Autor Tema: Органске сатне основе  (Pročitano 15914 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Органске сатне основе
« poslato: Oktobar 22, 2015, 13:56:08 »

                 Претрагом по пчеларским и другим форумима нисам пронашао ни једног произвођача у Србији који производи органске сатне основе. Можда и грешим ?
                 Ако грешим , а волео бих да је тако , молим да ми они који имају ову информацију доставе адресу произвођача.
                 Такође бих замолио колеге из других бивших југословенских Република да доставе бар адресе произвођача на њиховом подручју а ако им то није тешко и друге податке ( цену , начин доставе и сл ... ).
                 Унапред захваљујем на сваком обавештењу.
                 

Van mreže Predrag Ivanković

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 7
  • Pol: Muškarac
Odg: Органске сатне основе
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 22, 2015, 15:21:35 »
Bilo ih je na sajmu u Celju , mislim da je cena bila od 20 do 24 eur po kg

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Органске сатне основе
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 22, 2015, 16:37:05 »
Gorane, sad si stao na muku svim renomiranim proizvođačima satnih osnova... ;) .

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Органске сатне основе
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 22, 2015, 16:47:15 »
Gorane,nektar iz kg-a proizvodi
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Органске сатне основе
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 22, 2015, 20:27:31 »
Za proizvodnju organskih SO potreban je organski sertifikovan vosak, nije dovoljan samo pretopiti devicansko sace  vec to devicansko sace mora biti iz kosnice u kojoj nema ramova sa vestackim tj parafinskim SO, veoma je mali broj pcelara u Srbiji koji pcelare organski tako da je tesko naci sertifikovan Vosak a kamoli SO...
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Predrag Ivanković

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 7
  • Pol: Muškarac
Odg: Органске сатне основе
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 22, 2015, 20:50:29 »
Mozda bi Gvozden Stevanovic sa Tare mogao da pomogne  Tel: 031 582 154

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Органске сатне основе
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 23, 2015, 11:46:41 »
Ja sam pricao sa Gospodinom Gvozdenom pre nekih mesec dana putem telefona i pojasnio mi je organsko pcelarenje i kako on to radi..
TJ u prolece kada je polena u Izobilju on  dodaje prazne ramove i dodaje secerni sirup od organskog secera i posle par dana te ramove vadi sace pretapa i na sopstvenoj presi pravi satne osnove koje postavlja na ram i vraca pcelama da izvuku kaze da je moguce za mesec-mesec ipo dana promeniti svo sace u kosnici  sto je i glavni osnov organskog pcelarenja ...sam prelazak na organsko pcelarenje je dosta zahtevan i dosta i skup u pocetku  i zahteva mnogo vise rada jer se mora voditi racuna o mnogo cemu ne samo o drustvu u kosnici vec i o prirodi u kojoj se pcelinjak nalazi redovno vodjenje evidencije o radovima na pcelinjaku tj o svakom drustvu pojedinacno i to kad, kako, koliko cega, zbog cega...i naravno u obzir samo dolaze organski preparati...e sada sve zavisi od pojedinca dali ima volju i zelju da se bavi ovim nacinom pcelarenja...
 
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Josip Kollert

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 101
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Daruvar
Odg: Органске сатне основе
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 23, 2015, 12:02:25 »
Lijep pozdrav
Ako shvatam bit organskog pčelarenja,a to je pčelarenje bez upotrebe bilo koje vrste hemijskih preparata,dakle sve na bazi bilja i prirodnih sastojaka.
Smatram da je to nemoguće u današnjim uvijetima življenja i ljudi i životinja.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Органске сатне основе
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 23, 2015, 12:04:50 »
TJ u prolece kada je
polena u Izobilju on
dodaje prazne ramove i
dodaje secerni sirup od
organskog secera i posle
par dana te ramove vadi
sace pretapa i na
sopstvenoj presi pravi
satne osnove koje
postavlja na ram i vraca
pcelama da izvuku kaze
da je moguce za mesec-
mesec ipo dana promeniti
svo sace u kosnici  sto je i
glavni osnov organskog
pcelarenja > Što mora prosto kad može komplikovano? Zašto bi uzimao izgrađene ramove i pretapao pa radio satne osnove. Ja u alpskim imam ramove bez satnih osnova.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Органске сатне основе
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 23, 2015, 12:51:55 »


                      Проверио сам код Нектара из Крагујевца - не производе.
                      Знам сигурно да производња постоји у Словенији и Хрватској. Било би лепо да колеге из ових крајева помогну.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Органске сатне основе
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 23, 2015, 13:15:21 »
Miroslav:"zašto bi uzimao izgrađene ramove i pretapao...?"


Miroslave, moguće zato što su tako izvučeni ramovi pretežno sa trutovkim ćelijama? Ovo je samo moja predpostavka.
Pozdrav.

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Органске сатне основе
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 23, 2015, 15:12:50 »
U pravu ste kolega lazicu javljaju se trutovska legla i iz tog razloga gospodin Gvozden pretapa sace u vosak pa onda pravi SO...

Mozda kada bi se na satonosu zalepila jedna traka od organske SO sirine nekih 1-2 cm pcele bi izvlacile vise radilicko leglo i naseljavanje tih kosnica prirodnim rojevima ili paketnim koji imaju velik broj mladih pcela pa bi i sama izgradnja saca bila mnogo brza...
ali najlakse bi bilo kada bi postojale organske SO i naseljavati ovakve kosnice rojevima najlakse i najbrze ali najskuplje
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Органске сатне основе
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 23, 2015, 17:01:33 »
Drage kolege,ja sam ove godine malo eksperimentisao sa izgradnjom saća bes satne osnove.Bilo je i trutovskog i radiličnog saća,verovatno zavisno od njihovih potreba.Nisam mnogo vodio računa o položaju postavljenih ramova ali dogodine hoću i sve detaljno zapisivati.Čini mi se da su najbolje i najpravilnije saće izgradile na jednom ramu normalno užičenim samo sa trakom satne osnove koja je dosezala samo do prve žice odozgo.Ali taj ram je bio do samog legla pri formiranju nukleusa,možda je a sigurno i jesta to glavni razlog što su ga tako izgradile.Njega nisam fotografisao ali imam nekoliko fotografija iz medišta .

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Органске сатне основе
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 23, 2015, 18:05:58 »


                    Преко референтних институција које се баве органском производњом у Србији сам извршио провере и дошао до сазнања да се у Србији у овом тренутку нико не бави комерцијалном производњом органских сатних основа. Дакле , они који би пожелели да их набаве на тржишту Србије не треба да беспотребно губе време.
                    Спорадично то у овом тренутку раде појединци  за своје личне потребе .

Van mreže Josip Kollert

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 101
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Daruvar
Odg: Органске сатне основе
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 23, 2015, 20:07:45 »
pozdrav
U RH nisam čuo da se netko bavi sa organskim satnim osnovama. Negdje na forumu sam pročitao da kada se stavi ram bez osnove u plodište,pčele će izvlačiti saće kakvo je njima poterebno, u početku više sa trutovskim a kasnije više sa radiličkim čelijama.
A ako se ram stavi u medište da će izvlačiti isključivo radiličko. E sad, koliko je to točno neznam a iskustva nemam. Nagodinu ću taj dio isprobati pa ću se osobno uvjeriti,a budući da se dosta pisalo o tome kako u RVu izvuku bez problema  ćelije bez satne bilo bi dosta jeftinije.
Lp,