Autor Tema: Mini-oplodnjak za RV  (Pročitano 44399 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Mini-oplodnjak za RV
« Odgovor #90 poslato: April 25, 2017, 21:18:27 »
Vjerujem da je bolje da se mlada matica izleze u kosnici sa puno pčela nego sa malo.
Da li spada 3 RV rama u mini oplodnjak, nemam pojma.
Bojan je pitao koliko je dobar takav oplodnjak i velim da je dobar i zadovoljan sam maticama oplođenim u njima.




Оплодњак са 3 РВ рама да али мини оплодњак са којекаквим рамићима не. У том оплодњаку ( са 3 РВ рама) може да се утврди контрола квалитета легла кога матица залеже и то је за мене оплодњак.
Сваки оплодњак у коме не можемо извршити контролу матице у квалитету  и количини легла није за неки озбиљнији посао у пчеларству.

Поздрав драгим пријатељима...   


Ma meni je to privlačno čisto iz praktičnih razloga jer imam sav materijal samo napravim jednostavnu podnjaču, hranilice i pregrade. Mislio sam da koristim pregradu bez šlicovanja nastavka. Takva je fleksibilnija jer se lako prostor proširi za ram-dva-tri a pregrada može biti korisna i kada treba suziti prostor nekoj slaboj zajednici. Ali takva pregrada slabo dihtuje pa nisam siguran dal je to pametno.

Kod mene je to sve pomalo na dugom štapu što bi se reklo jer sam u začetku čitave priče a prirodno sam radoznao pa me sve to privlači ali nemam baš mnogo slobodnog vremena.
Pripremam se da probam proizvesti prve matice pa sam spremio podnjaču i MR sa uvlakom za odvajanje nastavaka.
Sad kad razmislim malo, šta ću sa maticama kad i ako ih proizvedm? :)
Treba mi neko rješenje za oplodnjake a imam dovoljan broj RV ramova i nastavaka da formiram koji oplodnjak pa ću vjerovatno i probati ovaj sistem sa pregradom u RV tijelu.
Da li je poželjna ventilaciona mrežica na podnjači oplodnjaka?

Не мора да има вентилациону мрежицу.

Поздрав...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Mini-oplodnjak za RV
« Odgovor #91 poslato: April 25, 2017, 23:54:09 »
Drago mi je da se svi manje-više slažemo u suštini što znači da nisam donosio pogrešne zaključke.
Da ne talasam previše ali i ja ovako neuk sam na ovom stajalištu da se ne može izvršiti kontrola kvaliteta matice u malim oplodnjacima sa malim površinama neprekidnog saća. Na to sam i ciljao u jednoj ranijoj poruci.
Obično odgajivači navode da su njihove matice provjerene a i literatura kaže da su selekcionisane matice provjerene.
Ja se pitam kako su provjerene ako su oplodnjaci veličine kao "dvojni C" sokić? Kako god bilo pčelari se i sa takvim maticama a pčele znaju i same da prepoznaju onu lošu i da je same zamjene.
Šoleta nema odavno a on bi sigurno mnogo pametnog napisao.
Dobro je da je Vojo poslednjih dana tu na forumu.

Zaključujem da će za moje potrebe 3 RV rama biti sasvim dovoljno u oplodnjacima. Ako dođem do toga biće pisano u temi.

Pozdrav svima.


Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Mini-oplodnjak za RV
« Odgovor #92 poslato: April 26, 2017, 06:50:28 »
Ma meni je to privlačno čisto iz praktičnih razloga jer imam sav materijal samo napravim jednostavnu podnjaču, hranilice i pregrade. Mislio sam da koristim pregradu bez šlicovanja nastavka. Takva je fleksibilnija jer se lako prostor proširi za ram-dva-tri a pregrada može biti korisna i kada treba suziti prostor nekoj slaboj zajednici. Ali takva pregrada slabo dihtuje pa nisam siguran dal je to pametno.

Neznam dali si vidio riješenje kakvo sam sebi napravio http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=1662.105. Jednostavno, imaš kombinacije 3x3, 3-7, 5-5. Kako se društvo razvija samo prebacuješ pregradu i sve dihta. Moraš napraviti samo odgovarajuće mrežice u zbjegu. Zbjeg ti treba zbog hranilice/pogače. Kad ti ne bude više trebala koristiš kao normalni nastavak.[/size]

Kod mene je to sve pomalo na dugom štapu što bi se reklo jer sam u začetku čitave priče a prirodno sam radoznao pa me sve to privlači ali nemam baš mnogo slobodnog vremena.
Pripremam se da probam proizvesti prve matice pa sam spremio podnjaču i MR sa uvlakom za odvajanje nastavaka.
Sad kad razmislim malo, šta ću sa maticama kad i ako ih proizvedm? :)
Treba mi neko rješenje za oplodnjake a imam dovoljan broj RV ramova i nastavaka da formiram koji oplodnjak pa ću vjerovatno i probati ovaj sistem sa pregradom u RV tijelu.
Da li je poželjna ventilaciona mrežica na podnjači oplodnjaka?
Mislim da ventilacija na podnici oplodnjaka više smeta nego koristi.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Mini-oplodnjak za RV
« Odgovor #93 poslato: Januar 30, 2022, 10:00:01 »
Edi. ako oduzmes iz osnovne zajednice tri rama sa leglom i smestis ih u nukleus sa polenom i medom, dobices rojeve maticnjake u aprilu. Ne moras da cekas da udje u rojevo stanje, kasnije te maticnjake koristis za oplodnjake...Ali ovo samo do bagrema, posle su to prisilni maticnjaci..

Да ли је неко разројавао овако?

Урадио сам календар цветања биљака око стационара, после одличне воћне паше (од почетка маја) следи 15ак скоро беспашних дана до почетка главне (малине од друге половине маја).

Значи било би пожељно да решетку ставим око 1. маја, а ја већ до 10. априла имам у просеку 10 рл. Зато мислим да би формирање ројева по Зорановом "рецепту" био једним ударцем две муве. Одузимањем легла из друштава средином априла би формирао нуклеусе (са по 3 рл +2 рх), а уједно основне заједнице таман припремио за ограничавање 15 дана пред главну пашу (12 рл око 1. маја). Да ли грешим негде?