Autor Tema: Matica iz rojevog matičnjaka  (Pročitano 35225 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Matica iz rojevog matičnjaka
« Odgovor #15 poslato: Januar 27, 2011, 20:09:30 »
Moje mišljenje je da su mtice iz rojevog nagona i matice iz tihe smene dobre, jer su dobijene potpuno prirodno kako je to bilo milionima godina.

Rojeve matice su dobijene u uslovima izobilja hrane, velke količine mladih hranitejski raspoloženih pčela hraniteljica i smanjenja količine jaja koja matica nosi u toku dana, zbog čega ona nosi krupnija jaja. Dakle rojeve matice imaju sve uslove da budu u rangu najboljih mogućih.

Matice iz tihe smene često se neguju u sličnim uslovima (matica nosi malo jaja, veći je broj pčela hraniteljica od potrebnog za negu male količine larvica) Što se tiče priliva hrane to zavisi u kom periodu se društvo opredeli za tihu smenu matice. Ako se to desi u vreme dovoljne ponude nektara i polena iz prirode i matice će biti dobro odnegovane, ako ne onda će im nedostajati jedan bitan uslov da budu najbolje moguće.

Prednost rojevih matica je i u tome što se roje uglavnom najbolja društva pa je to primer sprovođenja prirodne selekcije. To kod matica tihe smene nije slučaj jer u tihu smenu ulaze i loša društva.

Zato su po meni u pravu oni koji, kad je kvalitet u pitanju, prednost daju rojevim maticama.

Činjenica da se u tihoj smeni neguje mali broj matičnjaka po mom mišljenju jeste bitna ali nije presudna. Svaka matica u čijem matičnjaku posle izlaska ostane nešto hrane, sa hranom nije oskudevala i zbog toga nije izgubila na kvalitetu.
Pozdrav.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Matica iz rojevog matičnjaka
« Odgovor #16 poslato: Januar 27, 2011, 21:33:32 »
Moje mišljenje je da su mtice iz rojevog nagona i matice iz tihe smene dobre, jer su dobijene potpuno prirodno kako je to bilo milionima godina.

U potpunosti se slažem.

Jedan naš kolega, a moj prijatelj, ima oko 200 košnica, DB i LR, menja matice iz rojevih matičnjaka iz onih košnica koje mu daju najveći prinos. Jedne godine je iz 3 paše sakupio 6 tona meda.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Januar 27, 2011, 21:36:35 od strane admin »

Van mreže elvismujovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 24
  • Pol: Muškarac
Odg: Matica iz rojevog matičnjaka
« Odgovor #17 poslato: Mart 10, 2011, 12:07:23 »
Pitanje za Voju

Vojo, opisali ste kako možemo dobiti kvalitetne matice izdvajanjem nekoliko ramova legla odgovarajuće starosti, meda, polena i pčela u nukleus i prenošenjem nukleusa na udaljenost veću od 4 km.
Kakva je situacija, ako jako, najbolje društvo, obezmatičimo i ostavimo celokupno leglo i sve pčele - ništa ne izdvajamo i ne vozimo pčele na pomoćni pčelinjak. Mogu li se i ovako dobiti kvalitetne matice kao u nukleusu, ako se četvrti, peti dan pokidaju zatvoreni a ostave otvoreni matičnjaci. Ima mnogo napisanog o ovoj temi. Mene zanima baš vaše mišljenje jer to nikad niste pominjali ili ja nisam pronašao.
Pozdrav

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Matica iz rojevog matičnjaka
« Odgovor #18 poslato: Mart 10, 2011, 13:30:30 »
Pitanje za Voju

Vojo, opisali ste kako možemo dobiti kvalitetne matice izdvajanjem nekoliko ramova legla odgovarajuće starosti, meda, polena i pčela u nukleus i prenošenjem nukleusa na udaljenost veću od 4 km.
Kakva je situacija, ako jako, najbolje društvo, obezmatičimo i ostavimo celokupno leglo i sve pčele - ništa ne izdvajamo i ne vozimo pčele na pomoćni pčelinjak. Mogu li se i ovako dobiti kvalitetne matice kao u nukleusu, ako se četvrti, peti dan pokidaju zatvoreni a ostave otvoreni matičnjaci. Ima mnogo napisanog o ovoj temi. Mene zanima baš vaše mišljenje jer to nikad niste pominjali ili ja nisam pronašao.
Pozdrav

Kolega Elvise, pominjao sam i pisao i o ovom slučaju negde na Forumu SPOSa a ne mogu se setiti gde a nije toliko mnogo ni bitno kad možemo da odgovorimo.
Ovo što ste naveli je svakako vrlo dobar način za proizvodnju matičnjaka i mladih matica pod uslovom da je zajednica jaka da ima dosta hrane u košnici i da je zdrava.
Imajte samo u vidu da zdrave pčele u preko 50% slučajeva posle izlaska prve mlade matice kreće u rojenje. Naravno posle prvog roja izaći će i drugi roj a po nekad i treći.

Ako vam je pčelinjak blizu kuće i ako imate vremena i uslova za hvatanje rojeva eto lepog primera i uslova za hvatanje rojeva.

A ovako proizvedene matice će svakako biti odlične.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Azem Tursić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 87
  • Pol: Muškarac
Odg: Matica iz rojevog matičnjaka
« Odgovor #19 poslato: Mart 10, 2011, 22:12:51 »
Ja imam pozitivno iskustvo sa maticama iz tihe smjene.Ove matice su kvalitetne, naravno ako potiču iz dobrog društva.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Matica iz rojevog matičnjaka
« Odgovor #20 poslato: Mart 20, 2011, 20:02:43 »
Evo jednog grafičkog podsetnika o cislusu proizvodnje matica.
Dali vredi, prosudite sami

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Matica iz rojevog matičnjaka
« Odgovor #21 poslato: April 15, 2011, 19:33:59 »
Taj krug se rotira oko nitne u centru.

Nije loše da ga ima svaki proizvođač matica.

Pozdrav

Van mreže Dragan Pecic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
Odg: Matica iz rojevog matičnjaka
« Odgovor #22 poslato: Avgust 10, 2011, 21:31:08 »
Kosnica sa dva sprata je prepuna pcela kada pokusam da pregledam jako su ljute,podizem ram mile preko rukavice, rukava i ubadaju,zuje na veliko oko glave bezim sto dalje pun sam pcela,sacekam pola sata da se smire da bih zatvorio kosnicu.Sta da radim????

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Matica iz rojevog matičnjaka
« Odgovor #23 poslato: Avgust 23, 2011, 22:23:30 »
Kolega Dragane, Pošto nema odgovora probaću ja.
Nema dovoljno podataka da bi se mogao dati potpun odgovor.
Osnovno pravilo je da košnicu otvaraš u vreme punog izleta ( kad jer najmanje starih pčela izletnica u košnici). Košnicu pre otvaranja nadimiti sa nekoliko mlazeva blagog dima, sačekati malo, pa otvoriti, zatim preko satonoša još malo nadinmiti i otpočeti pregled. košnicama prilazi u odeći od svetlih pamučnih tkanina (najbolje belih) bez jakih mirisa poput belog luka, parfema, znoja i sl. Otvorene delove tela (ruke) namaži rakijom ili sirćetom ili ih nadimi dimom iz dimilice. Posle svakog uboda bobro bi bilo neutralisati miris otrova nekim od predhodnih sredstava.
Ako je i pored toga društvo preterano agresivno jedino rešenje je zamena matice maticom koja potiče iz društva sa izraženom mirnoćom.
Pozdrav svima.
ps. izvinjavam se što odgovor dajem u ovoj temi, mada problem ime veze sa maticama.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Matica iz rojevog matičnjaka
« Odgovor #24 poslato: Oktobar 22, 2011, 19:50:04 »
Mnogo ste pisali na ovoj temi a niko da postavi koju odgovarajuću sliku. Ovako je izgledao ram jednog mog društva koje je ušlo u rojevi nagon. Verovali ili ne na ovom ramu bilo je 35 matičnjaka, sve bolji od boljeg. Slike su napravljene 30. 5. ove godine. Bio sam zaboravio na njih. Pozdrav.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Matica iz rojevog matičnjaka
« Odgovor #25 poslato: Oktobar 22, 2011, 19:58:27 »
Kolega Sveto
I šta je bilo sa tim silnim matičnjacima?
Koliko njih ste uspeli da iskoristite  za proizvodnju novih matica?
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Matica iz rojevog matičnjaka
« Odgovor #26 poslato: Oktobar 22, 2011, 20:19:46 »
Ma, ne pitaj! Nisam znao kud udaram od posla. Nije ovo bilo jedino društvo u rojevom nagonu. Nisam bio spreman za pravljenje novih društava, ali sam ipak napravio dvadesetak oplodnjaka (dvodelni LR). Jednostavno sam to plodište u kome je bilo više od 50 matičnjaka podelio na tri dela. Dva su išla u oplodnjake a treći deo je ostajao u košnici, s tim da sam oduzete ramove zamenio satnim osnovama. Opet su mi se neke rojile (desetak društava). Pozdrav.

Van mreže Valon Mustafi

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 259
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija: Tetova, Macedonia, ~500m.n.v.
Odg: Matica iz rojevog matičnjaka
« Odgovor #27 poslato: Novembar 12, 2011, 16:02:26 »
  Spored mene, najbolji maticnjaci:
"If thϵ bϵϵ disappϵars from thϵ surfacϵ of thϵ ϵarth, man would havϵ no morϵ than four yϵars to livϵ." - Albϵrt Ԑinstϵin
Moje predstavljanje

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Matica iz rojevog matičnjaka
« Odgovor #28 poslato: Novembar 12, 2011, 16:08:00 »
Tako " mali " EV ram, a toliko mnogo  " velikih " i prekrasnih matičnjaka na jednom ramu.
Dali je bilo od koristi za većim brojem matica sa ovom rama.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Valon Mustafi

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 259
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija: Tetova, Macedonia, ~500m.n.v.
Odg: Matica iz rojevog matičnjaka
« Odgovor #29 poslato: Novembar 12, 2011, 16:11:30 »
Dali je bilo od koristi za većim brojem matica sa ovom rama.
Pozdrav iz Aleksinca

  За жал нису били искористени...

  Поздрав.  :)
"If thϵ bϵϵ disappϵars from thϵ surfacϵ of thϵ ϵarth, man would havϵ no morϵ than four yϵars to livϵ." - Albϵrt Ԑinstϵin
Moje predstavljanje