Autor Tema: Nozemoza  (Pročitano 24591 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Nozemoza
« Odgovor #15 poslato: Novembar 02, 2011, 23:52:04 »
Hvala na pitanju Esade, zdravlje odlicno, porodica takodje,pcelice isto tako.
Sehica cu da potrazim na netu pa cu dati svoj sud o njemu,ali ako pitas ti za njega onda mogu predpostaviti kakav je,
jer vidim da imas istancan ukus po tom pitanju.
Za ATL u Bosni sam cuo od kolega iz Modrice kazu da se neki zale da je ima,malo zabrinjavajuce ako je tako trebale bi nadlezne institucije
adekvatno reagovati i spreciti sirenje.
Malo smo izasli iz okvira teme ali nadam se da to drugima nece smetati.

P.S. Unarednom periodu cu napraviti neke snimke pa cu ih postaviti na internent,
      tebe cu obavestiti da pogledas a bice jedna pesma i po tvom ukusu.

                                                  Toliko za sada pozdrav za porodicu Jusic!!!

Dimitrijo, sine Mitre..., nikad ti ispuniti obećanje! Nije važno, samo javi da si dobro, da nije ništa loše. A sad ću te pogoditi jednom slikom.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Nozemoza
« Odgovor #16 poslato: Novembar 02, 2011, 23:57:09 »
Nozevoj je bio u upotrebi ove godine i bice i ubuduce , napravljena je nova kolicina i ceka , spremna za upotrebu ... Pozdrav svima na forumu ...

Zdravkane,
Reci mi, molim te, jesi li ga koristio u situaciji kad si sigurno znao da imaju nozemozu? Kakvo je tvoje zapažanje? Preventiva je jedno, a liječenje drugo, zato me zanima.
Pozdrav, svako dobro!
Razgovarao sam s Vojom i o nekom njegovom lijeku protiv ATL-a (još ga nije ozvaničio), bili smo pokušavali usaglasiti sastanak, ali: "Vrijeme gradi kule i gradove, vrijeme gradi, vrijeme razgrađuje!"

Opet sam pogriješio: umjesto "izmeni" stisnuo "citiraj" i duplirao post. Pardon. Molim administraciju da gornji post izbriše. Hvala. Pošto je ovo već drugi put, dakle ponavlja se, častim kad se sretnemo. Može tako?

Van mreže mitar lutovac

  • Gost
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Arandjelovac,selo tulez
Odg: Nozemoza
« Odgovor #17 poslato: Mart 28, 2013, 16:22:27 »
http://www.herbateka.eu/vresak
vidim da nije dugo pisano na ovoj temi ali ne znam gde da postavim pitanje ...da li je ovo vresak koji se koristi za pripremu nozevoja...unpred hvala na odgovoru (anyone..)

Van mreže Hajriz Suka

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Suva Reka
Odg: Nozemoza
« Odgovor #18 poslato: Mart 28, 2013, 20:04:56 »
Jeste,to je tabiljka-Satureja montana,a po meni vecu vaznost ima zalfija-Salvia officinalis,koje ovom priljikom postavljam pitanje g.Voji,jeli moj dojam tacan.
Iskreni pozdrav

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Nozemoza
« Odgovor #19 poslato: Mart 28, 2013, 22:03:28 »
Jeste,to je tabiljka-Satureja montana,a po meni vecu vaznost ima zalfija-Salvia officinalis,koje ovom priljikom postavljam pitanje g.Voji,jeli moj dojam tacan.
Iskreni pozdrav


Potpuno ste u pravu kolega Hajrize.

Žalfija ima snažnije dejstvo na mnoge gljivice i bakterije od vreska. Međutim i dejstvo vreska je za svako poštovanje kao i količina eteričnih ulja koja se nalaze u ovoj lekovitovoj biljci.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Hajriz Suka

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Suva Reka
Odg: Nozemoza
« Odgovor #20 poslato: Mart 30, 2013, 22:42:34 »
Postovani g.Vojo
Vresak-satureja montana nisam do sada raspolagao-niti mogao nabaviti,pa sam vas lek protiv nozeme pravio bez vreska.Ucinilo mi se da je uticaj leka i bez vreska bio zavidan-nisam imao nozemu na pceljinjaku.Vi ste mi to potvrdili,na cemu vam zahvaljujem,bez da umanjujem da je uticaj vreska isto tako znacajan.
Iskreni pozdrav

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Nozemoza
« Odgovor #21 poslato: Mart 31, 2013, 16:03:25 »
Nozevoj procijedjen i spreman za sutrasnje tretiranje
 

Van mreže drazen.kasapovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sremski karlovci
Odg: Nozemoza
« Odgovor #22 poslato: April 21, 2013, 21:05:38 »
Једна корисна информација  за борбу против ноземе.
1 новебра изврцати све рамове на малом броју обртаја и тако се решити остатака непоклопљеног нектара.
Ако се изврца и непоклопљено легло , коме то треба мени сигурно не.

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Nozemoza
« Odgovor #23 poslato: April 21, 2013, 22:26:25 »
Kolega Dražene, dobar ti je savet, samo u novembru je to malo teže odraditi i ja tada ne bi rondao po košnicama a mislim da većina pčelara deli moje mišljenje jer tada ako radiš tu operaciju pačele ne da ubadaju nego te napadaju kao kamikaze i zamisli koliko tu strada pčela. Puna odeća je žaoka. Ja sam i protiv uništavanja preostalog legla u decembru pre tretmana oksalnom kiselinom iz istog razloga a oksalna ima dejstvo 3 nedelje i zašto onda otvarati leglo kada ono i samo izađe za to vreme. Bitno da je to neko napisao u pčelrski časopis i uzeo honorar a nije važno što to ne ide sa zdravim razumom. Izvinjenje zbog skretanja sa teme ali me jednostavno povuklo. Pozdrav

Van mreže drazen.kasapovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sremski karlovci
Odg: Nozemoza
« Odgovor #24 poslato: April 21, 2013, 22:38:55 »
Наравно свако има право на своје мишљење,али је за мене ово одлична метода како се на лак начин решити главног проблема лошег зимовања. Ово још није нико написао нигде и није узет никакав хонорар,нити је реклама за неког.
И шта овде не иде са здравим разумом?
А и то са леглом у децембру и оксалном стварно не видим смисао шта сте хтели да кажете.
И ја сам лично ово радио ,успешно сада се у пролећу види.
Да се не позивам на имена од кога сам сазнао за ову информацију.
« Poslednja izmena: April 21, 2013, 22:55:45 od strane drazen.kasapovic »

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Nozemoza
« Odgovor #25 poslato: April 21, 2013, 23:04:29 »
Pisano je u pčelaru u vezi oksalne. Za taj članak je sigurno uzet honorar. Kolega, nema ljutiš, ja sam napisao samo moje mišljenje. Veruj mi ja u oktobru (kada je takozvano miholjsko leto) vršim zadnje radnje za pripremu za zimu i imam podosta problema da ne dođe do grabeži a ne znam kako bi to odradio što ti predlažeš u novembru. Ne bi želeo da se uvrediš, kolege smo. Ne znam koliko dugo pčelariš al ovaj forum dosta čitaju i mladi pčelari. Pozdrav

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Nozemoza
« Odgovor #26 poslato: April 21, 2013, 23:08:17 »
Прочитао сам негде да Чеси, који за разлику од нас имају пчеларски институт, 1 октобра масовно уништавају преостало легло и третирају оксалном.

Van mreže drazen.kasapovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sremski karlovci
Odg: Nozemoza
« Odgovor #27 poslato: April 21, 2013, 23:19:01 »
Ма опуштено само вам кажем да ово нема везе никакве са оксалном.
Идеја за овим  је потекла од тога што угинуле заједнице у пролеће имају огромне количине отвореног меда који се може отрести као прави нектар којег пчеле скупљају сада и у лето .
Мој главни учитељ ,стара школа 60 година пчеларског стажа нема ни једну презимелу заједницу ,интересантан податак ?
Долази неко ново време и нови клинци.
Код нас је јако опасна ова храстова медљика које има у изобиљу у августу и септембру.
Мењао сам и потпуно рамове ,убацивао сам са медом рамове које сам остављао раније у сезони али ми је ово ипак једноставније.
« Poslednja izmena: April 21, 2013, 23:30:02 od strane drazen.kasapovic »

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Nozemoza
« Odgovor #28 poslato: April 21, 2013, 23:32:20 »
Dražene ja sam spomenuo oksalnu samo da uporedim koliko je teško uraditi takvu operaciju u to vreme. O oksalnoj i o uništavanju legla u nekoj drugoj temi.

Van mreže drazen.kasapovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sremski karlovci
Odg: Nozemoza
« Odgovor #29 poslato: April 21, 2013, 23:45:34 »
Да наравно слажем се да је на отвореном немогуће то извести поготову ако су више температуре и ако је у питању већи пчелињак,мора постојати помоћни објект у којем ће се то урадити.
У сваком случају легло нам у то време не треба и зашто, али о томе већ пишу неки други стручњаци.
А како то спречити то ћемо некад у некој другој теми. позз