Autor Tema: Prinos meda u RV kosnici  (Pročitano 40909 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Aleksandar Hristovski

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 13
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bitola
Odg: Prinos meda u RV kosnici
« Odgovor #15 poslato: Avgust 04, 2012, 14:05:26 »
Prosle godine sam presao sa lr,na rv.kosnicu. Prinos 2011god. po kosnici mi je bio 46kg u rv. kosnicama ,steta sto ranije nisam cuo za ove kosnice,odlicne su,milina je sa njima pcelariti

  Kolega Sinisa kao sto vidis ima neko ko vrca po 46 kg po kosnici. E to bih ja voleo da naucim, kako bih mogao da radim sa 5-10 kosnica. Znate ja sam zadovoljan sa 400-500 kg meda. Pozdrav

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Prinos meda u RV kosnici
« Odgovor #16 poslato: Avgust 04, 2012, 14:24:44 »
nista strasno 46kg, kad nebih stalno nesto experimentiso imao bih sigurno toliko,a mozes i ti pod uslovom da imas pasu kao ja i da pcele sto manje iscrpljujes secerom.Vise vredi jedna selidba nego 10 dzaka secera.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Prinos meda u RV kosnici
« Odgovor #17 poslato: Avgust 04, 2012, 16:14:13 »
Moje skromno iskustvo je da je izbor dobrog mesta za bazni pčelinjak,a naročito ako je reč o stacionarnom pčelinjaku,jedan od najbitnijih koraka za uspeh.Ako nema u okolnih 500 do 1000 m bar 2 do 3 ha bagrema,uz dosta cvetnog žbunja,divljeg voća kao dženerike,divlje trešnje i slično,uz nešto vrbe,lešnika,kestena,zatim divlje kupine i bar 10tak ha raznog cvetnog bilja,teško da se može očekivati nešto značajno,za stacionarni pčelinjak.Takođe bi trebalo da u prvih 50 do 250 m od pčelinjaka postoji čista voda koja ne presušuje ni leti.Naravno ako pčelar raspolaže sa bar 1 do 2 ha njiva u tih 500 m pa sam sadi heljdu,morač,faceliju,kokotac,žalfiju i td,to može bitno popraviti situaciju.

Inače čak ni tako superiorne visokoproizvodne košnice kao RV ILi EV,ne mogu pomoći,sem ako naravno neko ne seli barem na bagrem.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Prinos meda u RV kosnici
« Odgovor #18 poslato: Avgust 04, 2012, 22:28:16 »
Nomalno Aco da sam doselio na uljanu repicu kod tebe u Salas gde bi mi bio kraj ili da sam posle bagrema u Bukovu preselio u Glogovicu kraj Salasa   na drugi bagrem ili lipu u Ravnu reku ili Oman pa na suncokret opet u Negotin a zatim na kasni sucokret  kod tebe u Salas prinos po kosnici bi bio 80-100kg ali nema se svoj kamion ,a niko nece da kupimo zajedno znas onu staru svi bi da se obogate ali da nista ne uloze .
Moze i to ali samo u politici u poljoprivredi toga nema.
Stacionirano pcelarenie zavisi od godine ako omane glavna pasa nadrljo si  ja sam ove godine selio 21 rojak koji sam formiro na suncokret i prezadovoljan sam to su paketni rojevi kupljeni 20 juna.Nisam ih selio dalje u Salas inace u Negotinu je suncokret bio super sa normalnim kosnicama ne rojacima vaga je bila 20 kg u plusu.Mozes misliti da nisam selio koliko bi mi trebalo secera da nadomestim ovaj prinos.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Prinos meda u RV kosnici
« Odgovor #19 poslato: Avgust 05, 2012, 11:09:26 »
Kolega Siniša,kod nas suncokret ne medi,nisi ništa propustio,na suncokret treba seliti uz Dunav,Dobrujevac i td tako sam čuo.Da kada omane bagrem u našem kraju nema vrcanja,sem što se može izvrcati nešto medljike kada je godina pogodna.Na uljanoj repici je bilo unosa,ali i smanjenja broja izletnica zbog trovanja,uvek isprskaju u cvetanju i to je ono što ne valja.Ali jesu nanele nešto poklopljenog meda,koji im se morao ostaviti uz nešto bagrema,koji je trajao svega 4 do 5 dana,posle mesec dana praktično ništa.Onda jun je dao tihu pašu kupine,livade i td.Sve u svemu ima za njih,za vrcanje je samo 10 tak najjačih društava dalo po 8 do 10 kg livade i to je to za ovu godinu.Sva društva su od početka maja sa maticama u jednom nastavku,blokiranim HR,što je dobro jer tako i ima dovoljno za njih,inače bi širile leglo,trošile zalihe i to ne bi valjalo u ovakvoj godini,jer sada ne bi bilo rezervi poklopljenog meda,15tak kg u proseku po društvu.
Doliću im polovinom septembra po litar,2,sirupa sa nozevojem i trebalo bi da sve bude ok.Jedino što će bit posla oko 15tak LR društava da ih spakujem za zimu,jer je u plodištu samo leglo i polen,u kvalitetnim tamnocrvenobraon radiličkim ramovima.10 LR rojeva su mi ok,jer imaju med pravilno raspoređen u tom jednom nasatvku u kome su,samo ću im dodati po 2 l sirupa sa nozevojem polovinom septembra.15 tak LR društava su mi ok,tj imaju dovoljno meda u plodištima,kao i 10 DB društava,koje imaju 15tak kg ili nešto više poklopljenog u svom plodištu.Ali ko što rekoh 15tak najjačih LR društava u plodištima imaju samo leglo i polen,moraću intervenisati prepakovavanjem oko 20. septembra,kada ću plodišta dići gore i dodati im med iz njihovog medišta.

Van mreže Lorant Kovac

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Backa Topola,kadrovska skola
Odg: Prinos meda u RV kosnici
« Odgovor #20 poslato: Avgust 05, 2012, 20:19:45 »
kolega Sinisa,ja sam pre imao lr kosnice 70 kom sve sam prodao i presao na rv,jer sa lr nisam imao ovakav prosek

Van mreže Aleksandar Hristovski

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 13
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bitola
Odg: Prinos meda u RV kosnici
« Odgovor #21 poslato: Avgust 16, 2012, 00:22:20 »
kolega Sinisa,ja sam pre imao lr kosnice 70 kom sve sam prodao i presao na rv,jer sa lr nisam imao ovakav prosek
 
  Da rezimiramo. Ti si kolega  Kovac ove godine izvrcao od 70 drustava 3220 kg meda.

Van mreže Lorant Kovac

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Backa Topola,kadrovska skola
Odg: Prinos meda u RV kosnici
« Odgovor #22 poslato: Avgust 16, 2012, 15:02:48 »
Nisam rekao da imam 70 drustava,nego da sam se otarasio 70 lr kosnica. Trenutno imam 50 rv pune pcela ,a vrcao sam med iz 33 proizvodna drustva 1350 kg sa dve pase,suncokretove, i duvana, da bagrem nije smrzao,i da repica nije podbacila bio bi veci prosek,ovako izadje 41kg po kosnici sto je o.k

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Prinos meda u RV kosnici
« Odgovor #23 poslato: Avgust 16, 2012, 19:44:16 »
prosek je cudna stvar evo danas sam tretirao pcele Bee clenerom i pogledam jednu RV kojoj sam oduzeo jedan nastavak sa maticom i dva sa medom u medjuvremenu se pojavila i tiha zamena pa je predvojen i sad imamo u njoj jedan nastavak EV +jedan RV sa leglom i drugo drustvo dva nastavka RV od toga jedan 70% meda.
U drugoj jedan nastavak EV sa leglom na podnjaci i jedan RV sa leglom treci je sa medom 90%.Iznad je nastavak EV u kome je spojeno tri oplodnjaka u jedan nastavak EV i neznam sta cu sa njim jer nemoze da zimuje u jednom nastavku, kako cu sacuvati maticu neznam.
A da i njoj je oduzeto posle bagrema dva nastavka meda i jedan  nastavak sa maticom i leglom.
Prosek izvrcanog meda recimo 37-39 kg .
Prezadovoljan sam

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Prinos meda u RV kosnici
« Odgovor #24 poslato: Avgust 16, 2012, 21:14:29 »
Kad čitam o ovolikim prinosima, mene je stid reći istinu: malo ko bi mi vjerovao. Stoga čestitam svima koji su imali nevjerovatne prinose.

Nešto razmišljam o prinosima: 40 - 80 - 100 kg po košnici. Za samo jednu godinu mogao bih kupiti nov kamion i plus jedan fin automobil. No, ne da mi se, a možda i ne znam, a možda uopšte nisam trebao ni čitati niti pisati, ali ipak nisam odolio, mada mogu već predvidjeti reakcije.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Ivica Kuzmanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 218
  • Pol: Muškarac
  • Blago onom kome um u srcu počiva.
Odg: Prinos meda u RV kosnici
« Odgovor #25 poslato: Avgust 16, 2012, 22:32:43 »
Prosek je relativna stvar i zavisi naravno mnogo od terena. Takodje, pitanje je kako se racuna prosek, da li se racunaju sve zajednice ili samo one koje su nam ucestvovale u pasi, da li racunamo i drustva koja su se razrojila, drustva koja smo spojili itd.
Ja mogu reci da sam ove godine imao prosek 33 kg po kosnici, a takodje ne bih slagao ni kad bih rekao da sam imao dvadesetak kila.
Rezime je sledeci: Iz zime sam izasao sa 26 drustava, oko 16 nukleusa od prosle godine, a samo desetak drustava jacih. Izvrcao sam oko 250kg bagrema, oko 270 kila lipe, i napravio jos oko 25 nukleusa. U zimu cu uci sa oko dvadesetak drustava i oko 27 nukleusa. Imam nekoliko bas slabih ev nukleusa (malo sam preterao sa deljenjem) pa cemo videti sta ce od toga prezimeti. Sve u svemu mislim da nije los rezultat s obzirom kako je pocela godina.

pozdrav i svako dobro
Čovek je dat i zadat. Sloboda nije data već je zadata.

Van mreže Aleksandar Hristovski

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 13
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bitola
Odg: Prinos meda u RV kosnici
« Odgovor #26 poslato: Avgust 17, 2012, 00:37:01 »
Kad čitam o ovolikim prinosima, mene je stid reći istinu: malo ko bi mi vjerovao. Stoga čestitam svima koji su imali nevjerovatne prinose.

Nešto razmišljam o prinosima: 40 - 80 - 100 kg po košnici. Za samo jednu godinu mogao bih kupiti nov kamion i plus jedan fin automobil. No, ne da mi se, a možda i ne znam, a možda uopšte nisam trebao ni čitati niti pisati, ali ipak nisam odolio, mada mogu već predvidjeti reakcije.

Pozdrav, svako dobro!

   Ja sam ove godine od 60 drustava od kojjih 30 ovogodisnjih izvrcao 450 kg bagrema, 320 kilograma lipe i sada su na suncokretu i po mojim procenama ima ok 680 kg suncokretovog meda. Sve u svemu moglo je biti bolje ali nisam stigo da preselim oko 15 drustava pa su mi dale nesto manje meda.Nadam se da cu dogodine uspeti da poboljsam prosek. Pozdrav

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Prinos meda u RV kosnici
« Odgovor #27 poslato: Avgust 17, 2012, 18:22:03 »
Kad čitam o ovolikim prinosima, mene je stid reći istinu: malo ko bi mi vjerovao. Stoga čestitam svima koji su imali nevjerovatne prinose.

Nešto razmišljam o prinosima: 40 - 80 - 100 kg po košnici. Za samo jednu godinu mogao bih kupiti nov kamion i plus jedan fin automobil. No, ne da mi se, a možda i ne znam, a možda uopšte nisam trebao ni čitati niti pisati, ali ipak nisam odolio, mada mogu već predvidjeti reakcije.

Pozdrav, svako dobro!
Moze i to i ja sam razmisljao o tome pa umesto dve imao bih 4-5 pasa godisnje i duplo veci prinos,ali trazio sam ortaka u poslu oko kupovine kamiona da ga dumanski koristimo kad vec placamo toliku registraciju i nema ,nece niko nemaju para ,a hteli bi da zarade.Dok neotvoris saku u nju nece moci nista da udje nit ce pak da izadje ako pak otvoris iz nje ce otici pare ali ce i uci.Tako da ako si resio da radis i imas sa kim ulozi i nesekiraj se samo se spremi da radis ,a svaki se rad isplati .

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Prinos meda u RV kosnici
« Odgovor #28 poslato: Avgust 17, 2012, 22:34:24 »
Čestitke svima. Mislio sam da su preočito poremećene vremenske prilike i kod vas uzele danak jer je sve bilo iz krajnosti u krajnost: dugotrajne kiše pa onda 50-ak dana "Sahare", koja i sada traje. U mom okruženju, onaj ko je pošteno "oteo" 10-ak kg, taj je "hadžija". A pratio sam 15-ak vrsta košnica (tri su RV, koje imam već tri godine).

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Prinos meda u RV kosnici
« Odgovor #29 poslato: Avgust 17, 2012, 22:42:07 »
Ja sam relativno mlad pcelar i bas bih voleo da kolega objasni kako dolazi do 48 kg prosek po kosnici, jer bih voleo da prodam svih 60 kosnica i kupim 5-6 od vasih.Ja bih bio zadovoljan sa 300 kilograma meda i rada na 5-6 kosnica.. Pozdrav i unapred hvala


Poslije ovog posta i ti si iznio svoj više nego odličan prosjek, mada mi je bilo mrsko tačno izračunati.

Pozdrav, svako dobro!