Autor Tema: РЕВ кошница  (Pročitano 170534 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
РЕВ кошница
« poslato: Decembar 23, 2010, 14:51:16 »
Прочитавши у Војином тексту део:
“…Посебно пријатно ме је изненадила комбинација са 2 РВ тела, када је једно ограничено решетком а други РВ наставак изнад решетке а изнад њих још 3 ЕВ наставака са рамовима. Овај систем ми се показао и као одличан за зимовање. Сва три медишна ЕВ наставка спуштам на подњачу док ми пчеле после скидања решетке са леглом и оним другим РВ наставком остају горе изнад…”
одлучио сам да пробам ову комбинацију.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #1 poslato: Decembar 23, 2010, 15:35:27 »
REV bi trebalo da bude dobitna kombinacja. I ja razmišljam da će takva kombinacija meni najviše odgovarati. Sledeće godine ću isprobati sve varijante pa ćemo da vidimo. U svakom slučaju zapažanja i iskustva ću ovde napisati. Pozdrav.

Van mreže Novica Ivković

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #2 poslato: Decembar 23, 2010, 18:22:37 »
Za ovu kombinaciju već imam spremno 40 nastavaka EV sa ramovima, još samo da završim farbanje(nije baš pogodno vrijeme) pa se može početi na proljće sa dodavanjem na već formirane RV. Sa ostatkom nastavaka Rodne Voje formirati nova društva.
pozdrav

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4402
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #3 poslato: Decembar 23, 2010, 23:47:20 »

одлучио сам да пробам ову комбинацију.


Srećno prijatelju, proleće samo što nije  :D, za koji mesec i onda polako sve opcije isprobaš i ostaviš najbolju.

Meni je ova sa 2 RV i 3 EV nastavka najbolja.

Iznad rešetke koja se postavlja na prvom RV nastavku, može se postaviti i EV nastavak pa onda RV pa opet 2-3 Ev nastavka iznad ovog RV. I ovakva opcija po potrebi može da se koristi.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Hamza Smajic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #4 poslato: Decembar 25, 2010, 02:10:26 »
Pozdravljam te Vojo!

Ovdje kako ti napominješ može da se uradi dosta kombinacija ali neznam dali si neku od tih kombinacija uradio i kakva bi bila tvoja iskustva kod recimo jedne ili kod druge kombinacije. Bil nam mogao dati neki možda podatak o jednoj i o drugoj.

Ovu posljednju koju si ti napomenuo ja sam pokušao negdje 2009. godine kad još baš i nismo imali nekakva upustva o pčelarenju sa REV košnicama pa nešto nisam bio zadovoljan kako se zazimila pa ni sa proljećnim razvojem. Čak sam jedva dočekao maj da iz te kombinacij izvučem EV nastavak i načinim od njega EV nukleus u obje ove košnice.

Prva je slika te kombinacije a druga dva prelijepa društva koja su nastala od njih u EV košnicama.

Pozdrav!


Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4402
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #5 poslato: Decembar 25, 2010, 17:19:43 »
Dragi moj Hamza, ja nisam vodio preciznu evidenciju niti precizna poređenja ovih različitih sistema rada ali sam probao mnoštvo tih opcija i moja iskustva u većini slučajeva su zadovoljavajuća.
 Kod ovog poslednjeg sistema kada se ograničava matica i iznad rešetke postavlja EV nastavak pa onda RV nastavak sa ostatkom legla i iznad tog legla ostali EV nastavci sa ramovima, tada bi trebalo to jest bilo bi preporučljivo iznad rešetke u tom prvom EV nastavku da imamo makar 4 središnja rama sa tamnim saćem. Ako saće nije tamno pčele mogu po nekad da lageruju med i u taj nastavak i da ranije dođe do blokade. Zato bi bilo preporučljivo  ne postavljati EV nastavak sa svetlim saćem između ova dva nastavka sa tamnijim ramovima.
Cilj ovog podizanja bivšeg plodišnog nastavaka  na treće mesto je pomoć pčelama pri usmeravanju pčela na punjenje meda odozgo u najgornji nastavak i polako spuštanje prema dole upravo onako kako to pčele i same rade.
Mada ovaj način rada pčelinje zajednice najviše zavisi od stepena razvijenosti pčelinje zajednice.

Kada je zajednica jaka i razvijena i kada je blizu svog biološkog maksimum ona će u košnicama Rodna i Eko Voja puniti i zatvarati med iz najgornjeg dela košnice pa prema dole.
Ako zajednica nije na biološkom maksimumu ili blizu njega tada ne treba dodavati EV nastavak između dva RV nastavaka sa leglom.
Ako nekim slučajem nemamo dovoljno tamnog saća u makar jednom EV nastavku, pre glavne paše u prolećnom razvoju, može se omogućiti zajednici širenje legla i u ovom jednom EV nastavku makar na nekoliko središnjih ramova.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Valon Mustafi

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 259
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija: Tetova, Macedonia, ~500m.n.v.
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #6 poslato: Decembar 25, 2010, 17:26:36 »
...Ako saće nije tamno pčele mogu po nekad da lageruju med i u taj nastavak i da ranije dođe do blokade....

  Hmmm. Ovo prvi put cujem. Interesno. Znaci iznad maticne resetke ramkite trebaju da budu tamni (kde je bilo leglo ili sa leglom)?

  Puno pozdrava :) 
"If thϵ bϵϵ disappϵars from thϵ surfacϵ of thϵ ϵarth, man would havϵ no morϵ than four yϵars to livϵ." - Albϵrt Ԑinstϵin
Moje predstavljanje

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
РЕВ кошница
« Odgovor #7 poslato: Januar 14, 2011, 17:39:51 »
Меркам ЕВ наставак да од њега направим дубоку подњачу са две фијоке, обе мрежног дна за моје РЕВ кошнице. Циљ:
- лако да чистим мрежу и избацим мртве пчеле
- лак и брз преглед, нарочито на клубе зими
- могућност алтернативног храњења одоздо
- додавање скупљача полена
- служи као ваздушни јастук и збег

Доња фијока ће бити танка, таман да стане картон кад треба да се кошница задихтује (например кад прскају комарце), горња дубока да може да стане хранилица, рам или скупљач полена. Могао бих то и мало тање да направим али мислим да ће се ЕВ наставак естетски лепо уклопити.
Наравно, највише бих волео да то Воја пројектује, његов овлашћени столар направи а ја да пазарим. А затим да је Воја представи на саветовању о подњачи  http://www.spos.info/novost.php?id=1579
Воја и неки велепчелари мисле да је најбоља једноставна пуна подњача. Вероватно њима јесте. Они само ослушну кошницу и знају каква је ситуација и шта треба да се ради. Али, зашто не направити и дубоку као алтернативу у понуди, па нека купи ко шта воли?

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #8 poslato: Januar 14, 2011, 18:10:29 »
Kolega Rajko, nije mi jasno zašto želiš da zaviruješ u košnicu iz ležećeg položaja. Ovo alternativno hranjenje odozdo nije nimalo lako a još manje poželjno. Pozdrav.

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #9 poslato: Januar 14, 2011, 23:20:11 »
Kolega Rajko, nije mi jasno zašto želiš da zaviruješ u košnicu iz ležećeg položaja. Ovo alternativno hranjenje odozdo nije nimalo lako a još manje poželjno. Pozdrav.
Хтео сам да видим клубе. Помислио сам - ако дигнем кров по хладноћи узнемирићу пчеле и раздихтовати оно што су пчеле урадиле прополисом. Зато сам одлучио да легнем као механичар, осветлим батеријом и видим. Сви задовољни. (друга је тема што сам био као плавуша кад отвори хаубу)

Исто је са прехраном. Например, хоћу да ми очисте један рам. Одозго треба да дижем кров два пута, кад стављам и вадим. Доле отворим фијоку без узнемиравања пчела. Зашто мислиш да је тешко и непожељно? стварно ме занима.
Имам истомишљенике:
Немачке кошнице од стиродура са дубоким подњачама
http://www.holtermann-shop.de/index.php/cPath/1

Босанска подњача 1
http://spos.info/forum/index.php?topic=1148.msg11632#msg11632

Босанска подњача 2
http://spos.info/forum/index.php?topic=5544.msg80522#msg80522

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #10 poslato: Januar 15, 2011, 00:17:47 »
Zanima me kako ćeš da sprečiš grabež koja može nastati kod takvog prihranjivanja? Pozdrav.

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
РЕВ кошница
« Odgovor #11 poslato: Januar 15, 2011, 00:55:39 »
Zanima me kako ćeš da sprečiš grabež koja može nastati kod takvog prihranjivanja?
Искрено - не знам.

Хасан тако ради и не жали се, каже да не може да замисли  пчеларење без дубоке подњаче
http://spos.info/forum/index.php?topic=1148.msg12177#msg12177

Зашто мислиш да је вероватнија грабеж одоздо него горе?
Гледано одоздо прво је мрежа, на њој картон који прекрива мрежу, онда фијока са другом мрежом на којој је посуда са саћем тј рамом. Отимачи би морали да уђу кроз лето и воде борбу.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #12 poslato: Januar 15, 2011, 01:42:34 »
Koliko bi vremena utrošio pčelar koji ima 300 košnica kada bi stalno zavirivao u svaku od njih?

Ili, koliko bi radnika trebao da zaposli neko ko ima 300 košnica, kada bi svakog časa trebalo da se zaviri u njih?

Van mreže Rasa Jovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #13 poslato: Februar 27, 2011, 09:32:22 »
Pitanje za Voju : interesuje me koja je razlika u vasim kosnicama i koje od njih bi preporucili za brdsko planinski kraj gde su zime jake? Da li je moguce objava dimeznija kosnica?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4402
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #14 poslato: Februar 27, 2011, 14:22:11 »
Pitanje za Voju : interesuje me koja je razlika u vasim kosnicama i koje od njih bi preporucili za brdsko planinski kraj gde su zime jake? Da li je moguce objava dimeznija kosnica?
Dragi Rašo, za brdskoplaninske uslove preporučio bih ti Rodnu Voju a kasnije kad ovladaš rad sa njom mogao bi dodavanjem EV nastavaka sa EV ramovima mogao doći do možda najprihvatljivijeg rešenja za te uslove.

Nacrte košnica imaš ovde na forumu u forumu Rodna Voja i temi "Nacrti delova".
Evo linka:  http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=10.0

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.