Autor Tema: plesniv ram  (Pročitano 1336 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zoran nestorovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: stubline
plesniv ram
« poslato: Februar 08, 2021, 21:21:12 »
U jesen sam ostavio par ramova  sa malo meda koje nisam stavio u kosnice. Ramovi su bili odlozeni u sanduku na hladnom mestu.Sada vidim da su malo pobeleli. Sta da radim sa takvim ramovima? U drustvu iz kog su ramovi nije bilo bolesti. Hvala.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: plesniv ram
« Odgovor #1 poslato: Februar 09, 2021, 12:39:51 »
На мора да значи да је плесан у питању. Требао си бар приближно описати место (и приближне услове који ту владају) где си држао саће.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: plesniv ram
« Odgovor #2 poslato: Februar 09, 2021, 12:44:17 »
Zorane, trebao si ramovima napraviti promaju. Tad se nebi desilo...
Takve ramove, neki ljudi, opale, onako ovlaš, brenerom - plinskim.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: plesniv ram
« Odgovor #3 poslato: Februar 09, 2021, 15:08:21 »
Немамо довољно података о томе какви су рамови па да се нешто препоручи као мера и да ли уопште треба нешто предузимати.

Ако је девичанско саће и изграђено прошле године, могуће је да су зидови ћелија танки и могу се пламеном знатно оштетити. Зато кажем да треба више података о начину чувања тих рамова са саћем.

То што колега каже да су „мало побелели“ може бити восков цвет (или цвет воска). Тиме не значи да је штетан и да се мора уклањати. Немам неких сазнања о томе да је неко навео јасније и опширније како се дешава појава коју називају восков цвет.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže zoran nestorovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: stubline
Odg: plesniv ram
« Odgovor #4 poslato: Februar 09, 2021, 17:39:40 »
Ramovi su bili u nastavku sa donje strane otvoreni, a odozgo je bio poklopac i sve to se nalazilo na zatvorenom pokrivenom spratu kuce gde ima cirkulacije vazduha.Noje stajalo na yemlji vec na drvenom postolju.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: plesniv ram
« Odgovor #5 poslato: Februar 09, 2021, 18:11:00 »
 У том случају је практично немогуће да саће побуђа.

Изгледа да је код тебе ипак у питању патина (условно речено) која се појави на воску. Кажем, једини податак који сам нашао о томе на интернету је само информативног карактера и говори опште о појави цвета воска: То је прашкаста материја која се појави на воску када се восак чува на хладнијем месту, топи се на 39 ⁰С и не зна се баш тачно како се то суштински јавља.

Наводим податке са интернета да би и ти прочитао шта је то, али су ти подаци сиромашни а и нисам нешто много тражио :). Практично је познато по томе што се може видети на сатним основама или на котурима  калупљеног воска који стоји на хладном и свако то може видети.

ПС

Знам, зато што сам годинама држао сво саће на тавану (био је рударски посао да се сви наставци подигну горе). Уз то „стубови“ наставака са доње стране су били на на подлогама, тако да су релативно затворени одоздо. Са горње стране је био кров за кошнице или табла иверице.

Наравно дотока ваздуха је било у изобиљу.

Да одржи саће у подобном стању је било довољно струјање кроз ситне шупљине између наставака (подобно стање је да саће не побуђа и остане довољно дуго заштићено од мољца – током пролећа, када знатно отопли и могуће је да мољац крене, већ се све скида и иде на кошнице).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže zoran nestorovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: stubline
Odg: plesniv ram
« Odgovor #6 poslato: Februar 09, 2021, 20:52:10 »
Hvala na informaciji.