Autor Tema: РЕВ кошница  (Pročitano 170528 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #180 poslato: Februar 18, 2018, 18:45:27 »
Синиша,до спуштања наставка са јајашцима и додаје две сатне мислим исто и о том сам писао...
Е после тога ја не би одвојио та два наставка са леглом него бих их дигао изнад матичне.у први млађе легло и као трећи најстарије легло...Изнад њих два наставка РВ које би повећало  медиште....На тај начин мислим да би размлатили багрем...
после паше изврцамо мед и матичну дижем на други Ев наставак где би га држао све време до сунцокрета...матица би имала за залегање два ЕВ наставка и мислим да тако снага заједнице не би опала...пред сунцокрет поново између ова два наставка матична,где су јајашца ту је матица,спуштам на подњачу,матичну пониво на први,легло које је старије и остане изнад  матичне у другом излази за десетак дана и добијамо тај наставак опет за медиште....прође сунцокрет ,изврцамо,матична поново на други ,где стоји до зазимљавања половином септембра...
мислим да би овако много боље искористили багрем јер и те младе које си ти одвојио постаће излетнице и много појачати ту нашу војиску.....
Значи о том сам мислио,после багрема држати плодиште на два еВ наставка...да ли је довољно.Оће ли ослабити или ће се ројити....
Мислим да неће ни једно ни друго....
Овако би избегли рад са рамовима и тражење матице,манипулисали наставцима а легло за разлику од два РВ никад не би могло да пређе тих критичних 12 рамова легла у РВ....

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #181 poslato: Februar 18, 2018, 19:28:44 »
Miroslave za vreme suncokreta maticna  nije potrebna jer pcele lageruju med prvo u plodiste i blokiraju maticu.
Sa tehnikom koju si napiso desice se sledece:Za vreme bagrema u nastavcima iznad resetke ce se u starije sace napuniti bagrem i kako izlazi to leglo trpace med,verovatno ce povuci maticnjak i posle 9-10 da na ces imati maticu u medistu.
Zbog broja mladih pcela na leglu veliki deo ce se spustiti kod matice u prvi nastavak i preci u roidbeno stanje .
Bagrem zna i da omane pa je steta tim veca .
Nisi dobio rane rojeve sto povecava vrednost samog pcelinjaka,a sa njima mozes i da menjas matice u maticnom drustvu.
Sad teoretisemo i iznosimo svoja misljenja ,a na prolece na terenu da proverimo pa ce mo posle videti rezultate.

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
РЕВ кошница
« Odgovor #182 poslato: Januar 19, 2019, 11:15:43 »
У мом крају, Карашу код Сремских Карловаца, има много медљике. Кад је топла јесен, као ове године, буде је до октобра. Бикар, председник удружења је носио ваши на анализу и нашли су много ноземе у њима.
Па је проблем за презимљавање, поред мелезетозе* и нозема у медљиковцу
Решење: извадити сав медљиковац, укључујући и из плодишта и заменити га медом или шећером.
Питање: кад је најкасније то могуће урадити?
Одговор: са ЛР до средине септембра јер полунаставак са медом треба ставити на подњачу. Са РЕВ некад може у октобру јер нема смртног простора?
На подњачу ЕВ наставак (на топло), па РВ са очишћеним плодишним рамовима (укрштено) а изнад њега ЕВ наставак (укрштено) са медом и пергом.

Напомена: ово све не тврдим него питам. Експериментисао сам неколико пута у септембру и почетком октобра али на малом броју кошница па нема вредних закључака. Идеална ситуација је истовремено урадити третман оксалном или два третмана млечном. Питање: како ово комбиновати са нозевојем?

* мелезетоза је нередукујући трисахаридни шећер, састојак медљике; мелезетозни мед је кристалисани медљиковац са високим садржајем  мелезетозе кога је тешко или немогуће врцати

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4401
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #183 poslato: Januar 19, 2019, 12:02:43 »
Са РЕВ кошницама то је за твој крај најчешће до краја септембра.
Плодишне рамове на којим има мало медљике не морамо да врцамо. Најважније је да се сачека да се легло смањи на 2-3-4 рама и да се тада крене са прихраном густим лековитим сирупом са Нозевојом.
Током 7 дана нпр од 23. септембра до 30. септембра сваки дан по 1 - 1,5 литара густог сирупа 5:3 (шећер:вода).

Наравно пре прихране РВ плодиште смо подигли на врх кошнице а остале ЕВ наставке оставили испод.

Пчеле ће током јесени и зиме од октобра до марта трошити додану и прерађену храну а за пролећни развој користиће медљику или храну коју су скупиле пре прихрањивања.
Додана храна у право време и постављена на право место сигурно ће решити проблем.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
РЕВ кошница
« Odgovor #184 poslato: Maj 08, 2019, 19:22:45 »
Алгоритам је методички скуп корака, дефинисан процес који може да се примени у пчеларењу по месецима, рачунању, програмирању, решавању проблема, доношењу одлука, прављењу нечега итд.

Живот и рад су све сложенији, људи преоптерећени (углавном непотребним) информацијама и захтевају, ради ефикасности и уштеде времена, кратка, јасна и прецизна упутства тј. алгоритме. Апелујем на домаћина Воју да поради на томе. Из својих, на форуму већ описаних метода, могао би да сложи упутство. Или, овде је рад са ДБ по месецима. Неке од метода су донекле применљиве на РЕВ.  Начин излагања је добар а било би драгоцено кад би Воја то прерадио за РЕВ.
Да дамо по кило меда за тај текст?

Van mreže Slaviša Marinković

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 18
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kamenica kod Kragujevca 465m; 060/3405421
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #185 poslato: Jun 05, 2019, 21:52:04 »
Ja dajem prvi kilo meda za takav tekst, šaljem brzom poštom o mom trošku!
,,Колико знаш, толико зјаш"

Van mreže Лазар Шимић

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Угриновци
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #186 poslato: Novembar 13, 2020, 12:36:32 »
Ради ли још ко са РЕВ кошницом.Нешто се не пише више.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4401
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #187 poslato: Novembar 15, 2020, 02:21:45 »
Алгоритам је методички скуп корака, дефинисан процес који може да се примени у пчеларењу по месецима, рачунању, програмирању, решавању проблема, доношењу одлука, прављењу нечега итд.

Живот и рад су све сложенији, људи преоптерећени (углавном непотребним) информацијама и захтевају, ради ефикасности и уштеде времена, кратка, јасна и прецизна упутства тј. алгоритме. Апелујем на домаћина Воју да поради на томе. Из својих, на форуму већ описаних метода, могао би да сложи упутство. Или, овде је рад са ДБ по месецима. Неке од метода су донекле применљиве на РЕВ.  Начин излагања је добар а било би драгоцено кад би Воја то прерадио за РЕВ.
Да дамо по кило меда за тај текст?

Рајко пријатељу,
ми нисмо на истим таласним дужинама...
Шта се дешава тамо негде то нас не интересује.
РЕВ је велика могућност разних комбинација и иде много испред времена.
Људи још нису усвојили ни основне начине пчеларења Родном Војом и Еко Војом која је иде много испред времена а РЕВ систем је још комбинација РВ и ЕВ система.
То ће се у пчеларству користити и такви текстови овом народу биће потребни кад ми не будемо кући... До тада се не треба пуно трудити да силом намећемо нешто што многи нити разумеју нити желе да виде и прихвате.  :D :D :D

Нисам члан СПОСа ( после око 20 година)  и мислим да не би ни прихватили мој текст а ни ја после свега не желим да пишем за спос и њихов часопис...
Ено им њихови свезнали уредници са спос форума па нека им пишу.
Тамо са две године пчеларског искуства постаје се уредник и онда свезналица себи даје за право да оцењује стручно мишљење, веродостојност туђих искустава, право да вређа остале чланове, да провоцира, да заправо тероришу кога хоће и како хоће.
Уместо да их Извршни одбор Споса све избаци са форума они су их пустили да раде шта хоће.
Ето им господа "стручњаци" уредници па нека им они пишу као што им и пишу...

Ако неко има неко питање може да постави па ћемо одговорити.
Што се тиче зимовања у РЕВ комбинацији највише волим да их зазимим са горња два РВ наставка а два ЕВ наставка да ставим на подњачу.
Поздрав драгим пријатељима...         

 

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže zoran vrhovski

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 47
  • Pol: Muškarac
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #188 poslato: April 26, 2022, 07:39:56 »
Pisao sam već, i stavio video.Postavit cu novi video, sadašnjeg stanja. Ideja mi bila prezentacija na sto košnica, ali otrovali su mi celi pčelinjak. Ok. Idemo ispočetka. Uskoro video i način na koji radim. Pozdrav svima, a pogotovo drugu Voji 😎

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2226
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #189 poslato: April 26, 2022, 08:34:38 »



Није ОК ако је тако велики пчелињак страдао од тровања. Шта је конкретан узрок ?


Прошле недеље сам ишао да помогнем пријатељу на пчелињаку крај Тополе. На педесетак метара од пчелињака је парцела од неколико хектара са вишњом. У сред бела дана око 15 сати док смо нас двојица сређивали кошнице човек је прскао вишњу у пуном цвету. Мртав хладан. Пчеле су изванредно радиле и одједном стале. Колега је интервенисао и добио безобразан одговор . Страшно . Данас иде да обиђе пчелињак и видећено да ли је све то оставило какве последице. Бојим се да јесте.


Иначе било би добро да неко подробније опише свој рад са РЕВ комбинацијом. До сада није било озбиљнијих текстова на ову тему. Чекамо и излагање и видео.

Van mreže zoran vrhovski

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 47
  • Pol: Muškarac
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #190 poslato: April 26, 2022, 09:01:12 »
 Nije ok. Al ja nemogu ništa. Da, prska se po danu, pčelinjak je bio u vinogradarskom kraju, gde su počeli sa insekticidom protiv američkog cvrčaka, a da ne pričam o uljenoj repici koje ima mnogo u okolici pčelinjaka, a prskaju po danu. No, ja sumnjam u namjerno trovanje, jer idioti misle da im pčele sišu grožđe. Kad imaš u proljeće prazne košnice sa obilje hrane, istretirane školski protiv varoe, pune meda, a u njima ni živih ni mrtvih pčela, to je trovanje.

Van mreže zoran vrhovski

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 47
  • Pol: Muškarac
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #191 poslato: April 30, 2022, 10:02:32 »
https://youtu.be/AGgy7FUehO4
Ovo je stariji video, a uskoro ide novi. Sada je repica u punom cvatu. Nema zavirivanja u plodište, nema traženje matica. Nema ništa. Samo se prate EV medišta. 98

Van mreže zoran vrhovski

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 47
  • Pol: Muškarac
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #192 poslato: Maj 03, 2022, 13:01:57 »