Autor Tema: Cvetanje bilja u Timočkoj krajini  (Pročitano 2294 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bratislav Jovanović

  • Gost
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zaječar
Cvetanje bilja u Timočkoj krajini
« poslato: Mart 18, 2018, 21:59:29 »
Da li bi neki pčelar iz Timočke krajne hteo da podeli svoja iskustva i i podatke , iz prethodnih godina, o cvetanju bagrema, lipe i ostalog medonosnog bilja ...


Hvala unapred.

Van mreže Dusan Miletic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrbovac(opstina Boljevac)
Odg: Cvetanje bilja u Timočkoj krajini
« Odgovor #1 poslato: Mart 19, 2018, 06:37:51 »
Svega tri godine imam pcele i dosta mi je specificna lokacija,pa ne znam koliko ce Vam biti od koristi ovo sto napisem.
Lokacija mog pcelinjaka je u selu Vrbovcu na 300mnv, to je 22km od Zajecara i 17 km od Boljevca. U odnosu na Beograd Zajecar kasni 2 nedelje sa vegetacijom, Boljevac u odnosu na Zajecar jos sedam dana, moje selo jos 4-5 dana posle Boljevca. U odnosu na Nis, Krusevac , Leskovac kasni vegetacija mesec i po dana.
Pasni uslovi zavise od mikrolokacije.


Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Cvetanje bilja u Timočkoj krajini
« Odgovor #2 poslato: Mart 19, 2018, 11:18:32 »
U Negotinu i okolini postoji taj kako ga zovu "rani bagrem" ili "prvi" koji se zadnjih  desetak godina  preklapa sa takozvanim"drugim" u brdskom predelu Negotinske Kajine .Lipa ne medi u Negotinu jer je izlozena vetru u zimskim uslovima ,a lipa "pamti" zato negotinci  sele u okolini D.Milanovca na lipu i tamo se nisu proslavili zadnjih godina .U svakom pogledu  prosek je da u osam godina bagrem zamedi odnosno da bude vreme kad moze da medi ,a da ga ne ubiju niske temperature,kisa ,vetar.Za lipu vazi isto pravilo jednom u pet godina ako ubodes sad razmisli da li se isplati seliti svake godine na Oman gde osim lipe i bukve nema nicega i gde uvek preti opasnost od grabezi.Suncokret je uvek siguran,ne medi kao u Vojvodini  to su unosi 200-500gr  prosecno i to traje 10 dana od negde 25.06 pa nadalje .
Opet pored Timoka ima dosta Bagremca ali i on zamedi svake desete godine ali zato daje dosta polena i ako ne pobegnes na vreme ofarbace  bagremov med ,posto je isti duz Timoka rasporedjen Rajac,Rogljevo,Veljkovo,Mokranje,Kobisnica ,Srbovo.
Livada je u brdskom delu i to je nadmorska visina od 230-330 mnv  i ona je omanula prosle godine i kako se menja klima vrlo brzo izgori i ta trava ,a prave livade skoro da i nema jer  nema stoke narocito ovaca .Ima kupina i to ona "struga " niska sitna kupina koja medi koje godine .
Hoce da zamedi i Hrast ali se to ne zna kad ce to je vise slucajnost nego pravilo.Zato veliki pcelari iz Negotina sele u Vojvodinu na suncokret,a na drugi bagrem u Gabrovnicu ili Lucko polje  posto se Rgotina dosta preklapa sa Negotinskim bagremom. Bilo je nekih godina mada retko posejana i uljana repica u ataru Negotinskom ali sam ja samo jedne godine vrcao med od nje.Kasni suncokret ima na Salaskim poljima koji bude i u avgustu ali obzirom da je na visini ,a i u to vreme ga vec mori susa mislim da je vise polena ,a manje meda.Nikad nisam selio na taj suncikret upravo iz tog razloga .

Van mreže Bratislav Jovanović

  • Gost
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zaječar
Odg: Cvetanje bilja u Timočkoj krajini
« Odgovor #3 poslato: Mart 19, 2018, 11:44:42 »
Hvala Vam na informacijama, mene zanima da li imate okvirno datume cvetanja bagrema, lipe, i ostalih biljaka po godinama.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Cvetanje bilja u Timočkoj krajini
« Odgovor #4 poslato: Mart 19, 2018, 15:49:03 »
Nemam ali svake godine je razlicito tako da vam to ne znaci nista.I zabluda da bagrem cveta 40 dana posle dzanarike i ostale gluposti nisu tacne, zavisno od godine cvetao je 25-60 dana posle dzanarike .Dakle u zadnje vreme cveta oko 1 maja bagrem,lipa oko 10 juna ,a suncokret pocinje 25 juna .Vec sam napiso da  bagremac pocine pred kraj cvetanja bagrema i nastavlja dalje .
Bitna je fenofaza cvetanja ko cveta pre ko kasnije ,a razmak koliko dana je izmedju nikad nje isti i zavisi od vremenskih prilika u datoj godini.

Van mreže Bratislav Jovanović

  • Gost
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zaječar
Odg: Cvetanje bilja u Timočkoj krajini
« Odgovor #5 poslato: Mart 21, 2018, 07:33:33 »
Hvala na informacijama, meni to puno znači.