Autor Tema: Poređenje RV košnice sa drugima tipovima košnica  (Pročitano 42478 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Poređenje RV košnice sa drugima tipovima košnica
« poslato: Februar 03, 2011, 16:09:09 »
        Обзиром да су на Форуму СПОС-а избацили тему Недостаци РВ кошнице, отварам ову тему. Добро би било да аргументовано вршимо поређење РВ кошница са неким другим типом настављаче. пре свега са оном којом пчеларимо.

        РВ кошница од 4 корпуса (тела) има укупну запремину од 112 кубних дециматра у који стаје 240 квадратних дециметара саћа. у тај простор пчеле могу сместити легло, полен и нектар односно мед. Наравно РВ се може проширити додавањем нових корпуса, који појединачно имају 60 квадратних дециметара саћа.

        ЛР кошница са 4 корпуса има запремину од 165 кубних дециметара у који стаје 347 квадратних дециметара саћа, у који се поред полена и легла за чији је смештај код приближно једнаке снаге друштва потребан приближно једнак простор. остатак простора расположив је за смештај нектара односно меда.

        Дакле у исти број корпуса, чија израда приближно исто кошта, може се сместити различита количина пре свега меда за врцање, јер у више расположивих ћелија саћа, може стати више меда.

       До сличног резултата ћете доћи ако направите поређење са ДБ класичном или ДБ - десеторамном кошницом.

       На ово ће многи са правом рећи том логиком још боља показатеље имаће кошница полошка која се може направити да у једном корпусу чија је израда и једноставнија и јефтинија од ЛР и ДБ (у полошку са 24 рама ДБ мере има 272 квадратна дециметра саћа) стане приближно иста количина легла, полена и нектара. И заиста тешко је данас било кога убедити да са ЛР или ДБ пређе на полошку, зато што је јефтинија и једноставнија израда.

       Овај натпис нема претензија да доказује која кошница је погоднија за развој пчелиње заједнице.  Ја сам много пре појаве РВ кошнице имао уверење да је кошница мањег попречног пресека и уз то квадратног облика (приближнија природном станишту пчела, од сада преовлађујућих светских кошница), погоднија за развој пчелиње заједнице.
       Мој став је да РВ кошница управо то и да апсолутно задовољава све услове које треба да испуни добра кошница. (да не набрајам који су то услови).
       Међутим, исто тако мислим и за ЛР, ФАРАР и ДБ испуњавају услов који треба да испуњава добра кошница. У свим тим типовима укључујући и РВ, уз одговарајућу технологију пчеларења могу се постићи врхунски приноси. Дакле ствар је избора и укуса. Некоме се свиђају црнке а  другом плавуше. једни воле елегантно попуњене а други високе а танке.

      Овде морам да напоменем да се у РВ али ЛР и ДБ матичном решетком и изолатором, матица може ограничавати на жељени број рамова, што даје позитивне разултате у повећању приноса меда, на релативно кратким појединачним пашама.

      Оно што сматрам важним. Моје пчеларско искуство говори да у најбољим годинама на багремовој и сунцокретовој паши, поред плодишног простора потребан је медишни простор од око 25о квадратних дециметара саћа, што је приближно три ЛР тела. Таква није свака година али је права штета пропустити је кад наиђе. Ја се здушно залажем да увек будемо спремни за максималну пашу, да нас, кад наиђе не ухвати неспремне. За ту количину нектара по мом прорачуну потребна су 4,5 РВ медишна тела, односно 5 с тим што једно може бити ЕВ.
       Рећи ћете зашто толико џиџати, кад ће прво напуњено медиште поклопити за два три дана по пуњењу и може се врцати па враћати. Прво то су кратке интезивне паше (нарочито багрем), а друго брате велика је мука и трошак цедити на терену или довозити пуне наставке на цеђење са удаљености од преко 300 км. Ја годинама не врцам на терену где су одсељене. Искључиво код куће у наменској просторији са свим условима за рад.

      Дакле из мог угла гледања мали али не баш занемарљив недостатак РВ у односу на ДБ и ЛР кошницу је цена кошнице. Кошница РВ са 5 корпуса, која има нешто мању запремину од ЛР са 4 корпуса је за око 15 - 25% скупља. Осим тога жичење и утапање већег броја рамова није занемарљиво.

      Ово је само угао мог размишљања на основу математичких прорачуна. Ствари се могу посматрати из више углова.

      Недостатке или предности РВ кошнице у односу на ДБ и ЛР (са којима имам искуства у раду), у приносима меда на истој паши, моћи ћу да дам тек после две три године упоредног пчеларења, јер намеравам да населим неколико РВ, ради поређења.
     
      А једна и те како важна предност РВ кошнице над ЛР, ДБ и ФАРАР. Дело је наше памети и инвентивности.

      Срдачан поздрав.
       

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
Odg: Poređenje RV košnice sa drugima tipovima košnica
« Odgovor #1 poslato: Februar 03, 2011, 17:07:41 »
Miliću,ja poredio pa izbacio iz upotrebe DB,LR i ostale, već posle jedne godine pčelarenja sa RV.
A i cena nije problem, može da se nađe doduše do 5 kom.jeftinija od LR.(od lipe i topole)
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Poređenje RV košnice sa drugima tipovima košnica
« Odgovor #2 poslato: Februar 03, 2011, 17:58:15 »
         Momo, predpostavljam da sa popriličnim brojem RV košnica pčelariš bar nekoliko godina, čim si napustio LR i DB i prešao potpuno a RV. mora da su jaki argumenti prevagnuli da nešto baciš a drugo uzmeš.
         Da bi ja krenuo tvojim putem trebaju mi neki odgovori, a tebi verujem, ozbiljan si čovek.
         Pčelariš u Vojvodini, pa me interesuje koliko si prosečno po jednom društvu vrcao meda u 2009 i 2010 godini na suncokretovoj paši i koliko ukupno godišnje sa svih paša.
         Još jedno,sam izrađujem košnice (imam solidnu kombinirku sa dihtom) i ne treba me ubeđivati da je jeftinije napraviti košnicu sa 4 korpusa od košnice sa 3 korpusa, jednostavno ima više posla, kao i za FARAR. Pa i kod Ajdinovića su RV skuplje od LR to sam siguran da znaš. Ipak vredi nešto više rada i truda, ako se isplati ( kroz veće prinose i produktivniji rad ako je to činjenično tačno).
         Ja pčelarim neprekidno od 1980. godine, a sa pčelama se družim od 1972. Imam 75 pčelinjih društava smeštenih pretežno u DB desetkama sa LR medišnim nastavcima. Sad sam u fazi ozbiljnog uvećanja pčelinjaka i pripreme za izradu novih košnica. Praćenje pisanja o RV košnici me ozbiljno zaintrigiralo pa bi mogao da recimo 50 RV košnica instaliram na jedan kontejner. Ipak moram sve dobro da odmerim. Ne kaže narod džabe triput meri jednom seci. Jesam ja veliki zaljubljenik u pčele, ipak samo od ljubavi se ne živi.
         
          Srdačan pozdrav.

Van mreže Valon Mustafi

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 259
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija: Tetova, Macedonia, ~500m.n.v.
Odg: Poređenje RV košnice sa drugima tipovima košnica
« Odgovor #3 poslato: Februar 03, 2011, 19:07:37 »
Meni ova je prva godina sa Voja kosnicama. Rano je uste za neka realna procena.
Megutim moram da kazem da zazimlavanje u ovim kosnicama je velika prednost nad drugim tipovima koji ja imam (DB, LR, FA). Pcele jednostavno u ovim kosnicama same se pripremaju za zime. Pcelar ne treba apsolutno nista da dira. Ovo je za mene vrlo vazna osobina i prednost.

Pozdrav svima :)
"If thϵ bϵϵ disappϵars from thϵ surfacϵ of thϵ ϵarth, man would havϵ no morϵ than four yϵars to livϵ." - Albϵrt Ԑinstϵin
Moje predstavljanje

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Poređenje RV košnice sa drugima tipovima košnica
« Odgovor #4 poslato: Februar 03, 2011, 19:50:49 »
       Колега Валон, мени зимовање у ДБ апсолутно није проблем. Задњих двадесет година нисам имао губитака. Понеке године деси се безматак два и то је све. Пошто селим на сунцокрет нема апсолутно никаквих интервенција у припреми за зиму све то пчеле раде саме. Ја уклоним један рам, остале померим у централни део,(ни то није обавезно) третирам против варое, кад дође време утоплим и то је све.
       Срдачан поздрав.

Van mreže Bojan Nikolić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
Odg: Poređenje RV košnice sa drugima tipovima košnica
« Odgovor #5 poslato: Februar 03, 2011, 20:33:51 »
Neznam šta toliko Dragoslav Ilić Šeš ima protiv RV i EV.
Upravo sam pročitao napis u Srpskom Pčelaru br.17,od januara ove godine.
Radi uporedjenja sa drugim košnicama treba pročitati napis.

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Poređenje RV košnice sa drugima tipovima košnica
« Odgovor #6 poslato: Februar 03, 2011, 23:12:51 »
      Postavi link prema tom tekstu u Srpskom pčelaru ako ga imaš. Inače i Šeš ima pravo da pogreši.
      Pozdrav.

Van mreže Zvonko Gasic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 22
  • Pol: Muškarac
Odg: Poređenje RV košnice sa drugima tipovima košnica
« Odgovor #7 poslato: Februar 03, 2011, 23:20:06 »
Ko poznaje doticnog gospodina znace.
Takav mu je mentalni sklop, uglavnom je "antiprotivan".
A RV ugrozava i njegovu kosnicu.

Van mreže Goran Stanojevic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
Odg: Poređenje RV košnice sa drugima tipovima košnica
« Odgovor #8 poslato: Februar 03, 2011, 23:31:19 »
Link

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Poređenje RV košnice sa drugima tipovima košnica
« Odgovor #9 poslato: Februar 04, 2011, 00:26:05 »
     Postavi link prema tom tekstu u Srpskom pčelaru ako ga imaš. Inače i Šeš ima pravo da pogreši.
      Pozdrav.
Da ne bi linkovali, mislim da je ovako lakše. Inače na tekst nemam komentar.
Ima nešto u tekstu što je u koliziji samo sa sobom.
Ipak pročitajte...
« Poslednja izmena: Februar 04, 2011, 00:33:11 od strane Lazovic Zivojin »

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Poređenje RV košnice sa drugima tipovima košnica
« Odgovor #10 poslato: Februar 04, 2011, 00:46:10 »
Prvi put sam sada čitao ovaj tekst, ali po sadržaju mi je jako poznat, kao da sam ga već negde video! :D :D :D

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Poređenje RV košnice sa drugima tipovima košnica
« Odgovor #11 poslato: Februar 04, 2011, 00:53:56 »
Dobro je, nek se nešto piše. Šta je stvarno a šta je nestvarno vidi se iz samog teksta.

Hvala Gospodinu Iliću jer je makar nešto napisao u svom časopisu.
Neki nisu napisali ni toliko.   :D :D :D

Pozdrav svima......
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Poređenje RV košnice sa drugima tipovima košnica
« Odgovor #12 poslato: Februar 04, 2011, 01:01:14 »
Bravo Vojo. Osnovno pravilo marketinga. Najgore je kad se ništa ne piše. 
Pozdrav.

Van mreže Novica Ivković

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
Odg: Poređenje RV košnice sa drugima tipovima košnica
« Odgovor #13 poslato: Februar 04, 2011, 01:09:22 »
Не могу да вјерујем да је овако површан и нестручан текст објављен у часопису "Пчелар", невезано за тему о којој пише. По овоме онда не могу да цијеним ни часопис , а камо ли овакве текстописце.
срдачан поздрав

Van mreže Dragan Djordjevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 149
  • Pol: Muškarac
  • pčelar - večiti početnik
  • Lokacija pčelinjaka: Grljan, V. Čuka, Zaječar
Odg: Poređenje RV košnice sa drugima tipovima košnica
« Odgovor #14 poslato: Februar 04, 2011, 01:13:56 »
 E nemojte o Šešu, moj komšija i kolega ga je zvao da vidi cene za liniju za satne osnove, planiramo da napravimo, pa da vidimo kako se kreću cene. Kaže: ,,toliko je ....'', da ne citiram, ,,da sam mu ja na kraju prekinuo vezu''. Šta je to, ne znam. Nikada nisam razgovarao sa gospodinom, a video sam dosta reklama u Pčelaru.
Čovek nije čovek, ako svakoga dana ne teži da svet učini boljim.