Autor Tema: KAKO (NE)PRODATI MED  (Pročitano 23710 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: KAKO (NE)PRODATI MED
« Odgovor #15 poslato: Januar 22, 2012, 21:53:41 »
Uticaj tržišta potire zasluge pojedinca. To se ne priznaje samo u državama (ili glavama pojedinaca) sa boljševičkim ustrojstvom. Mogao bi pojedinac da utiče, ali ako ima kompaniju sa obrtom koji je u redu veličina milijardi dolara (može i evrova). Poznat je slučaj jednog takvog, koji je kod ruskih predsednika mogao svojim avionom da sleti kad hoće.

I na zvaničnom forumu se posle ubeđivanja (između ostalih i mene lično). Branjen je stav da je sve stvar AKCIJE, mimo tržišta, a malo zatim iznenada se pojavilo i  tržišteA ima i poruka, gde je tržište navedeno 7 puta, a akcija nijednom. Znači: ipak TRŽIŠTE.

Uspeh u našem izvozu zavisi od stanja kod većih proizvođača. Jedan zanimljiv link je ovde

(samo upišite odgovarajući mesec i može se videti i godišnji izvoz Argentine, ali i nekih drugih zamalja - npr. Brazila ili Meksika)




A ima i još puno sajtova, samo ih treba naći.

Na ovom sajtu se vidi kada je „žetva“ meda u pojedinim zemljama (u kojim mesecima) koje utiču na svetsku cenu.
www.iheo.org


Pravi uticaj na tržište je proizvodnja i plasman meda od strane velikih igrača, a Argentina, Brazil ili Meksiko to jesu. I naravno uvek prisutna Kina. Pojavljuju se i neke zemlje koje nisu bile na mapi jačih izvoznika i to je uglavnom med iz Kine.

Tako da akcija ( politički izum) nije neka sposobnost pojedinca, nego stanje tržišta. Što se tiče bagrema, imamo zemlje u susedstvo koje na izvoz jako utiču. Ako kod njih bude puno meda, nešto splašnjava naša „akcija“ i obrnuto. I kad je reč o vrsti meda, nije baš tačna formulacija med po svetskoj ceni, već bi tačnija bila BAGREMOV med po svetskoj ceni. U okviru "akcije" otkup meda suncokreta miruje. I tu je dat neoprezan savet i predviđanje: : Оријентишите се на багремову и сунцокретову пашу, ти медови имаће најбоље цене. . Kasnije su ljudi koji su hteli da se informišu po pitanju suncokretovog meda bili čašćavani raznim epitetima. Naravno, ne želim da ih javno branim, ne brane ni oni mene.

Znači, radi se o „političkoj“ kategoriji za neupućene. Voleo bih da sam efekte te akcije video letos, kada se javio problem sa GM polenom. Ta ujdurma je odraz rasta cena meda na svetskom tržištu. Uvoznici, normalno imaju manju zaradu, ako skupo plate med. Potrošači na to odgovore slabijom kupovinom. Čak je bilo naznaka da je spor oko GM polena podignut na državni nivo (Argentina i Nemačka – EU; kažem Nemačka, jer su oni ubedljivo najveći uvoznici).
Postojao je i raniji sukob oko nekog sredstva za zaštitu bilja i to je „ispeglano“ – rešeno, kada je oborena cema meda. Više nije bilo reči o tom nedozvoljenom sredstvu.

Očekujemo snažnu akciju sa naše strane, ako u Argentini dođe do pada proizvodnje (ili kod ostalih jakih proizvođača), naročito svetlih i ekstra-svetlih medova, koji si izuzetno cenjeni.
 
Jaka akcija...I velika mudrost. U svakom slučaju zavisimo od interesa onih koji potražuju med, a ne od neke tamo akcije.
Ali i mogućnosti uvoznika – kupaca, da neko vreme plaćaju veću cenu i sačuvaju tržište. To svakako zavisi od reakcije krajnjih korisnika – potrošača i koliko su oni spremni da plećaju veću cenu i koji će se promet ostvariti). To se ipak naziva tržištem.

Na porast izvoza našeg meda je imalo uticaja i nešto što se ne prikazuje, a to je opšti rast cena meda i povećana potražanja. Na postavljanim linkovima se to može pronaći (vidi se kretanje eksportnih cena u par godina, količine i cene meda). Postojao je pad proizvodnje kod jakih izvoznika, koji je bio uslovljen uglavnom vremenskim prilikama (ili nečim drugim npr. Brazil).

Živi bili pa videli, kakva će biti akcija, ako zemlje južne hemisfere ponude puno meda, a med im se uglavnom vodi kao med ekstrakvaliteta.
Nekako se tu uklapa i tekst L. Rajčića u Pčelaru, koji može biti izlazna strategija mlitavog uticaja akcije, ako „rodi“ na drugom mestu. Biće kriva Argentina i Brazil ako “pridžmelje” našu mnogo hvaljnu akciju.

Postoje i neki komentari i predviđanja kretanja tržišta.
Welcome to our Market Information Page

Pa ako rodi na drugom mestu, eto bure u februaru. To je naveo i predsednik SPOS-a (a i piše na prethodnom linku - akcija se ne spominje). Osim taktičkog čekanja. Pčelari se pitaju dokle?

Treba biti realan. Imali smo iskustvo sa cenama kukuruza koje su otišle u nebo, jer je npr Kina kao veliki igrač imala probleme sa sušom. Kada se situacija vrati u normalu i cene padnu. Tu nisam video ničije „akcije“. Jednostavno: rodilo ili nije rodilo.


Da ne spominjem da takva politička propaganda ima i druge posledice. Jedna od njih je tužba jedne firme. Sada je stav da ne sprovodimo akcije, a kada se pogleda forum, stiče se drugačiji utisak: tamo se i humor mora staviti u službu „akcije“.
Druga je ta koja može nepovoljno uticati na poslovnog partnera, ako on pomisli da je “psihijatrijski slučaj” , pa treba i u tom segmentu biti pažljiv sa izjavama. Naročito, ako se profit svede na minimum. Pa poslovni partner zaključi da nije nikakav “slučaj” već da nema interes ili želju da se održi u poslu, ili želju da se svi održe u poslu.

Zato psihijatrijski slučaj nije dobra kvalifikacija, naročito ako je izgovori predsednik saveza. I politika mora imati mere ili može biti negativnih posledica. Treba malo smanjiti doživljaj pri uzvikivanju parola: neke mogu imati i posledice.





Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Milan Kitić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 26
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Beograd
Odg: KAKO (NE)PRODATI MED
« Odgovor #16 poslato: Januar 24, 2012, 12:19:27 »
Kompanije mogu da utiču na cenu meda. U Srbiji je to "Cmana". Pojavom ove ozboljne firme pre nekoliko godina počela je da raste cena meda. Ove godine oni su regulisali visinu cene i zahvaljujući njima održala se na ovom nivou. Kada se u Srbiji pojave još 2-3 ozbiljne firme poput "Cmane" cena će porasti na 4 evra.
To nama pčelarima treba a ne SPOS i njegovo nesposobno rukovodstvo koje je ove godine prema finansijskom izveštaju za 2011. god. potrošilo 16.069.777,00 dinara. Od toga Rodoljub Živadinović je stavio u džep 499.992,00din. plus porez na njegovu platu od 255.300,00din. Plus trošak od oko 300.000,00din. za njegov odlazak na Apimondiju u Argentinu (kotizacija, avion, hotel, devizne dnevnice i dr.).
 Da li je normalno da ovolike pare odu na jednog čoveka dok pojedini pčelari nemaju hleb da prehrane decu??? 

Van mreže Vasil Boldoranov

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 17
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skoplje
Odg: KAKO (NE)PRODATI MED
« Odgovor #17 poslato: Januar 27, 2012, 13:41:29 »
Gazda jade meso, ovce pasu travu.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: KAKO (NE)PRODATI MED
« Odgovor #18 poslato: Februar 04, 2012, 20:25:07 »
Gazda jade meso, ovce pasu travu.

Одувек су овце служиле за шишање.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: KAKO (NE)PRODATI MED
« Odgovor #19 poslato: Februar 29, 2012, 12:31:36 »
Prođoše izbori, ostade tržište. Gde li se to zaturila akcija?

Mislim, stvarno :D,  više meseci ni udarni adut zvani „akcija“ nije mogao da reši probleme tvrdokornog tržišta (može li se to rešiti nekim deterdžentom za tvrdokorne fleke? Jok more, bolje je kupiti novu košulju...a izbori prošli).

Nije trebalo širiti lažni optimizam (i pri tom povremeno vređati pčelare). Bilo je dovoljno zadržati se na činjenicama. I onako bi ishod izbora bio povoljan. Ovako, ostade velika fleka (tvrdokorna). Dokle će pravilo u Srbiji biti da se pred izbore priča i obećava sve i svašta, a izborna godina dugačaka (što bi rek’o narod k’o gladna godina).

Nekako ne verujem da pčelari vrše pritisak, kako u linkovanom (autorskom?) tekstu-poruci piše. Pčelari će nekako prodati med. Obično neko drugi vrši pritisak, pa se to predstavlja kao zahtev naroda (u svakoj politici, pa i našoj pčelarskoj). Mada odmereno (politički odmereno, pa i politički korektno, ali i politički mudro, pre svega) rečeno kako pčelari vrše pritisak (makar i "maksimalni" pritisak, koji su u međuvremenu verovatno "stekli" i potvrdili u najbližoj lokalnoj ambulanti). I neko drugi je verovatno rekao, ne može ovako, svi ćemo da puknemo. I najbolje je sada pitati narod (i najbolje javno da posle ne bude ja nisam za demokratiju) šta dalje (kao pitam se ja, dal ovako il’ onako kako ne ide?). Izbori su ionako gotova stvar.

Mada je najbolje služiti se činjenicama i zato: Juriš u nove radne pobede. Pa neki ćemo i da se vratimo, a neki će i da poginete :D.

E, a bilo je lepo kad u izbornoj godini možeš da pričaš šta ’oćeš...


PS Da, umalo da zaboravim: gde je Dejan Stepanović? Otiš'o u pozdrave i čestitke...Iako ne deluje tako, ipak ovo pitanje ima veze sa „akcijama“. Prvo „akcijski“ ipak treba ugušiti svaku smislenu kritiku.

Akcija je mrtva, živela akcija!!!
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: KAKO (NE)PRODATI MED
« Odgovor #20 poslato: Mart 02, 2012, 01:20:01 »
Prođoše izbori, ostade tržište. Gde li se to zaturila akcija?

Mislim, stvarno :D,  više meseci ni udarni adut zvani „akcija“ nije mogao da reši probleme tvrdokornog tržišta (može li se to rešiti nekim deterdžentom za tvrdokorne fleke? Jok more, bolje je kupiti novu košulju...a izbori prošli).

Nije trebalo širiti lažni optimizam (i pri tom povremeno vređati pčelare). Bilo je dovoljno zadržati se na činjenicama. I onako bi ishod izbora bio povoljan. Ovako, ostade velika fleka (tvrdokorna). Dokle će pravilo u Srbiji biti da se pred izbore priča i obećava sve i svašta, a izborna godina dugačaka (što bi rek’o narod k’o gladna godina).

Nekako ne verujem da pčelari vrše pritisak, kako u linkovanom (autorskom?) tekstu-poruci piše. Pčelari će nekako prodati med. Obično neko drugi vrši pritisak, pa se to predstavlja kao zahtev naroda (u svakoj politici, pa i našoj pčelarskoj). Mada odmereno (politički odmereno, pa i politički korektno, ali i politički mudro, pre svega) rečeno kako pčelari vrše pritisak (makar i "maksimalni" pritisak, koji su u međuvremenu verovatno "stekli" i potvrdili u najbližoj lokalnoj ambulanti). I neko drugi je verovatno rekao, ne može ovako, svi ćemo da puknemo. I najbolje je sada pitati narod (i najbolje javno da posle ne bude ja nisam za demokratiju) šta dalje (kao pitam se ja, dal ovako il’ onako kako ne ide?). Izbori su ionako gotova stvar.

Mada je najbolje služiti se činjenicama i zato: Juriš u nove radne pobede. Pa neki ćemo i da se vratimo, a neki će i da poginete :D.

E, a bilo je lepo kad u izbornoj godini možeš da pričaš šta ’oćeš...


PS Da, umalo da zaboravim: gde je Dejan Stepanović? Otiš'o u pozdrave i čestitke...Iako ne deluje tako, ipak ovo pitanje ima veze sa „akcijama“. Prvo „akcijski“ ipak treba ugušiti svaku smislenu kritiku.

Akcija je mrtva, živela akcija!!!


Bravo Dragane, odličan zaključak. Ja bih samo dodao da niko na SPOS-ovom Forumu ne spomenu onu staru narodnu poslovicu "obećanje ......".
Neozbiljno je dovoditi pčelare u neizvesnost. posebno nezaposlene pčelare to jest one koji žive isključivo od pčelarstva.

Poznajem devetočlanu porodicu u kojoj je šestoro dece i u kojoj niko nije zaposlen a med im je ispitan i zablombiran čeka na prodaju. Više puta su zvali firmu koja im je zablombirala med i obećala otkup i svaki put je rečeno sada nam med ne treba, morate malo sačekati. 

Zbog neprodanog meda porodica je ostala bez novčanih prihoda a u proizvodnju je mnogo uložila i na kraju elektrodistribucija im je isključila struju.
Tu je posle došla i tužba ED. za neizmirene obaveze + kamate. Sama težina tužbe je 50.000, 00 dinara + dug + treba upalatiti novac za uključenje.

Tokom februara temperatura od -20 do -30 stepeni a devetočla porodica bez i jednog zaposlenog člana sa šestoro dece od kojih je četvoro đaka, bez struje i bez kupljenog ogreva a bagremov med  čeka u buradima.

Ova porodica od prošlog leta živi samo sa primanjima manjim od 1.500 dinara po članu domaćinstva.   

To ima samo u našoj dragoj Srbiji. 

Možda je ovo nabolji način za podsticanje nataliteta.

Već devet meseci ovoj porodici je isključena struja a med još uvek čeka.
Pre desetak dana uspeli su da prodaju 100 kilograma meda i izmire neka sakupljena dugovanja.   

Sramota je davati obećanja i dovoditi ljude i živote celokupnih porodica u neizvesnost.

Gospodin Rodljub i Izvršni Odbor SPOSa bi to trebali da znaju.

Pozdrav svima...... 
« Poslednja izmena: Mart 02, 2012, 01:31:33 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dejan Stepanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 89
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kovacevac 200m
Odg: KAKO (NE)PRODATI MED
« Odgovor #21 poslato: Maj 01, 2012, 20:43:59 »
Sta reci posle draganovog izlaganja ?Imam toliko toga da napisem o obecanom a neispunjenom da
mi je malo ceo dan da sedim i pisem.Zamislite da kad samo udjem i podsetim na obecano a neispunjeno
kao napr.obecana i garantovana cena 3.07 za clanove SPOS-a a dobro znam da je otkupna 2.7 i da izvoze na iste destinacije kao i Hrvati a kod njih otkupna cena 30 kuna ili 4 eura.Onda sam sebe pitam sta ja uopste radim,kome pisem i zasto uopste pokusavam da ispravljam krive drine .
Postoji jos nesto stoo se nazire izmedju redova a sto je tabu teme svaki izvoznik ima podsticaj za izvoz od resornog ministarstva?????
Meni sada na nasem nacionqalnom forumu poruku kad napisem prvo cekam odobrenje urednika pa tek onda dolazi do objacve teksta.
A sve je stupilo na snagu dana kada sam naceo ovu temu i odmah bio napadnut od naseg druga Vrhovnog-dozivotnog i njegovih cuvara i logisticara koji
i sami neznaju sta brane ali se verovatno nadaju kakvom avanzovanju u karijeri uvlakackoj.
Sta god da se desi ako izadje sa istinom a ona po obicaju smeta,boli i zakrecuje krvotok onda slede opomene,banovanje i sada dobijam tekstove
vasa poruka ce biti objavljena uz dozvolu urednika pa makar napisao A.
Ovakav sistem i nacin placenog rukovodjenja je bolan za svakog ko zeli dobro i zeli da stvari idu kao i u okruzenju.
Sve ovo me podseca na Milosa Obrenoica i nacin njegove strahovlade.
Neznam zasto sam ovo napisao ali mozda ce nekome da koristi.Svaki mrak nestaje pritiskom na prekidac sijalice.
Na pisao sam da ovakav otkup ili fijasko od otkupa podseca na NATO agresiju i dolazak rusa da nas brane.&* dana prodje a oni ne dodjose .
Tako i otkup ide sleper za sleperom ali jedan mesecno a uvek se iznadje neki stravican problem koji opravdava zastoj.
Svi cute ,svak gleda svoje dupe i niko rec da kaze ili napise.
Dali to govori da stvari odlicno funkicionisu ili da smo jaki na recima u kafanii a kad na pravom mestu to treba izneti onda tajac.
Ne prozivam nikoga ali ovo i ovakvo ponasanje dozivotnog organa je u zadnje vreme sve drskije i histericnije.
On preti,vredja a uz sve te urednici blokiraju da nemozes da izneses odbranu,istinu ili u najmanju ruku svoj stav.

Najteze je biti covek medju ljudima.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: KAKO (NE)PRODATI MED
« Odgovor #22 poslato: Maj 03, 2012, 00:24:12 »
Sta reci posle draganovog izlaganja ?Imam toliko toga da napisem o obecanom a neispunjenom da
mi je malo ceo dan da sedim i pisem.Zamislite da kad samo udjem i podsetim na obecano a neispunjeno
kao napr.obecana i garantovana cena 3.07 za clanove SPOS-a a dobro znam da je otkupna 2.7 i da izvoze na iste destinacije kao i Hrvati a kod njih otkupna cena 30 kuna ili 4 eura.Onda sam sebe pitam sta ja uopste radim,kome pisem i zasto uopste pokusavam da ispravljam krive drine .
Postoji jos nesto stoo se nazire izmedju redova a sto je tabu teme svaki izvoznik ima podsticaj za izvoz od resornog ministarstva?????
Meni sada na nasem nacionqalnom forumu poruku kad napisem prvo cekam odobrenje urednika pa tek onda dolazi do objacve teksta.
A sve je stupilo na snagu dana kada sam naceo ovu temu i odmah bio napadnut od naseg druga Vrhovnog-dozivotnog i njegovih cuvara i logisticara koji
i sami neznaju sta brane ali se verovatno nadaju kakvom avanzovanju u karijeri uvlakackoj.
Sta god da se desi ako izadje sa istinom a ona po obicaju smeta,boli i zakrecuje krvotok onda slede opomene,banovanje i sada dobijam tekstove
vasa poruka ce biti objavljena uz dozvolu urednika pa makar napisao A.
Ovakav sistem i nacin placenog rukovodjenja je bolan za svakog ko zeli dobro i zeli da stvari idu kao i u okruzenju.
Sve ovo me podseca na Milosa Obrenoica i nacin njegove strahovlade.
Neznam zasto sam ovo napisao ali mozda ce nekome da koristi.Svaki mrak nestaje pritiskom na prekidac sijalice.
Na pisao sam da ovakav otkup ili fijasko od otkupa podseca na NATO agresiju i dolazak rusa da nas brane.&* dana prodje a oni ne dodjose .
Tako i otkup ide sleper za sleperom ali jedan mesecno a uvek se iznadje neki stravican problem koji opravdava zastoj.
Svi cute ,svak gleda svoje dupe i niko rec da kaze ili napise.
Dali to govori da stvari odlicno funkicionisu ili da smo jaki na recima u kafanii a kad na pravom mestu to treba izneti onda tajac.
Ne prozivam nikoga ali ovo i ovakvo ponasanje dozivotnog organa je u zadnje vreme sve drskije i histericnije.
On preti,vredja a uz sve te urednici blokiraju da nemozes da izneses odbranu,istinu ili u najmanju ruku svoj stav.


Živ je. Nije sve izmrzlo.

Čekamo nepovoljne vesti iz okruženja (Mađarska, Rumunija, Bugarska). Ako tamo nije sve izmrzlo, neće ti dati dozvolu (izvoznu valjda to dele - ili te cenzurišu???). Au! pa to je nezgodno. Orvel 1948


PS greška 1984, ali naši imaju naviku da se vrate u četeres osmu (znamo ko su "naši", drugovi). Kako se tad lepo progonio unutrašnji neprijatelj i cinkario komšiluk...Kada sve prođe, nađe se duhovni učitelj i sve OK.

A cena k'o cena. Pa samo budala ne voli da mu plate manje. Ali bolje je dići dževu na nekog i malo relaksirati svoje laži.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: KAKO (NE)PRODATI MED
« Odgovor #23 poslato: Septembar 13, 2012, 00:56:39 »
Čini se da postoji nezadovoljstvo otkupnim cenama meda. Zašto je to tako i zašto kukaju i pčelari koji su do juče davali „blanko“ i punu podršku „akciji“ ostaje nepoznanica. Opet, ima neke koristi: poneki su shvatili da otkupljivači hoće da zarade. Veliko otkriće koje će nam omogućiti neviđeni napredak :D. Ja to npr. nisam znao. Mislio sam da su oni (otkupljivači) zamislili svoj poduhvat i registrovali se kao dobrotvorna društva.

Na sličan način je davana podrška i vladi (naravno i od strane pčelara koi su vešti da se priklone svakoj opciji samo ako je na vlasti). Sada lako možemo biti u prilici da nam plene imovinu (državnu, a rekao bih da je to imovina svih nas). Jednom prilikom na SPOS forumu sam podržao akciju „očistimo Srbiju“ i postavio prigodnu fotomontažu.


Negde 07. septembra 2008. godine, IO SPOS-a je izgleda uložio nadljudske napore da uputi savet pčelarima da med drže na nivou od 400 (ondašnjih 8)) dinara. Mogu misliti kako je igledalao to zasedanje, s obzirom na fantastičan zaključak i preporuku. Zaboravljeno je da se saopšti fusnota (obično pisana jako sitnim slovima): ne kupujte zimnicu, ne kupujte deci knjige, ne jedite ništa...

Sada bi trebalo raditi u tom duhu: koja bre prodaja po 1,9 e (ili 2,28 ili kol’ko već beše na „poček“), hiljadu kinti kilo ili ništa od posla (veliko na veliko!!! Drugačije ne može ili će da bude akcija... :D :D).

Ako idemo tragom jedne vesti (a verovatno je istinita), izgleda da su snalažljivi Europejci, koji verovatno imaju smisla za biznis (pazite, opasna strana reč kojoj ne možemo partirati), nabavili med iz Kine i Indije. Nešto se prisećam da se Indija relativno skoro pojavila na svetskom tržištu značajnijih izvoznika meda. Postojale su i neke sumnje da Kinezi preko tog pravca „uvaljaju“ nešto svog meda. Ali da se vratimo onome što je trebalo biti suština vesti. I ameri i Nemci su npr. veliki uvoznici, ali i veliki izvoznici meda. I jedni i drugi su imali zastoja u poslovanju sa Kinom, zbog preteranog „letvanja“, dimljenja i ostalih đakonija prisutnih u medu, pa i ubacivanja veštačkog zaslađivača u prirodni zaslađivač. Postoji i verovatnoća da će dobar deo tog jeftino kupljenog meda lepo prodati po većoj ceni.
Postoji i mogućnost potrebe za „homogenizacijom“ (čitaj muljanjem) sa nekim kvalitetnijim medovima, da se postigne bolja cena i malo promeni lokacija dobavljača koja bi budućim kupcima bila „lepa na oko“.

Iz potrebe za „homogenizacijom“ se može zaključiti i potreba za još kvalitetnijeg meda. Bilo je i potražnje za lipovim medom vrlo jake arome (ako sam dobro pratio). Sa čime li treba da se homogenizuje i na šta „to“ liči, ako ga treba jako namirisati.

Da smo imali svoju, čisto pčelarsku zadrugu, moglo se vremenom uhodati poslovanje i UZETI SOLIDNA KINTA. Ali nemamo je (mislim na nivou Saveza). I da je imamo sada, ne može se tek tako izleteti sa ponudom i završiti posao. Potrebno je puno dozvola i nekih „standarda“ i još koječega.

Istu muku muče i moji Obrenovčani. Nedavno je napravljena zadruga uz primerenu pomoć lokalne samouprave. I onda mi je jedan zainteresovani kolega kukao da je jedan otkupljivač (prilično jak) pitao jednog stranca koji učestvuje u ovom poslu: zašto bre (bre je rekao na tečnom italijanskom) ovde u Srbiji hoćeš da plaćaš više, ovaj je shvatio poruku. Šišaj bato dok ima koga. Ovde narod nema love i mnogi MORAJU prodati med po bilo kojoj ceni: stomak ne pita za cenu ako treba ’leba. Ali poenta nije u tome što je ovaj shvatio (stranac), nego što je ovaj naš „zainteresovani“ bio na nekom prijemu koji je jednom prilikom organizovao „jaki otkopljivač“. Razvlačio je usta u osmeh, koji je postajao grč: koja je on veličina, bato (a mislio je koja sam ja veličina kad’ me zove na „molitveni doručak“ baš kako to ameri čine kada nekoga regrutuju ili razdrmavaju spavače). Zainteresovani kaže kako to treba objaviti i kako se ne može više tako (očekuje da neko drugi objavi, da bi imao „čiste ruke“). Očekivao je izgleda da ja to uradim. Svojevremeno mi je govorio kako ga boli uvo za zadrugu koju je jedan kolega iz Belanovice hteo da formira. Iako je prihvatio da učestvije u tom poduhvatu. Ovako on to obrazlaže: koji će mi zadruga, ja proizvedem dosta meda i uzmem lovu. Samo nije mi jasno što sada kuka. To je naša sposobnost i neko neverovatno samoljublje i veličanje iako smo kolektivno boranija (za jače tržišne utakmice, ako se ne računa jeftina radna snaga robovskog tipa). Zato i tonemo.

Što se tiče Saveza i nekih diskusija, jedan „lik“ koji nešto stalno džara mečku, je napisao komentar koji se vidi na slici. Proglašen je narodnim neprijateljem i nepopravljivom štetočinom koja vrši opstrukciju akciji ne dam med ispod 10 evra na veliko (nema nigde, ali dobra stvar).

Sada je Savez registrovao privrednu delatnost ili tako nešto, samo ima jedan mali problem. Kaže se u jednoj anegdoti (autor nepoznat, svaka sličnost sa stvarnim životom je slučajna): nije kume klonja daleko, nego nisi na vreme pošao.

Opet treba vremena da to zaživi, ali hoće li ne zna se. A da je krenulo negde 2008, stiglo bi se bar do nekog nivoa (pazi na strane reči), hoću da kažem, bar bi se nešto uradilo.

PS
Ali ima bar neke koristi. Razne „službe“ i pojedinci u pčelarskom svetu imaju posao: da prate unutrašnjeg neprijatelja umesto da su vršili pritisak da se na nivou Saveza napravi zadruga ili bar razrade detalji kako bi to funkcionisalo. Za sada, do daljeg samo fonkcionaniše. A ja lično se i dalje bojim moguće zloupotrebe. Iako je demokratsko pravo lljudi da imaju pravo da ih neko zezne, ipak nije mi svejedno...


Poenta ovog pisanija je dvojaka: Prvo - ne spava mi se, pa ubijam vreme pišući ovo, a druga je - mnogo smo jaki



...i glupi... :D :D :D u celini celosti.
« Poslednja izmena: Septembar 13, 2012, 01:01:53 od strane Dragan Šošić »
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: KAKO (NE)PRODATI MED
« Odgovor #24 poslato: Novembar 28, 2012, 23:48:54 »
Bilo je u jednom momentu kraće rasprave o „konkurenciji“ iz Argentine. Jedan od autorizovanih tekstova (preveo sam ga ali po svoj prilici ne sme da se objavi pa ću samo uputiti na link) govori nešto sasvim drugo.

 Ako bih kratko prepričao neke delove teksta, reč je o uvećanju potražnje meda iz Kine. O tome sam napisao u jednoj poruci (svoju pretpostavku, koja je izgleda tačna).

Na istom sajtu je i predviđanje da će Argentina već na početku nove „berbe“ imati navolja koje su stvar prilika na terenu ali i brige Evropljana za „zdravlje“ svojih potrošača.

Suština je u tome da je EU uvela kontrole na GM polen da bi oborila cene meda i zaštitila svoje tržište. Tako to rade pametni Evropljani.

Na slikama je kretanje cena meda tokom godine 2012-te. Ali treba navesti da postoje neke prepreke i da je izvoz uglavnom išao na američko tržište. A ameri ne mare za ekologiju previše, i čini se da je bitna razumna cena.

Nije mi namera da predviđam kakva će biti kretanja na tržištu, već čisto da se zna da neće Evropljanj dozvoliti našu „akciju“ ako nemaju interes. Ili ako suša opet ne rokne bagrem. To je po tumačenju jednog uglednog stručnjaka koji na jednom forumu nepogrešivo gleda u pasulj. Sačeka mraz (ako ga bude) i kaže: šta sam ja rek’o još jesenas :D :D :D.

Mada ja mislim da „baba Vanga“ loše gleda u pasulj-nije prošlogodišnja suša, nego mraz, sredio bagrem (a verovatno ga neće srediti ni ovogodišnja).





PS
I mi imamo protekcionizam i zaštitu jedne vrste „tržišta (odnosno gušenja konkurencije) od strane nedoraslih ljudi kojima je to pravo dato. Ovo bi pre mogla biti tema za forum SPOS-a ali je ipak rečito i govori o tome da smo „zreli“ (k’o kruška :D) za ulazak u EU. Samo što se to kod nas radi vrlo primitivno od, kako rekoh nedoraslih persona. A to nije moja slobodna procena. Vidi se na slikama i postoje poruke u slično vreme objavljene.

Naravno, paralelno tome i „ekcesu“ prilično dugo traje promocija jednog proizvođača opreme i jednog koji izrađuje satne osnove.

 Zanimljiv je početak obraćanja: poštovane kolega ;D. Hteo svima da se obrati i napravio salto-mortale: bolje ovom jednom nego da se suvlasnici foruma (njih nekoliko koji su to umislili) ne nađu prozvanim.

Na drugoj slici se toleriše oglas. Ovde može a može i aktivno učešće. Stvarno smo dodirnuli dno, šta sve možemo otrpeti i od koga.
« Poslednja izmena: Novembar 28, 2012, 23:55:32 od strane Dragan Šošić »
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: KAKO (NE)PRODATI MED
« Odgovor #25 poslato: Decembar 16, 2012, 22:52:36 »
Postaviću prevod teksta, koji sam navodio u prethodnoj poruci. koliko sam razumeo, ne sme se koristiti u komercijalne svrhe, pa mislim da mogu objaviti prevod. Valjda neće da ga vidi neko od poznatih prepisivača i objavi u Pčelaru. Ima da se naplaćamo kazni :D :D :D. Deo teksta sam ja naglasio (boldirao). Govori o ponovnom prodoru kineskog meda u Evropu. Videćemo koje su posledice po naše otkune i izvozne cene. Sve je moguće.

Petak 3. avgust 2012
Argentinski izvoznici med su primorani smanjiti cene pojedinih razreda kasno u pokušaju da se stimuliše bolja potražnja.
U sedmici do 27. jula, trgovci  Velike Britanije su licitirali argentinski 50mm razreda meda na 3005 dolara po toni cif glavne evropske luke u poređenju sa 3020 $ ranije i 85mm razreda na 2895 $ toni cif protiv $ 2,910 ranije.
Thomas Heck u Velikoj Britaniji trgovac Sarant rekao je za The Public Ledger da se to ogleda o obnovljenim naporima da se stvori jači interes kupaca. "Evropsko i američko tržište trenutno su prilično ravnodušna,  jer jednostavno oslanjaju na sopstvene prinose. Naročito za američkog poslovanja, čini se da SAD neće obnoviti anti-damping slučaj protiv Argentine koja bi mogla značiti da bi krajem ove godine oni zapravo mogli započeti izvoz u SAD bez obaveze dobavljača koji može platiti 0% obaveza i bez rizika za uvoznike ", rekao je on.
G. Heck je dodao da je izgledalo kao da nije preostalo puno meda pčelarima u Argentini, ali još uvijek dovoljno da za tržište.
"U SAD su plaćale bolje cene za argentinski med. Moramo videti hoće li se nastaviti bez anti-damping mera. Možda će  Argentina uzeti više od udela na tržištu SAD, a nešto brazilskog meda se možda vratiti u Europu ", istakao je još.


Ekonomske prilike su navele kupaca u Europi, a u manjoj meri i u SAD, u potrazi za jeftinijim alternativama u odnosu na Argentinu, a Kina se “vraća” kao izvesna opcija. "Za Argentinu, to će biti vrlo teško da biste ponovo pridobili  tržište Velike Britanije, morate se “pozabaviti” cenom", rekao je gospodin Heck.
To bi čak bilo nemoguće za Argentinu jer teško je se takmičiti sa Kinom u “niskim” cenama. "Ekonomika pčelarstva (Argentine) to ne može podneti", zaključio je on.


U međuvremenu, Kina je uspela obezbediti dovoljno potražnje uz održavanje svoje cene oko sadašnjih nivoa. " Trenutno nema na tržištu, a možda i neće biti u budućnosti, jeftinijeg od kineskog meda. Pa je pitanje zašto bi oni morati smanjiti svoje cene? Ako se smanjuje potražnja meda usled pada cene u maloprodaji, jer su cene previsoke, onda možda tu mora biti razlog okretanja ponudi kineskog meda. Ali mislim da je sadašnje cene tu gde  jesu su prilično su visoke i nismo videli pad cena iako neki ljudi govorili o tome. Za kvalitetan kineski meda cene su prilično statične " rekao je gospodin Heck.


Brazil i Meksiko su sada u fazi u kojoj nema značajnijih većih prinosa. Brazil u ponudi za izvoz ima organski med, ali Meksiko je svoje uspešno rasprodao.

Australija se suočava sa blago popravljenom isporukom ove godine, ali se to još nije odrazilo na cenu.  "Potražnja je jednostavno ne postoji za australijski med jer je, u poređenju s drugim izvorima, relativno skup" primetio je gospodin Heck.
On je napomenuo da je zatišje potražnje nije neobično za ovo doba godine. "Očekujemo da će cela stvar da dobije zamah opet do kraja avgusta ili početkom septembra, kada obično ljudi počnu kupovati med za zimu", dodao je gospodin Heck.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).