Autor Tema: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama  (Pročitano 32313 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #75 poslato: April 10, 2022, 22:16:14 »
Заборавио сам рећи да ћу при формирању све рамове препрскати нозевојем и да ћу приде са једног рама затвореног легла из старке стрести пчеле у нуклеус.

У старке ћу ставити изграђене тамне рамове уместо оних које узмем, а у нуклеус је боље убацити СО него изграђено саће (ако се не варам), само на коју позицију између легла и полена или на крај?

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #76 poslato: April 12, 2022, 10:29:15 »


Кад се пролепша и устали време, планирам формирати нуклеусе (у једном Рв наставку) од 2-3 рама легла, 2 рама хране и 1 сатном основом. Знам да је можда рано, али то ми уједно начин да сузбијем ројевни нагон јер главна паша малине креће крајем маја. Лето ћу сузити на 2,3цм и затворити папиром како се излетнице не би вратиле у матичне кошнице. Рамове ћу ставити у средину нуклеуса, а са стране преградне даске (стиродур/лесонит), на сатоноше по пола погаче, а у хранилицу воду или ређи сируп. И онда шестог дана од формирања, кидање затворених матичњака.



Практичан и добронамерни предлог побољшања онога што си наумио да урадиш :


За почетак направи само један што јачи нуклеус. Рамове са леглом узми из најбоље кошнице ( оне која ће сигурно ући у ројеви нагон обзиром да имаш изванредан пролећни развој а касну главну пашу ). Најбоље је да узмеш три рама од којих су два са што старијим леглом а један са једнодневним ( тек залежен ). Овај задњи обавезно да буде из најбољег друштва и њега стави у средину. Рамове са храном и пчелом узми из других кошница. Из тих других кошница истреси пчеле са још два - три рама са младим леглом ( ту су младе пчеле које се неће враћати у старке ). Сатне основе сада немој да стављаш. Када будеш рушио матичњаке поруши све са рамова са старим леглом а обрати пажњу на матичњаке са оног средњег рама . Они су добри , повучени на тек излеженим једнодневним јајима. Изабери и остави онолико најбољих комада колико нуклеуса имаш намере да направиш.
Једанаестог дана од дана формирања овог првог нуклеуса погледај све још једном. Тог дана направи нове нуклеусе од пчела из других кошница. Довољно ти је по два рама старијег легла и два рама хране. И овим нуклеусима стреси младу пчелу са по једног рама. Тек сада њима а и оном првом додај  по једну сатну основу. Сутрадан из оног првог исеци матичњаке и пресади у новоформиране нуклеусе. Првом нуклеусу остављаш један матичњак. Матичњаке које пресађујеш стављаш између рамова са леглом. Младе матице ће изаћи кроз неколико дана.
Не чачкај много након тога и не тражи младе матице. Отвориш нуклеус и само бациш поглед на ону сатну основу. Ако је брзо и лепо граде значи матица је ту и све је у реду. Након две недеље имаћеш младо легло. Тек сада потражи младу матицу и ако хоћеш обележи је.
Има доста разлога зашто је овако боље урадити него онако како си ти наумио. Превише је за писање па ако те занима позови ме телефоном ( имаш број ). Знам да си пртходних година покушавао са разројавањем али ти није успевало. Ипак добро размисли па сам изабери начин. Одлука и ризик су на крају крајева ипак твоји.
Поздрав и медно.






Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #77 poslato: April 19, 2022, 01:45:16 »
У петак сам извршио први детаљнији преглед ове године, и стање је управо онако како сам претпоставио (поучен искуством из претходних сезона). У трећем наставку на крајњим позицијама рамови са храном, а између њих осам рамова са претежно затвореним леглом и великим медним венцима. По средини другог наставка по неколико рамова (2-3) отвореног легла (међу којима је уочена и матица) а са стране унос свежег нектара.

Значи опет преко десет рамова легла на преко месец дана од главне паше, па сам без обзира на најављено захлађење морао да разројавам. Урадио сам то по Горановом савету, 2р хране + 2р затв легло + 1р 1дневно легло + пчеле са још два рама. Само што сам све то комплет узео из једне, односно друге кошнице и тако направио два нуклеуса.

Ставио по 10ак папирића на сужено лето (3цм), у средину нуклеуса тих 5 рамова а са стране стиродур као преградну "даску", преко сатоноша пола погаче, а у хранилицу воду. Пошто нисам имао успеха са оплодњом матица у прошлости, нуклеусе сам ставио на ново место, 50ак метара од старки, међусобно удаљене 1м.

Обе старке су добиле по пет рамова са тамним саћем на крајње позиције (нисам пресецао легло због захлађења) и по 800мл сирупа 1:1 са нозевојем. У недељу сам приметио да су пчеле прогризле папир на лету нуклеуса, али се сада неће вратити у матичне кошнице.

Све се бели од цвета шљива, трешања и трњине, само да се време пролепша. Ако будем стигао прихранио би још једном старке које сам прилично ослабио, али да нисам то урадио сигурно би отишле у ројење. Овако рачунам да ће до 5. маја (15/20 дана пре малине) стићи до потребне снаге (11-12рл) за ограничавање.

Са друге стране се надам и да ћу по први пут доћи до својих матица и нових ројева. Следећи преглед нуклеуса  шест дана после формирања (у четвртак) када ћу порушити затворене матичњаке ако их буде било.

Хвала Горане на савету, олакшао си ми посао, и сам сам задовољан како је све протекло. Пре свега ми је било мило и олакшавајуће кад сам нашао матицу 20ак секунди по отварању кошнице (одмах сам одложио најгорњи наставак заједно са збегом јер сам знао да је у њему затворено легло и у оба случаја матица је била у средини другог наставка на отв леглу), што је било незамисливо за мене поготово кад су оба наставка крцата пчелом.

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #78 poslato: April 21, 2022, 14:48:49 »
Колега, ово је милина читати!

Да оставимо лепе речи по страни, којих би било много, занима ме зашто сте додали погачу нуклеусима и у хранилицу сипалу воду? Зар није било практичније и боље направити мало ређи сируп 2:3 (шећер:вода) са нозевојем и дати им цео литар, чиме би добиле довољне количине воде, али и лако сварљиву храну?

Што се тиче "преградне даске" од стиродура, зар је било каква преградна даска била потребна или се могло ставити изграђено саће, па чак и по нека с. о. мислим да не би била велики "залогај" за тај ројић?

Ово су само почетничка добронамерна питања, јер и ја учим, не претендујем ни на какву критику или, таман посла, замерку.


Срдачан поздрав!
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #79 poslato: April 24, 2022, 10:36:32 »
Хвала колега на лепим речима.

Пола погаче на сатоноше и воду у хранилицу (као и сужено лето) сам ставио из предострожности да би елиминисао могућност грабежи. Време је варљиво половином априла, и ако изостане лучење нектара и полена неколико дана - нуклеуси би постали лак плен за старке које би сигурно осетиле мирис сирупа са нозевојем.

Кад сам их отварао видео сам да пчеле запоседају четири рама (биле изузетно мирне - могло се без дима и одела), тако да верујем да им је лакше одржавати потребну микроклиму (за одгајање легла и матичњака) кад им је сужен простор, тј топлије. И ја сам колега почетник, али чини ми се да сам ово урадио исправно због наведених разлога.

Иначе у четвртак 21. априла (6.дан од формирања) сам порушио по два затворена матичњака у оба нуклеуса:
   а) један је остао са два отворена матичњака (на раму са мешовитим, а не са једнодневни леглом - не знам зашто је то тако и да ли ће утицати на квалитет матице?),
   б) други је остао са 6 отворених матичњака (по два на сва три рама са леглом), с'тим да су два матичњака буквално на средини једног рама (оног са једнодневним леглом).

Старкама сам додао укупно по 2,5л сирупа (1:1 са нозевојем) из три пута, како би се што пре вратиле у пређашње стање и како би евентуално могао да им узмем још који рам легла уколико се одлучим... Мада никад нисам исецао матичњаке па се мислим да сад све оставим како је, па шта буде - шта искусније колеге саветују?

Van mreže dejan paunovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 7
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Negotin
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #80 poslato: April 28, 2022, 17:30:40 »
Poštovani, nov sam sa RV košnicama  :). 2 košnice sam naselio pčelama i maticom i dva rama starog legla iz pološke, ostalih 8 su satne osnove.
Šta raditi kada pčele izgrade sve ? Dodati nastavak sa satnim osnovama gore ili dole ? ::)
Hvala

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #81 poslato: April 28, 2022, 18:21:06 »
Прихрањуј док не изграде све и матица не залегне макар 7 рамова, па тек онда додај наставак са основама изнад и у средину пребаци неки рам легла и матица ће прећи горе чим пчеле изграде саће.

Van mreže dejan paunovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 7
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Negotin
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #82 poslato: April 28, 2022, 18:59:07 »
Hvala.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #83 poslato: April 28, 2022, 19:48:42 »
Елем јуче сам ограничио обе старке са по 12р легла и по први пут сам ставио све рамове на хладно:
I наставак - 2р хране, 3 празна и 5р отвореног легла са матицом;
II наставак - 2р хране, 4 празна и 4р претежно затворено легло;
III наставак - 3р хране, 4 празна и 3р најстарије легло.

Притом је формиран још један нуклеус од вишка легла: 3р претежно затвореног легла + 2р хране+ рам са матичњацима из старијег нуклеуса. Свим нуклеусима додата по једна основа, сви имају затворене матичњаке, по 1/3 погаче на сатоношама и воду у хранилицу. Данас је већ 13. дан од формирања, ништа више не дирам још 15ак дана, па шта буде биће...

Поздрав свима

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #84 poslato: Februar 03, 2023, 18:06:55 »
Да се огласим и ја после ихаха времена...и прво да кажем да ми је прошла година била убедљиво најбоља у мом скромном пчеларском стажу. Од две РВ успешно "направљене" још две нове и узето близу 60кг меда. Имао сам још један рој са оплођеном матицом (било затвореног радиличког лелга), али је недуго затим некако нестала па дошло до појаве лажних... Иначе по први пут сам у сезони оставио све рамове на хладно, и чини ми се да нема никаквих мана у односу на укрштање (које практикујем само у зимском периоду јер ту има сигурно предности).

Припреме за зиму сам релативно лоше одрадио: херба стрип, једно прскање војвиром и само једно димљење брстиваром. Зато сам ипак одрадио оксалну 15. децембра, и уверио се да су све  четири на стању. Јесенас сам их прихранио са по 9л сирупа, али због изузетно топлог времена (вероватно и дужег трајања легла) нисам сигуран колико су потрошиле, па сам им 15. јануара дао по погачу. Иначе старке су у зимској конфигурацији са четири укрштена наставка (плодиште на врху са 10 рамова, испод са по 9), а ројеви са три.
« Poslednja izmena: Februar 03, 2023, 18:29:09 od strane Milan D. Saric »

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #85 poslato: Februar 03, 2023, 18:40:48 »
У међувремену правим план за идућу сезону, тј припремам нова постоља, нове кошнице (нуклеусе) и надам се да ћу за годину дана имати зазимљених 10 РВ кошница. Доста сам научио у прошлој, а коначно се погодило и време - и за озбиљнији принос и за оплодњу нових матица, што ми је још драже. Поздрав и свако добро...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #86 poslato: Februar 11, 2023, 03:08:36 »
Да се огласим и ја после ихаха времена...и прво да кажем да ми је прошла година била убедљиво најбоља у мом скромном пчеларском стажу. Од две РВ успешно "направљене" још две нове и узето близу 60кг меда. Имао сам још један рој са оплођеном матицом (било затвореног радиличког лелга), али је недуго затим некако нестала па дошло до појаве лажних... Иначе по први пут сам у сезони оставио све рамове на хладно, и чини ми се да нема никаквих мана у односу на укрштање (које практикујем само у зимском периоду јер ту има сигурно предности).

Припреме за зиму сам релативно лоше одрадио: херба стрип, једно прскање војвиром и само једно димљење брстиваром. Зато сам ипак одрадио оксалну 15. децембра, и уверио се да су све  четири на стању. Јесенас сам их прихранио са по 9л сирупа, али због изузетно топлог времена (вероватно и дужег трајања легла) нисам сигуран колико су потрошиле, па сам им 15. јануара дао по погачу. Иначе старке су у зимској конфигурацији са четири укрштена наставка (плодиште на врху са 10 рамова, испод са по 9), а ројеви са три.
Све је то одлично урађено Миланче.

У међувремену правим план за идућу сезону, тј припремам нова постоља, нове кошнице (нуклеусе) и надам се да ћу за годину дана имати зазимљених 10 РВ кошница. Доста сам научио у прошлој, а коначно се погодило и време - и за озбиљнији принос и за оплодњу нових матица, што ми је још драже. Поздрав и свако добро...

Од ових 4 можеш слободно да разројиш и идеш на 20 али су то велика улагања и обзиром да немаш неког ко ти помаже и ко те учи и неког ко ти не би дао да погрешиш онда је боље да ове сезоне рашириш на 10. Па полако у следећу сезону да од тих 10 направиш још макар толико.

Само од прихода од меда можеш полако да се шириш.

Мој брат је некада давно продавао мед али и правио ројеве и продавао и од продаје ројева и меда куповао би друге кошнице и восак а додатно би правио ројеве за проширење. Годинама је радио самном на пчелињаку, испекао добро занат и тек онда је кренуо. Џаба сам га наговарао 5-6 година да крене, да му поклоним коју кошницу али није хтео. А зато када је кренуо, кренуо је великом брзином.
Када се савладају технике рада после се може радити шта ког човек замисли.
Зато и имамо тему "како лако удесетостручити пчелињак".

Желим ти срећно зимовање!

Поздрав драгим пријатељима...       
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #87 poslato: Februar 15, 2023, 22:56:35 »
Хвала Војо на лепим речима и жељама, био би пресрећан кад би од ових 4 стигао до 10 јер сам обезбедио "амбалажу", само је питање "заната"...

Иначе данас сам их обилазио, на подњачи по десетак мртвих пчела, али све заједнице живе, доносе полен иако је било тек око 10 степени. Погаче сам ставио тачно пре месец дана (због слабије прихране и топлијег времена јесенас), али старке је нису ни начеле, а прошлогодишњи ројеви појели по 1/3 тек. И даље нисам радио никакво утопљављање...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #88 poslato: Februar 16, 2023, 01:26:37 »
Хвала Војо на лепим речима и жељама, био би пресрећан кад би од ових 4 стигао до 10 јер сам обезбедио "амбалажу", само је питање "заната"...

Иначе данас сам их обилазио, на подњачи по десетак мртвих пчела, али све заједнице живе, доносе полен иако је било тек око 10 степени. Погаче сам ставио тачно пре месец дана (због слабије прихране и топлијег времена јесенас), али старке је нису ни начеле, а прошлогодишњи ројеви појели по 1/3 тек. И даље нисам радио никакво утопљавање...

Овде имаш све појашњено на више места и у више тема како да разројиш а ми смо ту да појаснимо ако негде нешто запне. Ја на жалост у сезони због великог обима посла не долазим много на форум и тада најчешће пријатељима појасним телефоном појединости за које су заинтересовани.

Миланче пријатељу,
Што се утопљавања тиче не бих ти препоручио никакво утопљавање заједница пре марта месеца.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #89 poslato: Mart 13, 2023, 08:11:45 »
Био сам у селу претходних пет дана, али нисам успео да извршим мало детаљнији преглед - буквално су се сменила сва четири годишња доба у то време. Среда и четвртак лепо време са близу 20°, али са веома јаким ветром; петак киша; субота снег; недеља мраз...

Једино шта сам могао: активирао сам појилице, ставио сужена леета и додатно их утоплио одозго. Само код једне кошнице сам ставио нову погачу (остао само најлон), код две је остало можда петина, а код једне трећина погаче - које су стављене пре скоро два месеца.