Autor Tema: Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?  (Pročitano 21351 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?
« Odgovor #15 poslato: Jun 08, 2015, 09:34:49 »
Бојане и ја сам имао проблем са замреженим подњачама.
Пошто је мајстор за подњачу користио отпадни материјал, дашчице на којима је мрежа била закуцана су у ћошковима имале рупе (фалило је једно 6 или 7 милиметара између дашчица) које је мајстор попунио силиконом. Пчеле су силикон крај жице прогризле за дан или два и стално сам их налазио испод мрежице мислећи да то туђице улазе однекуд. Тек кад сам скинуо ту подњачу видео сам у чему је проблем.
Свако добро.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?
« Odgovor #16 poslato: Jun 08, 2015, 09:45:29 »
Nikola, svako se danas zove majstorom pa to ti je.
Kada sam sebi napraviš onda znaš šta si uradio a sve ostalo je upitno.
Problem je što nismo svi stolari i nemamo svi neophodne mašine mada se može dosta odraditi i sa primitivnim alatima uz više truda i muke naravno.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?
« Odgovor #17 poslato: Jun 08, 2015, 10:15:50 »
Evo probaću ovako da dodam slike pa da vidim kako će da ispadne...


http://imageshack.com/a/img538/4780/Vmlpyo.jpg
Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?

Napuštanje košnice.



http://imageshack.com/a/img673/4185/baKcca.jpg
Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?

Divlje saće na mrežici hranilice.



http://imageshack.com/a/img673/6603/KiT7yV.jpg
Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?

http://imageshack.com/a/img661/9950/7U95fL.jpg
Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?

http://imageshack.com/a/img540/6895/DyVrOk.jpg
Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?

Matičnjaci.



http://imageshack.com/a/img540/1113/c31S7Z.jpg
Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?

http://imageshack.com/a/img901/3796/ho6xda.jpg
Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?

http://imageshack.com/a/img673/482/PXa9OS.jpg
Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?

Greška kod utapanja osnova. Saće se pokidalo i povezalo sa susjednim.


Nadam se da slike neće biti prevelike za učitavanje. Ako pravi problem recite pa ću još da smanjim rezoluciju.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?
« Odgovor #18 poslato: Jun 09, 2015, 23:35:18 »
Danas sam napokon stigao izvršiti pregled košnica i sad je jasno da je uzbuna bila lažna.
Za ovih nekoliko dana matice su bile vrijedne i zalegle su dosta ćelija ali ako ja ne griješim ima mnogo trutovskog legla.
Matičnjaci su takođe zaleženi. Neki su već i potpuno zatvoreni. Da li je ovo sve normalno ili imam trutuše?

Evo zakačiću par fotografija pa molim kolege za komentar i savjet.

http://imageshack.com/a/img661/7575/oJGfiR.jpg
Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?

http://imageshack.com/a/img538/3286/eeK49s.jpg
Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?

http://imageshack.com/a/img908/2135/x1wjz5.jpg
Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?


Nemam iskustva jer su mi kako sam već spomenuo ovo prvi pčelarski koraci ali ćelije mi djeluju pomalo degenerične i nepravilne. Na trećoj slici se dobro vidi da su se neke ćelije proširile na račun susjednih. Sad vjerovatno ću da lupetam malo ali djeluje mi kao da su se ćelije raširile uslijed razvoja larvi koje su u njima mada su to vjerovatno pčele zapravo izgradile veće trutovske ćelije među radiličkim.

Evo i slika zatvorenih matičnjaka.

http://imageshack.com/a/img540/6369/PZ479E.jpg
Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?


Molim kolege da me savjetuju šta raditi i da li išta raditi da ne napravim neku glupost.


Van mreže Milojko Vasic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 115
  • Lokacija pčelinjaka: Bajina Basta
Odg: Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?
« Odgovor #19 poslato: Jun 09, 2015, 23:49:29 »
Koliko vidim sa slika u ovom drustvu nema koja saka pcela. Istresi to i nemoj se sa tim zezati. Veca je steta nego korist. To su ti lazne matice i to u poodmakloj fazi.

Van mreže damir brzović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: pitomača
Odg: Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?
« Odgovor #20 poslato: Jun 09, 2015, 23:55:41 »
Od tog društva ništa biti neče, samo ti kvari sače.Sače sa leglom pretopi, a druge okvire razmeči po drugim košnicama.Pčele rastjeraj, a košnicu makni.Ako ima puno pčela u košnici pa se odlučiš za spašavanje,potrebno je sve izvaditi iz koš.,leglo pretopiti, ukoš. ubaciti pomočni nukleussa maticom u kavezu. Koš. mora biti bez pčela i leto zatvoreno. Kad ubaciš nukleus otvori leto toliko da može proči samo  1 pčela. Drugi dan pusti maticu iz kaveza preko šečernog tijesta u kavezu.Ako je društvo slabo ne isplati se spašavati jer riskiraš novu maticu.Na slici ti je najvjerojatnije leglo nastalo od lažnih matica, tj. pčela radilica kojima su nabubrili jajnici.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?
« Odgovor #21 poslato: Jun 10, 2015, 00:55:43 »
Milojko,

Pčela ima toliko da zauzimaju približno oko 6 ulica i da šteta bude veća imam dva ovakva društva sa istim ili sličnim simptomima.

Damire,

Hvala na instrukcijama prije svega. Kako vidim ja sam u gabuli sa ovim jer sam tek na startu a već sam zapao u probleme. Pomoćnog nukleusa nemam jer imam tek tri novoformirane košnice od prirodnih rojeva od kojih su dvije u stanju kakvo se vidi na slikama a treće je slabije društvo za koje još neznam kakvo će biti. Ako se pokaže kroz koji dan da je to treće društvo sa ispravnom maticom ima li kakav način da se uradi pridruživanje ovih zajednica bez matica tom trećem slabijem društvu kako bi se formiralo bar jedno jače društvo a da se ne napravi ponovo veća šteta nego korist?

Uz iskustvo i znanje kako mi se čini sreća je treći bitan faktor u ovom zanimanju a mene baš i nije poslužila na samom početku, jer potrefiti da od dva roja ni jedan nema maticu mora imati veze sa srećom. Kako god bilo ja sam navikao da u životu ništa ne ide jednostavno pa tako izgleda mora i ovaj put.
Negdje sam pročitao da prelar nije zanimanje ni profesija nego dijagnoza.
Mene je taj virus već zahvatio tako da, idemo dalje...  ;)

Pozdrav i hvala...

Van mreže Josip Kollert

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 101
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Daruvar
Odg: Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?
« Odgovor #22 poslato: Jun 10, 2015, 05:30:49 »
Pozdrav Bojane, i svima na forumu
Tvoja priča zvuči kao i moja.
Kupio sam ove godine dva roja,i nakon 10 dana nema legla.Pčele grade unose nektar ali matica ništa.
Jedan pčelar mi da dva matičnjaka koji su stavljeni, matice se izlegle i sve ok.
Budući da je deda koji mi prodao rojeve rekao ako nebude nešto ok da će mi dati druge,odem do njega i on mi da roj koji je istresao iz svoje košnice,a u kojem je bila matica. Vidjeli nakon pretresanja u moju košnicu.
Nakon desetak dana isto nema legla,pčele rade ali matica ne. Budući da sam sad već imao otvorenog legla iz druge dvije,prebacio sam ram otvorenog gdje su povukle matičnjake i sad čekam da vidim rezultat.
Lijep pozdrav i sretno

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?
« Odgovor #23 poslato: Jun 10, 2015, 14:37:07 »
Zvao sam danas jednog pčelara iz okoline koji prodaje rojeve na ramovima pa ću da uzmem jedan roj i da probam da ove moje za početak jednu a poslije i drugu, istresem i pridružim tom roju. Izbjegavao sam kupovinu rojeva na ramovima iz straha da ne kupim i neku bolest pride ali se pokazalo da i ovako nisam mnogo bolje prošao.

Sretno svima...

Van mreže Milojko Vasic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 115
  • Lokacija pčelinjaka: Bajina Basta
Odg: Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?
« Odgovor #24 poslato: Jun 10, 2015, 20:45:40 »
Milojko,

Pčela ima toliko da zauzimaju približno oko 6 ulica i da šteta bude veća imam dva ovakva društva sa istim ili sličnim simptomima.


Ako je tako mozes da primenis sistem gladovanja i nakon par dana da dodas neki roj sa maticom a mozda i samo maticu. Imaj u vidu da vec dugo nemas mlade pcele tako da sve u svemu ja bih to eliminisao

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?
« Odgovor #25 poslato: Jun 15, 2015, 09:42:14 »
Ne javljam se baš zadnjih dana jer sam u gužvi ali ukratko u fazi je prespajanje ona dva društva bez matice sa trećim slabijim koje izgleda ima maticu. Bilo mi žao da ih samo istresem na livadu pa kad je već propala stvar onda da spasim šta bilo. Prvo sam istresao jednu košnicu 30-40m dalje a na njeno mjesto prethodno podmetnuo novu praznu. Sutradan sam to pčela što se vratilo preko novina stavio na ono slabije društvo i spajanje je dobro prošlo. Juče sam i drugu stavio na novine pa ću da vidim šta će biti dalje. Okvire u kojima je bilo trutovsko leglo sam očistio od larvi i sada ću da ih stavim u prazan nastavak iznad društva po dva-tri da prenesu med dolje a onda da pretopim vosak i ubacim nove SO. Lipa kreće uskoro ovdje i nadam se da će bar ovo jedno društvo da se spremi za zimu kako treba. Znam da radim gotovo uzaludan posao ali bar će iz svega da se izvuče neka pouka.

Javljam dalje kakvi su rezultati.

Svima hvala na sugestijama, medno!

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?
« Odgovor #26 poslato: Jun 15, 2015, 22:58:00 »
Evo par svježih informacija. Posmatrao sam danas pčele i tu je sada velika gužva na letu. Odlaze i dolaze u velikom broju i užurbano rade i vidno unose mnogo polena. Oba pripojena društva su prihvaćena i sve izgleda uredno za sada. Otvarao sam i košnicu danas da pogledam leglo. Kako je jedino društvo sa maticom bilo slabo i zahvatalo je svega tri-četiri rama, pčele su počele izgradnju saća sa jednog kraja nastavka prema sredini pa je tako i matica počela da zaliježe ramove od zida nastavka prema sredini.
Legla ima otvorenog i zatvorenog za sada na tri rama sa obje strane. Malo mi je čudno da je matica zalegla i onaj krajnji okvir sa obje strane tako da sada imam leglo tik do zida nastavka.

Sada pčele užurbano grade saće i unose polen i nektar a i ja stimulišem sirupom pa očekujem da će se leglo brzo širiti.
Zanima me da li ima potrebe presložiti ramove sa leglom prema sredini nastavka ili pustiti pčelama da same vode igru?

Ramove koje sam očistio od trutovskog legla sam mlazom vode oprao od ostataka larvi i na njima ima dosta nektara i polena koje su pčele prethodno lagerovale.
Sad me zanima mogu li da dodam prazan nastavak iznad i da rasporedim recimo po tri rama kao prihranu pa kada to prenesu opet tri itd.? Da li je ovo ispravno?
Od tog saća svejedno nema ništa i mora da se istopi ali gledam kako da pčele iskoriste nektar bez mnogo prljanja.

Hvala i pozdrav...

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?
« Odgovor #27 poslato: Jun 16, 2015, 23:36:08 »
Bojan:
Citat
Malo mi je čudno da je matica zalegla i onaj krajnji okvir sa obje strane tako da sada imam leglo tik do zida nastavka.

Kao prvo, fino si nadrljao, ali se i izvukao, a ta vrsta učenja najduže ostaje u sjećanju.

Izvadi jedan dobar ram sa medom i pergom i stavi ga umjesto tog krajnjeg rama s leglom pa će ti biti fin raspored: hrana pa leglo.

Veliš:
Citat
Sad me zanima mogu li da dodam prazan nastavak iznad i da rasporedim recimo po tri rama kao prihranu pa kada to prenesu opet tri itd.? Da li je ovo ispravno?

U 1 nastavak stavi ramove u kojima ima nektara i postavi ga na podnjaču pa na njega H.R. Pčele će to brzo prenijeti. Poslije 3-5 dana, izvadi taj nastavak i pretopi pokvareno saće.

Za 20-ak dana, ako htjedneš, moći ćeš razrojiti to društvo pa da zazimiš malo više društava jer pretpostavljam da to želiš.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?
« Odgovor #28 poslato: Jun 17, 2015, 08:58:43 »
Esade hvala za komentar prijhe svega.

Nadrljao jesam i to mi je za nauk. Mogao sam da sve ovo istresem i rastjeram pa da kupim nove rojeve i što se kaže Jovo nanovo ali cijenim da se iz svakog eksperimenta izvuče pouka pa makar on i bio neuspješan.
Ubaciću jedan ram sa hranom na kraj kako si sugerisao pri sledećem pregledu za koji dan. Već sam ih ovih dana previše uznemiravao pa nebih da otvaram par narednih dana.

Citat
U 1 nastavak stavi ramove u kojima ima nektara i postavi ga na podnjaču pa na njega H.R. Pčele će to brzo prenijeti. Poslije 3-5 dana, izvadi taj nastavak i pretopi pokvareno saće.

Izvini Esade meni neukome ali pretpostavljam da si mislio na M.R. preko nastavka sa ramovima pa iznad M.R. plodište ili...?
To kao preventiva da se matica nebi spustila dolje na ove pokvarene okvire ako sam dobro shvatio?

Citat
Za 20-ak dana, ako htjedneš, moći ćeš razrojiti to društvo pa da zazimiš malo više društava jer pretpostavljam da to želiš.

Da u pravu si namjera mi je malo proširiti do zime ali tu sam u dilemi jer kako prethodno kolege rekoše nema tu već dugo mladih pčela a ove sam stare već dovoljno izmučio pa nebih baš odmah da slabim ovo društvo. Biće ovdje vjerovatno dosta gubitaka na brojnom stanju u narednom periodu jer će stara populacija radilica da izumire a nova tek treba da se izleže. Pratiću stanje društva pa ako procjenim da ima smisla razrojiti onda ću tako i učiniti.

Esade tebi i ostalim kolegama izvinjenje od mene zbog smaranja i gnjavaže sa trivijalnim stvarima. Nadam se da vas ne davim ono baš baš previše.   ;)

Svako dobro i medno svima...

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?
« Odgovor #29 poslato: Jun 17, 2015, 19:01:56 »
Bojan:
Citat
Izvini Esade meni neukome ali pretpostavljam da si mislio na M.R. preko nastavka sa ramovima pa iznad M.R. plodište ili...?
To kao preventiva da se matica nebi spustila dolje na ove pokvarene okvire ako sam dobro shvatio?

Da, H.R. kao Hanemanova rešetka ili matična rešetka. Da, kao preventiva.

Veliš:
Citat
jer kako prethodno kolege rekoše nema tu već dugo mladih pčela a ove sam stare već dovoljno izmučio pa nebih baš odmah da slabim ovo društvo.

a ja velim: slažem se, no zato i jesam rekao poslije 20-ak dana, a ti znaš da od jajeta do odrasle pčele treba 21 dan. Tu si ti da ocijeniš kad je vrijeme za razrojavanje jer sezona lagano izmiče, a povodom ovoga:

Citat
tebi i ostalim kolegama izvinjenje od mene zbog smaranja i gnjavaže sa trivijalnim stvarima. Nadam se da vas ne davim ono baš baš previše.   

mogu samo reći: nema potrebe ni za kakvim izvinjenjima, nema tu gnjavaže ni davljenja, ali ti hoću, kao i mnogima, ponoviti: knjiga neka je stalno uz tebe (čitaj). Uostalom, pa, mi smo komšije, a to ipak nešto znači.

Pozdrav, svako dobro!