Autor Tema: varoa  (Pročitano 51439 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: varoa
« Odgovor #30 poslato: Septembar 04, 2011, 19:46:38 »
Ove godine sam nakon vrcanja bagrema tretirao pcele vec negde oko 10 juna,u 3 navrata kapanjem BEEVITALA,sredstva za organsko pcelarenje,koja pomaze aktiviranju nagona za ciscenje tako da pcele same pocnu da se ciste od varoe a i u smislu higijene u kosnici.Varoa je opadala vrlo umereno,konstantno, po par,2,3,nekad 5,ali tretmanom jedne kosnice bez medista jednokratnim dimljenjem Varolikom,opalo je samo 10tak varoa sto je znak da je ni nema puno.Nakon tretmana BeeVitalom pocetkom jula sam u plodista stavio po 4 stapica Korac od kojih je takodje tokom jula konstantno padalo po par varoa,a tokom avgusta sam u 3 navrata drustva dimio Vojinim lekicem od koga je takodje padalo po par varoa i to mogle su se naci u svim stadijumima,i bele,i svetliji zreli muzjaci i odrasle varoe.Ali samo po par komada na podnjacama koje su AV.Moj zakljucak je da nema puno varoe i da kad nestane legla,krajem oktobra,pocetkom novembra dimim jednokratno Brstivarom koga planiram da narucim i da mi to bude krajnji tretman za ovu sezonu.Sve ovo zajedno bi moralo biti dovoljno da su pcele bezbedne od varoe  i ove godine.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: varoa
« Odgovor #31 poslato: Septembar 30, 2011, 16:57:25 »
Pre 5 dana sam proverio par LR drustava,svugde je bilo jos po 2 do 3 rama poklopljenog legla i to po oko polovine rama,ostatak su medni venci.Proverio sam i 2 DB 10ke i u jednoj iako je matica od prosle godine,dobra iz rojevog nagona,vise nema legla.Ima oko 18kg meda u plodistu i 5,mozda 6 kg u EV polumedistu,sto cu im takodje ostaviti..Iskoristio sam ovu situaciju da proverim  stanje po pitanju varoe ,dimio sam Brstivarom,sa 2 listica sa po 12 kapi Brstivara,odlio sam parafinsko ulje odozgo,jer jos nisam nabavio top za dimljenje na bazi parafinskog ulja,vec sam uduvao dim elektro dimilicom sa ventilatorom.Ujutro sam na AV podnjaci u fioci pronasao samo 1 varou i to mrtvu.Kao sto sam u predhodnom mom tekstu ovde spomenuo,varoa se kod mene nije razmnozila i tretman na Bio sredstvima ove godine je bio sasvim dovoljan.Ponovicu kratko sta sam radio,jun,nakon vadjenja bagrema izmedju 10 juna i 30 juna kapanje BEE VITALA u 3 navrata po uputstvu,pa ceo jul po 4 do 5 Korac stapica ravnomerno rasporedjena u plodistima,u zavisnosti od broja ramova posednutih leglom,medju ramovima sa leglom,pa na kraju u avgustu u 3 navrata na po 5 do 7 dana dimljenje Vojinim lekicem.Nakon ovog testa u DB 10ci bez legla,mirno cekam zadnje lepe dane sa temperaturom par stepeni iznad 12 stepeni,sto kasnije,nadam se krajem oktobra da ce ih biti,ili jos bolje u novembru,pa da obavim po jedno dimljenje svake kosnice sa Brstivarom,i to je sve,do posle bagrema iduce godine.

Van mreže slobodan ilic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
Odg: varoa
« Odgovor #32 poslato: Februar 01, 2014, 05:29:35 »
Evo jedan filmic nije fin ali moze bit interesantan Pozdrav

« Poslednja izmena: Februar 01, 2014, 12:15:11 od strane Moderator 1 »

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: varoa
« Odgovor #33 poslato: Februar 01, 2014, 15:03:56 »
Hvala Slobodane za ovaj više nego vredan snimak. Iz njega se mnogo toga može naučiti.

Pozdrav za Kalgari..

Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže predrag cej

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: raca
Odg: varoa
« Odgovor #34 poslato: Oktobar 14, 2014, 19:58:23 »
Pozdrav Srdjane.Tip kosnice ima ulogu na kolicinu varoe u leglu.Naime kosnice kod kojih je leglo uvek na podnjaci,kao naprimer poloska i slicno,je izlozenija napadu i invaziji varoe.Kosnice kod kojih leglo nikada nije na podnjaci su manje podlozne invaziji varoe,naravno uz dozu neophodnih tretmana.2 tipa kosnice su narocito se pokazala uspesnim.Jedan tip je rotaciona okrugla kosnica gde se lego,polozaj premesta na dnevnim osnovama,znaci zahteva redovan dolazak na pcelinjak,pa su pogodne za pcelinjake pored kuce u kojoj se zivi.

Drugi tip je jako zanimljiv,jer ne zahteva bas nikakve tretmane,a varoa je uvek prisutna,ali u zanemarljivom broju.To je kosnica iz Velike Britanije,naravno nastavljaca,gde je na podnjaci nastavak sa praznim ramovima i malo saca,a matica je iznad hanemanove resetke u plodistu u drugom i trecem nastavku.Iznad njih idu medista.Sve ovo se nalazi u vecim nastavcima,koji su prazni,i sluze za regulaciju temperature,u smislu da je unutrasnje telo kosnice zasticeno od direktnog uticaja vetra,vlage,kise,snega,sunca. Temperatura u unutrasnjim telima,kao i vlaznost je dosta stabilna na taj nacin.Naravno ovakve kosnice su skupe za nase uslove,ali u smislu varoe i razlicitih bolesti,visegodisnje iskustvo pcelarenja tom kosnicom je pokazalo da nema p[otrebe za bas nikakve tretmane.Varoa je prisutna u minimalnom broju,jer joj ne odgovara kako klima,tako i to da leglo nije lako pristupacno.Sto se tice dimenzija,ne pitaj me,imam ovaj clanak negde ,ali sam ga zaturio,kada ga nadjem,mogu poslati.Ova kosnica je pogodna i protiv rojevog nagona,jer uvek u najdonjem nastavku ima i mesta i posla,jer se to sace povremeno iseca,da imaju posla.

Licno se trudim da sva moja drustva najveci deo godine imaju bar polunastavak ispod plodista,tako da leglo nije bas na izvolte,jer se pcele ipak oslobadjaju varoe cim je uoce.Ovo je narocito bitno kada krenem sa tretmanima,jer su to uglavnom bioloska sredstva,Korac stapici,Korac koluti za dimljenje,Api Gard i slicno.Testirao sam i Voja lekic i zadovoljan sam lekicem,ali zelim da kupim veliku dimilicu sa elektromotorom,koja brzo uduva sadrzaj dima koji tinja.

Duboke podnjace i zicane podnjace jako pomazu za tretmane,jer varoa i kada ne ugine,tesko da moze da se vrati nazad,jer je od legla deli i citav nastavak ili polunastavak.Dakle nastavljace su definitivno pogodnije  u borbi protiv varoe.Veliki pozdrav,s postovanjem,Aleksandar
O oveme sam i  ja citao i da na varou utice i na kojoj je visini postvljena kosnica

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: varoa
« Odgovor #35 poslato: Oktobar 15, 2014, 09:23:43 »
Evo slike od juče. Ovo je roj u deblu lipe. Po količini saća koje su pčele izradile tu su najmanje dve a možda i više godina.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: varoa
« Odgovor #36 poslato: Oktobar 15, 2014, 23:40:24 »
Постоји ли Мирославе могућност да се тај рој некако спаси?
Можда би могао да се одвоји тај централни део трупца у коме се вероватно налази матица и можда последњи део легла (ако га уопште има у ово доба године) и постави на неко место где ће се сакупити пчеле из осталих исечених делова трупца и тако пчеле зазиме.
Ко зна колико ту сада има варое.

Поздрав свима...
   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: varoa
« Odgovor #37 poslato: Oktobar 16, 2014, 07:34:29 »
Biće urađeno šta se može. Vratićemo ove panjeve na svoje mesto tretirati od varoe i dodati par kg meda kroz hranilicu. Naravno i zaštita od nevremena. Inače drvo se našlo na trasi autoputa u izgradnji. Po broju tj količini i izgledu pčela rekao bih da je društvo veoma jako. Ipak pčele opstaju u prirodnim staništima.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: varoa
« Odgovor #38 poslato: Oktobar 16, 2014, 08:28:38 »
Koliko satova ima u deblu to me strasno interesuje a narocito zato sto je na moje pitanje o tome urednik Pcelara sa trideset ili cetrdeset godina pcelarskog staza samouvereno izjavio da pcele uvek grade neparan broj satova a onda je dobio odgovor od Milosa da je to uvek paran broj pa se posle vise nije javljao na temi...

Brojim ali izgleda da je testera pokidala krajnji sat pa ne mogu da vidim da li je 6 ili 7 ...

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: varoa
« Odgovor #39 poslato: Oktobar 16, 2014, 19:07:44 »
Šupljina je nepravilna i broj satova je od 5 na vrhu do 7 pri dnu. Priča o centralnom satu je tačna.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: varoa
« Odgovor #40 poslato: Oktobar 16, 2014, 21:10:36 »
Po mom mišljenju satova ima onoliko koliko dozvoljava slobodan prostor u deblu.
U mnogim vrškarama ima paran broj satova i tvrdnja da pčele započinju prvi sat pa dalje šire po jedan sa strana uopošte nije tačna.


Kolega Miroslave možda još nije kasno da se toj zajednici doda par kilograma gustog lekovitog sirupa.
Baš me interesuje može li se izvršiti kontrola količine varoe i koliko će biti varoe posle tretmana.

Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: varoa
« Odgovor #41 poslato: Novembar 23, 2014, 19:48:25 »
http://www.dodaj.rs/f/2g/dP/2by5XrWm/1/img20141123161009554.jpg
varoa

 :( >:( :'(  dal je ovo varoa na pceli
« Poslednja izmena: Novembar 23, 2014, 20:23:11 od strane Dejan Damnjanovic »
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Misko Savic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
  • Uvek pomogni drugima:! Tako ces pomoci sebi.
  • Lokacija pčelinjaka: Zupče - 567 m, Zubin Potok.
Odg: varoa
« Odgovor #42 poslato: Mart 28, 2015, 21:47:40 »
Pozdrav za sve kolege, postavio bih jedno pitanje za iskusnije kolege, dali je obavezno tretiranje zajednica sad u prolece protiv varoe, samo da napomenem da sam uredno odradio tretiranje jesenas dimljenje amitrazom, zatim letvice herba strip, i u novembru oksalna, do sada nisam praktikovao prolecno tretiranje, hvala.

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: varoa
« Odgovor #43 poslato: Mart 28, 2015, 22:08:51 »
Pozdrav za sve kolege, postavio bih jedno pitanje za iskusnije kolege, dali je obavezno tretiranje zajednica sad u prolece protiv varoe, samo da napomenem da sam uredno odradio tretiranje jesenas dimljenje amitrazom, zatim letvice herba strip, i u novembru oksalna, do sada nisam praktikovao prolecno tretiranje, hvala.

Meni je ovo prva zima bila sa pcelama, ja sam varou skinuo u jesen, i sada sam odradio jednu kontrolu cisto da sam sebe uverim jesam li dobro odradio, i isopistavilo se da jesam i da u prolece nema potrebe tretirati ako je jesenas sve dobro odradjeno, a to se utvrdi redovnim pracenjem i brojanjem opale varoe na podnjaci...

Ja sam jesenas tretirao drustva dotle dok na podnici nisam imao 0- nula varoe za 24h, i to se ispostavilo dobro jer je isto stanje i sada u prolece, dakle 0-nula.
Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.

Van mreže Misko Savic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
  • Uvek pomogni drugima:! Tako ces pomoci sebi.
  • Lokacija pčelinjaka: Zupče - 567 m, Zubin Potok.
Odg: varoa
« Odgovor #44 poslato: Mart 28, 2015, 22:14:53 »
Hvala kolega na odgovoru, znaci bilo je samo kontrolno tretiranje, jesi li i kontrolno radio na svakom drustvu.