да те заобилазим већ да те поведем за Радовање. Џак на леђа па бери до миле воље. Ја сам га брао на брзину јер се смркавало а осим теби однео сам га на још пар места као мали поклончић.