Autor Tema: MLIN ZA SECER  (Pročitano 47746 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: MLIN ZA SECER
« Odgovor #15 poslato: Januar 05, 2014, 15:58:34 »
Naravno da je za veći pčelinjak potrebna veća brzina mlevenja ( zbog potrebne količine) ali velepčelari obično kupe namenski mlin a mi mali se snalazimo i improvizujemo ;) ...(mislim da krupara može da odradi 50-100 kg na sat, u zavisnosti od finoće sita)
 Zahtev za finijim šećerom dolazio je od kolege koji se žalio da mu kristali šećera prave zanoktice ženi kad mesi pogaču pa smo išli na sitniji prah i sporije mlevenje, a sve zbog negovanih ruku...Merak cenu nema 8) .



Inače, jedan prijatelj mi ima fabričicu keksa pa mu je bio potreban mlin za šećer određene finoće a manjeg kapaciteta (industrijski mu bio prevelik i preskup, a ovi priručni nedovoljno fini). Na kraju je  našao nekog majstora koji mu je napravio jedan mlin čekićar koji je zadovoljavao sve potrebe samo mu se malo greje ležaj u radu (reče majstor da se nabaci vlažna krpa, a posle par mlevenja više se neće grajati i tako je bilo...)...

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: MLIN ZA SECER
« Odgovor #16 poslato: Januar 05, 2014, 17:48:41 »
Kada se ručno mesi, ta razlika u krupnoći mlevenih kristala nije presudna.

Problem je osobina zamešene mase, koja ne stvara zanoktice, već razdvaja tkivo i nokat. A to je bolno.

To zna samo ko je i sam mesio pogače. Nemaju veze negovane ruke sa tim. Mešenje pogača je naporan posao, ako se radi o većoj količini i ako se radi ručno.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže sinisa nesic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Stubica
Odg: MLIN ZA SECER
« Odgovor #17 poslato: Oktobar 17, 2014, 20:47:11 »
poštovane kolege dali neko zna može li se napraviti mlin sa  par valjaka

Van mreže dario bulic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Gocka
Odg: MLIN ZA SECER
« Odgovor #18 poslato: Septembar 03, 2015, 13:53:19 »
Moze li se mlin za kafu prepraviti da melje secer?

Van mreže Dzenan Goro

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 25
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: visoko
Odg: MLIN ZA SECER
« Odgovor #19 poslato: Septembar 03, 2015, 19:16:52 »
poštovanje,

Imam nešto iskustva sa mlinovima.

Ako se radi o mlinu za kafu sa kamenom,može.
Taj mlin je prilagođen tome da kafa ne gori prilikom mljevenja ,odnosno da joj ne mjenja aromu,a to je važno i za šećer da ne gori usljed velikog trenja ,odnosno da se ne karmelizira,jer tom prilokom mjenja svoj sastav i stvara štetne materije.Mlinu možeš podesit brzinu promjenom remenica ako nema elektronsku regulaciju brzine.
Naravno šećer treba da je suh.

Van mreže dario bulic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Gocka
Odg: MLIN ZA SECER
« Odgovor #20 poslato: Septembar 05, 2015, 21:20:16 »
hvala,kupio dva komada,Boro Skopje

Van mreže Miloš Blagojević

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mladenovac,Međulužje
Odg: MLIN ZA SECER
« Odgovor #21 poslato: Oktobar 02, 2018, 12:00:57 »
 duzina noza na prekrupacu mi je 35.8mm, koliki precnik sita da bude, ima limene nosace sita i savijanjem nji bi mogao da se dobije zeljeni precnik nosaca za sito, samo me interesuje koliki precnik sita da bude da ne bi posle mlevenja ostajalo puno secera neobradjenog u mlinu, ja sam mislio da idem na 36.5mm neki minimum, sta mislite vi?