Autor Tema: Oksalna kiselina  (Pročitano 173937 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #300 poslato: Januar 01, 2017, 10:13:55 »
Зоко пријатељу баш ме слатко насмеја. Истина ја славим две Нове године како ову тако и Српску Нову Годину. Стом разликом што ми је ова Нова година радни дан али ево када је недеља као данас онда ће нам и овај дан бити нерадни. Ипак ако се неко јави од колега да му урадим третман оксалном киселином и данас сам вољан, кад сам већ обећао а нисам пазио на дане, ипак можемо урадити, стојим иза својих обећања... Нећу се много огрешити.. Богу су драги сви они који другим помажу и чине добра дела.

Драганче пријатељу, немој баш тако да си строг..  :D

Свим драгим пријатељима и колегама и у овој теми упућујем честитку Срећна вам Нова 2.017. Година!



Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Stanić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 49
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kalenderovci
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #301 poslato: Januar 02, 2017, 09:11:26 »
01.01.2017. je osam dana nakon tretiranja oksalnom kiselinom. Kada sam pregledao tri košnice koje imam samo na jednoj našao 1 varoju. Da li je to moguće, a pčela ima po 6 i 7 ulica.

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Oksalna kiselina - prebačeno
« Odgovor #302 poslato: Mart 11, 2017, 08:10:58 »
jeli odgovor u redu?
Citat
Neka bude da jeste.  ;) Mada me buni ovo sa OK, naime, mislio sam da OK može da se koristi samo kad nema legla i to najviše jedanput na istu generaciju pčela. Ne zameri, ja sam ipak početnik. Pozdrav

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Oksalna kiselina - prebačeno
« Odgovor #303 poslato: Mart 11, 2017, 10:17:26 »
Obrati pažnju na koncentraciju OK - 0,5% i bez šećera.
Ovo je koncentracija koja ne izaziva smrtnost kod pčela a obara preko 95% varoe. . Možeš da prskaš do mile volje...
Naravno, ako imaš malo zajednica, a mnogo vremena...

Pravljenjem šećernog rastvora povećava se smrtnost pčela.

Van mreže Petkoski Ilija

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 22
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: s.Manastir - Mariovo opstina Prilep 580 m. n.v.
Odg: Oksalna kiselina - prebačeno
« Odgovor #304 poslato: Mart 11, 2017, 16:17:05 »
Obrati pažnju na koncentraciju OK - 0,5% i bez šećera.
Ovo je koncentracija koja ne izaziva smrtnost kod pčela a obara preko 95% varoe. . Možeš da prskaš do mile volje...
Naravno, ako imaš malo zajednica, a mnogo vremena...

Pravljenjem šećernog rastvora povećava se smrtnost pčela.

Dali se moze na tako slabi rastvor OK dodati i malo etercni ulja, na primer majcine dusice .lavande, eukaliptus i dr.naravno u neko ulje koje koje se une mogu razlagati.

Van mreže Mileta Bunčić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 33
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Samoš - Južni Banat
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #305 poslato: Mart 12, 2017, 15:13:27 »
Nenade, rezultati koje si dao su krajnje diskutabilni jer su eksperimenti izvođeni na krajnje drugačije načine tretiranja pčela ( potapanje pčela u rastvor i prskanje pčela na saću, tj ramovima) od onih koji se primenjuju kod nas (nakapavanje i sublimacija)..


inače ceo rad se može pročitati na


https://hal.archives-ouvertes.fr/hal-00892065/document

U potpunosti se slažem sa Borisovim razmišljanjem. Smatram  da je potrebno pročitati  celokupno istraživanje koje je predstavljeno u članku, a ne vaditi samo odlomak iz istog. 

Pozdrav i svako dobro

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #306 poslato: Mart 12, 2017, 17:21:32 »
Citat
U potpunosti se slažem sa Borisovim razmišljanjem. Smatram  da je potrebno pročitati  celokupno istraživanje koje je predstavljeno u članku, a ne vaditi samo odlomak iz istog. 
Pozdrav i svako dobro
Zbog čega?
Pa nećemo hvatati jednu po jednu pčelu i gnjurati je u rastvor. :)
Ovaj odlomak ilustruje ono što sam želeo da kažem. Malo PZ i višak vremena dopuštaju i takav tretman ( prskanje na saću ). Svi potrebni elementi su tu, a najbitniji je grafikon, koji prikazuje efikasnost i smrtnost pčela, u odnosu na koncentraciju.
I prof. Naneti se igrao takvim tretmanom, pre koju godinu i njegovi su nalazi bili gotovo identični ovima iz priloženog rada. To je ispričao u decembru u Novom Sadu.

Zbog čega misliš da odlomak nije dovoljan i da treba pročitati sve? Možda sam nešto bitno propustio.

Van mreže Mileta Bunčić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 33
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Samoš - Južni Banat
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #307 poslato: Mart 12, 2017, 19:01:10 »
Ne kolega Nenade niste propustili ništa, upravo je Boris u daljnim postovima naveo koje su metode primenjivane i na koji način. I sami ste dalje primetili da se spominje nakapavanje kao metod kojim se najvećim delom radi i kod nas, kao i neke njegove negativne karakteristike. Inače mene lično čudi zašto  nije vršeno istraživanje i metode termosublimacije. Kod same metoda nakapavanja i kod nas su neke kolege uočavale različite rezultate razvoja pčelinje zajednice početkom proleća, možda iz razloga samog kvaliteta oksalne kiseline do koje su dolazili. Sasvim se slažem sa Vašim komentarom, a rečeno je u studiji da je prskanje zajednica odlično za manje pčelinjake.

Pozdrav i svako dobro

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #308 poslato: Mart 12, 2017, 19:53:17 »
Kolega Mileta, drago mi je da smo se složili.

Rekao bih na sreću, hobistički ( mali broj PZ ) i profi pristup se u mnogome razlikuju. Upravo taj hobistički pristup daje prostora eksperimentisanju. Time većina pčelara dolazi do rešenja, koja mogu biti efikasna i dobra, ali neprimenjiva kod velikog broja zajednica. Prvenstveno zbog vremena, koje zahtevaju.

Oksalna iselina, iako relativno slaba, kao i ostale organske kisline ( i kiseline uopšte ) nije ni malo naivna. Kada se kaže - pa oksalne kiseline ima u medu, voću i povrću, to zvuči veoma utešno, naročito jer se ne navode procenti, odnosno promili.
Koliko je opasna za pčele, govori podatak da se kaže "jedna generacija pčela se nakapavanjem troipopostotne OK može vršiti samo jednom, dok se matica sme tretirati najviše tri puta". A to je samo 3,5% rastvor!!!

Pretpostvaljam da je značajno da tretman nakapavanjem bude baš u decembru, kada su temperature izmedju 0 i 10 ( najbolje oko 5 C ) i kada se pčele nalaze u klubetu. Šta biva sa pčelama, koje još uvek opšte sa prirodom, a budu zalivene OK, snimio sam ovde : https://www.youtube.com/watch?v=DyLVPo6Vqt0
Ne kažem - i sam sam tretirao zašećerenom 3,5 % kiselinom u decembru i nisam imao ovo, što se na snimku može videti.

Sama sublimacija OK meni ne liči na metod primenjiv na većem broju društava, osim ukoliko se ne kupi veći broj isparivača, a onda prestaje da bude jeftino. Zahteva električnu energiju, koju nemaju baš svi na pčelinjacima, pa čak ni akumulatore, itd, itd...

I nadasve, taj je metod vrlo opasan po pčelara i zahteva veliku pažnju i zaštitnu masku.

I skroz na kraju - lično, tretmane pčela organskim kiselinama ne smatram nikakvim EKO-metodama.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #309 poslato: Mart 13, 2017, 11:43:34 »
Pa Nenade, ako organske kiseline nisu eko, šta onda jeste? Pratim poprilično strane forume o antivaroznim tretmanima i još ne zapazih nešto više "eko " od ovoga...

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #310 poslato: Mart 13, 2017, 16:17:53 »
Pa Nenade, ako organske kiseline nisu eko, šta onda jeste? Pratim poprilično strane forume o antivaroznim tretmanima i još ne zapazih nešto više "eko " od ovoga...
Eko je propolis u starom saću ( videti na youtubetu kako Brnda gotovo bezuspešno traži varoe u trutovskom leglu ) i biće "eko" sistem, koji će nekad pčele razviti za eliminaciju ( samočišćenje ) tog parazita. Kažu da azijska pčela za 5 minuta izbaci 95 od 100 varoa ubačenih u košnicu.

Za OK sa sigurnošću tvrdim da je izuzetno štetna po ljudski organizam, a koliko se sećam taloži se u tkivima i teško oštećuje bubrege i zglobove. Ako baš insistirate, u narednih par dana ću naći izvore, koji to potvrdjuju.
Dakle, ne smatram je nimalo "EKO", obzirom da može štetiti i pčelaru i pčelama.
Ali je, naravno, super-eko u odnosu na druge otrovčine, na koje nas stručnjaci upućuju. ???

O onoj drugoj, najjačoj organskoj kiselini, ne bih ni pisao...

A to što nešto nosi naziv "organsko" ne upućuje na njegovu štetnost, ili neštetnost, već na njegovo poreklo.
Recimo, kapsicin, otrov iz paprike je, osim što je organskog porekla, najjači prirodni otrov.

Van mreže Krešo Lesan

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 71
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: slavonija sibinj
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #311 poslato: Avgust 24, 2017, 13:41:17 »
Dali je netko probao tretirati varou sublimacijo oksalne kiseline, navodno nova istrživanja su pokazala da takva zajednica ima 20 posto bolji razvoj u proljeće.
Također da se sublimacija može raditi svaki mjesec s tim da se košnica tretira sa jednim gramom oksalne kiseline.
Do or do not, there is no try!

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #312 poslato: Avgust 25, 2017, 14:56:03 »
Sublimator je ok ali  je mnogo mnogo spor.Moze sa njim da rade hobisti koji imaju par kosnica.Zamislite da imate 100kosnica i da u proseku za tretiranje jedne kosnice treba 3min. to je 5 sati intezivnog rada i prisustva na pcelinjaka .

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #313 poslato: Avgust 26, 2017, 07:55:54 »
Pravi sublimatori i prateca oprema su uzasno skupi, pre svega maska, i igrati se sa sublimacijom , nije bas preporucivo, narocito kolege sa kontejnerima.... Pcelari umiru, primer dvojica kolega iz Madjarske, tako da, bez mene........

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #314 poslato: Avgust 26, 2017, 17:13:38 »
Kosnice u kontejneru imaju leta spolja ne unutra  zato ne kapiram kako su se kolege u kontejnerima potrovali .Oprema je relativno skupa ali je zato jako spor rad,a sto se maske tice ona je obavezna i kod amitraza pa je skoro niko ne koristi,