Autor Tema: Rodna voja - nukleus  (Pročitano 106241 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Kolaric Jure

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #30 poslato: Februar 11, 2011, 12:16:54 »
znači nukleus na 5 ramova se upotrijebi samo za dobro startovanje novog društva (ako formiramo novo društvo recimo iz 2-3 rama legla), a onda kad je nukleus dobro razvijen stvalja ga se u cjeli RV nastavak. dal sam u pravo?
lp

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #31 poslato: Februar 11, 2011, 12:29:01 »
znači nukleus na 5 ramova se upotrijebi samo za dobro startovanje novog društva (ako formiramo novo društvo recimo iz 2-3 rama legla), a onda kad je nukleus dobro razvijen stvalja ga se u cjeli RV nastavak. dal sam u pravo?
lp
Ja to sve radim u jednom RV nastavku.
Ne pregrađujem nukleuz.
 A kada ga formiram obično je to na 4-5 ramova pčela, tada pčele na ramovima i sa leglom koje je uvek u sredini pomaknem u jednu stranu. Ta zajednica se polako širi pa kada se raširi na 10 ramova pčela i 7-8 ramova legla tek tada dodajem drugi nastavak.

Pozdrav svima......
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže slobodan ilic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #32 poslato: Februar 11, 2011, 17:13:05 »
Ja sam prosle godine radio kako je Voja opiso bez ikakvi pregrada.Vadio sam iz vise kosnica po 2 rama pcela sa otvorenim i zatvorenim leglom i u nove RV stavljo po 5 ramova pcela i dva hrane i dve osnove i novu sparenu maticu u kavezu. Posle sam dva  rama zatvorenog legla dizo u drugi nastavak a u prvi dodavo tre osnove.Svi junski su se razvili na 3 nastavka plodiste i dva puni meda a dva sam uradio krajem jula i razvili su se na plodiste i pun nastavak sa medom i mislim da je trebao polunastavak u septembru kada je drugi puta cvetala detelina(alfa-alfa) ali nisam imo.To je stvarno stanje a ako sam mogao bolje pisite kako volio bi cuti od Vas koji imate vece iskustvo jer jeto meni bila prva godina mog pcelarenja.Hvala i pozdrav za sve.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #33 poslato: Februar 17, 2011, 16:50:21 »
Ja sam prosle godine radio kako je Voja opiso bez ikakvi pregrada.Vadio sam iz vise kosnica po 2 rama pcela sa otvorenim i zatvorenim leglom i u nove RV stavljo po 5 ramova pcela i dva hrane i dve osnove i novu sparenu maticu u kavezu. Posle sam dva  rama zatvorenog legla dizo u drugi nastavak a u prvi dodavo tre osnove.Svi junski su se razvili na 3 nastavka plodiste i dva puni meda a dva sam uradio krajem jula i razvili su se na plodiste i pun nastavak sa medom i mislim da je trebao polunastavak u septembru kada je drugi puta cvetala detelina(alfa-alfa) ali nisam imo.To je stvarno stanje a ako sam mogao bolje pisite kako volio bi cuti od Vas koji imate vece iskustvo jer jeto meni bila prva godina mog pcelarenja.Hvala i pozdrav za sve.

Slobodane, koji polunastavak, u pitanju je Rodna Voja, ili grešim?  ;) :D

Van mreže slobodan ilic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #34 poslato: Februar 17, 2011, 18:11:30 »
Vojko ja imam sve RV  a polunastavak za mene je jedan dio Eko Voja posto sam cito predloge od Voje da se pcelari uspesno sa plodistem i jedan nastavak RV a kao ,,polunastavak,, se koristi  nastavak EV koje ja jos nemam ali bice boze zdravlja.Pozdrav

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #35 poslato: Februar 18, 2011, 17:40:36 »
Hvala Slobodane, sad smo se razumeli.

Pozdrav

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #36 poslato: Februar 20, 2011, 19:12:31 »
Kolega Savo,
Bravo za lijepe slike nukleusa i košnica od stirodura. Malo sam pratio i Hasanov rad. Zanima me da li bi se grickanje moglo spriječiti nekim premazom (firnis i sl)? Ta roza boja, jesi li to ti farbao ili je kupljen takav? Nisam baratao stirodurom i ne znam o njemu ništa. U ovim nezgodnim vremenima, možda je dobro da postoji stirodur kao zamjena za drvo, a još ako nije skup, ali me zanima šta kad moramo opaliti košnicu. Jer, bolesti su prisutne. Bi li umjesto opaliti, bilo - spaliti? Rado bih napravio koju pa prikupljam informacije.
Pozdrav i svako dobro!

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #37 poslato: Februar 20, 2011, 19:36:02 »
Kolega Savo,
Bravo za lijepe slike nukleusa i košnica od stirodura. Malo sam pratio i Hasanov rad. Zanima me da li bi se grickanje moglo spriječiti nekim premazom (firnis i sl)? Ta roza boja, jesi li to ti farbao ili je kupljen takav? Nisam baratao stirodurom i ne znam o njemu ništa. U ovim nezgodnim vremenima, možda je dobro da postoji stirodur kao zamjena za drvo, a još ako nije skup, ali me zanima šta kad moramo opaliti košnicu. Jer, bolesti su prisutne. Bi li umjesto opaliti, bilo - spaliti? Rado bih napravio koju pa prikupljam informacije.
Pozdrav i svako dobro!
Kolega Esade
Ja ću tokom 2011. godine pratiti ponašanje pčela u stirodur košnicama Rodna voja - nukleus
petoramni. Za početak postavljaću na svakom pojedinačnim nastavku po dva otvora jedan manji
pri dnu i jedan veći kao što i na slikama stoji. Ovo prvensteno zbog toga da pčele imaju više mogućnosti da biraju mesta za izletanje iz košnica. Pošto nameravam da nekoliko ovakvih nukleusa proširim u visinu, i kod njih neću zatvarati ove otvore svo vreme do pred uzimljavanje pa ću onda doneti odluku kako za naredne godine. Do sada su mi društva kod RV košnica izradjenih od stirodura " grickali " sa unutrašnje strane po obimu nastavke u gornjoj zoni posebno kod drugog ili trećeg nastavka, tako da ću i kod RV nastavak od stirodura raditi sa okruglim letima po dva na prednjoj strani nastavka.
Sa druge strane kod Rodna voja - nukleusa izradjenog od stirodura cena koštanja je relativno
mala te se može lako izbaciti iz upotrebe ili pak sanirati oštećenu stranu izmenom novog komada.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #38 poslato: Februar 20, 2011, 19:40:00 »
Savo,
Hvala lijepo i sretno.
Pozdrav.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #39 poslato: Februar 20, 2011, 19:51:21 »
Kolega Savo,
Ovih dana, čim mi bubrezi i kamenci dopuste, definitivno silazim u radionicu i od LR nastavaka pravim RV i EV. Da ne bih nepotrebno ulagao, a ionako mi je ulaganja navrh glave, postojeće LR ću iskoristiti za RV i EV. Hajde malo se zamisli pa mi javi ako nešto imadneš u vidu sugestije. Jednostavno sam naumio po visini skraćivati LR na 200 i 130 mm, tako da će mi u jednom slučaju ostajati 40 mm, a u drugom 110 mm i tu ću se snalaziti (hranilica, poklopna daska, može i krov malo modifikovan, nakivanje, duboka podnjača sa hvatačem polena i sl.).
Pozdrav!

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #40 poslato: Februar 20, 2011, 20:10:43 »
Kolega Esade
Da se radi o prelasku sa DB na RV rado bih vas podsetio da pogledate ovaj prilog sa slikama objavljenih u drugoj temi
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=256.msg2615#msg2615
Ali sa LR postojećom košnicom i preradom u Prelazni nastavak sa LR na RV glavni problem je u tome kako
na bočnim / dužim / stranicama LR košnice uraditi falc na koga bi se po dužoj strani LR nastavka mogli da postave RV ramovi. Ako imate rešenje onda uradite tako i samo skratite nastavak na 200 mm za RV ramove
ili na 130 mm za EV ramove.
Ako nemožete sami, neka vam to neki stolar tu operaciju izvede, a onda vi ostalo radite sami.
Treća mogućnost je da nastavke LR presečete na pola po visini nastavka a prstenom od lajsni debljine 20 mm za dopunu visine do 200 mm sa postavljenim falcom za nosače ramova na bočnim stranama prstena.
Na sličan način možete postupiti i sa pretvaranjem postojećeg LR nastavka u dva nova Prelaz nastavka sa LR na Eko Voja ramove.
Mislim da me razumete. Ukoliko ima dodatnih pitanja, slobodno razgovarajmo.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #41 poslato: Februar 20, 2011, 23:25:15 »
Kolega Savo,
Vidio sam tvoje slike prelaz-nastavka za DB, ja sam te i pitao za savjet, ako se sjećaš. No, DB neću prerađivati, one ostaju zasad. Hvala ti za sugestije. Ja sam to zamislio ovako. Falc u LR-u već postoji i to nije problem jer se LR i RV po širini razlikuju samo za 2 mm. Dakle, skratiću LR po dužini za 110 mm, a onda nakivanjem LR-ove postojeće čeone strane sa postojećim falcom, dobiti RV sa utorima (falcevima) koja će neznatno odstupati od originala, ustvari, to i nije odstupanje. E, kod onog drugog odsječenog dijela koji ostane kad po visini skratim LR, tu ima malo više posla i tu ću raditi onako kako si rekao. Kad već razgovaramo, dvoumim se da li na svakom nastavku da probušim okruglo leto 25 mm. Na svim nastavcima košnica, koje sam prošle godine naselio, imaju okrugla leta. Pošto mislim probati i ukrštanje ramova, ta okrugla leta mogu biti mali problem. Hvala za sugestije.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #42 poslato: Februar 21, 2011, 08:04:18 »
Kolega Esade
Ja sam svoja razmišljanja u prvom objašnjenju bazirao na prepravci LR nastavka na Prelazni RV nastavak u kome će stati 12 RV ramova.
Za preradu LR nastavka u RV nastavak najprostije je da bočne strane skratite na potrebnu dužinu a da čeonu i zadnju stranu na kojima će se postaljati RV ramovi zadržite. Sledi skraćenje na visinu od 200 mm i tako može ispasti novi RV nastavak sa dimenzijama 414 * 414 * 200 mm.
Što se tiče okruglih leta, ja ih nisam pravio kod nastavaka izradjenih od drveta, ali ću ih svakako kod budućih nastavaka izradjenih od stirodura postavljati najmanje po dva otvorena leta. Jedan u gornjoj strani nastavka na oko 7 cm od vrha a drugi oko 5 cm od donjeg dela nastavka, stim što ću daj donji praviti sa otvorom od oko 10 mm. Ovo tek mislim da probam kod rada sa nastavcima od STIRODURA pa ću u hodu prilagodjavati kako mi odgovara. Otvaranje dva otvora na ovih nastavcima radiću iz predostrožnosti da bi smanjio bar malo grickanje stirodura po obodu sa unutrašnje strane u gornjem delu nastavka.
PS ako su vam košnice radjene spajanjem sa holšrafima, onda nikakvih problema za prepravke, a ukolikom su ukucavae ekserima, onda pazite ako radite cirkularom.
Puno pozdrava iz Aleksinca

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #43 poslato: Februar 21, 2011, 14:13:41 »
Savo,
Hvala na primjedbama. Tako ću i uraditi. Sad se tek vidi prednost holšarafa nad ekserima. Samo, sad me žulja taj tvoj stirodur. Nisi mi odgovorio za farbanje: vanjsko, i unutrašnje radi sprečavanja grickanja. Mislim da sam negdje o tome čitao, samo što "mladost" čini svoje pa ne znam gdje. Evo, gledam kroz prozor kako snijeg pada i tjera ono prethodno zimsko "proljeće".
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Rodna voja - nukleus
« Odgovor #44 poslato: Februar 21, 2011, 14:27:19 »
Kolega Esade ja sam svoje RV nastavke izradjene od stirodura uglavnom farbao isključico samo spolja. Rekao sam da ću pokušati da sa dva okrugla leta  na svakom nastavku da omogućim pčelama lakši izlazak iz košnica.
Evo kako izgleda  jedna kombinacija ofarbanih nastavaka od stirodura i napravljenih leta gde ih ja nisam postavio. Pošto deo tih košnica ne selim, ne uzbudjujem se zbog tih novo otvorenih leta od strane pčela.