Autor Tema: maticna resetka da ili ne  (Pročitano 27337 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: maticna resetka da ili ne
« Odgovor #15 poslato: Mart 12, 2015, 20:17:55 »
Jednostavnije je da pod plastičnu podbaciš letvicu, ako se baš toliko savija.....

Bas sam o tome razmisljao,a jos kako bi ova limena dobro dosla na 6-7mm drveni ram sa letom ih....
Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.

Van mreže janko bizic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vrdnik
Odg: maticna resetka da ili ne
« Odgovor #16 poslato: Mart 12, 2015, 20:19:42 »
DOBRO RESENJE

Van mreže Milojko Vasic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 115
  • Lokacija pčelinjaka: Bajina Basta
Odg: maticna resetka da ili ne
« Odgovor #17 poslato: Mart 12, 2015, 21:28:28 »
Graska ostaje uvek. Ako si ramove limom podigao gore ostaje veliki razmak od donje letvice. Ja opet kazem ispravi greske. Pravila postoje. Sa okvirom od 6 mm imas rastojanje od satonose do MR 5 mm (MR upada u telo ispod okvira) a iznad mr do donje letvice ima 9 mm. Zaparke ili ne rade ili ih veoma malo rade. Ako nastavis dalje sa   tim sistemom rastojanje iznad MR ne mozes smanjiti jer su ramovi  podignuti u telo.

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: maticna resetka da ili ne
« Odgovor #18 poslato: Mart 12, 2015, 21:42:47 »
Graska ostaje uvek. Ako si ramove limom podigao gore ostaje veliki razmak od donje letvice. Ja opet kazem ispravi greske. Pravila postoje. Sa okvirom od 6 mm imas rastojanje od satonose do MR 5 mm (MR upada u telo ispod okvira) a iznad mr do donje letvice ima 9 mm. Zaparke ili ne rade ili ih veoma malo rade. Ako nastavis dalje sa   tim sistemom rastojanje iznad MR ne mozes smanjiti jer su ramovi  podignuti u telo.


Sve je jasno, samo kako i cime da jos spustim 5mm zub sa unutrasnje strane nastavka a nastavak je skovan? To je se moglo samo kada nastavak nije bio skovan a skovane sam ih kupio...


U mojoj situaciji najjednostavnije je da izbacim limove i mere su tu po PS-u...
Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: maticna resetka da ili ne
« Odgovor #19 poslato: Mart 12, 2015, 22:26:33 »
Malopre sam nesto probao sa dva nastavka, donji je imao lim nosac ramova a gornji ne, stavio sam MR sa okvirom od 10mm, i dobio sam rastojanje kao sto je i kolega Milojko rekao, od satonose do MR 5mm a od MR do donje letvice 9mm, stim sto moja MR ne upada u nastavak nego je u zlebu u okviru...ali ako bi zamenio mesta nastavcima onda bi se to rastojanje opet povecalo za onih 5mm koliko je lim  >:( ...


Koliko je sad ovo vazno ne vezano za MR rastojanje od satonose do donje letvice gornjeg rama, bukvalno je svo ono rastojanje od 10mm otislo u jednu stranu, tj. donju...


Da li je to pcelama preveliki put za prevazici, jer su ramovi visoko podignuti u nastavku zbog limova nosaca, a bez limova od satonose do vrha nastavka je 7mm i dole od dna nastavka do donje letvice rama je 3mm, sve ukupno 10mm...Kako je najpravilnije podeliti ovo medju rastojanje ramova po vertikali izmedju nastavaka kdo LR kosnica?
Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.

Van mreže Milojko Vasic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 115
  • Lokacija pčelinjaka: Bajina Basta
Odg: maticna resetka da ili ne
« Odgovor #20 poslato: Mart 12, 2015, 22:57:44 »
Bas tako kako si napisao 7 + 3 mm
Izbaci limove

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: maticna resetka da ili ne
« Odgovor #21 poslato: Mart 12, 2015, 23:05:49 »
Bas tako kako si napisao 7 + 3 mm
Izbaci limove
Znaci to je pravilna mera i raspored kod LR tela...sad sam bas racunao, bez MR rastojanje od satonose do donje letvice gornjeg rama je 10mm da li je ovo mnogo za pcelu? Ocigledno da nije jer svi rade LR u ovoj meri, e sada kada ja dodam na ovih 10 jos 16mm okvir standardne MR to mu je 26mm, tj. to je nekih 12mm razmaka od MR i prema satonosi i prema gore donoj letvici i plus 2mm resetka to je ta cifra 26mm...

Sada da postavim pitanje da li je to mnogo veliko rastojanje od 12mm? da li da idem na sto tanji okvir za MR ili ne? Sad sam u dilemi...mislim da je ova od 10mm i vise nego dovoljna ako izbacim limove...

Pozdrav Milojko i hvala na pomoci.
Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.

Van mreže Milojko Vasic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 115
  • Lokacija pčelinjaka: Bajina Basta
Odg: maticna resetka da ili ne
« Odgovor #22 poslato: Mart 13, 2015, 17:00:05 »
Ti opet na pocetak ;D  To isto si pitao i u ovom postu


http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=571.msg37550#msg37550


Ne vidim razloga da ponovo pisemo isto. Ako si resio 10 radi tako, ja ti kazem da ces imati mnogo zaperaka a izbor je tvoj

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: maticna resetka da ili ne
« Odgovor #23 poslato: Mart 14, 2015, 22:52:29 »
Ti opet na pocetak ;D  To isto si pitao i u ovom postu


http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=571.msg37550#msg37550

Ne vidim razloga da ponovo pisemo isto. Ako si resio 10 radi tako, ja ti kazem da ces imati mnogo zaperaka a izbor je tvoj


Resio sam problem, onaj problem sa limom od 5mm, sam vratio, kupio sam kronere za frezer i produbio za 5mm jos zleb na nastavku, i kada stavim sada ponovo lim sve stima.Jer nisam zeleo da se odreknem onih limenih nosaca ramova jer je mnogo lagodnije manipulisati ramovima podizati ih i pomerati bocno...


Pozdrav
Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.

Van mreže Milojko Vasic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 115
  • Lokacija pčelinjaka: Bajina Basta
Odg: maticna resetka da ili ne
« Odgovor #24 poslato: Mart 14, 2015, 23:29:47 »
Super,
i koliki je sad ram za MR

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: maticna resetka da ili ne
« Odgovor #25 poslato: Mart 14, 2015, 23:47:37 »
Super,
i koliki je sad ram za MR

Pa imam dva sto sam prepravio na 10mm i dva stara od 16mm visine. Rasrojanja sa ovoim ramom od 10mm su iznad resetke do donje letvice 6-7mm a dole ispod do satonose 12mm izmedju je resetka nekih 2mm. A kod one deblje od 16mm dodati gore jos 6mm sve u gornju zonu, tako da sa ovom debljom dobijam 12/12mm.Ostale su mi mere u radionici pa moguce da sam mozda nesto permutovao gornji donji, nisam siguran sutra cu videti tacno...

U svakom slucaju pokusacu da idem na sto tanju varijantu rama. Ili ako bih nasao kakve dobre MR od perforirane plastke pa da se ide na jos tanje ramove za MR...
Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.

Na mreži Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: maticna resetka da ili ne
« Odgovor #26 poslato: Mart 15, 2015, 00:03:16 »
Ne znam koliko imas kosnica ali moj ti je savet da ispravis nedostatke na kosnicama pa tek da radis dalje. Zbog tog a mozes imati jos problema. Kada se stavlja limeni nosac onda je falc u koji ulaze satonose dublji. Nezavisno od toga na cemu leze ramovi od satonose do vrha nastavka mora biti 7 mm.
Kod RV i EV košnica mora biti 5 mm. Pozdrav...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: maticna resetka da ili ne
« Odgovor #27 poslato: Mart 15, 2015, 00:07:07 »
Ne znam koliko imas kosnica ali moj ti je savet da ispravis nedostatke na kosnicama pa tek da radis dalje. Zbog tog a mozes imati jos problema. Kada se stavlja limeni nosac onda je falc u koji ulaze satonose dublji. Nezavisno od toga na cemu leze ramovi od satonose do vrha nastavka mora biti 7 mm.
Kod RV i EV košnica mora biti 5 mm. Pozdrav...

Vojo reci mi samo na tom ramu od 5mm za EV i RV je li ima leto ili ne? Da li je to dovoljno da pcele ulaze i izlaze na 5mm za leto na MR? Ja na ovoj svojoj MR sa ramom od 10mm imam leto 7mm.

Pozdrav
Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.

Van mreže Milojko Vasic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 115
  • Lokacija pčelinjaka: Bajina Basta
Odg: maticna resetka da ili ne
« Odgovor #28 poslato: Mart 15, 2015, 00:08:09 »
Kada vec isprobavas ucini i ovo.
Napravi od nekih letvica okvir debljine 6 mm
 Letvice neka budu siroke30 mm
MR je unutrasnje mere nastavka. Kada taj okvir sklopis  (improvizuj i sastavi ga bilo kako) na njega pricvrsti heftalicom MR i sve to postavi na nastavak . Onda izmeri  i sve ces znati. Dole do satonosa ce biti 5 mm a iznad 9

Od mene toliko


Sad videh i domacinov odgovor,. U te se kosnice ne razumem, pricali smo o LR kosnicama


Slavisa ram o kome pricam opisan je u nekom ranijem broju casopisa Pcelar, ne znam u kom a ako budem imao vremena mozda i potrazim

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: maticna resetka da ili ne
« Odgovor #29 poslato: Mart 15, 2015, 00:10:17 »
Hvala Milojko svakako da cu probati sve varijante, hvala na savetu.
Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.