Autor Tema: ELEKTRICNI ZVRK  (Pročitano 25624 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Boza Trbojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 107
  • Pol: Muškarac
Odg: ELEKTRICNI ZVRK
« Odgovor #30 poslato: Februar 03, 2012, 02:57:36 »
Pregledao sam i stampanu plocu, samo je nisam slikao, a ni napomenuo da sam je pregledao, cista ko suza. Osigurac je ispravan, sada samo ostaje da kupim kondezatore i montiram.

Jodna od mojih prvih struka bila je Radio i TV tehnika. TV lampase sam zmurecki popravljao, ali presao sam na mehaniku pa me tranzistori pregazili.

Hvala na savetima i upucenom oprezu prilikom rada i njegovog ukljucivanja, to sto si napisao treba svi koji bodu nos gde im nije mesto, moraju voditi racuna.

Kada bude bilo nesto interesantno, javicu ti, ili ce proraditi ili biti cao kantos.

Pozdrav

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: ELEKTRICNI ZVRK
« Odgovor #31 poslato: Mart 28, 2017, 13:32:09 »
Kolega Božo, dok se Vojkan ne javi (on će verovatno detaljnije) evo nekih malih pojašnjenja oko računarskog napajanja.
Ima razloga i te kako za bacanje ispravnih napajanja, u slučaju kada se dograđuje komp novije generacije, pa se zbog zamene matične ploče, i načina njenog napajanja , najčešće mora menjati i izvor napajanja. ( Ukratko, zbog svojih osobina, novije ploče traže malo više struje, a neki standardi ne dozvoljavaju da se ugrađuju deblji provodnici, pa se išlo na varijantu da se od samog izvora do ploče poveća broj provodnika, i tako je umesto ATA priključka na novijim generacijama SATA priključak. Samim tim su i drugačiji konektori)
Zaista nema onih "moćnih" transfomatora na koje smo navikli, ali ova napajanja ipak obezbeđuju, u odnosu na gabarit, zavidno velike struje na određenim naponima.
Da opet uprostim, umesto klasičnih trafoa, postavljeni su torusni, a oni ovde upravo transformišu napone koji su im dati ispred njih i frekvencije koja nije 50Hz (gradska mreža), već se frekvencije tih napona znatno povećavaju (posebnim sklopom u napajanju), pa tek onda iza torusa dobijamo neke napone.Tako su na račun povećanja frekvencije ulaznog napona smanjeni trnsformatori /gabarit/, a dobijeni zahtevani napon i jačina struje.
Raspored napona i jačina struje na pojedinim konrtaktima napajanja (u ovom slučaju ATA) dat je na donjim slikama (skinute sa interneta).
Da bi ste koristili bilo koji od napona ATX napajanja, a bez računara, potrebno je kratko (za stalno) spojiti zeleni i bilo koji crni provodnik. Uključenjem na mrežu 220 V i uključenjem zadnjeg prekidača (ako ga ima), mora se čuti rad ventilatora i tada ima svih napona koji su naznačeni na donjim slikama.
Ako je u pitanju starija verzija napajanja, ona na kablu već imaju prekidač i nije potrebno nikakvo prespajanje, već samo uzmete napon koji vam je potreban, sa provodnika, kao na šemi
Veliki pozdrav

PS: Ja sam iskoristio jedno staro napajanje za pogon svoje centrifuge-elektromotora od ventilatora za hlađenje motora Golfa. Koristio sam napon između žutog (+) i crnog (-) provodnika.

А како да знам које жице од ових да користим? Имам напајање као са слике, али ту је пуно жица, које боје да користим?
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: ELEKTRICNI ZVRK
« Odgovor #32 poslato: Mart 28, 2017, 13:44:22 »
Citat
А како да знам које жице од ових да користим? Имам напајање као са слике, али ту је пуно жица, које боје да користим?
Aaaaa, bre, Temerinac.
Ako želiš to da saznaš, pročitaj poslednju rečenicu onoga što si citirao... ;D

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: ELEKTRICNI ZVRK
« Odgovor #33 poslato: Mart 28, 2017, 14:26:39 »
Ajd da ja malko pripomognem. Ovdje sam pomalo na svom terenu.

Imaš onaj konektor sa najviše žica. Preovladavaju crna, crvena, žuta i narandžasta boja.

Sve žice crne boje su GND  ili laički masa tj. minus tj. kako kome više odgovara i ona je zajednička za bilo koji napon.
Sve narandžaste su 3.3V
Sve crvene su 5V
Sve žute su 12V

Zelena žica je "PS ON" i nju je potrebno spojiti na bilo koju crnu da bi napajanje proradilo.

Možeš jednostavno da odrežeš sve žice pored konektora i da spojiš sve žice iste boje zajedno. Znači sve crne zajedno, sve crvene zajedno itd. Ostavi jednu crnu zasebno i nju spoji sa zelenom a preostale žice plavu, sivu itd. izoluj svaku za sebe.

Naravno bitno je da se ne dodiruju žice različitih boja.

Na jednu elektrodu tj. pipalicu spojiš crnu žicu a na drugu biraš prema potrebnom naponu narandžastu, crvenu ili žutu.
To je to nadam se da sam bio jasan.


P.S. Žuti tekst se baš slabo vidi na ovoj podlozi ali kada se selektuje vidi se bolje.


Pozdrav...


Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: ELEKTRICNI ZVRK
« Odgovor #34 poslato: Mart 28, 2017, 23:53:32 »
Danas koristio labolatorijski ispravljač 0-30V za utapanje SO. Zgodna stvar da mogu limitirati i izlaznu struju tako da postavim recimo na 1,3A dignem napon na 20V i imam isto zagrijavanje žice bilo da spojim na kompletnu žicu bilo da da spojim na samo jedan dio. Doduše ovo nije standardna oprema jednog pčelara ali vrlo korisna.

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: ELEKTRICNI ZVRK
« Odgovor #35 poslato: Mart 29, 2017, 16:04:42 »
Хвала Бојане, баш детаљан одговор :-)
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: ELEKTRICNI ZVRK
« Odgovor #36 poslato: Mart 30, 2017, 09:24:18 »
Danas koristio labolatorijski ispravljač 0-30V za utapanje SO. Zgodna stvar da mogu limitirati i izlaznu struju tako da postavim recimo na 1,3A dignem napon na 20V i imam isto zagrijavanje žice bilo da spojim na kompletnu žicu bilo da da spojim na samo jedan dio. Doduše ovo nije standardna oprema jednog pčelara ali vrlo korisna.

Anto odlična ideja. Ja imam nekoliko laboratorijskih regulisanih ispravljača zbog prirode moga posla ali kako kažeš nije svakom dostupna takva oprema a i nije baš jeftina.
Kao moj dorinos ja nudim povoljnu alternativu.  :)

Na sledećoj adresi:
 
http://www.ebay.com/itm/0-30V-2mA-3A-Adjustable-DC-Regulated-Power-Supply-DIY-Kit-Short-with-Protection/142214269189?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D2%26asc%3D41809%26meid%3Dfd0ed0ded4f647909af722e077188a92%26pid%3D100005%26rk%3D3%26rkt%3D6%26sd%3D201542872820

može da se za cca 6 eura kupi kit komplet za samogradnju takvog ispravljača.
Potrebno je malo vještine i osnovnog alata da se uređaj sklopi i dobije se regulisani laboratorijski ispravljač sa regulacijom napona 0-30V i struje 2mA-3A.
Uz ovaj kit komplet potreban je i odgovarajući transformator izlaznog napona max 24VAC i struje bar 3A i nekakav hladnjak na koji će se prišrafiti tranzistori. To može da bude i malo masivniji aluminiumski lim.

Toliko od mene.
Ako ima pitanja tu sam...  ;)

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: ELEKTRICNI ZVRK
« Odgovor #37 poslato: Mart 30, 2017, 21:32:41 »
Пробао сам урадити како си рекао Бојане, али ми се није дало, изгледа не исправно напајање, завршило је у смећу. Успео сам одрадити посао са обичним пуњачем за кола... Само не сме дуго да се држи, на једној сатној основи ми је прогорела и оставила процеп дужине 3 цм и ширине 3 мм. Пчеле ће то окрпати зар не? И шта да радим са једном сатном основом одломио сам ћошак пет са пет цантиметара? Да загрејем где је пукло па да спојим или ту СО не вреди користити док се не претопи?
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: ELEKTRICNI ZVRK
« Odgovor #38 poslato: Mart 30, 2017, 21:53:57 »
Kada utapaš osnovu moraš zagrijavati žicu na prekide dok ne stekneš osjećaj. Znači držiš priključeno sekund pa otpojiš na kratko pa opet. Osnovu možeš iskoristiti samo taj ćošak okreni dolje. Pčele će taj ćošak dograditi. Vjerovatno će sporije da ga dograde u odnosu na ostatak osnove ali ne mari za to.

Poz.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: ELEKTRICNI ZVRK
« Odgovor #39 poslato: Mart 30, 2017, 22:43:14 »
Pošto se i sam bavim pomalo sa elektronikom nabavio sam si ovaj 30V - 10A

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: ELEKTRICNI ZVRK
« Odgovor #40 poslato: Mart 31, 2017, 06:37:54 »
Kada utapaš osnovu moraš zagrijavati žicu na prekide dok ne stekneš osjećaj. Znači držiš priključeno sekund pa otpojiš na kratko pa opet. Osnovu možeš iskoristiti samo taj ćošak okreni dolje. Pčele će taj ćošak dograditi. Vjerovatno će sporije da ga dograde u odnosu na ostatak osnove ali ne mari za to.

Poz.

Значи не ваља да загрејем обе стране па да их спојим?
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: ELEKTRICNI ZVRK
« Odgovor #41 poslato: Mart 31, 2017, 07:55:12 »