Autor Tema: Plasticne satne osnove  (Pročitano 38373 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Stamenković Predrag

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Preševo,460 m
Plasticne satne osnove
« poslato: Mart 20, 2016, 21:42:45 »
Pozdrav svima, dali je neko probao ili koristi plasticne satne osnove, vidim da se prodaju i kod nas pa me interesuju iskustva. Hvala.




Evo i linka gde sam pronasao i gde mogu da se nabave.




 http://www.limundo.com/kupovina/Umetnost/Ramovi-pribor-i-oprema/Plasticna-crna-satna-osnova-za-LR-kosnice/45169069
Људи се смеју твојим сновима.
А онда када их оствариш, мрзе те!

Van mreže Bosko Kolarevic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 22
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Padinska Skela
Odg: Plasticne satne osnove
« Odgovor #1 poslato: Maj 31, 2016, 10:34:32 »
Pozdrav svim pcelarima,zelim samo da Vas obavestim da u Pcelar doo imate da kupite dobre i kvalitetne plasticne satne osnve za LR ramove.Cena je 130 dinara po komadu i dodje mu na isto kao i vostane kad se preracuna,samo je razlika sto su plasticne vecne.Pozdrav.

Van mreže Mileta Bunčić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 33
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Samoš - Južni Banat
Odg: Plasticne satne osnove
« Odgovor #2 poslato: Maj 31, 2016, 12:20:21 »
Več je pisano na forumu ali aj da se podsetimi plastićne satne osnove proizvodi i prodaje kolega Nikola Todosić, inače i član ovog foruma Možda bi on mogao da nam da malo vise informormacija oko plastičnih S.O. a  evo i link ka njegovoj stranici : 

http://pcelarbnt.com/

Pozdrav.

Van mreže Bosko Kolarevic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 22
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Padinska Skela
Odg: Plasticne satne osnove
« Odgovor #3 poslato: Jun 18, 2016, 15:49:46 »
Postovanje drage kolege,zanima me da li moze neko da mi objasni kako se skida vosak sa plasticnih satnih osnova?Pcelar koji me poducava pcelarenju je strogo protiv plastike,zbog toga sto kaze da nije prirodna,a drugi razlog je sto je vrlo tesko skinuti vosak sa plasticne satne osnove.Kaze da je to mozda u redu ako neko ima malo kosnica,do desetak,ali kad je u pitanju veci broj kosnica,kao sto on ima (preko 200) onda je nemoguce da se brzo skida vosak sa satnih osnova i da je mnogo prakticnije potopiti cele ramove u veliki kazan i topiti sve zajedno.Ukoliko neko ima resenje,molim Vas da mi odgovori kako bih mogao da razgovaram sa uciteljem na ravnoj nozi i da imam argumente za postavljanje plasticnih satnih osnova u kosnice bez da mi ucitelj pridikuje.Hvala u napred.

Van mreže janko bizic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vrdnik
Odg: Plasticne satne osnove
« Odgovor #4 poslato: Jun 19, 2016, 06:36:48 »
topionik na paru,ide odlicno -isprobano

Van mreže Bosko Kolarevic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 22
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Padinska Skela
Odg: Plasticne satne osnove
« Odgovor #5 poslato: Jun 19, 2016, 15:47:49 »
Hvala kolega puno

Van mreže Predrag Djordjev

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Beograd
Odg: Plasticne satne osnove
« Odgovor #6 poslato: Decembar 30, 2016, 16:58:52 »
Pozdrav, uzeo sam tridesetak PVC satnih osnova od Nikole Todosica iz Valjeva. Posto sam pocetnik u pcelarstvu i prvi put se susrecem sa PVC SO imam par pitanja.
Da li je neko od vas koristio ili koristi PVC SO od Nikole Todosica i kako su se pokazale?
Planiram da ih stavim u LR ramove za armirano sace, da li je dovoljno samo da ih stavim u gornji zljeb i izmedju donje dve letvice da ih pricvrstim eksercicima. Da li je ovo dovoljno ili postoji neki drugi nacin?
Hvala unapred!

Van mreže Станишић Славиша

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево
Odg: Plasticne satne osnove
« Odgovor #7 poslato: Decembar 30, 2016, 20:33:34 »
Можда ти овај линк помогне: https://www.youtube.com/watch?v=0d-g5zBRupE

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Plasticne satne osnove
« Odgovor #8 poslato: Decembar 31, 2016, 07:02:58 »
I ja sam svojevremeno uzeo te osnove i nisam zadovoljan...
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže sasa zivic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 125
  • Pol: Muškarac
  • 338 Nmv
  • Lokacija pčelinjaka: zaječar 43°51′24.73N 22°21′23.27E
Odg: Plasticne satne osnove
« Odgovor #9 poslato: Decembar 31, 2016, 08:31:20 »
I ja sam svojevremeno uzeo te osnove i nisam zadovoljan...
Zašto?...Ajd' malo detaljnije...
Bolje živeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bijedi

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Plasticne satne osnove
« Odgovor #10 poslato: Decembar 31, 2016, 10:08:18 »
I ja sam svojevremeno uzeo te osnove i nisam zadovoljan...
Zašto?...Ajd' malo detaljnije...
Pitam isto što i  kolega Živić...
Meni za 50 RV košnica treba oko 200kg osnova. Prestravljen sam zbog mogućnosti rezidua otrovčina, kojima se naši velemajstori služe, kao i zbog nepovoljne mešavina sa parafinom. Ipak, to može da bude grdna šteta.
Čak sam razmišljao o PVC SO, ali me sad Miroslav koleba...

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Plasticne satne osnove
« Odgovor #11 poslato: Decembar 31, 2016, 14:53:38 »
I ja sam svojevremeno uzeo te osnove i nisam zadovoljan...
Zašto?...Ajd' malo detaljnije...
Pitam isto što i  kolega Živić...
Meni za 50 RV košnica treba oko 200kg osnova. Prestravljen sam zbog mogućnosti rezidua otrovčina, kojima se naši velemajstori služe, kao i zbog nepovoljne mešavina sa parafinom. Ipak, to može da bude grdna šteta.
Čak sam razmišljao o PVC SO, ali me sad Miroslav koleba...


                         Evo jednog od razloga koji je mislim dovoljan.
                         Odluciti se za pcelarenje kosnicom rodna voja a nakon toga za placticne satne osnove je najblaze receno neozbiljno . Oni koji krenu sa pcelarenjem ovom kosnicom prihvate i poseban sistem rada a najcesce i nozevoj i brstivar i druge prirodne preparate. Za takve je i samo pominjanje plasticnih sastnih osnova greh i jeres. Kratko receno plastika i RV su kao Bog i sesirdzija . Jedno sa drugim ne ide ni na papiru a kamo li u kosnici. Za kolege alhemicare su prikladnije neke druge kosnice.

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Plasticne satne osnove
« Odgovor #12 poslato: Decembar 31, 2016, 15:30:32 »
За 50 рв кошница, потребно је 125 кг. со, ако се пчелари са 4 рв наставака. Дакле, 0,625 кг. по наставку.
Тежина со. може наравно бити и већа и мања, зависи од процента воска у њима, парафина, итд.

Нисам неки љубитељ пластике у кошници, па ни пластичних основа. Мислим да наши људи пречесто преписују туђи рад, без да промисле о сваком конкретном случају. Тако је и што се тиче пластичних основа.
Од наши колега широм света, а посебно са запада, ми можемо научити заиста много тога корисног. Мислим да начин пчеларења, однос према природи и пчели, технологије рада са пчелом, ипак нису на списку нама корисних знања.
Мислим да смо ми у том смислу много испред њих.

Под одређеним условима, и уз строго дефинисана правила, можда се може разматрати употреба ових првенствено пластичних рамова, па и основа, на крају крајева. Треба бити отворен за нова сазнања.
Мада подвлачим, да имам огромну резерву према тој тековини "модерног светског пчеларства".
Пре сам мишљења да ту главну реч води господин "профит", а пчеларство које себи допусти да га тај господин води, и да он одређује шта је "добро", сасвим сигурно иде ка својој пропасти. Ту немам дилему.

Горане, прича о "греху и јереси", у пчеларству ... не стоји.
Ја пчеларим са рв кошницом, нисам "алхемичар", а шта иде и са чим иде у мојој кошници, одређујем ја сам.
Што се тиче других и њихових кошница, па није моје да икоме одређујем било шта.
Могу имати своје мишљење наравно, али туђе мишљење макар и сасвим супротно од мог, па то свакако није никаква "јерес или грех"? Бар није за мене.


Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Plasticne satne osnove
« Odgovor #13 poslato: Decembar 31, 2016, 16:29:03 »
 

Горане, прича о "греху и јереси", у пчеларству ... не стоји.
Ја пчеларим са рв кошницом, нисам "алхемичар", а шта иде и са чим иде у мојој кошници, одређујем ја сам.
Што се тиче других и њихових кошница, па није моје да икоме одређујем било шта.
Могу имати своје мишљење наравно, али туђе мишљење макар и сасвим супротно од мог, па то свакако није никаква "јерес или грех"? Бар није за мене.






                            Драгане ( ух, врати ми се ћирилица па сада могу и дуже да одговорим ). Слажемо се у већини ствари али овде не. Наравно да свако одређује шта ставља у своју кошницу и наравно да ни мени , као уосталом ни теби , не пада на памет да икоме одређујем шта ће и како да ради. Свако је ковач своје среће па широко му поље нека  ради како хоће. Видиш да се и ту слажемо.
                             Као и Ти и ја имам своје мишљење и слободно га износим без претензија да је оно једино тачно. Ко га послуша добро је , ко га не послуша још боље. Пластика у кошници а посебно у РВ и ЕВ кошници за мене јесте јерес. То је моје слободно мишљење и за њега имам аргумената са којима се можеш али  не мораш сложити.
                              Ево једног од њих.
                               За мед кажу да је један од ретких производа у природи који су истовремено и лек и храна. И то је тачно. Био је то у потпуности[size=78%] док се човек није умешао да " олакша и побољша " рад пчела . У мери у којој се он све више меша у рад ових бића , које су на планети дуже од нас, престаје да буде и једно и друго. Лек сигурно неће  и не може бити ако кошнице пунимо амитразима а саће парафинима . Кад додамо и антибиотике полако престаје да буде и храна. Е , сад нам само фали још и пластика. Што да не она се природно распада тек по протеку хиљаду година  па ако је ставимо у кошницу уштедећемо на саћу. А и модерно је зар не. Ово су два једина аргумента  " ЗА " пластику. Сви остали су против ње.[/size]
                               Пчелињи производи су , да поновим још једном, истовремено и храна и лек. Ако су већ такви треба да се потрудимо да их као такве сачувамо и производимо. Свако мешетарење које мења ова њихова својства је за мене не јерес већ грех.
                               Што се тиче алхемичара ту не видим ништа страшно. Један од највећих које историја памти је био Исак Њутн.  Не видим што се  ови данашњи не би угледали на њега. Додуше Њутн је експериментисао да пронађе камен мудрости и од олова направи злато и није успео .Очигледно је био бољи физичар него алхемичар . Наши пчеларски алхемичари су изгледа успешнији од њега. Успели су да без пчеле од шећера направе мед. Успели су да од парафина направе сатну основу . На сву срећу то нису једини пчелињи производ. Раде они и даље ко зна шта ће следеће да преправе и направе.
                               Ово је моје мишљење и не тражим нити очекујем да се било ко са њим сложи. Добро је да постоје и супротна јер је то начин да проверим своје. Супротни аргументи ме до сада нису убедили да мишљење променим. Напротив само су ме још више учврстили у уверењу да мислим исправно и да сам у свом раду са пчелама на исправном путу.
 

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Plasticne satne osnove
« Odgovor #14 poslato: Decembar 31, 2016, 18:23:17 »
Горане пријатељу,

Кључ је у реченици, "моје мишљење је ..." Тога у твом предходном писању нема, зар не?
Све се ми разумемо колега, и без да причамо. Већ сам написао да ја нисам за пластику у кошници, али моје мишљење није засновано на уобичајеној "љубави према природи", већ на сазнању да постоји могућност да се ту може доћи до неког бољитка.
А да ли ће заиста и доћи, то је друго питање. На начин како се то данас ради, чисто сумњам.

Него да ли си икада размишљао колико ми пчелари посечемо дрвећа, за кошнице, а посебно за рамове?
Ако је пчела биће која лучи восак, шта ће нама пчеларима онда со? Било воштана, или било која друга?
Зар пчеларима није јасно, оно што и врапци знају, да је за пчелу најбољи њен восак?
Зашто онда уопште постоје со? Да није неким случајем због пчела, и њиховог добра? Неће бити зар не?

Пријатељу мој, човек је на добром путу да обесмисли сав живот на Земљи, па ни ми пчелари нисмо много далеко од тог општег бесмисла. Да су пчелари нормалнији, па ко би радио икакве со, а не парафинске, или пластичне.
Со. постоје због алавости разних људи "трговаца", па и нас пчелара, нашег трчања за парама. Зато се и дешава све то што си ти набројао, и за шта си у праву.
Ми углавном волимо да упиремо прстом у друге, за све су криви неки други, а ми пчелари смо ето последњи бастион љубитеља природе. На жалост, то нема благе везе са истином у највећем броју случајева.