Autor Tema: Пролећни развој 2017 - е  (Pročitano 26748 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #75 poslato: April 19, 2017, 23:04:50 »
I kod mene se zabijeli.
Sutra kreće minus...  :(

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #76 poslato: April 20, 2017, 06:37:49 »
Uskoro krećem na pčelinjak da sipam sirup. Vremenska prognoza opet izmenjena-poboljšana.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #77 poslato: April 20, 2017, 07:37:12 »
Jutros srećom nema minusa kako je najavljeno. 1,5 stepeni je iznad nule ali snijeg još pada pomalo tako da oblaci ne dozvoljavaju pad temperatura. Ako naglo izvedri, nebo minusa bi moglo biti sutra jutrom. Nadam se da će meteorolozi opet da promaše.

Van mreže Kristian Njari

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mokrin
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #78 poslato: April 20, 2017, 21:25:09 »
"Управо тако Еди. Узео сам слободне дане за идући понедељак и уторак. Више нема чекања. Преглед кошница.
                   Матица са отвореним леглом у наставак на подњачу. На друго и девето место рамови са сатним основама.  Изнад матична решетка. Затворено легло у средину другог и трећег наставка. Након тога се помолимо да багрем замеди".

Горане, ја сам такође планирао да уочи овог викенда детаљно прегледам пчелиње заједнице. Питам, да ли да код заједница које још немају више од 10 рамова са леглом, спустим отворено легло на подњачу и поставим матичну решетку или да сачекам још неки дан. Поздрав.


                                                                                               Поздрав Небојша ,


                     Сумњам да ћеш уочи викенда кошнице уопште и отварати . Погледај прогнозу , нема шансе. Лепи дани када ће моћи да се ради су понедељак , уторак и среда идуће недеље ако је веровати голубарима. То су већ 24 , 25 и 26 април и ја ту више немам шта да чекам. Дај Боже да ми оних пар најјачих и до тада не уђу у ројеви нагон.
                     Урадићу значи баш оно што сам написао и то што пре у понедељак ако време дозволи. Том приликом ћу и изједначити производна друштва. Из помоћних заједница узимам рамове са затвореним леглом и заједно са пчелама их додајем производним друштвима. Да поновим још једном :
                     - на подњачу матица са пар рамова отвореног легла ( колико их има ) ,
                     - затим матична решетка са летом изнад ње ,
                     - у други и трећи наставак у средину по 5.рамова затвореног легла ( из те кошнице а ако фали додати из помоћних друштава ).
                     Знаш да сам ја викендаш и ако то не одрадим у та два дана оде ми цела година. 

Gorane, pošto sam početnik, nije mi jasno kada jednu PZ pojačavaš sa ramom legla i pčelama iz druge PZ, zar ne dođe do borbe između pčela pošto su iz dve različite pčelinje zajednice?
Puno pozdrava.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #79 poslato: April 20, 2017, 22:02:27 »
Kolega početnik sam takođe ali ali dok ti se Goran ne javi...

Mislim da je poželjno pčele na ramu kao i košnicu u koju se dodaje ram preko satonoša orositi nozevojom ili razblaženom rakijom kako bi se mirisi neutralisali. Kasnije se mirisi izjednače i nema problema.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #80 poslato: April 20, 2017, 22:10:44 »
Neznaju pčele za "tuđe" leglo, na leglu obično bude mlađa pčela koja nije "ratoborna". Ako i ostane koja stara pčela ona će izaći van i vratiti se u svoju košnicu

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #81 poslato: April 21, 2017, 01:20:42 »
Upravo tako Anto...
Mlade se pčele ne tuku izmedju sebe, niti starije pčele tuku mlade, bez obzira što nisu iz iste PZ.

Van mreže Kristian Njari

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mokrin
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #82 poslato: April 21, 2017, 05:50:24 »
Hvala kolegama na odgovorima.

Pozdrav iz Mokrina!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2225
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #83 poslato: April 21, 2017, 08:08:47 »
Hvala kolegama na odgovorima.

Pozdrav iz Mokrina!


                                Кристијане колеге су већ одговориле. Све што су рекли је у реду. Ја бих додао само још једно. Овакво додавање и пребацивање  пчела из једне кошнице у другу се може без проблема вршити у време јаких паша обично у априлу и мају ( воћна и багремова паша ). Тада између њих нема сукоба . Опреза ради ја их увек добро напрскам нозевојем и то и рам пчела који пребацујем али и кошницу у коју пребацујем. До сада проблема никада нисам имао.
                                У беспашном периоду је веч друга прича. Поздрав.

Van mreže Kristian Njari

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mokrin
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #84 poslato: April 21, 2017, 21:58:16 »
Hvala kolegama na odgovorima.

Pozdrav iz Mokrina!


                                Кристијане колеге су већ одговориле. Све што су рекли је у реду. Ја бих додао само још једно. Овакво додавање и пребацивање  пчела из једне кошнице у другу се може без проблема вршити у време јаких паша обично у априлу и мају ( воћна и багремова паша ). Тада између њих нема сукоба . Опреза ради ја их увек добро напрскам нозевојем и то и рам пчела који пребацујем али и кошницу у коју пребацујем. До сада проблема никада нисам имао.
                                У беспашном периоду је веч друга прича. Поздрав.

Gorane, hvala na odgovoru, i hvala na svim tvojim tekstovima koje nesebično daruješ svima na ovom forumu. Uvek rado čitam tvoje poruke. Nama početnicima mnogo znače pisanja iskusnih i iskrenih kolega.

Puno pozdrava!

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #85 poslato: April 22, 2017, 05:33:44 »
I pored najavljenih niskih temperatura (1C) i mogućeg mraza, jutros oblačno bez mraza!
Malo kasnije idem da sipam pčelama sirup.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #86 poslato: April 22, 2017, 10:02:30 »
Kroz razgovor sa par pcelara iz okruzenja koji imaju vage ,u ovim danima zahladjenja, bez ikakvog unosa, dnevna potrosnja je bila 0,5 kg. i zalihe su smanjene, prognoze kazu da i narednih 15 dana, sa hladnim nocima i pogorsanjem vremena od sl. cetvtka, nece biti medenja.Sta raditi i sta je najpametnije do bagrema..Ja sam svima stavio po pogacu, obezbedjenje hrane,foliju preko njih, obezbedjenje vode iz kondeza i pratim situaciju....Nikome od selecih pcelara, ne pada na pamet da voze pcele, upravo zbog straha od nedostatka hrane i redovne prihrane ...To je neko pravilo  mog okruzenja u ovom delu Backe....

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Пролећни развој 2017 - е
« Odgovor #87 poslato: April 22, 2017, 10:36:03 »
Kod mene noćas mraz.
Sinoć se izvedrilo pa je već u 23h bilo -1,5. Jutros sam oko 5h bio van a termometar u autu je pokazivao do -2 stepena što znači da je minus držao tokom čitave noći.
Oko mene su ljudi palili stare automobilske gume pored voćnjaka kako bi bar malo ublažii štete pa sam tako i ja zapalio nekoliko starih guma koje sam imao na gomili pored mladog voćara ali nije bilo neke velike vajde izgleda. Dunju je zahvatilo u cvijetu. Rane trešnje su već formirale plod ali se vidi da je promrzao tako da i od njih neće biti ništa. Slično će izgleda proći i ostalo voće.
Šta je sa bagremom u okruženju mogu samo da pretpostavim.
Kako god nije dobro...