Pčelinja paša > Medonosno bilje

LESKA (Corylus avellana)

<< < (2/10) > >>

stevanovic sveto:
Ovo su moje slike, a slikano je krajem februara prošle godine. Leska nekih godina procveta čak i u decembru, što je izgleda bio slučaj i krajem prošle godine. Najbolje je kad je zima normalna pa cvetanje počne krajem februara ili početkom marta, tada je polen leske potrban pčelama jer je jedan od najkvalitetnijih (sadrži oko 30% belančevina), a i leska bolje rodi. Pozdrav.

Mario Ratancic:
Kolega Sveto,

Leska je samooprašiva biljka. Oprašivanje se vrši uglavnom vetrom. Bar tako piše u literaturi.
Pčele ne vrše oprašivanje zato što su prašnici i tučkovi razdvojeni i ne nalaze se na istom cvetu, kao
što si i naveo, a ženski cvetovi ne privlače pčele.
Pozdrav od Maria

Branko Obranovic:
Sveto, veoma lepe fotografije si izradio.
Lp Branko

Djoko Zecevic:
Na predavanjima koja sam slušao a držao ih je prof. Lebedev posebno je bilo govora o polenu od leske!
Profesor je govorio da je polen od leske višestruko značajniji nego polen od maslačka!
Takođe je tvrdio da pčele ne bi opstale samo na polenu od maslačka?
Dosta interesantna priča ali sa naučnog stanovišta.

Što se tiče leske (divlje), kod mene ih ovde ima na hiljade!
Ovde su čitave plantaže ali pčele ih takoreći i ne iskoriste jer leska skoro uvek prođe još do ima snega, uostalom kao i bagrem.
U poslednjih nekoliko godina lešnika uopšte nema, čak možda i dobrih dvadesetak a bilo ih je jako mnogo 1991. godine!

Zika Stojanovic:
Evo nasvežijih snimaka leske koje sam načinio pre sat vremena u komšijskoj bašti.
Nije se još rascvetala, ali uskoro će!

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

[*] Prethodna strana

Poštovani,ako hoćete da vidite sve teme morate se registrovati na forum Košnice Voja. Da bi se registrovali kliknite ovde...
Idi na punu verziju