Autor Tema: Smederevo grade od davnina...  (Pročitano 128535 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #525 poslato: Januar 02, 2022, 16:08:05 »


Данас био до пчелињака. Лепо, сунчано и топло време измамило пчеле да изађу. Сва друштва су жива. Пчеле лете око улаза. Има их и на потоку. Лете свуда по башти унаоколо.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #526 poslato: Januar 02, 2022, 20:09:03 »
Свим колегама, пчеларима желим све најбоље у новој години. Нека нам 2022. донесе више рада, зноја, превешавања, разројавања, пресељавања на нектаробрања... али и више изврцаног меда.
Нека су нам пчеле живе и здраве, матице плодне а трутови са педигреом.
Да увек имамо помоћ када затреба али и да имамо коме да понудимо помоћ...
Zorane, hvala za ovako lepu čestitku. Želim da ti uzvratim istom merom...




Данас био до пчелињака. Лепо, сунчано и топло време измамило пчеле да изађу. Сва друштва су жива. Пчеле лете око улаза. Има их и на потоку. Лете свуда по башти унаоколо.
Ovo će ti nekad dobro doći kao svojevrstan dnevnik... :)

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #527 poslato: Januar 06, 2022, 13:58:19 »

... да вам честитам Бадњи дан који је један од најлепших дана у Православљу. Већи лепши тренуци су Бадње вече и Божић. Као и Васкрс који је по мени суштина наше вере, да се приклонимо Царству небеском.
Нека нам овај Божић донесе пуно лепих речи и благодети, нама и нашим породицама.
Да добро победи зло, да мир у срцу надвлада немир у оку.
Свако своју борбу води прво са собом и својим слабостима па после са својим непријатељима.
Али дође један дан који нам је Господ поклонио, дан када можемо окренути лист, преобути ципеле којима бирамо путеве, дан када можемо да одрастемо, дан када можемо постати бољи и надоградити себе....
Тај дан, Божић, најрадоснији дан када се једна беба родила у пећини, тај дан је преокренуо цео свет и људску историју...  За тај дан живимо и тај дан чекамо да будемо бољи и да отворимо срце да би пустили да добро уђе у њега и истера лоше навике, лоше речи, лоше ствари....
Уздравље...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #528 poslato: Januar 07, 2022, 01:21:13 »

Мир Божији - Христос се роди! Нека нам Божић донесе здравље, срећу и благостање. У својим молитвама помените нашег Новака који је заточен од нељуди. Пошаљите љубав свима нама а и њему у далеке крајеве... здрави били...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #529 poslato: Januar 07, 2022, 10:55:56 »
Ваистину се роди! ❤️
Домаћину ове теме, свима нама, нашем драгом Ђоковићу и свим људима без обзира на веру, нацију и боју коже желим мира, здравља и радости.
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #530 poslato: Januar 07, 2022, 11:43:38 »
Vaistinu se rodi!

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #531 poslato: Januar 07, 2022, 17:41:26 »
     Ваистину се роди. Срећан Божић свима.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #532 poslato: Januar 07, 2022, 19:14:25 »


Ваистину се роди!
Драго ми је и посебна част да се моја писања на овој мојој теми читају и да завређују пажњу. Да неког "дирају" да до неког допиру. Као што и и ја читам шта ви пишете и као што једва чекам да и ви изнесете ваша искуства и ваше мишљење о пчеларству па после и о свему осталом "животном" како би сви заједно унапредили нас и наше породице. А када нам породице буду срећније и берићетније и цела ће држава бити срећнија.
Зато ширите добре речи, добре ствари и доброту где год да сте.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #533 poslato: Januar 31, 2022, 15:19:56 »

Kanal “Balkan Beekeeper's Corner” će u sredu , 02. februara sa početkom u 20 časova emitovati online izlaganje u okviru serijala “Pčelarski Info Kutak”.
Tema je vezana za domaću košnicu, za koju sam autor kaže, da kada udje u pčelinjak, čisti sve druge modele!
U pitanju je košnica Rodna Voja, koju je 90-tih godina prošlog veka konstruisao naš kolega, Vojo Brstina, pčelar iz Novog Miloševa u srednjem Banatu.
Temu “Pčelarenje košnicama Rodna Voja – Kako pomoći sebi i pčelama”, izložiće Nenad Tucakov, pčelar i radio amater iz Pančeva.
Ne propustite priliku i budite sa nama. Nakon predavanja, Nenad će odgovarati na Vaša pitanja. Čekamo Vas! Balkan Beekeeper's Corner, sreda, 02. februar u 20 časova, lajv na youtubu. Vidimo se!

https://www.facebook.com/events/1618049731882766/?ref=newsfeed

https://www.youtube.com/c/BalkanBeekeepersCorner
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #534 poslato: Januar 31, 2022, 20:21:41 »
Čekam, nestrpljivo...! :)

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #535 poslato: Februar 05, 2022, 13:48:24 »

Данас сам био до пчелињака и немам баш добрих вести. Прегледао сам она три друштва која су изашла на сатоноше и она нису жива. Очигледно је да сам погрешио што има нисам одмах ставио погачу иако сам мислио да имају довољно хране. Сплетом објективних околности нисам то урадио али је субјективно моја кривица.
Очигледно је да су угинуле од глади.
Остаје за наук да се друштва боље обезбеде за зимовање. Идемо даље.
Остала друштва жива... за сада  :)
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #536 poslato: Februar 15, 2022, 19:05:02 »
На данашњи државни празник Сретење Господње, када се срећу зима и лето имао сам план да завирим у кошнице. Најављивали су сунчан дан. Ипак с обзиром да се пчелињак налази, како ја то волим да кажем у предграђу Баната таква је и клима. Јесте било сунчано али је дувао прохладан ветар. Пчеле су се са муком враћале у кошницу са поленом од леске. Понека се пар тренутака одмори испод кошнице или на полетаљки па шмугне унутра. Када сунце зађе за облаке буде прохладно.
Да дан не буде "узалудан" а никако и није могао да буде с обзиром да сам био на литургији, посадио сам, на оно мало места што је остало у воћњаку,  неколико липа, пар еводија и лампион дрвета.
У једну парцелу која се не обрађује већ десетак година сам посадио багрем. Купио сам саднице треће класе и с муком се пробијао кроз коров и шипражје. Садио сам под ашов што би рекао народ. Не желим да улажем превише јер се никад не зна када то може да се преоре. Али нећу жалити. У близини постоји једна државна парцела где ћу сутра такође посадити саднице багрема па ћемо видети да ли ће да се приме и порасту.
Биће како Бог одлучи.
Један леп дан, ван куће, да се коначно изађе на сунце и размрда дух и тело.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #537 poslato: Februar 18, 2022, 17:51:55 »
Данас су пчеле биле активне. После посла сам свратио до пчелињака и видео да је леска опустила своје прашнике а пчеле су то користиле да понесу полен.
Ако сутра буде лепо време завирићу у понеку кошницу. Иначе од недеље најављују опет промену времена и вероватно захлађење.

Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #538 poslato: Februar 20, 2022, 12:55:33 »

Јуче донекле леп сунчан дан али са поветарцем који је тражио опрез и спречио ме да завирим у кошнице. Ипак једну сам отвирио, јако друштво које је однело пола додате погаче. Има довољно хране, погачу сам нашао у доњем наставку у ћелијама саћа. Легла има на три рама у свим стадијумима. Леска је опустила прашнике али нема још маслачка.

Данас кишни Београд, деца волонтирају у Атлетској дворани а супруга у ја на Литургији у цркви Ружица па у тржни центар на Палилули...

Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #539 poslato: Februar 20, 2022, 15:30:18 »
Ništa...samo sam svratio da vas pozdravim... :)