Autor Tema: Belčićeva metoda i njene modifikacije  (Pročitano 19517 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Belčićeva metoda i njene modifikacije
« Odgovor #15 poslato: Maj 21, 2018, 22:01:23 »
Nebojsa, ako ces Belcica na suncokretu, skini maticnu sada i pusti je da seje, ogranicavaj dvadeset dana pre subcokreta i kada krene, ide mreza.

Hvala Zorane na objašnjenju. Znači da bi opet trebalo da ima os 10 do 12 ramova legla pre ograničavanja za suncokret. Meni su sada plodišta dole.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Belčićeva metoda i njene modifikacije
« Odgovor #16 poslato: Maj 22, 2018, 05:54:42 »
Nemoj na svima da radis , probaj na par. Podigni MR na drugi i pusti je da nosi.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Belčićeva metoda i njene modifikacije
« Odgovor #17 poslato: Maj 22, 2018, 08:03:57 »
Nešto razmišljam, košnice su sada pune pčela tj. mnogo je više pčela nego u proljeće prilikom prvog ograničavanja bar kod mene. Neće li sada tih 12 ramova legla biti mnogo u smislu pokretanja rojevog nagona?
Prevješavanje je možda veći posao ali ni traženje matice nije jednostavno u gužvi. Da li je pametnije tokom kontrolnih pregleda sa ramova sa zatvorenim leglom stresti pčele u plodište i prevješati ih a dolje spustiti SO ili izgrađene ramove? Ako se uoči matica tokom pregleda tada je lakše i nema potrebe za stresanjem pčela.
Vjerovatno je ovo teško ako se radi sa velikim brojem društava ali mi je traženje matice u dva nastavka jako odbojno.

Pozdrav svima...

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Belčićeva metoda i njene modifikacije
« Odgovor #18 poslato: Maj 22, 2018, 10:52:54 »
Majkane, kada smo ostavili leglo pre bagrema u donjim medistima i izdvojili maticu sa par ramova legla i kasnije postavili mrezu, sprecili smo rojevi nagon a matici ostavili dovoljno prostora da nosi. Posle bagrema, MR stavljamo na prvi nastavak na nju plodiste i na plodiste izvcani prazan nastavak, opet smo prosirili matici prostor, preci ce sama gore i ponavljamo operaciju po Belcicu 15 dana pre suncokreta.

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Belčićeva metoda i njene modifikacije
« Odgovor #19 poslato: Novembar 17, 2018, 09:59:46 »
Ajde da ne kvarim temu lr i polunastavak.
OK je to Zorane pre bagrema i sa mr. Da li grade osnove ispod kada krene bagrem i postavi se žičana mreža?

Van mreže Josip Kollert

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 101
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Daruvar
Odg: Belčićeva metoda i njene modifikacije
« Odgovor #20 poslato: Novembar 17, 2018, 11:01:33 »
Gospodo,lijepi pozdrav
Da ne bude da samo čitam,evo kako to ja odradim.Doduše pčelarim s Rv,ali nevidim zašto ne bih mogao odraditi isto sa LRom.
Uzimljene na dva nastavka. U prolječe leglo je u gornjem nastavku,kad matica zanese cijeli nastavak, prebacim ram dva sa najmlađim leglom a večinom i maticu u doljnji. Ima prostora za zalegu bez prelaženja iz nastavka u nastavak.
Sredinom travnja ubacim matičnu između ta dva nastavka. Nakon par dana provjerim gdje je leglo tu je matica. Maticu ako slučajno nije u doljnjem, spustim zajedno sa cijelim nastavkom na podnicu. Na prvi dajem matičnu na njega cijeli nastavak satne (nisam dosad imao izgrađenog,sad ću izmješati), a iznad drugi nastavak sa leglom. U toku vočne paše izgrade većinom cijeli nastavak i napune vočnim medom. Ovisno o jačini zajednice. Vočni med imam na mladom saču. Pred bagrem,opet nastavak satnih na podnicu, u sredinu ram sa jajašcima,matična,nastavak sa leglom i vočnim medom koji nisam vrco jer je bilo legla koje još nije izašlo,zbjeg (tj. nemam klasičnu hranilicu već mrežu preko cijelog nastavka, visoku 6 cm i probušenu prema napred kao pomoćno leto.) Na tu mrežu dam nastavak sa maticom. Pčela iz plodišta sada najgornjeg ode dolje,  nema gužve,nema rojenja. sve to oko 30.4. Nakon desetak dana potrgam višak matičnjaka na onom  jednom ramu na podnici,ostavim dva koja mi se čine najbolja. Sada ubacim onaj nastavak što sam vrco i do kraja bagrema ništa ne diram. Eventualno se može spustiti više ramova na doljnji ako je gužva kod matice, pa se trgaju matičnjaci na svim ramovima koji su spušteni na podnicu.
Do kraja bagrema dobijem mladu maticu u plodištu na podnici,bagremov med koji je u doljnja dva čist a u trečem mješan sa vočnim koji nisam vrco zbog legla. A u najgornjem nastavku plodište sa starom maticom koja leže bez problema. Kasnije kad pronese mlada matica spuštam leglo od stare da je pojačavam i da bi bilo što više pčele dolje koja može skupljati nektar ako bude nešto medilo.
Dakle do jeseni radim sa dvije matice,rojenja nema,satne grade i ispod mreže bez obzira što nema matice, bitan je unos. Kad unose onda i grade. Može se jednostavno maknuti stara matica i dobije se drugo društvo, uduplali pčelinjak a da nismo ništa izgubili. Ili najesen jednostavno se spoje društva i dobije se jaka zajednica koja ulazi u zimu. Matice se može tražiti pa maknuti jednu,stariju ili po izboru koja se čini bolja. Jer iako je mlada neznači da je bolja. Ili jednostavno ostaviti par dana dva plodišta da se osjete preko mreže pa spojit a matice nek se potuku pa koja je jača..
I za kraj, ne manje bitno, pčelarim stacionarno i ne selim.
Lp,

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Belčićeva metoda i njene modifikacije
« Odgovor #21 poslato: Novembar 18, 2018, 07:03:12 »
Da i ja sam pristalica da ne kvarimo teme ali su okolnosti bile takve, Goran me pomenuo. Sasa, svo leglo smo ostavili u donjim nastavcima, mlada pcela je dole i angazovana je na izgradnji SO. Kada radim prvo ogranicavanje matice, petnaest dana pre bagrema, dodajem po 2-3 satne po jednom nastavku, u vocnoj pasi i repici , one to izgrade brzo, pa cak i napune repicom. Evo ima i kolega poput Josipa, koji rade neku modifikaciju Belcica i ide. Napominjem da sam ja to radio sa Poloskama, horizontalno i zbog konstrukcije kosnice to ide lagano i bez dodatnih operacija u odnosu na neki standardan rad kosnicom. U nastavljacama iziskuje neke dodatne operacije u odnosu na standard ali je rojenje sigurno spreceno i jake zajednice donesu med.

Po meni , ko radi Poloskom i ne radi na ovaj nacin, tj. ne ogranici maticu vremenski i prostorno  ima samo problema. Sto se nastavljaca tice, iziskuje puno vremena, dodatnih operacija, poput postavljanja mrezice, skidanja maticnjaka iz donjeg nastavka itd. i prikladno je za neki manji broj kosnica. Recimo kod jakih zajednica za koje mislimo da ce u rojevi nagon pre bagrema. Ali za nekoga ko siri pcelinjak odlican nacin da dobije mladu maticu ispod i staru gore a ne umanji prinos. To su neka moja iskustva do sada.
« Poslednja izmena: Novembar 18, 2018, 07:26:49 od strane zoran drpljanin »