Autor Tema: Пчелињак Пешић  (Pročitano 26837 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #30 poslato: Jun 06, 2018, 11:35:10 »

Након формирања мањег акумулатора 29.04. /са 14 р легла/од истог сам направио 6 оплодњака 07.05. До скоро сам био забринут јер матице никако да пронесу, а то су учиниле тек после 25 маја. Није ми успело у наставку подељеном на два дела, јер је вероватно једна матица нашла прорез у прегради и убила другу.
Изузетак у ношењу је једна матица, која је створена у друштву које је из мени непознатог разклога обезматичено средином априла месеца. Извела се око првог маја. После тога приметио сам да је лепа, крупна и пронела је за неколико дана. Одлично залеже, а пре недељу дана сам додао и други наставак уз подизање неколико рамова са млађим леглом у горњи наставак. Имала је пар дана прекида, што је могуће због стреса, јер сам је и обележио, а наставила је да залеже у горњем наставку. Напомињем да ми је после обележавања и пребацивања у други наставак матица узлетела и нестала из видокруга. Нигде је нисам могао наћи, а од нервозе ме је заболела глава. Пола сата касније опет сам све претражио око кошнице, траву итд. нисам је нашао. На крају сам погледао суседну кошницу, а она је стајала на предњем зиду наставка испод поклопца у друштву две три пчеле. Узео сам је прстима  и убацио у њену кошницу. После пар дана проверио сам била је ту и наставила са залегањем. 
После неколико дана приликом прегледа једне заједнице прво сам угледао младу матицу, а након тога и стару. Младу сам ухватио прстима, али се измигољила и одлетела, а могао сам је искористити за нови рој. Када ми се то деслило други пут формирао сам ново друштво по Пелетовом системуа .
Од сада приликом прегледа пчелињих заједница обавезно је ношење хватача за матице, кавеза и другог прибора, што свакоме препоручујем.
Јуче поподне приликом обиласка друштава на стационару, одмах сам приметио на омањој џанарици повећи рој. Као да сам знао у колицима сам понео наставак са рамовима /сатне основе и изграђени рамови/ у који сам стресао рој са гране, обзиром да је био на висини метар од земље. Приметио сам да су пчеле у роју биле изузетно крупне, са дебелим стомацима и врло мирне. Ухваћени рој потиче из неке од кошница са стационара.

Прегледом осталих пчелињих друштава, у једном сам нашао више свеже отворених матичњака и оставио сам пар затворених. У тој кошници има још увек доста пчела, те се надам да ће се надокнадити изгубљено.

Иначе ово је прво ројење на мом пчелињаку од када пчеларим и први ухваћени рој, па ћу пратити његов развој и писати о томе.

 

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #31 poslato: Jun 06, 2018, 12:26:20 »
Majkane, ako si ostavio vise maticnjaka, izletece i drugi roj sigurno. JESI LI PROVERIO U TOM UHVACENOM ROJU, DA LI JE OBELEZENA MATICA, ako nije, uhvatio si drugi roj a prvi je otisao.. Ako imas u uhvacenom mladu maticu, ne diraj 7- 8 dana, toliko joj treba za sparenje i pronosenje.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #32 poslato: Jun 07, 2018, 18:38:37 »
Majkane, ako si ostavio vise maticnjaka, izletece i drugi roj sigurno. JESI LI PROVERIO U TOM UHVACENOM ROJU, DA LI JE OBELEZENA MATICA, ako nije, uhvatio si drugi roj a prvi je otisao.. Ako imas u uhvacenom mladu maticu, ne diraj 7- 8 dana, toliko joj treba za sparenje i pronosenje.

Мајкане, ево тек сам сада нашао времена да прочитам поруке. Ухваћени рој је био јако велики, маса пчела која је баш попунила наставак, тако да међу њима нисам могао приметити матицу. У изројеној кошници сам оставио само један матичњак док су остали били отворени, а друге сам покидао. Приметио сам да је у њој је још увек било доста пчела, али младог легла није било (вероватно је и то доказ да се баш она изројила).
Сада су нам се послови на пчелињацима баш повећали, али то су слатке муке. Производна друштва су ми лепо напредовала за време и после багрема. Ваљда ћемо бити награђени за сав труд.
Како је код тебе, јел има сада нешто од уноса. Када се очекује цветање сунцокрета у Бачкој, код мене за око 2 недеље.
Поздрав.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #33 poslato: Jun 07, 2018, 20:10:51 »
Danas sam majkane prevesavao po dva rama zatvorenog legla u medista. Ima unosa, u dve su skoro navukle po pun gornji  nastavak, nesto opasno medi ove godine, lipa sigurno, mada ima i jedan veliki kupinjak i 1 ha lavande u blizini , ovo je prvi put da u ovo vreme unose a sada ce i malina . Tako da ce biti i nesto vrcanja pre suncokreta, pricam o RV a dvomaticna Poloska puni kao luda. Kolicine koje ja izvcam su skromne, to je maksimum stacionara, Bilo je 5 kg repice, 7-8 kg bagrema, po kosnici, sad ce biti ovog mesanog, cvetnog i onda cemo videti suncokret koji je kog mene izdasan, znaci bice cetiri vrcanja na pojedinim kosnicama, doduse skromna ali meni dovoljno . Oko stacionara su male parcele , po par ha i nisu sejane u danu, tako da se pasa oduzi, ja mislim da ce prvi suncokret oko 25- og. Dace Bog Majkane.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #34 poslato: Jun 08, 2018, 08:54:49 »



               Честитам на првом ројењу на пчелињаку. За почетак је како кажеш и сам одлично. За кратко време си испробао више варијанти и све успевају. Срећно и надаље и поздрав.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #35 poslato: Jun 09, 2018, 00:23:57 »



               Честитам на првом ројењу на пчелињаку. За почетак је како кажеш и сам одлично. За кратко време си испробао више варијанти и све успевају. Срећно и надаље и поздрав.

Hvala Gorane. Nego, stigoh danas kasno na stacionar u selu i primećujem da kod 4 društva pčele formiraju bradu. Osim toga na njima sam odmah posle bagremove paše upravo 7uradio Pelet na trećem nastavku ispod koga je druga mat. rešetka.
Li ouSutra ću rano ustati i najviši nastavak sa pčelama i mladom maticom odvojiti kao posebno društvo na starom mestu. Plodište sa starom maticom proveriću da nije povukla rojeve matičnjake, dodati satne osnove i podići po nekoliko ramova sa zatvorenim leglom u 2 med. nastavak (jer je do sada faktički jedno medište i pčelama je verovatno to mali prostor ).
Ovo društvo sa starom maticom pomeram malo u stranu kako bi se njene izletnice vraćale i pojačavale društvo sa mladom maticom.
Kada otvorim košnicu videću da li će biti baš tako kako sam zamislio.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #36 poslato: Februar 18, 2019, 20:51:48 »
     Јуче сам на простору стационарног пчелињак засадио десетак садница џанарике и беле шљиве и ископао још неколико рупа за предстојећу садњу багрема.
       Након што је отоплило успео сам да прегледам 20 пчелињих заједница. У 15 хране има још доста, односно досадашња потрошња је била врло мала.
       Код  5 заједница, у 3 централна рама ћелије су доста очишћене и спремне за залегање матице са мало хране у једном крају рама. Тим друштвима сам додао мало кристалисаног меда на сатоноше (како је писао Шоле).
     У свим кошницама бројност пчела је задовољавајућа, исте нису биле ни мало агресивне, а матице су уочене. Приликом прегледа користио сам фајталицу са разблаженим Нозевојем који их је лепо умиривао и са којим сам препрскао рамове.
      Још једно запажање: у већини заједница има затвореног легла пречника од 5 до 7 цм,
 на једном до 2 рама. Ове зиме код мене је било знатно мање кошаве, а и лета су окренута у правцу југ, југозапад.












Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #37 poslato: Februar 18, 2019, 22:18:39 »
     Јуче сам на простору стационарног пчелињак засадио десетак садница џанарике и беле шљиве и ископао још неколико рупа за предстојећу садњу багрема.
       Након што је отоплило успео сам да прегледам 20 пчелињих заједница. У 15 хране има још доста, односно досадашња потрошња је била врло мала.
       Код  5 заједница, у 3 централна рама ћелије су доста очишћене и спремне за залегање матице са мало хране у једном крају рама. Тим друштвима сам додао мало кристалисаног меда на сатоноше (како је писао Шоле).
     У свим кошницама бројност пчела је задовољавајућа, исте нису биле ни мало агресивне, а матице су уочене. Приликом прегледа користио сам фајталицу са разблаженим Нозевојем који их је лепо умиривао и са којим сам препрскао рамове.
      Још једно запажање: у већини заједница има затвореног легла пречника од 5 до 7 цм,
 на једном до 2 рама. Ове зиме код мене је било знатно мање кошаве, а и лета су окренута у правцу југ, југозапад.













Samo mi žao što nisu stigle i evodije... :(

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #38 poslato: Februar 18, 2019, 22:23:47 »
      Биће Душане, има још времена.
       Поздрав.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #39 poslato: Februar 19, 2019, 06:10:25 »
   Код  5 заједница, у 3 централна рама ћелије су доста очишћене и спремне за залегање матице са мало хране у једном крају рама. Тим друштвима сам додао мало кристалисаног меда на сатоноше (како је писао Шоле).
Слично стање је и код мене, па сам хтео да се осигурам додавањем хране. Не би погаче, али сам размишљао да у кесу за замрзивач убацим кристалисан мед у облику погаче. То ставим на сатоноше и пчеле ће саме да прогризу танку кесу како би дошле до меда.

Како си ти урадио, тј како је Шоле писао?

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #40 poslato: Februar 19, 2019, 08:03:48 »



             Честитам Небојша и на пчелињаку и на новим засадима.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #41 poslato: Februar 19, 2019, 10:49:03 »
   Код  5 заједница, у 3 централна рама ћелије су доста очишћене и спремне за залегање матице са мало хране у једном крају рама. Тим друштвима сам додао мало кристалисаног меда на сатоноше (како је писао Шоле).
Слично стање је и код мене, па сам хтео да се осигурам додавањем хране. Не би погаче, али сам размишљао да у кесу за замрзивач убацим кристалисан мед у облику погаче. То ставим на сатоноше и пчеле ће саме да прогризу танку кесу како би дошле до меда.

Како си ти урадио, тј како је Шоле писао?
по
        Милане, можеш им додати укристалисани мед у кесама или га супеном кашиком нанети преко неколико сатоноша. Пчеле се одмах лепо поређају и уузимају мед. Колико се сећам Шоле је писао прошле године да кристалисани мед додаје на сатоноше где недостааје.
    Остало ми је да прегледам још 10 заједница.
  Поздрав.
         

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #42 poslato: Februar 22, 2019, 12:54:24 »
Стављање кристалисаног меда је ванредна мера која се примењује тамо где ништа друго није добро ни поуздано.

То се углавном ради на малом броју друштава када је неповољно време, да „преживе“ до прве могућности да се нешто обиљније уради.


ПС

Раздвојио сам неклико друштава да буду двојна иако сам закаснио и услови су били такви да су то слаба друштванца. Биљана је у два таква горња друштва стављала кристалисан мед на сатоноше неколико пута и прекорила ме што су јако слабе. Међутим (има и међутим :) )...пре пар дана им је опет ставила мед на сатоноше и каже да сада одлично изгледају и нема потребе да се споје са доњим друштвом (по евиденцији се воде за стални надзор и спајање - што би оно рекли за стално "узнемиравање" :) ).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #43 poslato: Februar 22, 2019, 18:09:24 »
     Шоле, јасно ми је да је додавање меда на сатоноше изузетак, у изнуђеним условима, прво што се не може додати већа количина и друго што тражи понављање поступака.
     Поздрав.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #44 poslato: Februar 22, 2019, 18:52:10 »
Небојша јасно је мени да је јасно теби :) (јер си читао шта сам писао и како радим где је то нопходно, да друштво опстане).

Извињавам се јер сам изиставио цитат колеге Милана који то није читао, а занима га:

   Код  5 заједница, у 3 централна рама ћелије су доста очишћене и спремне за залегање матице са мало хране у једном крају рама. Тим друштвима сам додао мало кристалисаног меда на сатоноше (како је писао Шоле).

Слично стање је и код мене, па сам хтео да се осигурам додавањем хране. Не би погаче, али сам размишљао да у кесу за замрзивач убацим кристалисан мед у облику погаче. То ставим на сатоноше и пчеле ће саме да прогризу танку кесу како би дошле до меда.

Како си ти урадио, тј како је Шоле писао?

        Милане, можеш им додати укристалисани мед у кесама или га супеном кашиком нанети преко неколико сатоноша. Пчеле се одмах лепо поређају и уузимају мед. Колико се сећам Шоле је писао прошле године да кристалисани мед додаје на сатоноше где недостааје.
    Остало ми је да прегледам још 10 заједница.
  Поздрав.
         
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).