Autor Tema: Rodna Eko Voja pred vrcanje meda  (Pročitano 15975 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Гордана Брстина

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 20
  • Pol: Žena
Rodna Eko Voja pred vrcanje meda
« poslato: Avgust 09, 2011, 16:09:11 »
Posle završetka suncokretove paše zamolio me tata da snimimo video klip o pčelinjoj zajednici iz koje je tokom proleća i leta sve do suncokretove paše napravljeno 4 nove pčelinje zajednice sa maticama i sa leglom. Nešto pred samo snimanje (23. jula, nakon završetka sunckoretove paše u okolini pčelinjaka) napravili smo od nje i petu pčelinju zajednicu i tada izvadili maticu sa 4 rama legla i 6-7 ramova pčela. U zajednici ograničenoj matičnom rešetkom na jednom nastavku, posle vađenja poslednjeg roja sa maticom ostalo je 6 ramova legla i oko 15 ramova pčela. Zajednica je kao što se može videti na snimku, donela preko 40 kg meda za vrcanje.
Na vagi se može videti da je u prvom Eko Voja nastavku bilo oko 12 kg čistog meda, dok je u Rodna Voja nastavku ispod bilo oko 20 kg meda i još u jednom Eko Voja nastavku ispod Rodne nalazilo se oko 10 kg meda za vađenje.
U RV nastavku ispod ovog Eko Voja nastavka, koji se nalazi iznad matične rešetke ostalo je još oko 5-6 kg meda kojeg smo ostavili pčelama. Takođe, u prvom nastavku tj. nastavku ispod matične rešetke ostalo je još oko 5-6 kg meda.

Sve to možete videti na ovom snimku:


Puno pozdrava!

Van mreže Dušan Sušić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
Odg: Rodna Eko Voja pred vrcanje meda
« Odgovor #1 poslato: Avgust 09, 2011, 20:21:56 »
Svaka cast, lepo odradjeno. pozdrav iz Petrinje
45°10′52″N 15°28′19″E

Van mreže Valon Mustafi

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 259
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija: Tetova, Macedonia, ~500m.n.v.
Odg: Rodna Eko Voja pred vrcanje meda
« Odgovor #2 poslato: Avgust 09, 2011, 21:42:13 »
  Лепо изгледа. Браво  :)
"If thϵ bϵϵ disappϵars from thϵ surfacϵ of thϵ ϵarth, man would havϵ no morϵ than four yϵars to livϵ." - Albϵrt Ԑinstϵin
Moje predstavljanje

Van mreže Antonio Simonovski

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 35
  • Pol: Muškarac
Odg: Rodna Eko Voja pred vrcanje meda
« Odgovor #3 poslato: Avgust 10, 2011, 11:46:35 »
Meni zanima kako se otklapaju ramove sto imaju prosireno sake.
Ove godine sam otklapao so viljuske i po cedenje sam takve ramove isekao visak sa skalperom.
Dal tako treba da se uradi il ima neko bolje resenje i mogu li u te prosireni ramovi matica da zaleze jaja?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4401
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Rodna Eko Voja pred vrcanje meda
« Odgovor #4 poslato: Avgust 10, 2011, 14:43:16 »
Meni zanima kako se otklapaju ramove sto imaju prosireno sake.
Ove godine sam otklapao so viljuske i po cedenje sam takve ramove isekao visak sa skalperom.
Dal tako treba da se uradi il ima neko bolje resenje i mogu li u te prosireni ramovi matica da zaleze jaja?
Antonio,
nema potrebe isecati te proširene ramove.
Treba ih samo vratiti pčelama i tada pčele progrizu sav višek i saće ostave na meru koja im odgovara.

Matica će takve ramove zaleći ako su vraćeni u zoni legla ili u pravcu kretanja legla a pčele će ih prethodno skratiti to jest dovesti ćelije na odgovarajuću dubinu.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Željko Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 175
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sela Radoinja, Miševići
Odg: Rodna Eko Voja pred vrcanje meda
« Odgovor #5 poslato: Avgust 11, 2011, 10:28:24 »
Lep i praktičan video klip. Čestitam i pozdrav iz Nove Varoši.

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Rodna Eko Voja pred vrcanje meda
« Odgovor #6 poslato: Avgust 12, 2011, 17:34:03 »
Одличан видео. Необично су мирне пчеле. Мало их задимите пре отварања и после ништа?
Ако сам добро схватио, све изврцане наставке ћете да ставите испод плодишта и више их не дирате до пролећа? Да ли изнад њих стављате другу матичну решетку?
(нисам почео да се Воји обраћам са ви него питам обоје, Гордану и Воју)

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4401
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Rodna Eko Voja pred vrcanje meda
« Odgovor #7 poslato: Avgust 12, 2011, 20:50:37 »
Одличан видео. Необично су мирне пчеле. Мало их задимите пре отварања и после ништа?
Ако сам добро схватио, све изврцане наставке ћете да ставите испод плодишта и више их не дирате до пролећа? Да ли изнад њих стављате другу матичну решетку?
(нисам почео да се Воји обраћам са ви него питам обоје, Гордану и Воју)
Dragi moj Rajko,
Sve izvrcane nastavke posle vrcanja stavljamo na njihova mesta u medište gde treba da ih pčele počiste i poprave ćelije a posle nekoliko dana kada ih počiste treba ih ako nema neke paše koja nailazi i ako je završena i poslednja paša spustiti na podnjaču ispod ograničenog plodišta.
Mi to u najvećem broju slučajeva radimo od početka druge polovine septembra i tada skidamo matičnu rešetku.
Za sve pčelare koji pčelare pored reka gde ima još dosta paše i gde se može pojaviti vrbova medljika kao i aster ne bih preporučio da se ti medišni nastavci spuštaju na podnjaču.
Njih je najbolje spustiti na podnjaču kao što sam rekao posle 15 septembra.
Ako neko želi ranije da ih spušta na podnjaču tada bi možda i bilo smisla postaviti drugu rešetku.

Matičnu rešetku u ovom gore pomenutom slučaju od 15 septembra kad skinemo nosimo kući.

Pozdrav svima......

 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže milosav moretic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 139
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Jelenac (opstina Topola)
Odg: Rodna Eko Voja pred vrcanje meda
« Odgovor #8 poslato: Novembar 05, 2015, 11:00:38 »
 Ja MR, nakon septembarskog spremanja PZ za zimu, stavljam na podnjacu, onda medisne nastavke sa pozicija 3 i 4, pa plodiste koje je bilo na podnjaci i na kraju nastavak sa hranom za zimu-medom, odnosno nastavak koji je u toku sezone bio na maticnoj resetki(podiste 2). U ovakvoj, zimskoj postavci elemenata kosnice RV, sada, leto MR koja je na podnjaci, zatvaram sa sundjerom a leto na poletnoj daski ostaje otvoreno. Sundjer vadim obicno u februaru, martu.Tako radim od kada sam doneo RV u moj pcelinjak. MR mi u ovom periodu sluzi kao zastita od ulaska nezeljenih posetilaca kosnice, odnosno PZ. Cini mi se da sam otome cuo od igumana P. Dragojlovica, koji je dosta radio na dokazivanju prednosti pcelarenja sa Vojinim kosnicama.
Pozdrav Milosav