Autor Tema: Smederevo grade od davnina...  (Pročitano 128286 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #150 poslato: Januar 31, 2020, 15:12:43 »
Savetovanje pčelara u Smederevskoj Palanci

Dana 15. februara 2020. godine, u velikoj sali SO Smed. Palanka (ulica Vuka Karadžića 25), održaće se tradicionalno 24. savetovanje pčelara Podunavskog okruga.

Program:
10:00-10:15 Pozdravna reč organizatora
10:15-11:15 Predrag Brajković, Zaječar
Pčelarenje bez varoe: suzbijanje varoe tehnikom pčelarenja bez primene hemijskih sredstava;
11:15-12:15 Janoš Balint, Zrenjanin
Racionalna tehnika pčelarenja na našim pčelinjacima
12:15-12:30 Pauza
12:30-13:30 Mileta Marković, Jabučje
Proizvodnja matičnog mleča sa osvrtom na postupak odgajanja matica metodom presađivanja

Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #151 poslato: Februar 01, 2020, 19:05:54 »
Na drugoj slici čini mi se da ima krečnog legla,treba možda neko iskusniji da da svoj sud mada nije najjasnije na slici.
...Тако се чини!...

Pregledao danas ponovo ramove u toj košnici nema ni govora o krečnom leglu.
Nema jaja a ni onog zatvorenog legla.

U jednu košnicu pčele unose nešto na nogama oker žute boje ali mislim da to nije ni leska koja nije još otvorila rese a ni maslačak koga sam video na samo jednom mestu.

Danas sam malo proredio i produžio leju gde se nalazi aster koji mi je poklonio Goran Rakovac. Aster se uspešno primio i prošle jeseni dugo cvetao a pčele su ga baš lepo posećivale.
Ovog proleća planiram da izmestim košnice u voćnjak i mislim da napravim neku vrstu zatvorenog ograđenog prostora sa nadstrešnicom. Okolo tog prostora sam malo rasadio aster a većim delom sam usitnio zemlju i posadio seme astera koje sam uzeo tako što sam orezao postojeći i sakupio semenke iz sasušenih cvetova. Nadam se da će tokom nedelje da padne kiša koju su najavili i da će se seme pripremiti za nicanje kad mu dođe vreme.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #152 poslato: Februar 05, 2020, 11:44:49 »
Kolega Emire napisaću ovaj odgovor na mojoj temi jer će mi pomoći da kasnije pratim šta sam i kako sam razmišljao...

Pozdrav. Da li neko praktikuje korištenje ramova bez žice i satne osnove? Gledao sam neke klipove, gdje ljudi samo jednom dašćicom podijele po vertikali ram i daju pčelama da rade dalje.

Volio bi da čujem vaša mišljenja.

hvala i pozdrav,

Od ove sezone sigurno neću više koristiti satne osnove jer po mom mišljenju sadrže tragove hemikalija. Nemam laboratorijske analize da to potvrdim ali zdrava logika i pisanja po forumima mi govore da većina pčelara koristi bojne otrove u borbi protiv varoe. Pretpostavljam da ti otrovi ostaju u tragovima u vosku kojeg onda prodaju proizvođačima satnih osnova a oni opet to pretapaju i prave satne osnove. Tako da se količina hemikalija samo povećava. Ostavljam i mogućnost da se tokom godina te hemikalije razgrađuju ali u šta se razgrađuju i koliko to traje neka napiše ko zna više o tome.
Takođe ću početi ozbiljnije tretmane sa limunskom kiselinom i sokom od limuna u suzbijanju varoe pa ću probati na taj način da je držim pod kontrolom.

Prošle sam godine stavljao prazne EV ramove između već izgrađenih ramova i pčele su gradile saće. Mali broj ramova je stavljan u plodišta a neke su gradile u medištima i lagerovale med. Nije uvek bilo idealno ali sam nekoliko puta isecao takvo saće pa je bilo prilike da se malo zasladimo.
Moram da napomenem da kada sam kupovao košnice sa ramovima od Ajdinovića dobio sam ožičene ramove. Ožičenje je bilo kao  poklon. Inače kada sam stavljao prazne ramove mazao sam ih sa voskom koji sam kupio tako ni taj vosak nije bio sto posto čist.

Uglavnom proširenje plodišta i izgradnju velikog broja ramova su pčele radile na ramovima na kojima je bilo satnih osnova. Ramove sam ili dobio ili sam satne osnove utapao prema instrukcijama i savetima Gorana Rakovca kojem dugujem veliku zahvalnost što sam ušao u svet pčelarstva.

Kod RV ramova sam primenio drugu taktiku... U satonošu i donju letvicu sam bušio rupe od par milimetara pa sam u te rupe ubacivao drvene štapiće od ražnjića. Ram je štapićima bio podeljen na tri dela.
S obzirom da sam imao dovoljno satnih osnova koje sam postavio na ramove koje sam sam ožičio ili koje sam dobio od Gorana Rakovca nisam imao potrebe da radim drugačije nego prema njegovim instrukcijama a i nisam znao drugačije a ni sada nisam siguran da znam dovoljno. Samo nekoliko ramova sam postavio da ih pčele grade bez satne osnove i neke su izgradile skoro cele a neke delimično. I to je razumljivo jer sam ih kasno stavljao u košnice sa rojevima koje sam kasno pravio i/ili kada nije bilo velikog unosa.

Na nesreću one ramove koje su pčele izgradile skoro cele sam ispustio kada sam nosio pun nastavak sa medom na vrcanje.
Na ramovima sa satnom osnovom se saće odvojilo od gornje letvice ali se nije 'srozalo' ali se zato saće bez žice i satne osnove srozalo jer nije bilo skroz izgrađeno do donje letvice pa sam ga na kraju iskoristio što za med sa saćem a deo sam posle 'muljanja i gnječenja' i ceđenja meda pretopio.

Imam u planu da iz košnica izbacim sve ramove koje ima satnu osnovu i da na tim ramovima pčele naprave svoje saće.
Ne planiram da prodajem rojeve tako da mi to neće praviti problem.
Da li će to na kraju rezultirati da će sav vosak u košnicama biti čist - naravno da neće. Pčele prenose saće tamo gde im treba pa samim tim mešaju saće sa satnih osnova i saće koje su gradile na tim osnovama...

Takođe ne podržavam teoriju da je crno saće loše tako da mi i to ide u prilog. Neću mnogo proširivati jer u ovoj državi ništa nije sigurno pa ne bih da se kasnije razočaram. Probaću sa ovim što imam da napravim neki sistem koji bi mi odgovarao pa kad dođe pogodno vreme lako ću proširiti pčelinjak.
I još jednom da napomenem da su ovo neka moja razmšljanja i planovi a naš narod ume da kaže:''Pravi planove da ti se Bog smeje!''
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #153 poslato: Februar 06, 2020, 21:36:53 »
Smederevo, centralni trg sa fontanom u neka davna vremena.

Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Predrag Jovanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Petka
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #154 poslato: Februar 07, 2020, 21:19:03 »
Nisu to bas tako davna vremena!Privilegija je igrati jurke po obodu fontane na kojima ovi trenutno sede,atek kad radi fontana samo majstori su prosli neokupani...Ova ulica je Smederevski korzo,a kod one bandere levo skupljalo se moje drustvo...Koja su to vremena bila,raj,bez telefona i interneta sve je bilo u zivo ukljucujuci i devojke,a ne virtualno...

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #155 poslato: Februar 08, 2020, 09:24:36 »
Hvala Predraže, da to su bila vremena.... Kad sam se momčio krenuo sam od frizerskog salona. Na fotografiji je to onaj beli izlog u pozadini. Odatle smo kretali u šetnju i očijukanje a dvojica su uvek ostajali da čuvaju 'naše' mesto. U to vreme sam ostajao do 21:30 jer je tada odlazio poslednji autobus ka novoj železari. U suprotnom pešaka. Kasnije je već bilo druačije. Tu oko krugova su mesto zauzimali najjače grupe momaka.

http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2754.0
Video sam tvoje gubitke na temi koju si postavio. Ne očajavaj nego sačuvaj snagu i nerve i čekaj lepo vreme. I najvažnije je da sačuvaš 'ambalažu' da ima čime da se napuni.

drugarski pozdrav
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #156 poslato: Februar 09, 2020, 09:45:57 »
Gledao sam danas film Zemlja meda. Nije me oduševio. Pre će biti da je umesto promocije pčela, pčelarstva i prirode promocija jedne nacije i vere.
Pomenuću da me je taknula smrt Marka Keka čija sam pisanja i video snimke rado čitao i gledao. Na ovom forumu ni traga ni glasa o njemu iako je, koliko mi se čini, pčelario u EV i možda RV košnicama.
Takođe me taknula i smrt Radivoja Kiperovića koga sam ranije kontaktirao u vezi nekih drugih tema i koji je nesebično delio svoje znanje.
Obojica su imali uticaj na znakove koje pratim na svom putu...

Neka ostane ovo zapisano...

drugarski pozdrav
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #157 poslato: Februar 09, 2020, 18:45:40 »
Što je danas (bio) lep i sunčan dan.
Iskoristili smo ga tako što smo malo radili u gradini. Jedna sorta leske je u voćnjaku skoro opustla rese ali pčela nije bilo na njima. Posećivale su lesku kod komšije gde su se rese skroz opustile i sve je vrvelo od pčela uz njihovo karakteristično zujanje.
Pčele su polen unosile u svoje košnice.

Pčele na leski.(video)





Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #158 poslato: Februar 13, 2020, 18:43:48 »
Danas je bio baš lep dan za pčele. A Boga mi i za pčelare.
Goran Rakovac i ja smo ga iskoristili za pripremanje taktike i planiranje sledećih pčelarskih 'koraka'.



Ko igra za raju i zanemaruje taktiku završiće karijeru u nižerazrednom Vratniku....



Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #159 poslato: Februar 13, 2020, 19:46:45 »
Gledao sam danas film Zemlja meda. Nije me oduševio. Pre će biti da je umesto promocije pčela, pčelarstva i prirode promocija jedne nacije i vere.
Pomenuću da me je taknula smrt Marka Keka čija sam pisanja i video snimke rado čitao i gledao. Na ovom forumu ni traga ni glasa o njemu iako je, koliko mi se čini, pčelario u EV i možda RV košnicama.
Takođe me taknula i smrt Radivoja Kiperovića koga sam ranije kontaktirao u vezi nekih drugih tema i koji je nesebično delio svoje znanje.
Obojica su imali uticaj na znakove koje pratim na svom putu...

Neka ostane ovo zapisano...

drugarski pozdrav
Zdravo Zorane.
Evo od tebe saznadoh...za kolegu Radivoja Kiperovića...za kolegu Marka Keka sam već čuo...Iskreno žalim.


Gledao sam film "zemlja meda". Meni se dopao. Ima sve. Ima pozitivne (Hatiđže), ima negativne likove (komšija, nakupac) ima poruku.
Kakva slučajnost: baš sam u trenutku gledanja filma,pomislio na Marka Keka...

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #160 poslato: Februar 14, 2020, 06:06:51 »
Zdravo Dušane,

hvala na komentaru. Možda sam ja od filma očekivao mnogo više promocije pčela i pčelarstva. Ali to je samo dokumentarni film.
Imate na ovom youtube kanalu seriju filmova pod nazivom Gospodari pčela. Meni su se svideli. Pogotovo kako pčelari u Francuskoj i Italiji ali i u Sloveniji čuvaju autohtone pčele.

https://www.youtube.com/channel/UCk6QjOjUD2oGyIoJJ8s2iFw
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #161 poslato: Februar 16, 2020, 17:42:11 »
Proleće...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #162 poslato: Februar 17, 2020, 00:47:56 »
Најава... Пре дана видим да избијају и на Фрушкој гори. Тек су се на по неком осунчаном месту забелеле и види се да избијају из земље.
Вероватно ће за пар дана изаћи много више висибаба. Прошле године на истом терену негде средином марта ( ако се добро сећам) све се белело од њих.
Ове године мало су пораниле за тај терен.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #163 poslato: Februar 17, 2020, 22:38:38 »
Пре ПАР дана, тако је требало на почетку поруке да стоји али се неким чудом загубила реч или сам је ја изоставио.

Зоко пријатељу и код мене било топло јуче и данас само нема много висибаба. На лески их је баш било доста.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #164 poslato: Februar 18, 2020, 09:04:33 »
У праву си Војо. У све кошнице пчеле уносе полен. Лешник је и у воћњаку опустио ресе. Јуче је дувао ветрић па нису масовно излазиле иако је било топло али су ипак биле вредне. Стидљиво се појављује по који маслачак.

Јуче сам у воћњаку почео да правим неку врсту надстрешнице са оградом где ћу преместити кошнице јер нам пчеле не дозвољавају да радимо у градини (башта). Прошле године су у пролеће биле мирне али чим су мало прикупиле залиха одмах су почеле да бране то што имају...
Неће бити нешто спектакуларно али ће бити корисно и састављено већином од материјала који сам већ имао. 

Планирам да их селим следећег или оног тамо викенда. Удаљеност је неких тридесетак метара. Ставићу им папир на улазе кошница па ће када изађу урадити поновну оријентацију. Једну кошницу ћу оставити још неко време за случај да се нека пчела ипак врати па нека има где.
 
Нека нам живот буде сладак као мед!