Autor Tema: Kalemljenje  (Pročitano 93843 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Kalemljenje
« Odgovor #15 poslato: Novembar 11, 2011, 14:18:41 »
Zamolio bih kolegu Esada za detaljnije objašnjenje upotrebe alata za kalemljenje. Koliko vidim na slikama on poseduje specijalni namenski alat za to. Ako sam u pravu on njime može praviti tzv "omega" i razne druge oblike rezanja mladica-plemki, kao i podloga.
Inače kalemljenje je i moj hobi. Iza sebe imam popriličan broj voćki koji je ostao po šumi i kojekuda. Prosto sam kalemio tamo gde je bilo podloga, a neke nisam ako su bile u šumi kasnije mogao ni pronaći. Zbog toga sam ih počeo obeležavati kačenjem starih kesa koje su vrlo uočljive. Opet problem, jer one pobuđuju interesovanje gljivara, pa su mladice iz radoznalosti najčešće polomljene.
Za premazivanje "rana" nakon kalemljenja koristim hladan kalem vosak sopstvene izrade, a koji može trajati nekoliko godina bez promene strukture.
Pozdrav svim učesnicima ove prelepe teme

Gdje si brko Živojine, i kako si?
Drago mi što si tako radio, i ja sam. I inače, moj dedo je imao običaj reći da je sevap nakalemiti voćku bilo gdje, a posebno kraj puta, a da ta kraj puta nije TVOJA, nego tuđa, svih putnika namjernika.
Jeste, imam makaze koje si spomenuo. Mislim da sam negdje postavio sliku, a ako treba, odoh na pčelinjak da uslikam detalje i postavim. Kad na googleu ukucate "Migros", tamo ćete vidjeti još bolje makaze - tri načina: omega, V i bočno isijecanje dijela kore i drvca sa pupom. Taman kad sam se nekako dokopao ovih (poručio, platio), vidio sam ove bolje i htio sam sam sebi plesku opaliti. No, nisam baš nešto ushićen makazama. Sve se to može i nožem uraditi samo trunčić sporije.
Ja kupim kalemarski vosak, a nije ga problem ni napraviti, no pošto mi ne treba toga puno, nisam se htio zamajavati pravljenjem (neka i ova nedržava nešto zaradi). U paru koristim vosak i tečnost za premazivanje rana (dobra je), a kupio sam i hormonalni prah za ožiljavanje reznica. Sve ću uslikati i pokazati, a sad ću postaviti ono što već imam.

Pozdrav, svako dobro!
« Poslednja izmena: Novembar 11, 2011, 14:25:06 od strane Esad Jusić »

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Kalemljenje
« Odgovor #16 poslato: Novembar 11, 2011, 14:35:04 »
Evo i mene konačno. Hvala na pitanju, dobro sam. Malo sam uvežbavao "veselu mašinu" (lampek-kazan).
Ako nije tajna, kolika je cena ovih makaza kakve imaš. Na sajtu Migrosa nema cenovnika. Samo prezentacije i katalog.
Zbog čega si nezadovoljan radom ovih makaza. Mislim da bi baš koristile zbog dioptrije, koja poprilično otežava precizan rad običnim kalemarskim noževima
Veliki pozdrav

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Kalemljenje
« Odgovor #17 poslato: Novembar 11, 2011, 14:45:15 »
Kolega Esad je očito ovo kalemljenje usavršio.Tema zaista interesantna.
Kako kolega reče nije teško, potrebno je malo dobre volje i truda i uspjeh neće izostati.
Pozdrav svima!


Ma, samo naprijed.
Ako sam ja ovako ograničen i tvrdoglav mogao ponešto uspjeti, može vala svako.
Slušaj sad. Naš svijet (bivša SFRJ, uvijek tako mislim kad kažem: naš svijet) zna biti mudar pa te napraviti budalom. Tako se dešavalo da me redovno zovu da im poneku voćku nakalemim (zadnji put neku krušku koja je pod zaštitom države u Gornjem vakufu; sad je imamo i u Bugojnu).
Pretprošle godine sam se dosjetio ovoga. Zove me radni kolega da mu nakalemim 20-ak voćaka. Pristanem, ponesem pribor, oni ponesu pića i kahvu (ja ne pijem alkohol), a za posebnu namjenu ponio sam malu klupu. Eh, kažem kolegi i bratu mu da dobro gledaju jer ću ja samo jednu nakalemiti, a ostalo oni, a ja ću sjediti, pušiti i posmatrati. Tako je i bilo. Dakle, dvojicu sam naučio za 5 minuta. Za divno čudo, sve im se primilo.
Jednom prilikom moj kalem je umro, a novonaučenog majstora sve se primilo. Eh, da si vidio zezanja na moj račun u smislu: "Ma kakav si ti majstor?!" Od tada nemam više onih mudrijaša koji bi da sjede i gledaju, a ja da radim.
Potpuno isto tako propčelario sam dvojicu, trećem pripomogao, a ovih dana jedan fin momčić salijeće me da mu kažem "Da" pa da upliva u pčelarske vode (usput, naučio sam ga kalemljenju prošle godine).

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Kalemljenje
« Odgovor #18 poslato: Novembar 11, 2011, 14:58:48 »
Evo i mene konačno. Hvala na pitanju, dobro sam. Malo sam uvežbavao "veselu mašinu" (lampek-kazan).
Ako nije tajna, kolika je cena ovih makaza kakve imaš. Na sajtu Migrosa nema cenovnika. Samo prezentacije i katalog.
Zbog čega si nezadovoljan radom ovih makaza. Mislim da bi baš koristile zbog dioptrije, koja poprilično otežava precizan rad običnim kalemarskim noževima
Veliki pozdrav

Eh, neka je bilo veselo. I moj brat je nedavno pravio slično veselje. Bogami, bude situacija da ih moramo unositi u kuću poslije terevenke, vike, zezanja, pjevanja...  Lijepo je to druženje, odlično.
Ja sam platio makaze oko 17 evra/eura. Mislim da su sada nešto i jeftinije. Možda nisam upravu, ali mi se pomoću njih najmanje kalemova primilo. Probaću i ove godine pa ću vidjeti.
Ja bih volio imati one trovrsne. No, mi hobisti baš sve to možemo uraditi i nožem, a duple oči su mi svakako nužno o vrat obješene. Milina je to raditi.
Evo, sad ću ti poslati sliku kruške. Posađena zajedno sa čačankama šljivama. Čačanke rađaju i krošnja je oko 3 m, stablo debelo 10-15 cm, a kruška - jad i bijeda, neće da mrdne. Najčešće ih kaleme na dunju i tu je problem.
Pošto mislim da je teško odgojiti sve ono što je kvalitetno, zainatio sam se da sačuvam tu krušku jer me zanima njen plod. Prekalemio sam je na drugu krušku, a kraj nje sam posadio divljakušu, divljakuši odsjekao vrhove i ugurao ih pod koru ove kruškice (infuzija) i uspjelo je. Pored toga, pustio sam da i dva izbojka divljakuše rastu pa će na njih doći bar još dvije vrste kruške. Zagledaj se malo bolje jer slika nije baš dobra.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Kalemljenje
« Odgovor #19 poslato: Novembar 11, 2011, 15:52:41 »
Svakako odlično urađena "infuzija". Pomoći će sigurno ako je loš korenov sistem a i dalje neće biti robusna kao kalemljena na divljačićima
Pozdrav

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Kalemljenje
« Odgovor #20 poslato: Novembar 11, 2011, 16:19:58 »
Svakako odlično urađena "infuzija". Pomoći će sigurno ako je loš korenov sistem a i dalje neće biti robusna kao kalemljena na divljačićima
Pozdrav

Ti, Sveto i Savo bolje se snalazite na ovoj spravici. Hajde, kad uhvatite viška vremena, protragajte malo i nađite nam dva zanimljiva videa te ih postavite ovdje. Naime, u prvom slučaju je jedan čovjek nakalemio šljivu na vrbu, a u drugom slučaju je drugi privolio grožđe da živi na teret stabla oko kojeg je obmotano i to bez vlastitih žila (simbioza, slično bršljanu, imeli...).
Ja sam to gledao, ali ne znam sada naći, a ne znam ni "skidati" videa.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Kalemljenje
« Odgovor #21 poslato: Novembar 11, 2011, 17:00:29 »
Ima puno caka u kalemljenju i one me posebno interesuju. Pre nekoliko godina sam pročitao da je negde u Hrvatskoj  čovek nakalemio vinovu lozu na dud i da uspešno rađa. To je načinio tako što je u proleće napravio odgovarajuću rupicu burgijom u stablu duda i tu postavio mladicu-grančicu loze iste debljine kao prečnik otvora u stablu. Kada to pronađem svakako ću postaviti.
Za sada evo vrbe i šljive...
Pozdrav

Van mreže ivandojcinovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 156
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: naselje drum
Odg: Kalemljenje
« Odgovor #22 poslato: Novembar 11, 2011, 20:26:07 »
Lazo sto se tice caka svaka cast ali daj malo za nas neuke koji alat kako postupak kad sam naucio da postavljam slike valjda cu i da kalemim   :)

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Kalemljenje
« Odgovor #23 poslato: Novembar 11, 2011, 20:57:34 »
Vredi pogledati ovaj video prikaz

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Kalemljenje
« Odgovor #24 poslato: Novembar 11, 2011, 21:04:01 »
Ima smisla i odgledati i ovaj video prikaz / snimak je izgleda nešto slabiji /.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Kalemljenje
« Odgovor #25 poslato: Novembar 11, 2011, 21:56:41 »
Živojine,
To je to.
A i govorio sam ti o tom čovi i grožđu, samo ne mogu naći. Gledao sam to. MIslim, ako se dobro sjećam, da čovjek ničim ne šprica voćke, osim koprivom i drži se prirodnog, a ambijent mu je kao raj.
A ova čip okulacija, koju je Savo postavio na videu, to je ono o čemu sam ti govorio za one tronamjenske "Migrosove" makaze.
I pored najbolje volje i želje, ovog čovu ne mogu razumjeti šta tačno kaže i kako to učiniti, ali znam drugi način.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Kalemljenje
« Odgovor #26 poslato: Novembar 13, 2011, 01:19:17 »
Eh, Živojine, i ostali, evo makaza i još štošta!
Ko zna, možda nekome nešto i pomogne, a možda nekome i hljeb da bude ovo lijepo zanimanje.
Zadnja slika prikazuje ti originalno pakovanje makaza od strane proizvođača.

Molim administratore da izbace šestu sliku po redu jer ruši kontinuitet prikaza, i treću jer je duplikat četvrte. Hvala unaprijed! Oprostite ćoravom čovi.
Pozdrav, svako dobro!
« Poslednja izmena: Novembar 13, 2011, 14:05:07 od strane admin »

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Kalemljenje
« Odgovor #27 poslato: Novembar 13, 2011, 08:19:15 »
Kolega Esade
Kompletan " hirurški " pribor za " Vegetacione " intervencije.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Kalemljenje
« Odgovor #28 poslato: Novembar 13, 2011, 12:19:46 »
Kolega Esade
Kompletan " hirurški " pribor za " Vegetacione " intervencije.
Pozdrav iz Aleksinca

Ako i u čemu uživam istinski, onda je to ovo.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Kalemljenje
« Odgovor #29 poslato: Novembar 13, 2011, 12:20:58 »
Kolega Esade, koliko košta ovakav jedan kofer sa alatom za kalemljenje? Pozdrav.