Autor Tema: Varoa 2017  (Pročitano 35225 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Varoa 2017
« Odgovor #105 poslato: Septembar 11, 2017, 18:30:02 »
Edi, 12 dana amitraz, to jos cuo nisam.. Jesi li siguran da toliko tog otrova ubace, pa ko jede taj med pobogu...

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Varoa 2017
« Odgovor #106 poslato: Septembar 11, 2017, 18:38:33 »
Edi predaje društvene nauke, pa se malo zabrojao... ;D
Ako je tako, onda ne čude toliki gubici.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Varoa 2017
« Odgovor #107 poslato: Septembar 11, 2017, 19:21:21 »
Edi, 12 dana amitraz, to jos cuo nisam.. Jesi li siguran da toliko tog otrova ubace, pa ko jede taj med pobogu...

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Varoa 2017
« Odgovor #108 poslato: Septembar 11, 2017, 20:09:22 »
Edi, 12 dana amitraz, to jos cuo nisam.. Jesi li siguran da toliko tog otrova ubace, pa ko jede taj med pobogu...
Kolega pčelar se prošle godine hvalio kako je uspeo da toliko puta istretira pčele Amitraz-om.
Ne znam zbog kojih razloga ali dotični je već u jesen prošle godine imao gubitke najjačih društava. Nosio je mrtve pčele na analizu i nije zbog varoe niti je Nozema.
ps čitam šta pišu pčelari o zimskim gubicima pa ne znam sam šta da zaključim a pro po mog kolege.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Varoa 2017
« Odgovor #109 poslato: Septembar 11, 2017, 20:28:42 »
Pa konja bi ubio tim kolicinama otrova a ne pcelu...

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Varoa 2017
« Odgovor #110 poslato: Septembar 11, 2017, 21:13:14 »
Pročitasmo koliko je na severu Bačke pobijeno pčela herbicidom.
Amitraz je akaricid ( valjda ) a pregljevi su ipak insekti, kao i pčela. Rekao bih da sam negde pročitao da se njime tretira i rutava buba. A ona nije pregalj.

I poneki lek može biti otrov u prejakoj dozi. Recimo Pelinkovac ( Gorki list ). ;)

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Varoa 2017
« Odgovor #111 poslato: Septembar 11, 2017, 21:34:54 »
Pa konja bi ubio tim kolicinama otrova a ne pcelu...
Kod njega je u košnicama, na podnjači, bilo mrtvih pčela (dakle nisu pčele nestale-napustile košnice), ne sećam se kada se to izdešavalo tačnije koliko je vremena prošlo od tretiranja Amitrazom pa sve do gubitka društava.
ps otprilike rezime pojedinih pčelara bio je da su pčele stradale jer su uznemiravane od strane pasa čiji su se blatnjavi otisci šapa videli po košnicama...
« Poslednja izmena: Septembar 11, 2017, 21:57:06 od strane Edi Daruši »
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Varoa 2017
« Odgovor #112 poslato: Septembar 11, 2017, 21:54:03 »
Treba se iščupati iz kandži neznanja.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Varoa 2017
« Odgovor #113 poslato: Septembar 11, 2017, 22:16:31 »
Cijele sezone sam rezao građevnjake, poslije suncokreta stavio Herbastrip i Brstivar trakice. Neki dan bacim kontrolni dim amitrazom i opadanje 10-50 varoa. Mala đubrad svašta toga preživi. Mislio sam probati i mravlju kiselinu ali je jednostavno bilo pretoplo vrijeme za takav tretman

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Varoa 2017
« Odgovor #114 poslato: Septembar 11, 2017, 22:40:57 »
Ja sam juče započeo tretman mravljom i na većem dijelu preostalih košnica. Posmatrajući situaciju sa tokom probnog tretmana na dvije EV košnice pokazalo se da varoe ima i da su pčele dobro podnijele tretman a narednih dana se očekuju temperature pogodne za tretman MK pa ne očekujem probleme.

Otrov kako god se zvao je otrov. Činjenica je da otrov može biti gotovo bilo koja supstanca ako je njena koncentracija prevelika. Nisu ni MK i OK ljekovite i takođe su jako otrovne da ne bude zabune ali su ipak organskog porjekla i ne ostavljaju štetne rezidue. Kad već mora da se dejstvije ja ću radije da od dva zla biram ono manje.
Da li griješim pokazaće vrijeme. Pred nama je...

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Varoa 2017
« Odgovor #115 poslato: Septembar 11, 2017, 23:28:22 »
Citat
Nisu ni MK i OK ljekovite i takođe su jako otrovne da ne bude zabune ali su ipak organskog porjekla i ne ostavljaju štetne rezidue.
Hmmm, "organsko poreklo" neke materije samo govori o tome da u svom sastavu ima ugljenik (postoji i nekoliko izuzetaka, poput ugljene kiseline ) i ništa više. Kapsicin, otrov iz ljute paprike je, ako ne najjači, onda jedan od najjačih ORGANSKIH OTROVA.
Vikipedija kaže:
Citat
Muskarin, L-(+)-muskarin, je prirodni proizvod nađen u pojedinim pečurkama, posebno u vrstama Inocybe i Clitocybe, kao i u smrtonosnoj C. dealbata. Ovo jedinjenje je prvi put izolovano iz Amanita muscaria 1869.
To je ona lepa, crvena pečurka, sa belim tufnama, iz crtaća i slikovnica.
Dakle, moramo prihvatiti da reči "prirodno" i "organsko" ne opisuju samo osobine korisnih i neškodljivih materija.

Mravlja i oksalna kiselina su opasni otrovi, ukoliko se u organizmu nadju u odredjenim količinama. I to su relativno malo količine - par desetina grama ( mislim da kod OK već 30g izaziva smrt čoveka ).

Ali, dok se ne izmisli bolje....

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Varoa 2017
« Odgovor #116 poslato: Septembar 12, 2017, 07:13:30 »
Ajde i da prihvatim taj amitraz kao nacin borbe protiv varoe, nije moje da osudjujem. Ali bas 12 tretmana, pa to je ludost... Verovatno da se doze Mravlje i Oksalne povecaju, ili koncentracija , da bi i rezultati bili drugaciji... Znaci sve je na savesti i znanju pcelara i njegovoj dobroj pcelarskoj praksi... Po meni sve u pcelarstvu se vrti u trouglu, blagovremenog lecenja pcela, dovoljno hrane i dobre matice, sve ostalo je manje bitno, ali ipak bitno..

Van mreže Михаило Мишко Васојевић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 75
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okruglica
Odg: Varoa 2017
« Odgovor #117 poslato: Septembar 12, 2017, 11:59:54 »
Znaci sve je na savesti i znanju pcelara i njegovoj dobroj pcelarskoj praksi...

Да, управо тако недостатак искуства и правог знања, не оног школског напабирченог из литературе, као што је по правилу код сваког почетника. Свјестан сам да је амитраз отров, и наравно да би више волио да постоји неки други безазленији лијек. Међутим просто сам на почетку и не смијем да експериментишем док не створим неки солиднији пчелињак. До брстивара овамо у ЦГ не могу да дођем, а све остало што стоји на располагању за сад би било ризично. Температуре за мрављу киселину су сувише високе, јуче било 30 степени. Дакле преостало ми је само да урадим димљење амитразом.
Што се тиче херба стрипа или ја нијесам ставио како треба или је неки други враг у питању, тек и јуче поподне сам видио да је било оборене варое, тако да видите и сами како ствари стоје.
Приликом овог трећег третирања амитразом дефинитивно сам уочио да и пчеле веома негативно реагују на овај препарат. Жалосно је што пчеларска литература и апифармацеути не пишу много о том, готово у пола гласа да неко наведе какав податак па се човјек мора распитивати од других пчелара или директно или овако преко пчеларских форума и сл. Суштина је да амитраз изазива промјене у понашању пчела. Ја сам код себе примијетио да су то излазак из кошница током ноћи у повећаном броју, нашао сам на десетине мртвих и полумртвих пчела на трави испред кошнице, а питам се колико је њих угинуло далеко од кошнице? На једном британском сајту нађох податак да матица престаје са залијегањем 24 сата након третирања амитразом, некад и дуже (руку на срце и херба препарати знају да изазову исти ефекат и не препоручује се стављати штапиће у центар легла већ у медној зони па исте помјерити након седам осам дана када се пчелиње друштво привикне на етеричне супстанце ??!!). 

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Varoa 2017
« Odgovor #118 poslato: Septembar 12, 2017, 12:48:02 »
Majkane a da delovanje oba sredstva odjednom, Herbe i amitraza nisu doveli do tog broja mrtvih pcela. Sto se Herbe tice, ona i deluje dugorocno u zavisnosti od kolicine zatvorenog legla i varoe u njemu...

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Varoa 2017
« Odgovor #119 poslato: Septembar 12, 2017, 12:50:47 »
Citat
Citat

    Nisu ni MK i OK ljekovite i takođe su jako otrovne da ne bude zabune ali su ipak organskog porjekla i ne ostavljaju štetne rezidue.

Hmmm, "organsko poreklo" neke materije samo govori o tome da u svom sastavu ima ugljenik (postoji i nekoliko izuzetaka, poput ugljene kiseline ) i ništa više. Kapsicin, otrov iz ljute paprike je, ako ne najjači, onda jedan od najjačih ORGANSKIH OTROVA.
Vikipedija kaže:
Citat

    Muskarin, L-(+)-muskarin, je prirodni proizvod nađen u pojedinim pečurkama, posebno u vrstama Inocybe i Clitocybe, kao i u smrtonosnoj C. dealbata. Ovo jedinjenje je prvi put izolovano iz Amanita muscaria 1869.

To je ona lepa, crvena pečurka, sa belim tufnama, iz crtaća i slikovnica.
Dakle, moramo prihvatiti da reči "prirodno" i "organsko" ne opisuju samo osobine korisnih i neškodljivih materija.

Mravlja i oksalna kiselina su opasni otrovi, ukoliko se u organizmu nadju u odredjenim količinama. I to su relativno malo količine - par desetina grama ( mislim da kod OK već 30g izaziva smrt čoveka ).

Ali, dok se ne izmisli bolje....

Nešo ova fraza "organsko porijeklo" mu dođe kao neki oprost od grijehova. :)

Nije naravno nikakvo opravdanje ali, ALI, sintetizovane supstance koje priroda nije u stanju da razgradi godinama su po mom mišljenju mnogo veće zlo od kiselina koja nastaju u prirodi kao proizvod biljnih i životinjckih vrsta pa i samih pčela te se kao takve u prirodi lako i razlažu.
Istini za volju kada se čovjek otruje i umre od posledica trovanja ili se u najmanju ruku razboli, njemu nije za utjehu ako je otrov prirodnog porjekla zar ne?

To je što se tiče štetnosti po čovjeka a što se tiče uticaja na život i ponašanje pčela mislim da pčele nisu ravnodušne ni prema jednom preparatu koji uništava varou.
U temi koju sam započeo
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2502.msg52571#msg52571
mogu se naći zanimljive informacije o uticaju prirodnih biljnih eteričnih ulja na pčele pa će biti jasno da gotovo sve strano što mi unesemo u košnicu remeti život pčele i potencijalno pogubno može djelovati na njih bez obzira na porjeklo.

Ali kako Nenad reće dok se ne izmisli nešto bolje...

Usputno danas je treći dan tretmana sa MK i stanje na podnjačama je šareno, kako kod koje košnice. Kod nekih ni jedna varoa, negdje tek po neka a na jednom društvu poprilično, cirka 40 komada. Vidjećemo šta će biti dalje.

Nisam siguran da li Goran Rakovac prati ovu temu.
Volio ako si tu Gorane da napišeš da li si radio kontrolno tretiranje poslije tretmana prskanjem brstivarom i kakvi su rezultati?

Pozdrav svima...