Autor Tema: Први пролећни преглед  (Pročitano 538 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Na mreži Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2226
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Први пролећни преглед
« poslato: Februar 27, 2024, 11:36:00 »



Први пролећни преглед је несумљиво једна од најважнијих радњи на пчелињаку . Но , као и у многим другим пчеларским питањима и у погледу ове радње постоји низ недоумица.  Наиме ,   међу пчеларима не постоји сагласност око тога шта се све под овом радњом подразумева као ни сагласност о томе у које време се ради.

Познајем пчеларе који први пролећни преглед раде тек по Младенцима ( 22. март ) као и оне из брдских предела који то чине тек по Благовестима ( 7. април ). Ради се углавном о старијим пчеларима који су пчеларски занат наследили од својих старих и од њих преузели и обичај да ову радњу спроводе у ово време. Са друге стране није мали ни број оних који ову радњу не везују стриктно за одређени датум већ за одређене појаве у природи и овај преглед најчешће  раде по почетку цветања џанарике .


Пракса је , дакле , различита. Обзиром да је ове године пролеће поранило и у многим крајевима џанарика већ добрано процветала није мало број оних који су ову радњу обавили протеклих дана. По њиховом казивању у кошницама су налазили најчешће 3 – 4 рама легла у свим стадијумима док је по питању хране стање шарено , различито од случаја до случаја.


Отварам ову тему да би смо разменили мишљења и искуства како по питању времена овог прегледа тако и по питању његове садржине како би се пронашла и искристалисала најбоља решења.


Van mreže Dušan Tanaskovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 39
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ljubovija
Odg: Први пролећни преглед
« Odgovor #1 poslato: Februar 27, 2024, 15:45:03 »
Ako izuzmemo da sam početkom meseca pogledao par zajednica jer su mi bile sumnjive, juče sam to završio. Pošto su mi na 8 ramova, obično pomeranjem prvog sam već nailazio na leglo, tako da više nisam kopao sa te strane. Onda sam isto ponovio sa desne strane. Dodao sam lepe radilicke ramove tako da imaju po 10 ramova. Legla ima od 3 do 5 rama, meda 4 do 6 kg. Početkom meseca sam našao jednu trutusu. A našao sam jednu koja pored radilickog ima i malo trutovskog legla. Prva je istresena a drugu ću da pratim. Jednu samo nisam pregledao jer je bila bas ljuta. Na letu deluje sve normalno. S obzirom da ima puno napada tudjica, sačekaću još koji dan da krene dzanarika koja je počela da otvara pre neki dan, pa ću je tada pogledati. Na 3 zajednice na kojima sam držao eksperimentalno poklopnu dasku sa plutom i stiroporom sam umesto te poklopne daske stavio foliju. Svedene sve na 1 nastavak, lr je u pitanju. Elem, uradio ono što sam planirao, utvrdio prisustvo normalnog legla, video da ima zaliha za još neki period, dodao ramove, i to je to. Ostala je ta jedna, nju ću pogledati kada bude dzanarika krenula da medi. Krenula je kajsija da cveta, dzanarika. Već su procvetali mrtva kopriva, maslačak, dren, ima još po malo leske od kasnijih sorti. Očekujem zahlađenje posle 10.03. I nadam se da osim krušaka (koje su blizu) neće procvetati visnje i trešnje pre zahlađenja, pa očekujem sledeći pregled krajem marta. Iznad satonoša je providna folija pa ću kroz nju povremeno bacati pogled.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 525
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Први пролећни преглед
« Odgovor #2 poslato: Februar 27, 2024, 22:08:25 »
Први пролећни преглед је несумљиво једна од најважнијих радњи на пчелињаку . Но , као и у многим другим пчеларским питањима и у погледу ове радње постоји низ недоумица. Наиме, међу пчеларима не постоји сагласност око тога шта се све под овом радњом подразумева.

Отварам ову тему да би смо разменили мишљења и искуства како по питању времена овог прегледа тако и по питању његове садржине како би се пронашла и искристалисала најбоља решења.
Оно што код мене подразумева први пролећни преглед јесте утврђивање и евидентирање:
1) броја рамова са храном, броја рамова са леглом и броја улица пчела (пишем броја рамова, а мислим и на количину на тим рамовима);
2) општег стања, тј да ли има упозоравајућих трагова "нетипичног" легла, пролива или влаге за наук убудуће (ако их има, пу пу далеко било);
3) затим, попуњавање празних места изграђеним рамовима (који су извађени јесенас ради боље вентилације током зимских месеци);
4) орошавање млаким војвиром и нозевојем (само преко сатоноша, не прскам рамове појединачно).

Е сад што се тиче датума, то код мене варира итекако... Нисам био лењ па сам проверио кад сам га обављао у мом петогодишњем стажу и распон је од 21. фебруара (прве пчеларске године, тј 2019) до чак 1. маја (прошле године). Има ту доста фактора који треба да се поклопе (макар код мене): да буде мирно и топло време, да има неког уноса неколико дана пре, на крају и да се има слободног времена да се то одради баш тад.  :)

Углавном, мислим да је искуство пресудно код сваког пчелара понаособ кад се ради о тако деликатним стварима. Нпр као апсолутни почетник друге године сам кошнице отварао 22 пута те 2020, затим 19, 16, да би током целе 2023 кошнице отварао "само" 13 пута. А резултати су били увек бољи сразмерно мањем узнемиравању пчела, али за све то је потребно искуство или макар да имате неког ментора (што код мене није био случај). Поздрав

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4402
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Први пролећни преглед
« Odgovor #3 poslato: Februar 29, 2024, 14:06:04 »
Браво Миланче.
Искуства се повећавају из године у годину а и овај Форум је помоћни учитељ који нам може послужити у разним недоумицама и случајевима, када у нешто нисмо довољно сигурни.

И ја сам на сваком од три пчелињака извршио пролећни преглед на на једном броју кошница.
На једном пчелињаку прегледао сам десетак од преко 90 кошница, на другом близу половине кошница а на трећем више од пола кошница.
Било је топло време са дневним температурама од 17-20 степени током више дана и стекли су се услови за рад.
Пчеле су кренуле са леглом почетком фебруара ( код мене) и ове што су у насељеним местима имају отприлике око један рам легла више од ових у пољу или у атару. Напољу дува јачи ветар а није ни постојало биље које цвета током фебруара осим нешто брестова у даљини за разлику од мноштва леске, маслачка, брестова, туја и другог биља у насељеним местима.
Поздрав драгим пријатељима.
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 525
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Први пролећни преглед
« Odgovor #4 poslato: Februar 29, 2024, 16:06:21 »
Браво Миланче.
Искуства се повећавају из године у годину а и овај Форум је помоћни учитељ који нам може послужити у разним недоумицама и случајевима, када у нешто нисмо довољно сигурни.
Наравно, није тема али да и ја похвалим форум, јер је мени буквално био главни а не помоћни учитељ.

Van mreže Misko Savic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 166
  • Pol: Muškarac
  • Uvek pomogni drugima:! Tako ces pomoci sebi.
  • Lokacija pčelinjaka: Zupče - 567 m, Zubin Potok.
Odg: Први пролећни преглед
« Odgovor #5 poslato: Mart 05, 2024, 14:31:45 »
U nedelju obisao pcele , jos uvek nisam odradio prvi prolecni pregled. Kod mene tek pocinje po neki dren da cveta, pcele donose polen pogledao drustva samo podizanjem zbega, dva drustva odnela po pola pogace, jedno jednu trecinu, i jedno dve trecine.
tako da ne planiram detaljan pregled dok ne odnesu pogace.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4402
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Први пролећни преглед
« Odgovor #6 poslato: Mart 06, 2024, 17:12:06 »
Прегледао сам све заједнице на два пчелињака и још ми остаје трећи и највећи пчелињак. Ту сам у два наврата прегледао по десетак кошница. До сада  сам на том пчелињаку у фебруарској провери нашао две заједнице без матица и сада пре пар дана још један безматак.
Стање са храном је добро, количином пчела као к претходних година у овом периоду а количина легла је различита, на једном пчелињаку добро, на другом средње а на трећем мало слабије.
Овде где је најслабије са количином легла ту су пчеле најбоље презимеле и имале највише пчела. Укупан унос полена и јачи утицај ветра негативно су утицали на ширење легла на овом пчелињаку.
Поздрав драгим пријатељима.
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.