Autor Tema: Zimski (ili jesenji) gubici 2011-2012 godine  (Pročitano 18528 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Zimski (ili jesenji) gubici 2011-2012 godine
« poslato: Decembar 20, 2011, 13:51:09 »
Na forumu SPOS-a ima obveštenja o gubicima, koji se mogu svrstati i u jesenje i u zimske gubitke. Reč je o zazimljenim društvima.

 Kakva je situacija?  Ima li nekih vesti o ovoj, nažalost, neugodnoj pojavi.
« Poslednja izmena: Decembar 20, 2011, 14:00:08 od strane Dragan Šošić »
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Samir Piragić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 49
  • Pol: Muškarac
Odg: Zimski (ili jesenji) gubici 2011-2012 godine
« Odgovor #1 poslato: Decembar 20, 2011, 16:06:22 »
Kod mene mašala nema, a imao sam samo jedno spajanje u oktobru.

Pozdrav iz sniježnog Srebrenika.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Zimski (ili jesenji) gubici 2011-2012 godine
« Odgovor #2 poslato: Februar 25, 2012, 12:18:53 »
Za sada vrlo dobro.
Gubitaka 0.59%. Izgubljeno oko 60% pčela iz onog oplodnjaka koji sam spasavao. Naravno, moja greška jer sam otvarao i loše procenio da će pčele krenuti u drugi nastavak. Mada bi tačnije bilo reći da sam gledao k'o som (nisam ništa ni procenjivao, a trebalo je) :D :D.
Tako da je ukupni gubitak manji od jednog društva.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Mirko Bradić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čazma
Odg: Zimski (ili jesenji) gubici 2011-2012 godine
« Odgovor #3 poslato: Februar 25, 2012, 12:35:32 »
Jučer pregledao na brzinu bilo je +16 C sve su bile vani i sve žive-a ja presretan,pozdrav svima.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Zimski (ili jesenji) gubici 2011-2012 godine
« Odgovor #4 poslato: Februar 25, 2012, 13:02:23 »
Drago mi je kolega. Sada je prošlo najgore.

Za nadalje, ne sme se dozvoliti da ni jedno društvo ima problema ili gubitaka. Praktično, uvek se može pomoći društvima. Ne treba zaboraviti da je moguće da bude još hladnih talasa.

Na slikama su dva društva (gornja, sa udvojenih košnica). Čeoni zid je gotovo idealno čist. Nema usiljenog isčišćavanja po zidovima i krovovima košnica.To govori o kvalitetu zimovanja. Takođe, na SL 3 se vidi da pčele nisu imale problema sa zimovanjem.

Zanimljivo je da i pored nekoliko „uznemiravanja“ na vrlo niskim temperaturama (-9 °C) kada sam dodavao mednu pogaču društvo na SL 1 nije imalo nikakvih problema sa zimovanjem. One teze da pčelinjaku ne treba prilaziti na „manje od 5 metara“ u toku zime nisu dobre. Društva za koja je pčelar siguran da mogu imati problema se mogu srediti i zimi i da to bude dobro za njih. Inače će biti ili proliva (i nozeme) ili stradanja. Ako su društva dobro zazimljena, ne dira se ništa.

Nije suvišno naglasiti da su pčelari primetili da imaju manje gubitaka i problema tamo gde je na vreme dopunjena zimnica šećernim sirupom.
One priče o tome kako pčele žive stotinama miliona godina u dupljama drveća i to PRIRODNO su bajke i utopija. Kada takva društva u prirodi stradaju to i ne primetimo.

Treba izvući pouke iz eventualnih problema i ubuduće se realno odnositi prema situaciji


PS. Dodao bih još nešto, što smatram ispravnim (ili neispravnim, jer i tu sigurno ima neslaganja). Postavljanje nekih prostirki ili slame ispred košnica na snegu nije dobro. Ne pomažemo nešto mnogo pčelama. One koje nisu sposobne da uzlete (postoji razlog zašto su pale u sneg), nisu jedinke koje su dobrodošle društvu. Uvek smatram da je svaka pčela i svaki grumen polena dragocen društvima. Ove pčele koje padnu u sneg imaju neki problem ili su možda već obolele. Bolje je da se ne vraćaju u košnicu.
« Poslednja izmena: Februar 25, 2012, 13:08:43 od strane Dragan Šošić »
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Zimski (ili jesenji) gubici 2011-2012 godine
« Odgovor #5 poslato: April 09, 2012, 18:16:30 »
Evo nešto o zimskim gubicima u Republici Srpskoj.

http://www.suprs.info/2012/03/27/sumorno-proljece/

Van mreže krsto davidovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 18
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakovica - Suncani breg
Odg: Zimski (ili jesenji) gubici 2011-2012 godine
« Odgovor #6 poslato: April 19, 2012, 23:37:06 »
Nazalost ja sam na pocetku karijere imao 20 uginulih drustava od nozeme cerane . Nozemu su otkrili na veterinarskom fakultetu u Beogradu . Na lokaciji gde je stacioniran moj pcelinjak ima dosta astara koji cveta kasno u jesen i mislim da pcele nisu preradile taj nektar koji je kasnije ukisnuo u kosnicama i izazvao proliv kod pcela . Do tog zakljucka sam dosao jer kad sam otvorio kosnice video sam da se peni nektar koji nije zatvoren .