Autor Tema: Pčelinjak Šugić  (Pročitano 61107 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: Pčelinjak Šugić
« Odgovor #45 poslato: Novembar 21, 2014, 10:28:04 »
Kako god ti sam odluči, nećeš puno pogrešiti, ali opet kažem meni je av za varou i ventilaciju prva opcija...eto ja sam svoje prve rojeve sve pohvatao na av podnjaču, i celo leto su bile sa otvorenom podnicom sve košnice i nije bilo nikakvih problema, sva društva su se odlično razvila izgradila po 20 okvira novog saća na so i donele u proseku oko 7kg meda u ovakvoj godini, pred kraj paše sam uvukao podove plašeći se grabeži i kasnije je počelo tretiranje od varoe...ako se puna podnica koristi radi bolje toplote odozdo mislim da je lakše av utopliti odozdo tablom stiropora i problem rešen, a kasnije što je glavno varou imam na oku u svako doba, a i zimi da napomenem na podnici vidim gdje je klube, vidim da li pčele prenose med sa krajnjih okvira, da li ima poklopaca meda na podu, da li ima ne daj Bože proliva, na podnici se sve očita kakvo je stanje u košnici, ali to ćemo naučiti sa godinama prakse...
Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak Šugić
« Odgovor #46 poslato: Novembar 21, 2014, 11:34:25 »
 
 
                                 Pozdrav Miroslave,
 
                Upravo sam zavrsio iscitavanje kompletnog teksta teme Pcelinjak Sugic kad vidim da si se javio na temu Pcelinjak Rakovac.Tacno ostaklicu vratanca na ikonostasu verovatno nekin tamnijim staklom.No nisam se zbog toga javio ovde.
                 Pazljivo sam iscitao,rekoh,celu ovu temu i moram reci da sam odusevljen pcelinjakom koji si formirao.Pedantniji i lepsi pcelinjak do sada nisam video.Mozda mu se moze pribliziti pcelinjak Branka mislim Obranovica iz Slovenije koga ima na ovom forumu i koji je proglasavan najlepsim.Ipak ja glasam za Sugic posebno jer je formiran od strane pocetnika koji krupnim koracima grabi ka ozbiljnom pcelarenju.Dopada mi se nacin na koji prezentiras sve radove na svom pcelinjaku jer sam i sam pocetnik u ovom poslu. Koliko vidim tebi se u prvoj godini posrecilo, uz puno rada i brige naravno,sto me posebno raduje.Nastavi da pises o svojim iskustvima jer se iz njih da dosta toga nauciti. Uostalom na ovom forumu smo uprevo iz tih razloga,da izmenimo iskustva,naucimo nesto novo i uzgred se druzimo i upoznamo.
                     Zelim Ti svako dobro i uspesan nastavak pcelarenja. Pozdrav Rakovac.

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Pčelinjak Šugić
« Odgovor #47 poslato: Novembar 22, 2014, 18:44:32 »
Hvala Gorane na pohvalama i lepim željama.I ja tebi želim puno zdravlja i uspeha u životi.Od tolikih tvojih pohvala malo sam se postideo :-[ :-[ :-[ .
Pozdrav iz Kikinde......

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Pčelinjak Šugić
« Odgovor #48 poslato: Novembar 23, 2014, 20:27:49 »
Danas sam radio tretman  oksalnom kiselinom.U flašu od 2l sipao sam 600g šećera,0,6l litara destilovane vode i 35 g oksalne kiseline...i mućkao...mućkao ...i ponovo mućkao.Jutarnja temperatura je bila 5 stepeni ali dok sam ja izmućkao čini mi se da se popela i preko 8 stepeni.Tretirao sam ih sa po 5ml po ulici.Pčele su većinom bile mirne osim dva društva koja su baš dobro letela.Sve su na 6-7 ulica osim bele 5.koja je bila najjača,najviše meda donela i najviše varoe imala sve vreme.To je ona sa koje je otpalo onih par hiljada posle kontrolnog tretmana,ona je baš vidno oslabila i samo kod nje na podnjači sam primetio nekoliko desetina uginulih pčela.
Sutra ću izvršiti pregled i ustanoviti stepen zaraženosti od Varoe.....a baš sam ljut na nju >:( .     

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Pčelinjak Šugić
« Odgovor #49 poslato: Novembar 23, 2014, 21:29:02 »
posto bi ja prvi put trebao raditi oksalnu dal treba zagrevati sirup jer sam negde procitao kaed se prska treba biti mlak!
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Radisa Zdravkovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 216
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Naupare Podnožje planine Jastrebac
Odg: Pčelinjak Šugić
« Odgovor #50 poslato: Novembar 23, 2014, 22:16:42 »
Ja destilisanu vodu umlačim na oko 30-35*C i sa njom pravim sirup.
U flašu od 2l prvo stavim OK,sipam malo vode,dobro razmutim oksalnu,zatim dodam ostatak vode
-opet dobro promućkam a nakon toga dodam šećer.Kada se šećer rastopi(mućkanjem )dobijeni rastvor je spreman za tretiranje PZ.
Bilo bi dobro da spoljna temperatura bude do 5*C,da je visoka vlažnost vazduha (jer su pod tim uslovima pčele verovatno u klubetu,a tako i treba da bude )i da tako vreme bude bar 2-3 dana nakon tretmana.

Ja ovako radim sa OK i nikome ne sugerišem da mora ovako da radi.

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Pčelinjak Šugić
« Odgovor #51 poslato: Novembar 23, 2014, 22:45:20 »
Kolege,ima na youtube Slobodan Jevtic objasnjava pripremu i rad sa oksalnom kiselinom.Ja sam dobio informaciju da uvek kiselina ide u vodu a ne voda u kiselinu...

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: Pčelinjak Šugić
« Odgovor #52 poslato: Novembar 23, 2014, 22:52:15 »
U skoli iz hemije smo ucili, ako sipamo vodu u kiselinu ili ti VUK, a kiselinu u vodu KUV...jasno kao dan i pamti se do groba...
Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Pčelinjak Šugić
« Odgovor #53 poslato: Novembar 23, 2014, 23:04:49 »
Znaci,ako je neko pcelar,mora biti i pomalo hemicar... ;D

Van mreže Radisa Zdravkovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 216
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Naupare Podnožje planine Jastrebac
Odg: Pčelinjak Šugić
« Odgovor #54 poslato: Novembar 23, 2014, 23:12:54 »
Očigledno da mora da bude po malo i hemičar.
Naravno da ne sumnjam.da je ispravno ovo što ste naveli da OBAVEZNO ide kiselina u vodu ,ali stvarno nisam
imao nikakvih problema,možda je bila i sreća.U svakom slučaju u buduće ću sipati OK u vodu.
                                        Pozdrav

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Pčelinjak Šugić
« Odgovor #55 poslato: Novembar 24, 2014, 20:05:07 »
I tako danas dolazim sa posla i pun strepnje i neke čudne treme(kao pred ispit)uzimam belu tacnu,četku,papir i olovku i počinjem da brojim:
   1-----------2kom.
   2-----------0kom.
   3-----------1kom.
   4----------11kom.
   5-----------1kom.
   6-----------2kom.
   7-----------3kom.
   8----------11kom.
   9----------1kom.
  10---------7kom.
Uh,olakšanje,izgleda da su ih Brstivar i Mitak uništili,ali da se ne radujer prerano pokazaće vreme,videćemo za nekoliko dana.......brojimo i dalje.....

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Pčelinjak Šugić
« Odgovor #56 poslato: Novembar 26, 2014, 20:32:42 »
Kolega a masku si zaboravio , velika greska

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Pčelinjak Šugić
« Odgovor #57 poslato: Novembar 28, 2014, 17:14:27 »
Zdravko,nekako me guši maska,pa računam brzo ću ja tih mojih 10 komada.

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Pčelinjak Šugić
« Odgovor #58 poslato: Decembar 27, 2014, 17:51:02 »
Pozdrav kolege...
Evo čekajući da prestane opadanje i da vam iznesem svoja iskustva nešto se i naučilo.Oksalna kiselina deluje više od mesec dana...


košnica.  24  27  28   29  03  08  10  17   26   27                  ukupno
               11  11  11   11  12  12  12  12  12    12
   
     1         2    2    0     0   6     2    0    2     1     0                       15
     2         0    0    1     1   14  12   6    2    13    4                       53
     3         1    0    0     3   4     3    0    0     5     0                       16
     4         11  2    2     0   6    13   1    1     6     0                       42
     5          1   0    0     1  12    8    2    6    15    2                       47
     6          2   2    0     4  11    9    0    1    10    4                       43
     7         3    3    0   10  35    0    0    2     3     0                       56
     8        11  13   4    5  116  14   4    1     3     1                      172
     9        1     3    0    0   4     11   5    8     5     0                        37
    10       7     2    1    9   30    3    6    1     1     1                        61
Ja mislim da je to sad završena stvar i da ću ih sad pustiti na miru jedno dva meseca i do prvog prolećnog pregleda i početka prolećne prihrane sirupom neću ih više otvarati.....neka lepo zimuju i odmaraju......zaslužile su...

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Pčelinjak Šugić
« Odgovor #59 poslato: Decembar 27, 2014, 17:54:22 »
Opet me nešto buni... :)
Odakle u osmici odjednom onih 116 komada posle deset dana,gde li su se krile?