Autor Tema: Nešto o selekciji matica  (Pročitano 33784 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Nešto o selekciji matica
« Odgovor #75 poslato: Decembar 09, 2016, 06:19:31 »
Izvinjavam se u prethodnoj poruci trebalo je da piše 4 milimetara a ne 4 cm treba da bude visina leta da matica ne bi prošla.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Nešto o selekciji matica
« Odgovor #76 poslato: Decembar 09, 2016, 09:28:28 »
[size=0px]Samo je u slucaju prinudnih maticnjaka vazno da pcelar porusi poklopljene maticnjake 7.dana obavezno,kako bi ostale samo maticnjaci nad jednodnevnim ili dvodnevnim jajima.[/size][size=0px]

Ja pitam jedno vi opet o istom. Kakve veze ima starost jaja, mozda ste mislili na larve pa pogresno napisali?

Rusenje prinudnih maticnjaka nije nikakva garancija de ce maticnjaci koji su ostali biti na najmaladjim larvama.[/size]


Kolega vasicu 7.dan se ruse poklopljeni maticnjaci,jer pcele poklapaju 9.dan celije legla.Ostavljate otklopljene maticnjake,jer su u njima larve hranjene samo mlecom sve vreme,ne razumem sta je tu zbunjujuce.U suprotnom u prinudnim maticnjacima mogu biti i larve stare 5 ili 6 dana koje nisu hranjene samo mlecom kao u slucaju jednodnevne ili dvodnevne larve kao start.Kolega Hunjadi  je  takodje pisao i drzao predavanja o vaznosti toga da se ruse poklopljeni maticnjaci 7.dan,a i razum to kaze ne znam sta vas tu buni.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Nešto o selekciji matica
« Odgovor #77 poslato: Decembar 09, 2016, 10:14:07 »
Kod mene u okruzenju,ima nas par pocetnika koji se druzimo i pricamo, uglavnom i rade tu metodu dobijanja matica, od nultog dana kada je oduzmu,tacno sestog dana ruse maticnjake,zato se i zove metoda sestog dana. Razlozi su upravo ovi koje je Aco naveo da matice ne budu od najstarijih larvi..

Za pocetnike koji uce i imaju manji broj drustava, odlican nacin dobijanja matica..

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Nešto o selekciji matica
« Odgovor #78 poslato: Decembar 09, 2016, 11:52:53 »
Kolega zoki ja ta pocetni dan racunam kao 1 pa 7.dana rusim pokloplene a ostavljam otklopljene.Tu metodu primejujem povremeno,uz dobijanje rojevih maticnjaka od drustava koje namerno pustim da udju rojev nagon sto radim kada zelim nove rojeve i nove matice.
Ove godine s obzirom na prognozu vremena i stanje pocetkom maja,nisam to dozvolio nijednom drustvu sto je dobro jer je kod nas procenat oplodnje i uspeha dobijanja kvalitetnih rojevih matica,a bilo je mnogo rojenja kod kolega iz mog kraja.Cak i svega 30 tak do 40 posto kako kome,bilo je dosta trutusa,neoplodjenih matica a i pojave laznih matica kod odredjenih drustava,tako da sam zadovoljan sopstvenom procenom da izbegnem prosirenje pcelinjaka u ovoj sezoni.

Dosta kolega koji su imali masovna rojenja a slab procenat oplodnje,imali su i velikih problema sa stvaranjem zimske zalihe u tolikoj meri da u septembru ili oktobru,jedva da su postigli par kg rezerve,sto je rezultiralo da su sa pogacama krenuli od novembra,pa i sad u decembru,pa ce tako da nastave ako drustva opstanu i izdrze takavrezim.

Znaci vreme i dobra oplodnja matica su po meni bar 50 posto u procesu dobijanja kvalitetne matice,a metoda mora biti prilagodjena tome.
Dzaba kvalitetne rojeve matice kad se ne oplode zbog loseg vremena ili nedostatka trutova.

To se pokazalo tacnim u zadnje 4 godine jer su 3 maja meseca bili totalna katastrofa zbog loseg vremena pa su mnogo bolje ispale matice dobijane kasnije sopstvenim metodama proizvodnje,bez rojevih maticnjaka..Teorija je jedno,praksa na terenu vrlo cesto nesto sasvim drugo.

Van mreže Milojko Vasic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 115
  • Lokacija pčelinjaka: Bajina Basta
Odg: Nešto o selekciji matica
« Odgovor #79 poslato: Decembar 09, 2016, 20:25:59 »
Edi, ti si mnogo toga tu pobrkao. Trodelni LR oplodnjacima kakve si porucio ne pune se tako pcelama vec se u njih stavlja ram legla, ram meda sve sa pcelama i satna osnova. Bebi oplodnjaci koji su  i bez ramova a mogu i mali ramici se pune kutlacom pcela. Ove LR oplodnjake u prvom turnusu ne treba prihranjivati. Moras malo vise krenuti po temi i procitati u raznim oblastima da rascistis sam sa sobom sta hoces pa posle da pricamo.


Kolega Pericu, pcele u takvoj situaciji vuku maticnjake na raznoj starosti larve sve vreme dok larvi ima. Tako da od obezmaticenja imate u kosnici sesti dan larvu staru 3 dana na kojoj je mozda povucen maticnjak koji je vama ostao kao otvoren i potencijalno "dobar" tako da to rusenje maticnjaka nije garancija da su ostali oni sa  najmladjim  larvama.Mozda i jesu ali vi to ne znate sigurno vec se nadate da je tako. Taj metod se u ozbiljnom pcelarenju ne koristi. Da ne pricam o stanju PZ koja nema maticu o odnosu na onu PZ gde se maticnjaci gaje uz prisustvo matice. I rojevne i matice TS se gaje u prisustvu matice i uvek je kvalitet tu.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Nešto o selekciji matica
« Odgovor #80 poslato: Decembar 09, 2016, 20:55:20 »
Kolko sam razumeo, Aca ruši sedmi dan, pa mu ostaju matičnjaci nad larvama, koje su hranjene najviše dva dana.
Knjige starostavne kažu da su sve larve - matične, trutovske i radiličke prva tri dana hranjene isključivo matičnim mlečom ( otud, valjda, pravilo da se šestog dana ruše zatvoreni matičnjaci ). Neko, opet, kaže da je mleč za radiličko leglo slabijeg kvaliteta, nego za buduće matice.
Šta je sad tu stvarno i istinito?

Drugo, opet ponavljam pitanje - može li genetski loša matica u tihoj smeni biti zamenjena dobrom maticom? Velike  su šanse da ne može ( 2:1 ), osim, ako baš nije bilo sreće u muškoj polnoj ćeliji. Verovatno otud neke PZ rade tihu smenu za tihom smenom...
A tu onda može i da padne teorija da je svaka matica iz tihe smene kvalitetna matica.

Van mreže Milojko Vasic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 115
  • Lokacija pčelinjaka: Bajina Basta
Odg: Nešto o selekciji matica
« Odgovor #81 poslato: Decembar 09, 2016, 21:22:29 »
Vrlo je bitno cime se hrane a izuzetno je bitno KOLIKO puta se hrane.

Moze da bude kvalitetna iz TS. Rade je i kad je matica fizicki ostecena a i izuzetno se larve takvih matica neguju

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Nešto o selekciji matica
« Odgovor #82 poslato: Decembar 09, 2016, 22:18:59 »
Vrlo je bitno cime se hrane a izuzetno je bitno KOLIKO puta se hrane.

Moze da bude kvalitetna iz TS. Rade je i kad je matica fizicki ostecena a i izuzetno se larve takvih matica neguju
Dakle, prethodni put, kad sam pitao, naglasio sam da izuzimam fizička oštećenja, kao što sad napomenuh da pitam o tihoj smeni genetski loše matice.
Čitajući "uputstva" oko presadjivanja larvica, "saznajemo" da one plivaju na površini odredjene količine matičnog mleča i da ga sada, uz korišćenje modernih iglica za presadjivanje nije potrebno dodavati u ćeliju. To nas lagano upućuje da tako male larvice i nisu hranjene nekoliko puta, već su zamočene u hranu, pa nek uzimaju po volji. A to se može videti i na makrofotografijama legla.
A kad pčele izvuku matičnjak preko njih i one malo odfrknu, onda, pretpostavljam, višekratno hranjenje ide baš kako treba.

Ma ima mnogo opšteusvojenih stvari, koje se, kad se malo izanalizira, pobijaju medjusobno.

Van mreže Milojko Vasic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 115
  • Lokacija pčelinjaka: Bajina Basta
Odg: Nešto o selekciji matica
« Odgovor #83 poslato: Decembar 09, 2016, 22:57:57 »


Čitajući "uputstva" oko presadjivanja larvica, "saznajemo" da one plivaju na površini odredjene količine matičnog mleča i da ga sada, uz korišćenje modernih iglica za presadjivanje nije potrebno dodavati u ćeliju. To nas lagano upućuje da tako male larvice i nisu hranjene nekoliko puta, već su zamočene u hranu, pa nek uzimaju po volji. A to se može videti i na makrofotografijama legla.
A kad pčele izvuku matičnjak preko njih i one malo odfrknu, onda, pretpostavljam, višekratno hranjenje ide baš kako treba.

Ma ima mnogo opšteusvojenih stvari, koje se, kad se malo izanalizira, pobijaju medjusobno.

Nenade, moras neke stvari rascistiti. Te larvice koje plivaju na mlecu su hranjene kao i sve ostale larve u leglu, i nema sta da nas uputi da su hranjene vise puta. To su najobicnije radilicke larve. Tek kada se presade, a zbog toga treba da se presade sto mladje, i to u drustvo koje je dovedeno u stanje da ce gajiti od tih larvi maticne larve tek tada pocinje visestruko povecano hranjenje tih larvi i to se vidi golim okom ne treba makro fotografija. Larvica koja je ostala da se gaji kao radilicka larva je posle par dana mnogo puta manja od one koja se gaji kao maticna (a krenule su od istog materijala mozda cak jedna pored druge) i na kraju mozes da uporedis sta dobijas kad se obe izlegu a na to utice samo hrana i njena kolicina. Zato se nista ne prepusta slucaju.


Zaboravih, taj mlec koji se dodaje uvek bude od strane pcela izbacen iz celije jer je on uglavnom neadekvatan za ishranu larvica.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Nešto o selekciji matica
« Odgovor #84 poslato: Decembar 10, 2016, 06:58:51 »
Milojko, ja sam raščistio...
Ne razumem - šta je od onog što si napisao različito od onoga što sam ja napisao?
Ajd', pročitaj ponovo obe poruke...  :)


Čitajući "uputstva" oko presadjivanja larvica, "saznajemo" da one plivaju na površini odredjene količine matičnog mleča i da ga sada, uz korišćenje modernih iglica za presadjivanje nije potrebno dodavati u ćeliju. To nas lagano upućuje da tako male larvice i nisu hranjene nekoliko puta, već su zamočene u hranu, pa nek uzimaju po volji. A to se može videti i na makrofotografijama legla.
A kad pčele izvuku matičnjak preko njih i one malo odfrknu, onda, pretpostavljam, višekratno hranjenje ide baš kako treba.

Ma ima mnogo opšteusvojenih stvari, koje se, kad se malo izanalizira, pobijaju medjusobno.

Nenade, moras neke stvari rascistiti. Te larvice koje plivaju na mlecu su hranjene kao i sve ostale larve u leglu, i nema sta da nas uputi da su hranjene vise puta. To su najobicnije radilicke larve. Tek kada se presade, a zbog toga treba da se presade sto mladje, i to u drustvo koje je dovedeno u stanje da ce gajiti od tih larvi maticne larve tek tada pocinje visestruko povecano hranjenje tih larvi i to se vidi golim okom ne treba makro fotografija. Larvica koja je ostala da se gaji kao radilicka larva je posle par dana mnogo puta manja od one koja se gaji kao maticna (a krenule su od istog materijala mozda cak jedna pored druge) i na kraju mozes da uporedis sta dobijas kad se obe izlegu a na to utice samo hrana i njena kolicina. Zato se nista ne prepusta slucaju.


Zaboravih, taj mlec koji se dodaje uvek bude od strane pcela izbacen iz celije jer je on uglavnom neadekvatan za ishranu larvica.
Za ovo izbacivanje nisam ranije čuo, što ne znači da nije tačno ( prvo, ja nisam referenca, drugo, često se teorija i praksa razilaze ), ali sam vidjao uputstva da se u ćeliju ( veštački zvončić ) dodaje razblažen mleč. Naravno, sa pojavom "kineskih", koje nisu na vrhu samo iglice, već male špatule, ta se potreba izgubila.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Nešto o selekciji matica
« Odgovor #85 poslato: Decembar 10, 2016, 08:32:19 »
Onaj tko ima 3 košnice može se zezati sa rojevim matičnjacima. Tko ima preko 30 košnica najbolje rješenje je jenter ili nikot i više ne razmišljaš o starosti jaja niti moraš utjerivati društvo u rojevi nagon.  Jeste da nije jeftin ali se isplati jako brzo.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Nešto o selekciji matica
« Odgovor #86 poslato: Decembar 10, 2016, 11:31:13 »
Edi, ti si mnogo toga tu pobrkao. Trodelni LR oplodnjacima kakve si porucio ne pune se tako pcelama vec se u njih stavlja ram legla, ram meda sve sa pcelama i satna osnova. Bebi oplodnjaci koji su  i bez ramova a mogu i mali ramici se pune kutlacom pcela. Ove LR oplodnjake u prvom turnusu ne treba prihranjivati. Moras malo vise krenuti po temi i procitati u raznim oblastima da rascistis sam sa sobom sta hoces pa posle da pricamo.


Kolega Pericu, pcele u takvoj situaciji vuku maticnjake na raznoj starosti larve sve vreme dok larvi ima. Tako da od obezmaticenja imate u kosnici sesti dan larvu staru 3 dana na kojoj je mozda povucen maticnjak koji je vama ostao kao otvoren i potencijalno "dobar" tako da to rusenje maticnjaka nije garancija da su ostali oni sa  najmladjim  larvama.Mozda i jesu ali vi to ne znate sigurno vec se nadate da je tako. Taj metod se u ozbiljnom pcelarenju ne koristi. Da ne pricam o stanju PZ koja nema maticu o odnosu na onu PZ gde se maticnjaci gaje uz prisustvo matice. I rojevne i matice TS se gaje u prisustvu matice i uvek je kvalitet tu.

Kolega Vasiču,u pravu ste,taj rizik postoji,ali sve zavisi i od stručnosti i volje pčelara,koji taj rizik moze svesti na minimum,a verovatnoča da dobije maticu iz jednodnevnog ili dvodnevne larve skače na 95 do 99 posto.Pričao sam sa više kolega iz mog kraja koji su eksperimentisali sa tom Hunjadijevom metodom akumulatora,a i ja sam je u ovih 12 godina više puta primenio,u modifikovanoj varijanti po mom nekom razumevanju i iskustvu.

Glavna stvar za nju je po meni ,da pčelar pazljivo odabere  povoljan vremenski trenutak kako u smislu vremenskih prilika,tako i u stanju u društvima koje ‚će razrojavati tom metodom i da to uradi pred solidnu pašu,bagrem idealno,ali moće i pred neku drugu jaču pašu,lipa ili slično.Ima tu par caka,ali nije to sad tema,a mozda se i ja resim da objavim neku skripticu kao kolega Šljivić‚....pozdrav.....definitivno ovu metodu ne bih preporučio pred nadolaze‚i period lošeg vremena,a u takvom slučaju generalno i rojeve matice i te kako ostanu neoplođene ili slabo oplodjene,pa ni ta činjenica da su rojeve ništa ne znači dok se dobro ne oplode,što moze da se ne desi i to sve češće zbog nestabilnog vremena kad ne treba.Dobar akumulator ima obilje mladih pčela i obilje hrane,pa ako je pčelar dovoljno stručan bude tu i te kako obilje dobrih matica.To je praktično iskustvo s terena.....usput ovaj metod je samo za jaka ili vrlo jaka društva,nikako nije za slabija pa čak ni za osrednja društva.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Nešto o selekciji matica
« Odgovor #87 poslato: Decembar 10, 2016, 20:47:17 »
Edi, ti si mnogo toga tu pobrkao. Trodelni LR oplodnjacima kakve si porucio ne pune se tako pcelama vec se u njih stavlja ram legla, ram meda sve sa pcelama i satna osnova. Bebi oplodnjaci koji su  i bez ramova a mogu i mali ramici se pune kutlacom pcela. Ove LR oplodnjake u prvom turnusu ne treba prihranjivati. Moras malo vise krenuti po temi i procitati u raznim oblastima da rascistis sam sa sobom sta hoces pa posle da pricamo.



Hvala na sugestiji. Ako ih ne prihranjujem da li im treba obezbediti vodu, ako izletnice odletu u staru košnicu. Možda treba da premestim oplodnjake par kilometara dalje?
Inače sam o ovoj temi čitao baš na ovom forumu. I pitao da li pogača ili sirup, odgovoreno mi je pogača u oplodnjacima zbog grabeži.

Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.