Autor Tema: Dvomatično pčelarenje DB košnicom  (Pročitano 159549 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« poslato: Oktobar 16, 2011, 12:26:29 »
Kolega Esade, otvorio sam ovu temu da bih prezentovao način dvomatičnog pčelarenja koje primenjuje moj kolega Prokić Miroslav, pčelar iz Užica.

  Kako to radi kolega Miroslav


 Prokić se pčelarstvom bavi od 1955. godine, a dvomatično je počeo 1980. Pošto se njegov pčelinjak nalazi u Makovištu (3 do 4 km daleko od mene) na 950 m n.v. on je uvek imao problema da razvije društva na DB-12 sa jednom maticom. Onda je u nekom pčelaru pročitao nečiji način dvomatičnog pčelarenja sa DB-12. Pregradio je plodišne nastavke na pola i formirao dvomatična društva. Razvoj ovih društava bio je mnogo brži nego u DB sa jednom maticom, prinosi su mu se povećali, ali problem je bio kada nastupi bespašni period, a to je u Makovištu najčešće polovina jula. Tada je ostajao bez jedne matice skoro u svim košnicama. Razlog tome je, kako je on zaključio to što su mu pregradne daske imale zamrežen otvor tako da su pčele mogle da komuniciraju. Shvatio je da to ne valja pa je sve otvore zatvorio. Uspeh nije izostao. On sada nema problema sa nestajanjem matice iz jedne polovine, sem kada mu se greškom izroji jedna strana, ali i za to je našao leka.Posle skidanja medišta, negde krajem jula (to zavisi od godine) DB košnica je celina od dva posebna društva. Tada ih on priprema za zimu, obezbedi im dovoljne količine hrane, istretira protiv varoe. Od kako je promenio podnjače (imao je pune), a tu smo mu pomogli Živomir Gujaničić i ja (dizajnirali smo mu podnjaču sa mrežom za dvomatičnu DB košnicu), Prokić nema problema sa zimovanjem pčela. Zadnjih 5-6 godina nema zimskih niti bilo kojih uginuća pčela. U toku zime, kad god mu vremenski uslovi dozvoljavaju on prihranjuje pčele kristalisanim medom. Pošto mu je pčelinjak na velikoj n.v. tamo vegetacija kreće dosta kasno, ali već u martu ili početkom aprila cveta kukurek, dren (tamo ga ima mnogo), iva i džanarika (malo kasnije). Pošto izađu iz zime veoma jaka, a i zdrava njegova dvomatična društva se razvijaju veoma brzo. U drugoj polovini aprila počinju da cvetaju šljive i na toj paši mu se društva najbolje razvijaju. Ako su vremenski uslovi povoljni krajem aprila im dodaje medište. Prethodno sklanja poklopne daske (svaka polovina ima svoju) i namesto njih stavlja matične rešetke (svaka polovina ima svoju), dodaje medište, a iznad njega stavlja poklopne daske. Za početak ovo je dovoljno. Evo i nekoliko slika sa Prokićevog pčelinjaka. Pozdrav.

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 17, 2011, 20:26:38 »
    To je takozvani Cakićev metod dvomatičnog pčelarenja.
U uslovima gde je plodište trajno ograničeno na 6 DB ramova za jednu maticu, moraju se povremeno podizati po jedan do dva rama zatvorenog legla iznad matične rešetke a na njihovo mesto dodavati satne osnove ili prazne ramove, da bi sprečili rojev nagon. To je dobar metod za stacionarne uslove. Za seleće pčelarenje (ako nije mehanizovano) nije za preporuku zbog teškog utovara i istovara.
    Mada ko voli nek izvoli.
Pozdrav.
PS Jel ga Žiko nagovorio da ne zatvara žičane podnjače tokom cele godine.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 17, 2011, 21:07:58 »
Nije ga nagovorio. Miroslav ih drži zatvorene tokom cele godine. Zato ima mnogo varoe. Nešto ne mogu da postavim slike. Pokušaću drugi put. Pozdrav.

Van mreže zivomir gujanicic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 17, 2011, 21:50:48 »
  Никог ја не наговарам ни нашта већ само износим проверене научне чињенице а свак има довољно памети да их разуме и примени. Поздрав
Не постоји лоша књига , постоје  само лоши читаоци.(Живомир Гујаничић)

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 17, 2011, 22:05:13 »
Žile,
nisam mislio ništa loše, naprotiv.
Svako iz najboljih namera procenjuje šta je za naše pčelice bolje i to primenjuje.
Da li je u pravu one mu odgovor daju na razne načine. Jedan je količina sakupljenog meda.
Pozdrav.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 18, 2011, 00:57:54 »
Pa, Sveto,
Bolan ne bio, što mi ne javi da si otvorio temu koja me zanima. Ja je slučajno pronađoh. Valjda je to zbog ove male zbrke povodom osvježavanja Foruma.
Pozdrav, hvala ti, svako dobro! A sad odoh na početak da čitam.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 18, 2011, 01:12:22 »
Sveto,
Druže moj, još jednom ti hvala. Osvježio si me. Ja to isto imam, samo što mi je na jednoj strani 6, a na drugoj 5 ramova jer sam namjerno stavio deblju pregradu bez ikakvog otvore i mreže (mreža me je opalila po nosu u dva slučaja). Šta sam propustio? Morao sam napraviti dva pokretna uloška na podnjači za čišćenje iste (svaku posebno), ali sam žurio pa sam stavio standardnu podnjaču. Jer, ne možemo takve košnice dizati s podnjača kao ostale kad je potrebno. No, sada ću, pored toga, još nešto dodati.
Nastavi, molim te, i daj što više slika, a razveselila bi me posebno slika tog dede Prokića. Želim mu dug život.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 18, 2011, 01:21:46 »
    To je takozvani Cakićev metod dvomatičnog pčelarenja.
U uslovima gde je plodište trajno ograničeno na 6 DB ramova za jednu maticu, moraju se povremeno podizati po jedan do dva rama zatvorenog legla iznad matične rešetke a na njihovo mesto dodavati satne osnove ili prazne ramove, da bi sprečili rojev nagon. To je dobar metod za stacionarne uslove. Za seleće pčelarenje (ako nije mehanizovano) nije za preporuku zbog teškog utovara i istovara.
    Mada ko voli nek izvoli.
Pozdrav.
PS Jel ga Žiko nagovorio da ne zatvara žičane podnjače tokom cele godine.

Pošteno govoreći, za Cakića nisam čuo. Pojasni ako ti nije teško. Potpuno si upravu što se tiče povremenog prevješavanja legla i opet je rojenje vrlo upitno, a da bi prevješavao, ako radiš polunastavcima, mora ih biti dva, a tu je problem naglih vremenskih promjena (bar kod mene) ili raditi nastavkom (probao sam oboje, pa i Đerzona primijenio jednom i opet se jedno izrojilo, a imale samo 2 matičnjaka). Super zimuju, odlično napreduju i brzo postaju "boliglava" (rojenje).
A vidio sam da si i ti otvorio sličnu temu, doduše ne dvomatično, ali jeste DB, a to mi je drago jer ti imaš šta reći, siguran sam u to. Odlično!
Neka nam Žileta, neka ljudi koji istražuju. Cijenim to i poštujem. A ne možemo svi dostići ono što želimo, badava su naše želje. Bar ja sam puno griješio i u tome bih se sa svakim potakmičio (ne krijem), a ko voli likovati nad tuđim zlom, eto mu, samo neka se upita šta je s njim (ne odnosi se ni na koga na Forumu jer takve ovdje nisam još susreo).
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 18, 2011, 14:01:14 »
Kolega Esade, Na prvoj slici je deda Prokić iz "mlađih dana" (od pre 5 do 6 godina), a na zadnjoj je od prošle godine. Nije se mnogo promenio, malo mu se više beli kosa. U sledećoj poruci ću postaviti sliku podnjače za dvomatično, kakvu Prokić koristi. Ne znam ni da li će mi otići ove slike što sam ih postavio.

Dodavanje medišta

Medišta se dodaju u drugoj polovini aprila, najkasnije početkom maja (u zavisnosti od vremena cvetanja voća), obe strane su skoro pune. Prokić sklanja poklopne daske i na svaku stranu postavlja matične rešetke (slika mat. resetke 001). Iznad stavlja jedan polunastavak. Nakon 5 do 6 dana on stavlja i drugi polunastavak, sa obe strane odozdo vadi po 2 do 3 najstarija rama sa leglom (pokriveno), stavlja ih kroz dva polumedišta u sredini (prethodno pripremi mesto za njih), a na njihovo mesto dole u plodište stavlja satne osnove, naizmenično. To je vreme cvetanja jabuka, tada ima maslačka, divlje trešnje, kruške... Iznad dva plunastavka stavljaju se poklopne daske. Kad pčele počnu da pune male ramove, Prokić razmiče velike ramove, to jest, stavlja ih na krajeve. Kada počne cvetanje malina (to je kod njega krajem maja, dodaje i treći nastavak, a ponekad i četvrti, ako ima. Ovo je kad je godina dobra. Retko kada da nema puna dva medišta. Nadam se da vam je jasno kako to Miroslav radi.

Ovo su slike od prošle godine, sem prve. Prokić na svom pčelinjaku ima 30-tak dvomatičnih DB-12, od toga 10 DB-14. Ima i 4 DB-10, ali nije zadovoljan njihovim prinosom. Donesu mu samo jedan LR nastavak meda. Desetke mu služe da pojačava dvomatična društva u aprilu, to jest, da izjednačava strane kod onih koje su se neravnomerno razvijale na početku sezone. Toliko za ovaj put. Pozdrav.

PS Slika mat. rešetka 001 ja sa mog pčelinjaka, i ja imam nekoliko DB-12 dvomatičnih. U njima još nemam starog saća.
« Poslednja izmena: Oktobar 18, 2011, 14:12:25 od strane stevanovic sveto »

Van mreže zoran vrhovski

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 47
  • Pol: Muškarac
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 18, 2011, 14:13:59 »
Dali je tim naizmeničnim ubacivanjem osnova u plodište rešio rojevni nagon,ili ga je samo odgodio.Dali radi još nešto kako bi reducirao rojenje,ipak se radi o manjim plodištima?

pozdrav svima

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 18, 2011, 15:53:55 »
Dali je tim naizmeničnim ubacivanjem osnova u plodište rešio rojevni nagon,ili ga je samo odgodio.Dali radi još nešto kako bi reducirao rojenje,ipak se radi o manjim plodištima?

pozdrav svima

Kolega Zorane, ubacivanjem po tri satne osnove na svaku stranu sigurno sprečava rojevi nagon. To znam iz iskustva jer i ja imam nekoliko takvih košnica. To i nije malo plodište, jer su to veliki ramovi. Ako je paša dobra, kao što je bila prošle godine onda tri medišta, rešavaju problem prostora. Prokić se žalio prošle godine da mu je na većini društava bilo potrebno još jedno medište (četvrto), ali nije imao, pa je bio prinuđen da vadi ramove, cedi med i odmah po ceđenju da ih vraća u košnicu. To se kod mene još nije desilo, ali ja sam ih skoro naselio, a možda su kod Prokića bolje pašne prilike.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 18, 2011, 15:58:19 »
Sveto,
Zadnje 4 slike ne daju se otvoriti, ali se vidi najvažnije. Pa to uopšte nije deda, nemoj čovjeka vrijeđati. Svaka mu čast i sretno mu u svakom pogledu.
Kolega Vrhovski postavio je pitanje koje sam i sam htio postaviti. Naime, znam da jednim prevješavanjem ne može spriječiti rojenje pa, ako imaš informaciju, dobro bi bilo da je čujemo. Možda još oduzima legla pa formira nova društva (od jednog takvog uvijek može formirati još jedno odlično jednomatično društvo sa ili bez matice) ili još koji put prevješava. Jer, DB 12 je sila od društva i sa jednom maticom, a nekamoli sa dvije.
Ja sam naselio dvomatičnu Fodorčenkovu, a njeni ramovi su skoro pola sa pola metra i opet belaj s rojenjem. Ipak, deda (mladić) to dobro radi. Hval, nastavi.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 18, 2011, 16:04:20 »
Sveto,
Mimoišle nam se poruke. Moguće je da pašne prilike pomognu pčelaru (blokada). No, kod mene je u većini slučajeva bila borba s rojevim nagonom jer: "Kuma donijela, kuma pojela", sve daju na leglo i dobijem "meso" koje ne mogu pojesti i još muku s rojenjem. Loša paša. Zato vjerujem da izlaz može biti u manjim košnicama (RV, EV, Warre, Brnda, Alpska...).
Opet mi se slike ne daju otvoriti.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 18, 2011, 16:32:24 »
Ma deda je , nego šta. Ima čovek više od 70 godina, a sam radi na pčelinjaku od 40-tak košnica (osim DB-12 i DB-14, ima 4 DB-10 i 3 ili 4 LR) i usput stigne da obradi i obere pola hektara maline. Ima neverovatnu energiju, nezaustavljiv je. Što se tiče prevešavanja ramova i dodavanja satnih osnova u plodišta, mislim da je to sasvim dovoljno za sprečavanje rojevog nagona. Treba uraditi i zaleći po 3 satne osnove. Dok one to urade prođe glavna paša (malina) i prođe ih volja za rojenjem. Ni njemu ni meni se ove godine nije nijedna dvomatična DB izrojila niti je uopšte bila u rojevom nagonu. On ne proširuje pčelinjak, niti naseljava rojeve, nema vremena za to. Ti verovatno imaš problema sa rojenjem u običnim DB, jer je to veliki prostor. Ne znam da li si probao ovaj način dvomatičnog pčelarenja? Ako imaš vremena i mogućnosti probaj sa bar jednom. Evo postaviću ti slike podnjače za dvomatičnu DB-12, probaj da je napraviš a DB plodište podeli na dva dela šperpločom, jer lesonit nije dobar, progrizu ga za neko vreme. Ti si mlad, možda imaš nekih problema, ali, glavu gore, pogledaj deda Miroslava. Pozdrav.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 18, 2011, 16:53:30 »
Sveto,
Deda je samo po godinama, a po poslu mladić.
Imam ja ovakvu DB odavno, već sam rekao, a negdje sam i slike postavio. Pregrada mi je od pune daske pa zato u jednom dijelu imam 6, a u drugom 5 ramova. Nema veze. Bolje da čitam i vidim kako je to deda radio.
Hvala ti za ono da sam ja mlad, ali nema od toga ništa. No, ne osvrćem se nazad, oči su naprijed, samo nešto mutno kud god pogledaš, ne samo u pčelarstvu.
Pozdrav, svako dobro!