Autor Tema: Tamno saće u pčelinjem staništu  (Pročitano 18188 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Tamno saće u pčelinjem staništu
« poslato: Februar 28, 2011, 15:52:29 »
Drage kolege ovde ćemo pisati o tamnom saću u pčelinjem staništu i njegovom uticaju na život i rad pčelinje zajednice.

Za početak bih izneo svoje mišljenje da od količine tamnog saća i propolisa u njemu to jest od starosti saća zavisi stepen zdravstvenog stanja pčela i kvalitet odnegovanog legla.

Pčele izgrađuju novo saće samo u nedostatku starog saća.

Nadam se da će uslediti mnogo pitanja na koja ćemo rado odgovarati.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dušan Sušić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
Odg: Tamno saće u pčelinjem staništu
« Odgovor #1 poslato: Februar 28, 2011, 16:02:44 »
Pošto planiram naseljavanje novih košnica kupovinom prirodnih rojeva a nemam izgradjenih okvira sa saćem (rodne voje) koji bi sistem bio najprikladniji? Za LR imam nešto starih okvira pa ce za njih biti nešto lakše. Pokušaću napraviti par prelaznih nastavaka al pitanje koliko će stići izgrraditi saća
45°10′52″N 15°28′19″E

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Tamno saće u pčelinjem staništu
« Odgovor #2 poslato: Februar 28, 2011, 16:10:21 »
Koliko god da izgrade novog saća u prelaznim nastavcima treba pustiti matice da ih što više zalegu. Kada imate makar nekoliko tamnijih ramova prilikom naseljavanja novih košnica sa novim zajednicama pčelama ste mnogo pomogli.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Tamno saće u pčelinjem staništu
« Odgovor #3 poslato: Mart 01, 2011, 00:19:56 »
      Malo sam pratio oprečna mišljenja o tamnom saću na forumu SPOS-a i video koliko najobičnijih pretpostavki bez ikakvog utemeljenja pojedinci proglašavaju za aksiom u pčelarstvu. Sa najvećim delom Vojinih stavova se slažem.
      Tamno saće pčele preferiraju i kad je u pitanju izbor ćelija za zaleganje i kad je u pitanju izbor saća na kome će radije boraviti, formirati klube ili skladištiti med. To što mi mislimo da joj je svetlo nazalegano saće bolje i zdravije naša je zabluda jer nas pčele demantuju. Ja se držim poznate tvrdnje da je priroda nepogrešiva a zablude su ljudske (u ovom slučaju pčelarske). Zato ja često volim da kažem da veština i umeće pčelara jeste da spozna, oseti ili pronikne šta to zaista odgovara pčelama a ne da ugađa sebi ili meri svojim aršinom.
      Naravno ni u čemu ne treba preterivati pa ni u preteranom forsiranju crnog saća. Prosto pčelama graditeljicama treba dati prostror da iskažu svoje graditeljsko umeće i utroše materijal koji već imaju pri ruci. Verujem da se na taj način pospešuje radni elan zajednice i smanjuje rojev nagon.
      Vešt pčelar će se postarati da pomogne pčelinjojh zajednici da pčelinje klube formira na najtamnijim ramovima u košnici i da uvek ima na umu da će to pčele same uraditi makar to bilo i na nepovoljnoj poziciji za njih.
Pozdrav.

Van mreže slobodan ilic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
Odg: Tamno saće u pčelinjem staništu
« Odgovor #4 poslato: Mart 01, 2011, 08:44:27 »

Posto nisam iskusan pcelar nebi o starom sacu davo svoje misljenje ali cu preneti i pokazati sta radi moj prijatelj koji je pcelarstvo nasledio od oca i sada sa dva sina koji zive odvijeno i 11 zapsleni zivi i radi na pcelinjaku sa 2000 drustva.
   Kada sam nabavio pcele uz njegovu pomoc on je rekao,, uzmi i ponesi 30 stari ramova i prepravi za te tvoje srpske kosnice,, jer on tako naziva moje RV.  Kada mi ih je pokazao mislio sam da me zeza jer su bili stari pocrneli i po meni nikakvi pa sam mu odgovorio ,,da oni valjaju nebi ti nji meni davo,,.On se iznenadio i rekao ,, takvi ramovi se daju prijateljima a novi neprijateljima i kad malo naucis o pcelama doces ti sam da ih trazis,,
    On iz kosnica vadi i sakuplja stare ramove sa crnim sacem  i kada formira nova drustva ili paketne rojeve on plodiste napuni sa njima i istresa pcele a med iz plodista svakako nikada ne vadi i ima problem sakupit koliko mu treba ,a evo i jedna slika palete na kojima se nalaze stari ramovi i sace za  nastavke koji su novi i cekaju paketne rojeve, a u ostale nastavke mesa izradjene i ramove sa satnim osnovama.Pozdrav
« Poslednja izmena: Mart 01, 2011, 15:55:29 od strane admin »

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Tamno saće u pčelinjem staništu
« Odgovor #5 poslato: Mart 01, 2011, 14:07:10 »
Baš pčele znaju šta je dobro za njih!  :D :D :D
Slobodane, samo malo udaljavanje od teme, zanima me da li taj tvoj prijatelj uživa u pčelarstvu, ili na to gleda samo kao na posao?

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: Tamno saće u pčelinjem staništu
« Odgovor #6 poslato: Mart 01, 2011, 15:00:50 »
Dobro je imati mlado saće!
Međutim i ja smatram da tu ima preterivanja u našoj pčelarskoj nauci pa i praksi.
Nikada neću zaboraviti iskustvo subotičkog pčelara Zdravka Milkovića na Novom Zelandu negde 1993 ili 1994 godine,
kada je počeo da radi kod jednog velepčelara sa oko 4.000  LR košnica.
On, kao naš afirmisani pčelar, dr veterine po osnovnoj struci i specijalista kod prof. Lolin odmah je svom poslodavcu skrenuo pažnju na staro tamno saće u
plodištima košnica. Servirao mu je našu priču o progresivno smanjenom prečniku ćelija saća, o izleganju sve tanjih i tanjih pčela, o reziduama itd...
Pošto poslodavac nije menjao saće prethodnih 15 godina, uzme digitron i sračuna da treba da uloži ne znam koliko hiljada dolara da zameni saće, ali i
primeti sasvim logično da je naša teorija o progresivnom smanjenju prečnika saća tačna, onda bi, kako velepčelar reče njegove pčele izgledale kao
čačkalice. :)
Dakle, sigurno da pčele sasvim revnosno čiste i proširuju ćelije pre svakog narednog ciklusa polaganja jaja od strane matice.

Van mreže slobodan ilic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
Odg: Tamno saće u pčelinjem staništu
« Odgovor #7 poslato: Mart 01, 2011, 22:42:37 »
Dragane ovaj moj prijatelj uziva od pcelarstva. ;)

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Tamno saće u pčelinjem staništu
« Odgovor #8 poslato: Mart 15, 2011, 22:37:39 »
Ja otprilike svakom drustvu kod pregleda u proljece dodajem po 3  nove satne osnove  u plodiste  a crne vadim i topim , mozda grijesim ?

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Tamno saće u pčelinjem staništu
« Odgovor #9 poslato: Mart 15, 2011, 23:32:08 »
ja mislim da ne grešiš. To je mera. U LR to bar nije problem. Može i ceo nastavak crnih i oštećenih na pretapanje,a iz medišta odabrati lepe sa radiličkim saćem za plodišne ili dodati satne osnove, zavisno od paše i potreba.

Van mreže Vladimir_Božičković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 79
  • Pol: Muškarac
Odg: Tamno saće u pčelinjem staništu
« Odgovor #10 poslato: April 14, 2011, 17:20:05 »
Prilikom izrade ogrijevnog drva naišao sam u hrastu na visini oko 7m od zemlje duplju u kojoj su prije nekoliko godina stanovale pčele. Vosak kao da je istrunio tj. kao da ga nema stanice saća se lako odvajaju, a zanimljivo nigdje nema oštečenja od voskovog moljca iako je već više godina prazno bez pčela.
...ako postoji volja, postoji i način...    Moje predstavljanje

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Odg: Tamno saće u pčelinjem staništu
« Odgovor #11 poslato: April 14, 2011, 18:09:03 »
Veoma zanimljivo. Košuljice zača su se odlepile od voska. Takvo sače još nisam video.
Lp Branko

Van mreže Vladimir_Božičković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 79
  • Pol: Muškarac
Odg: Tamno saće u pčelinjem staništu
« Odgovor #12 poslato: April 14, 2011, 18:12:10 »
Voska na tome mjestu nema, kao da je istrunio. Bilo ga je samo malo na vrhu saća, i bio je jako krt.
...ako postoji volja, postoji i način...    Moje predstavljanje

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Tamno saće u pčelinjem staništu
« Odgovor #13 poslato: April 14, 2011, 21:52:59 »
Vladimire, može li se zaključiti ili proceniti koliko procentualno ima trutovskog a koliko radiličkog saća ?
I još pitanje, koliko satova je bilo u ovom prirodnom staništu ?

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Tamno saće u pčelinjem staništu
« Odgovor #14 poslato: April 15, 2011, 17:34:45 »
Шта рећи о тамном саћу, а да се није рекло.

Мењам га, али не баш ревносно, као по литератури. Волим да га имам довољно у резерви да би га у пролећном развоју уметао у легло, зна се због чега. Легло се брже прошири, него кад се уметне сатна основа, а и топлије је, а захлађење може изненада да наиђе.