Autor Tema: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar  (Pročitano 47132 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #90 poslato: Avgust 20, 2017, 19:35:27 »
Te pcele , koje su u bradi van kosnice su u datom momentu visak, verovatno da ne proizvode jos vecu toplotu svojim telima, onog momenta kada se u onim toplim danima otvore podnjace i novi topli vazduh pocne da ulazi odole, one prestaju da budu visak i svojim telima sprecavaju upravo dotok tog vazduha da bi se odrzala mikroklima koja je bila ujednacena.....Mozda i nisam u pravu majkane, ali tako razmisljam....

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #91 poslato: Avgust 20, 2017, 19:51:46 »
Pozdrav Boki tu sam  ja nego obaveze oko podizanja zasada pod jagodom plus dva posla tako da se jurim sa vremenom iskreno ni u pčelinjaku nisam bio skoro 10 dana od sutra sam 3-4 dana na odmoru taman da zavrsim sa jagodama i krenem u borbu sa Varom i da iskontrolisem kolicinu hrane u kosnici i ako treba dopunim mada pre desetak dana su bile pune meda ali videcemo...

Sto se tice zazimljavanja ta dva nukleusa ja bi ih zazimio iznad LR kosnica tj sklonis krov sa Lr kosnice i zbeg napravis poklopnu dasku sa rupom na sredini koju ces da zatvoris sa mrezom sa obe strane i iznad rupe postavis nukleus ( nukleus bi trebao da ima otvorenu podnjacu tj zamrezenu da bi upijao toplotu iz donje kosnice) i preko LR kosnice  prazan nastavak koji ce stititi nukleus od kise i samu kosnicu LR ispod preko nje zbeg i krov tako da spolja izgleda kao LR na dva tela... e sad trebalo bi izbusiti jedno leto na nastavku u pravcu leta na nukleusu da bi pčele izlazile...


e sad sto se tice mikroklime tu utice mnogo mnogo toga od Zapremine kosnice ili nukleusa, kolicine pčela materijala kosnice spoljnih uticaja (toplo hladno vetar itd) i tu pčele u datom trenutku regulisu  mikroklimu uzavisnosti od potrebe kako kaze zoki  izbaciju pčele napolje kada je guzva u kosnici i zatvaraju telima dotok hladnog vazduha ili toplog u zavisnosti od situacije...( i covek se uvece otkrije dok spava a probudi se pokriven do brade ujutru )


Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #92 poslato: Avgust 21, 2017, 09:50:25 »
Sve jasno momci.

Ja bih rekao da na mikroklimu najviše utiču pčele pa onda svi ostali faktori. Šta bi se reklo za saće na grani gdje nema ni leta, ni podnice, ni krova a pčele žive i tako. Ipak se njih tu najviše pita. Ja ću svakako napraviti otvore i regulatore na njima jer lakše je zatvoriti otvor kada ga ima nego ga otvoriti kada ga nema.  ;)

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #93 poslato: Avgust 25, 2017, 21:38:52 »
Danas pregledan LR bezmatak o kojem sam ranije pisao i naizad je matica pronijela. Od zadnjeg pregleda je prošlo 10 dana i tada nisam primjetio jaja ni leglo. Danas sam imao namjeru da ga spojim ali kada sam otvorio nađem nešto poklopljenog legla te latvi i jaja na tri okvira. Malo presložio okvire da joj napravim mjesta u sredini za leglo i slijedi još za par dana malo pojačanje iz drugih društava sa dva-tri rama pčele i zatvorenog legla te prihrana.
Jeste bilo pomalo kasno ali se matica uspješno sparila. Strpljenje se isplatilo. Da sam bio spreman mogao sam dobiti još nekoliko dobrih sparenih matica ali i ovako je super.

Ispod još par slika RV nukleusa od stirodura. Na ramu se može uočiti matica. Štancuje svako prazno mjesto.

Nukleusi su danas dobili po još jedno manje pomoćno okruglo leto sa regulatorom kako se može vidjeti na slikama.
Ova okrugla leta i regulatori su super stvar prilikom transporta košnica.

Unutrašnjost izgleda dobro. Nema grickanja ni bušenja stirodura. Za sada nemam zamjerki.

Pozdrav svima...


Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #94 poslato: Avgust 25, 2017, 21:44:29 »
Bravo Bojane, svaka cast

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #95 poslato: Avgust 25, 2017, 21:57:29 »
Citat
Bravo Bojane, svaka cast

Hvala Sale, biće to još bolje...  ;)

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #96 poslato: Avgust 26, 2017, 21:42:57 »
Juče otvorena pomoćna leta na RV nukleusima čini mi se ipak gode pčelama.
Danas više nema brade na plavom nukleusu. Viđao sam je svakog toplijeg dana. Nekada mi se činilo da ni jedna pčela nije ostala unutra.
Čak i juče dok sam bušio pomoćno leto morao sam da potjeram pčele sa malo dima da se maknu jer su bile prekrile kompletnu prednju stranu nukleusa.
Inače nisam ni otvarao nukleus kada sam bušio otvor. Ni jedna pčela nije nastradala tokom operacije. :)
Danas jednako vruće kao i juče ali nema brade. Leto je već u upotrebi kako sam primjetio.

Pozdrav svima...

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #97 poslato: Avgust 28, 2017, 11:09:09 »



                  Бојане ови нуклеуси предивно изгледају. Верујем да су и више него практични , лаки за преношење. Идеални су за прављење и продају ројева. Имао бих ипак једну сугестију. Када их поново будеш радио направи шесторамне а не петорамне као до сада. Један од разлога је што се ројеви најчешће купују на 6.рамова ( 4.легла и 2.хране ). Сада ти можда то није битно али доћи ће време када ћеш продавати ројеве а за то су ови твоји нуклеуси идеални. Поздрав.     

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #98 poslato: Avgust 28, 2017, 12:47:38 »
Citat
Бојане ови нуклеуси предивно изгледају. Верујем да су и више него практични , лаки за преношење. Идеални су за прављење и продају ројева.

Hvala Gorane. Da ti iskreno kažem meni su baš simpatični.  :)

Citat
Имао бих ипак једну сугестију. Када их поново будеш радио направи шесторамне а не петорамне као до сада. Један од разлога је што се ројеви најчешће купују на 6.рамова ( 4.легла и 2.хране ). Сада ти можда то није битно али доћи ће време када ћеш продавати ројеве а за то су ови твоји нуклеуси идеални.

Istina nisam mnogo razmišljao o ovome o čemu pišeš. Spremam se da uskoro ako mi vrijeme dozvoli napravim još nekoliko komada pa sugestija stiže u pravi čas. Kada bi se malo olakšala i ubrzala izrada ovih nukleusa tako da se uštedi vremena mogli bi rojevi da se prodaju u ambalaži što bi moglo biti interesantno potencijalnim kupcima.
Kod mene je situacija takva da je med jako neizvjesna stvar pa ako se hoće dio troškova u pčelarenju ovih loših godina pokriti prodaja rojeva je jedno od rješenja.

Hvala za sugestije i pozdrav.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #99 poslato: Avgust 28, 2017, 13:18:13 »
Steta majkane sto ovo ne mogu ocima da vidim, lepo i funkcionalno a verujem da ne opterecuje previse budzet...Idealno za rojeve..

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #100 poslato: Avgust 28, 2017, 13:52:51 »
Citat
Steta majkane sto ovo ne mogu ocima da vidim, lepo i funkcionalno a verujem da ne opterecuje previse budzet...Idealno za rojeve..

Šta da ti kažem, navrati do mene. ;)

Kada budem pravio ponovo dokumentovaću postupak izrade pa ćeš sam sebi lako da sklopiš koji komad ako ti treba.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #101 poslato: Avgust 28, 2017, 14:14:40 »



Kada budem pravio ponovo dokumentovaću postupak izrade pa ćeš sam sebi lako da sklopiš koji komad ako ti treba.



                 Ово би била права ствар од велике помоћи. Заинтересован сам.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #102 poslato: Avgust 28, 2017, 14:21:29 »
Citat
Ово би била права ствар од велике помоћи. Заинтересован сам.

Razlog više da bude tako...  ;)

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #103 poslato: Avgust 28, 2017, 14:46:24 »
Slabo sada idem tamo, gore u selu ostala samo ujna, ali rado, veruj mi...

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #104 poslato: Avgust 28, 2017, 18:45:14 »
Citat
Slabo sada idem tamo, gore u selu ostala samo ujna, ali rado, veruj mi...

Zoki ako ikada bude prilika javi se obavezno...