Autor Tema: РЕВ кошница  (Pročitano 170526 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #165 poslato: Februar 17, 2018, 18:31:56 »
Hvala Sinisa...

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #166 poslato: Februar 17, 2018, 18:32:19 »
Ma ne mislim ja jos u REV , nego citam i pitam, nekako mi je logika da imam recimo plodiste u RV a u EV da bude devicansko sace, zbog mesanja nektara i dobijanja sto cistijeg bagrema..
Е сад мајкане буниш ситуацију...
Моје размишљање и питање Воји је било:да ли је могуће пчеларити тако што ћемо целе године плодиште држати на 2ЕВ наставка без ројевог нагона и ослабљења заједнице......

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #167 poslato: Februar 17, 2018, 18:33:07 »
Синиша,израчунао сам неколико коментара горе,на овој теми да се не преписујем..
Површина саћа са леглом је иста код 20 ЕВ рама и 12 РВ рама..
Eto vidis tih 20 ramova stane u tri nastavka  5+7+8 ali ne mora da ima  toliko neka ima i manje 3+6+7pa je dosta.Mislim ako joj ne das u aprilu i treci nastavak sigurno ides u rojenje .Isto vazi i za kasnije stimulativne pase  koje ima po Srbiji  ili barem da prevesavas leglo iznad maticne .Ako je drzis samo na dva EV sigurno se roji to je moje misljenje jer sam video snagu u EV kosnici kako se povecava zamenom nastavaka.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #168 poslato: Februar 17, 2018, 18:34:08 »
Rece ti ja majkane, naterao si me na razmisljanje, izvini sto sam ovako upao u temu..

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #169 poslato: Februar 17, 2018, 18:34:23 »
Без великих радова,превешавања.....значи целе године матична на другом ЕВ наставку..
само у току паше на први и после опет на два....
Надам се да ће се Воја јавити..

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #170 poslato: Februar 17, 2018, 18:44:09 »
EV je dobra da joj ne vadis ramove jer se jako lepe i tesko se vade,znaci radi se nastavkom.Moze se primeniti i tehnika Gorana Tomica sa njegovim Farar 8 . Da se ne ponavljam ja sam pisao da sam u kontejneru imo EV na 4 nastavka u aprilu i da sam bio prinudjen da joj skidam jedan po jedan nastavak sa leglom i pcelama i da dodajem drugima van kontejnera.Nisam odjednom skinuo dva nego prvo jedan pa kad sam video da ludaca ide ko sumanuta posle 7-10 dana ne secam se vise jos jedan.tako da pred bagrem je bila smanjena na tri  jer kad sam skinuo prvi nastavak dodao sam prazan.Zamisli da sam nju ogranicio na dva nastavka ja bi imao 20 aprila roj.

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #171 poslato: Februar 17, 2018, 18:46:15 »
Синиша,израчунао сам неколико коментара горе,на овој теми да се не преписујем..
Површина саћа са леглом је иста код 20 ЕВ рама и 12 РВ рама..
Eto vidis tih 20 ramova stane u tri nastavka  5+7+8 ali ne mora da ima  toliko neka ima i manje 3+6+7pa je dosta.Mislim ako joj ne das u aprilu i treci nastavak sigurno ides u rojenje .Isto vazi i za kasnije stimulativne pase  koje ima po Srbiji  ili barem da prevesavas leglo iznad maticne .Ako je drzis samo na dva EV sigurno se roji to je moje misljenje jer sam video snagu u EV kosnici kako se povecava zamenom nastavaka.
Е то Синиша,интересује ме да ли ће се заједница пре ројити у већем простору са повећаним бројем легла,јер ми неможемо у три ЕВ наставка да је забранимо да легло не прошири на 23-24 рама легла или у мањем ограниченом простору од 2 ЕВ наставка са мањом количином легла....јер за разлику од три наставка у два смо је онемогућили да прошири легло на више од 18 рамова легла..

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #172 poslato: Februar 17, 2018, 18:55:54 »
Rece ti ja majkane, naterao si me na razmisljanje, izvini sto sam ovako upao u temu..
Мајкане,само упадај у теме....али и рачунај...
ето и недоумице коју је Синиша покренуо:да ли ће се друштво пре ројити у три Ев наставка,у већем простору али и са више места за ширење легла ...или у два наставка,у ограниченом ,мањем простору са такође ограничено мањем простору за неконтролисано повећање легла..

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #173 poslato: Februar 17, 2018, 19:03:07 »
Ma zbuniste me sa silnim nastavcima, ajde sada rezime. Sta je bolje, koliko sam razumeo na tri nastavka plodiste EV, i da ne ide u rojenje..

Sta da racunam majkane.. Pored Poloske i RV, JOS I OVO DA UVODIM, ma izgubio bi se kao magarac u magli..

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #174 poslato: Februar 17, 2018, 19:12:31 »
Miroslave ajde opet da brojimo:
Nastavak  EV  38.1dm2    (otprilike 4.4 LR rama )
               RV   60 dm2   (7 ramova LR)
Dakle 2 nastavka RV  je 14 LR za plodiste
    3 EV nastavka je  13.2 LR rama .
Dakle do bagrema ako drustvo drzimo samo u jednom LR nastavku bez prevesavanja u drugi nastavak ili podmetanjem Fararovog nastavka sigurno ce ici u roj .Znaci treba nesto vise od 10 ramova ,koliko ?
Zato je tu RV  gde dva nastavka daju 14 ili EV gde tri nastavka daju 13 ramova LR.Taman koliko treba ni previse ni premalo.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #175 poslato: Februar 17, 2018, 19:18:12 »
Normalna zajednica u tri nastavka ima u prvom nastavku 3-4 rama sa izlazecim leglom i polenom.Drugi je sa vecinskim zrelim i po malo otvorevog,a u treci je vecina otvoreno leglo i med.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4401
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #176 poslato: Februar 17, 2018, 23:34:47 »
Miroslave ajde opet da brojimo:
Nastavak  EV  38.1dm2    (otprilike 4.4 LR rama )
               RV   60 dm2   (7 ramova LR)
Dakle 2 nastavka RV  je 14 LR za plodiste
    3 EV nastavka je  13.2 LR rama .
Dakle do bagrema ako drustvo drzimo samo u jednom LR nastavku bez prevesavanja u drugi nastavak ili podmetanjem Fararovog nastavka sigurno ce ici u roj .Znaci treba nesto vise od 10 ramova ,koliko ?
Zato je tu RV  gde dva nastavka daju 14 ili EV gde tri nastavka daju 13 ramova LR.Taman koliko treba ni previse ni premalo.

Да, управо све је овако...

Normalna zajednica u tri nastavka ima u prvom nastavku 3-4 rama sa izlazecim leglom i polenom.Drugi je sa vecinskim zrelim i po malo otvorevog,a u treci je vecina otvoreno leglo i med.

Јесте Синиша, и то овако треба да изгледа док се заједнице не развије у неку средњу снагу али онда настаје даљи развој. Овакав развој заједница у 3 ЕВ наставка имамо почетком априла у средње раној сезони у Банату.
Имао сам 25 априла ( не знам сада тачно које године али негде од 2005.-2007. год) заједницу која се тада на уљаној репици а пред багрем у ЕВ кошници развила на 5 пуних наставака пчела и са леглом кроз 5 наставака легла, где је у средња три наставка било по око 6-8 рамова легла и још у првом наставку нешто мало отвореног легла као и у петом наставку нешто мало отвореног легла којег је пробила у медни наставак. Укупно је било око 25-26 рамова легла или у просеку нешто око 50.000 легла.
та заједница ми је тада на уљаној репици повукла матичњаке и нисам могао да је возим на багремову пашу. Довезао сам је кући, разројио и опет се још ројила..

Значи, добре и здраве зазимљене заједнице у ЕВ кошницама у пролеће експлодирају са леглом ( вероватно због 4-5 укрштања и идеалне микроклиме) и не треба их пуштати да иду преко 4 наставка са леглом или да не иду око 18-20 рамова легла.

Ове заједнице сам ограничавао матичном решетком на један или на два ЕВ наставка пред багремову пашу.
Два наставка може да иде пред пашу ако се легло развуче и кроз осталих још 3 ЕВ наставка изнад решетке а шести наставак остави без легла ( седми се додаје по потреби и у зависности од снаге заједнице и стања паше).  И тада неће доћи до ројења у наредних петнаестак до двадесет дана. После тог периода ( у ограниченом плодишту са два ЕВ наставка) по некад може доћи до ројевог нагона ако су заједнице максимално развијене и ако нема неке добре нектарске паше. Ипак овакво плодиште обезбеђује доста пчела и јаке заједнице које могу максимално искористити неке наредне паше.

Ако заједнице развијене на око 18-20 ЕВ рамова легла ограничимо на само један ЕВ наставак и доле спустимо отворено легло стварамо изузетно снажне заједнице које могу донети одличне количине меда и напунити по 5-6 медишних ЕВ наставака.
Када немамо довољно медишних наставака ( нпр,само 4 медишта) тада у неким ЕВ наставцима буде и до 12 килограма меда. Међутим ако имамо саћа сразмерно снази заједнице тада се у ЕВ наставцима обично нађе по око 10 кг меда у просеку у сваком наставку. У горњим наставцима нешто више а у доњим нешто мање, ипоак просек је око 10 кг меда/ЕВ наставак.

Уколико у ЕВ наставцима имамо доста трутовског саћа и ако такав један наставак са пар трутовских рамова ограничимо заједно са матицом тада ћемо у трутовским ћелијама наћи радиличко легло јер ће матица у том случају у трутовским ћелијама залегати радиличка оплођена јаја и ту ће се одгајати пчеле радилице. Те крупније ћелије ће бити са равним поклопчићима и радиличким затвореним леглом а неће бити наборано као ћелије са трутовским леглом.
Ово нам показује да у ЕВ наставку морамо имати што више радиличког или чак комплетно радиличко саће.

После паше (нпр. багремове) мора се решетка подићи на други наставак како би се матици омогућило стварање јаче заједнице.

Мислим да су у овом одговору решена и Мирославова питања..  Ако нешто нисам појаснио, само наведите, ту сам.. 

Поздрав драгим пријатељима...
 
« Poslednja izmena: Februar 18, 2018, 00:00:13 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4401
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #177 poslato: Februar 18, 2018, 01:23:17 »
Majkane, pises o ovome i teras me na razmisljanje. Sta mislis o ovome, kada dodjemo na 12 RV ramova legla, nadjemo maticu i stavimo je u prazan EV nastavak, pa taman i sa 10 SO, postavimo ga na podnjacu, stavimo MR i iznad ona dva RV sa leglom tako da najmladje leglo bude iznad MR, I PUSTIMO JE TAKO U BAGREM..

Мајкане што би онај рекао"принцип је исти ,све остало су нијансе"
Мислим да ће се Воја јавити и појаснити ми ову моју недоумицу...

Ево да и овде одговорим...

Ако је паша дуга и јака није никакав проблем. Пчеле ће доле изблокирати матицу на светлом саћу тј доданим основама у ЕВ наставку. Горе се могу појавити матичњаци ако се прерано постави решетка или ако окасни паша. У сваком случају овако се ради или може да се ради ако се матица ограничава пред саму пашу.
требамо имати у виду да овде нећемо имати врцање меда ни за више од 20 дана јер нам се отворено легло налази у медишту и ту ће пчеле и када се излеже легло лагеровати отворен мед на самом крају паше или после завршетка паше , што нам може причињавати проблеме.
најбоље је ипак спустити отворено легло у плодиште али ако матицу ограничавамо на ЕВ наставак а горе остављамо РВ наставак са отвореним леглом онда то отворено легло морамо груписати у централни део РВ наставка тј првог наставка изнад матичне решетке и просто заборавимо на њега. На тај РВ тај наставак после паше или током врцања можемо подићи или поставити матичну решетку која нам је до тада стајала само на ЕВ наставку.
Постоји мноштво комбинација у раду али у сваком случају све су прихватљиве ако наиђе лепо време и ако замеди у багремовој паши.
најважније од свега је да су и РВ и ЕВ рамови доста кратки и да ће пчеле у самом почетку паше лако изблокирати матицу, појести јој скоро сва јаја и све скоро све ларве старости до 6-7 дана и усмерити се у искоришћење паше што углавном резултира углавном изузетно добром искоришћењу паше и више него одичним резултатима.

Стално морамо имати у виду да у случају да пре пашена десетак-дванаест дана  у РЕВ комбинацији на 2 РВ плодишна наставка углавном имамо 12-13 или чак и више РВ рамова са леглом а да је то око  13x3.500=45.500 радиличког легла и да нам се из толиког легла у року од 21 треба излећи око 30 рамова младих пчела + да ће нам више од пола садашњих пчеле преживети и дочекати ових нових око 30 рамова младих пчела ( а то је у сред багремове паше) и да је то страшна војска која побеђује у свим биткама а посебно овако организована на лакорадним рамовима где матицу изузетно лако контролишу и изблокирају.

За прихват оваквих јаких заједница морамо имати преко 200 квадратних дециматара саћа или та два РВ наставка + најмање три ЕВ наставка.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #178 poslato: Februar 18, 2018, 12:03:20 »
Vojo sve potpisujem sto si napiso samo ja razmisljam da sto manje trazim maticu i da mirno spavam sto se rojenja tice.
Ako pregradimo nastavke pre bagrema sa maticnim resetkama  u 90% slucajeva matica ce biti u trecem nastavku EV sa mladim leglom.Posle tri dana kad ustanovimo da je matica tu po jajima ,dodamo dve satne osnove u nastavak i postavljamo ga na novu podnjacu pored stare kosnice .Dva nastavka sa leglom i mladim pcelama pomeramo na novu lokaciju ,a na njeno mesto postavljamo nastavak sa maticom.Na taj nastavak idu medista  u koja se vracu pcele iz odvojenih nastavaka.
Odvojene nastavke redjamo po 4-5 jedan na drugi i dva dana prehranjujemo.
Kasnije posle 9 dana njih odvojimo na posebne podnjace ili jedne da druge sa punim pregradama izmedju sebe i letima okrenutim na suprotnu stranu zbog orjentacija matice .
Na starom mestu ostala je matica sa otvorenim leglom koje ce za nekoliko dana zatvotiti i matica ce biti blokirana ili ce moci da zaleze one dve osnove ako je i tu ne preteknu pcele .
Sta se dobija na ovaj nacin.Ako selite na bagrem sigurno se nece rojiti jer nema mladih pcela sve su sakupljacice ,nema otvorenog legla ,sve pcele sakupljaju med.Imate mlade matice i rojeve poele bagrema koji do suncokreta imaju dovoljno vremena da budu u top formi.Posle pase medari ispod maticne dati nastavak sa  mesanim ili satnim osnovama.
Nije sve izgubljeno ako bagrem omane sto mu se cesto desava ,imacemo rane rojeve za prodaju  po povoljnim cenama i ta sila sakupljacica ce sakupiti sigurno vise meda ili bar vise nego da nismo tako uradili.Da smo ostavili leglo razvuceno po nastavcima ,a bagrem omane drusvo bi uslo u roidbu,meda ne bi bilo ,a na vecem broju kosnica bilo bi jurnjave sto za rojevima sto za pretumbavanjima trazenje matice itd.

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #179 poslato: Februar 18, 2018, 15:15:36 »
Bas tako Sinisa, iskoristiti visinu EV nastavka, da se ne trazi matica i da se formiraju rani rojevi