Autor Tema: Suncokret 2020  (Pročitano 21706 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Nemanja Banjac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 112
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okolina Sombora
Odg: Suncokret 2020
« Odgovor #60 poslato: Jul 13, 2020, 23:14:15 »
Razumem te, gledam ceo pčelinjak I vidim da se rad skoro pa primirio, videćemo da li je kraj u naredna dva dana kada je prognozirano i par stepeni toplije. Ako mi se smire kao što je to izgledalo danas oko 16:30h, onda je to stvarno to. Još uvek neke parcele imaju u centru cveta šta da otvore, ali znamo da taj period nije najmedonosniji. Bilo kako bilo, ja sam zadovoljan. Ako još nešto donesu, ne marim, od volje im.
yu7yuu

Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Suncokret 2020
« Odgovor #61 poslato: Jul 14, 2020, 20:37:54 »
Danas 0,8kg. (nije gotovo... :) )

Van mreže Nemanja Banjac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 112
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okolina Sombora
Odg: Suncokret 2020
« Odgovor #62 poslato: Jul 14, 2020, 21:10:19 »
Samo neka ide u plus. Sutra će jutro za nijansu biti toplije, ima šanse da se nastavi sa sabiranjem kilograma. 😊
Uglavnom, danas oko 12h sam video sasvim korektan rad, ugrejalo, i još uvek dosta narandzastog polena.
yu7yuu

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Suncokret 2020
« Odgovor #63 poslato: Jul 14, 2020, 22:50:19 »
Када би сунцокрет медио још недељу дана напуниле би рамове. Али доста су учестала захлађења која прекидају медење сунцокрета. Ноћи и јутра су хладна, а преко дана нема оних летњих врућина које поспешују сучење нектара.
   Због честих киша и захлађења протекла 2 месеца, десет пута су  ми матице прошле кроз решетку и налазио сам их у медишту.
        Такође, мало, мало па у некој кошници нестала матица?

Van mreže Samir Kotorić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 26
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Tuzla
Odg: Suncokret 2020
« Odgovor #64 poslato: Jul 15, 2020, 11:11:52 »
Када би сунцокрет медио још недељу дана напуниле би рамове. Али доста су учестала захлађења која прекидају медење сунцокрета. Ноћи и јутра су хладна, а преко дана нема оних летњих врућина које поспешују сучење нектара.
   Због честих киша и захлађења протекла 2 месеца, десет пута су  ми матице прошле кроз решетку и налазио сам их у медишту.
        Такође, мало, мало па у некој кошници нестала матица?
Pozdrav Nebojša, ja koristim pvc matične rešetke tzv. list i nisam dosad imao problema da matica prođe u medište .
Koje matične rešetke ti koristiš ?

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Suncokret 2020
« Odgovor #65 poslato: Jul 15, 2020, 11:46:21 »

Слична ситација је била и код мене. У друштвима у којима је била метална матична решетка матице су се често провлачиле и налазио сам их у медиштима. Тамо где је била пластична матична ова појава је бола права реткост ( један до два случаја ).
По питању тзв " нестанка матица " које помиње Небојша истакао бих да је у питању била тиха смена. Ове године је има више него свих претходних заједно.
Прва тура ројева и матица које сам правио ( крај априла и почетак маја ) је била са добром оплодњом и ту тихе смене није било.
 Средином маја сам купио 10.матичњака и убацио их у ројеве 14.маја. Матице су се ту излегле истог и наредног дана. Оплодило се 7 матица док се 3 нису ни вратиле са оплодње. Од тих 7 четири су ушле у тиху смену. Једна чак два пута заредом. Значи у том периоду ( друга половина маја ) оплодња је била јако лоша.
Стање се тренутно стабилизовало. У тихој смени имам само једну кошница и то ону коју сам већ поменуо да тиху смену ради по други пут узастопно.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Suncokret 2020
« Odgovor #66 poslato: Jul 15, 2020, 15:52:44 »
     Највише имам металне матичне решетке и код њих су углавном пролазиле. Међутим, ових дана сам приметио да је једна матица прошла и кроз пластичну решетку.
      Све у свему, јако чудна година и понашање пчела.

Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Suncokret 2020
« Odgovor #67 poslato: Jul 15, 2020, 16:37:02 »
("...Imam ideju...")
Počnite da pčelarite bez matične rešetke!  ;) :D (pola zbilja, pola šala)


Na mom pčelinjaku, koristim BN kao oplodnjake. Lako ih je oformiti, matica ima dobre uslove u njima (mikroklima...). Kad matica pronese, kad njeno leglo bude zatvoreno, tada je potvrđen i njen kvalitet. Tek tada ide u proizvodno društvo.
Takva matica ne može da se provuče...
Pozdrav drugari.




Van mreže Nemanja Banjac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 112
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okolina Sombora
Odg: Suncokret 2020
« Odgovor #68 poslato: Jul 15, 2020, 19:02:43 »
Dušane, ovo je super ideja, bez matične. Jer čim krene paša, ona je blokirana na gore.
Evo mog primera,
Pripremim nekih 26-27 košnica za suncokret, a one iz kojih sam uzimao leglo, jer su bile ispod broja ramova sa leglom spremnim za pašu, postale su pomoćne. Sve koje su mi bile pomoćne, ostale su na ram, ili dva, eventualno na tri rama potpuno otvorenog legla.
Većina su bile na dva nastavka, a dve su išle na 3 nastavka, zbog puno pčela koje su se "izrodile" posle uljane i bagrema
E ovako, sve osim jedne pomoćne su krenule leglo u gornjem nastavku i to svega na ram, dva ili tri, a ostalih 7-8 ramova kipi od meda.
Ima jedna koja je gore krenula leglo samo na jedan ram, veličine dlana. Sve ostalo je krcato medom, plus ga ima puno i u plodištu, ne mogu iglu staviti. Bolje mi donela nego nekoliko Proizvodnih sa 10-11 ramova legla u medištu.
yu7yuu

Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Suncokret 2020
« Odgovor #69 poslato: Jul 15, 2020, 22:36:44 »
Danas 0,4kg. Biće ipak da je - gotovo... :) 8)

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Suncokret 2020
« Odgovor #70 poslato: Jul 15, 2020, 22:44:17 »
Dušane, ovo je super ideja, bez matične. Jer čim krene paša, ona je blokirana na gore.

 Bolje mi donela nego nekoliko Proizvodnih sa 10-11 ramova legla u medištu.
Moje iskustvo nije baš takvo...
Jednom bez matične i više nikad. Košnice ko tuč, a ništa za vrcanje, jer svuda ima pomalo legla...

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Suncokret 2020
« Odgovor #71 poslato: Jul 15, 2020, 22:46:42 »
Када би сунцокрет медио још недељу дана напуниле би рамове. Али доста су учестала захлађења која прекидају медење сунцокрета. Ноћи и јутра су хладна, а преко дана нема оних летњих врућина које поспешују сучење нектара.
   Због честих киша и захлађења протекла 2 месеца, десет пута су  ми матице прошле кроз решетку и налазио сам их у медишту.
        Такође, мало, мало па у некој кошници нестала матица?
Pozdrav Nebojša, ja koristim pvc matične rešetke tzv. list i nisam dosad imao problema da matica prođe u medište .
Koje matične rešetke ti koristiš ?
Ima li problema sa trutovima?

Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Suncokret 2020
« Odgovor #72 poslato: Jul 15, 2020, 23:00:40 »
Nenad:"jednom bez matične više nikad..."
Imam neke ideje, da potpuno pređem na pčelarenje bez matične...
Ajde, da se skupimo nazimu, pa da se siti isvađamo na tu temu (?)
p.s.
Gde si Nenade! Ostavio si nas, ovde, same...ne možemo tako... :D

Van mreže Nemanja Banjac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 112
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okolina Sombora
Odg: Suncokret 2020
« Odgovor #73 poslato: Jul 15, 2020, 23:56:38 »
Dušane, ovo je super ideja, bez matične. Jer čim krene paša, ona je blokirana na gore.

 Bolje mi donela nego nekoliko Proizvodnih sa 10-11 ramova legla u medištu.
Moje iskustvo nije baš takvo...
Jednom bez matične i više nikad. Košnice ko tuč, a ništa za vrcanje, jer svuda ima pomalo legla...

Znam Nenade, uvek sam bio skeptičan kada je rad bez matične u pitanju, gledao sam dosta klipova na internetu gde rade bez Mr, i evo na pomoćnima naučim više stvari nego na proizvodnim.

Mislim da je glavna poenta imati puno izležene pčele na početku paše, a maticu ostaviti na jedan, dva, eventualno 3 rama OL. Više legla nigde ne treba.
Ja apsolutno ne razumem ovo što mi se zadesio na pčelinjaku. Većina pomoćnih mi super donela. Što bi rekli, gde da potpišem da uvek toliko donesu na svakoj paši. Svakako ne bih se zalećao da mi ceo pčelinjak ide bez Mr u pašu, al obećavam par eksperimenta na nekoliko društava.

Ps. Dušane, daj šansu tvojim pčelama još danas, bez obzira što je kraj, jutro je danas ipak bilo jako hladno, kod mene 9 stepeni. A ova noć će biti bar 5-6 stepeni toplija.
yu7yuu

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Suncokret 2020
« Odgovor #74 poslato: Jul 16, 2020, 08:46:24 »
Nenad:"jednom bez matične više nikad..."
Imam neke ideje, da potpuno pređem na pčelarenje bez matične...
Ajde, da se skupimo nazimu, pa da se siti isvađamo na tu temu (?)
p.s.
Gde si Nenade! Ostavio si nas, ovde, same...ne možemo tako... :D
Može bez matične, sa 8 ili 9 ramova u medištu. Em u nastavku bude više meda, em matica ne zaleže u duboke ćelije.
Prekasno sam nabavio šablon za raspoređivanje 9 ramova.
Tu sam Dule. Samo vas posmatram...

@Nemanja
Neka me iskusniji isprave, ali nije generalno pravilo, vezano za količinu pčela i legla.
U bagremu, kao relativno kratkoj, a burnoj paši, što više pčele i maltene bez otvorenog legla.
U suncokret ući sa dosta pčele i što više legla, jer paša zna da se otegne i preko mesec dana...