Autor Tema: NOZEVOJ-protiv nozeme  (Pročitano 243718 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #30 poslato: Januar 23, 2011, 00:38:12 »
Mislim da je jeftinije i efikasnije koristiti Nozevoj, mego med od žalfije.

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #31 poslato: Mart 03, 2011, 20:26:14 »
Brstina , kupio sam zalfiju vresak alkohol i dest vodu i sve to stavio u veliki sud . stavio sam u nedelju , vec je pustilo boju , hvala na e mail , pozdrav

Van mreže Djordjevic Predrag

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 67
  • Pol: Muškarac
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #32 poslato: Mart 04, 2011, 20:18:58 »
Danas sam i ja pokusao sa pravljenjem leka, kazem pokusao jer jos nije gotov, mere sam smanjio za 5 puta, ali umesto 96% etanol alhohola stavio sam 70%, da li sam i koliko pogresio?  ???

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #33 poslato: Mart 05, 2011, 16:26:12 »
sad sam pregledao Nozevoj estrakt , u nedelju je stavljen a dobro ( odradjuje ) je pustio boju  8)   :)

Van mreže Dragan Djordjevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 149
  • Pol: Muškarac
  • pčelar - večiti početnik
  • Lokacija pčelinjaka: Grljan, V. Čuka, Zaječar
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #34 poslato: Mart 05, 2011, 17:20:54 »
 Evo i ja iz iskustva.
 Ako nemate kupovni alkohol, može i rakija (nebitno koja) oko 30 stepeni, znači mekša. Ukupna količina je 9-10 litara po meri za količinu žalfije i vreska. Najbolje je da stoji u kanti, poklopljenoj, na nižoj temperaturi od 14 do 18 dana. Tada baš dobije ,,crn'' šmek. Što je još bolje, tinturu sam koristio i u svoje, medicinske svrhe prošle zime. U čašicu dobre rakije, nakapam 7-8 kapi tinture i živeli. Da li zbog lekovitosti ili količine, ali posle druge, mnogo mi je bolje bilo. Stomak me nije više mučio.
 Još nešto. METIL i ne pominjite... to je zaista otrov (u mom kraju se to zvalo Živadinovićka), ETIL je za tinturu i to prehrambeni. Za sada sam ga uspeo naći samo u MAXI-u po ceni od 140 dinara.
 Može se prskati, kako je Voja napisao, po uputstvu, samo jedna stvar. Ne prskajte nikada po leglu!!! Dešavalo mi se da pčele poprskano leglo i mlade larvice očiste iz ćelija.
 U prihranu uvek dodajte i nema problema. To neka ne bude slučajno, neka bude praksa i pravilo.
Čovek nije čovek, ako svakoga dana ne teži da svet učini boljim.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #35 poslato: Mart 05, 2011, 21:29:28 »
Brstina , kupio sam zalfiju vresak alkohol i dest vodu i sve to stavio u veliki sud . stavio sam u nedelju , vec je pustilo boju , hvala na e mail , pozdrav
Kolega Zdravko, neka ti je sa srećom pravljenje Nozevoja.
Sačekaš makar 7 dana a možeš i malo duže pa procedi.
Još malo pa će krenuti prolećni pregled i prvo prskanje a odmah zatim kada malo otopli i krene prihrana trebaće nam i za sirup.


Danas sam i ja pokusao sa pravljenjem leka, kazem pokusao jer jos nije gotov, mere sam smanjio za 5 puta, ali umesto 96% etanol alhohola stavio sam 70%, da li sam i koliko pogresio?  ???
Nisi ništa pogrešio Predraže.
Samo ne treba da razblažuješ ekstrakt Nozevoj za prskanje pčela.
Kada budeš spremao sirup umesto 2% Nozevoja koje treba dodati u sirup ti treba da dodaš 3%.

Pozdrav svima...... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Djordjevic Predrag

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 67
  • Pol: Muškarac
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #36 poslato: Mart 05, 2011, 22:45:34 »
Gospodine Vojo hvala na savetu i ovom receptu.

Van mreže stevan banković

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 11
  • Pol: Muškarac
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #37 poslato: Mart 08, 2011, 01:20:15 »
Veliki pozdrav gosn Vojo. Ako se sećaš znamo se sa sajta SPOS-a, a i upoznali smo se pre-prošle godine na sajmu. Kako bilo, nije ni važno da li me se sećaš.
Ja tebe smatram za avangardu srpskog pčelarstva. I ovaj tvoj recept ću svakako da probam. Imam problem, imam 38 drštava i nekoliko rojeva (nukleusa), prošle godine mi je jedno društvo propalo od nozeme. Ove godine mi je nastradao jedan uzimljeni roj i dva društava sam pronašao da su obolela. Imaju sve simptome.
Interesuje me da li osim što ću da poprskam celu košnicu i sve ramove sa pčelama čim malo otopli, treba da radim još nešto, jer je u košnici puno fleka od izmeta pčela?
Da li tvoj recept ubija i spore koje se nalaze u izmetu po košnici.
Unapred ti hvala na odgovoru.

Drugarski pozdrav
Stevan
« Poslednja izmena: Mart 08, 2011, 01:31:38 od strane stevan banković »

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #38 poslato: Mart 08, 2011, 01:46:52 »
Gospodine Stevane, hvala vam na lepim rečima razumevanja i pordške mom radu.
 Drago mi je da ste nam se pridružili i na ovom forumu.
Ja imam vašu sliku u mislima kao da ste ispred mene u ovom momentu.
Koliko se sećam bili ste zainteresovani za podizanje nekog zasada pa bih vas pitao dali je to uspelo da se realizuje.

što se tiče Nozevoja, znam da je njegovo dejstvo na nozemozu ceranea izuzetno efikasno i da rešava problem nozemoze kod tretiranih zajednica.

Ne mogu da tvrdim da je dejstvo Nozevoja efikasno u uništavanju spora nozemoze. Verujem da jeste ali verovati i tvrditi svakako da nije isto.

ja lično vršim dezinfekciju košnica sa nozevojom i nemam za sada nikakvih problema.
Na žalost nemam mikroskop i uslove za ispitivanje dejstva Nozevoja na pomenute spore.

Pošto sam nedavno poklonio profesoru Zoranu Stanimroviću dva litra Nozevoja očekujem da će profesor dr. Stanimirović uraditi neka ispitivanja u tom smislu i dati neke ocene o dejstvu ovog preparata na nozemozu ceraneu i na njene spore.

Da li ćemo uskoro čuti nešto novo o dejstvu Nozevoja ovog puta zavisi od samog dr. Stanimirovića.
 
Ja se nadam da da ćemo uskoro imati neke rezultate a kako ih saznam odmah ću obavestiti najpre članove ovog našeg foruma a zatim ću informaciju proslediti i na ostale forume.

Prema tome prelažem da vam da prepskate komplet sve sastavne delove košnica u kojim je dijagnostikovana nozemoza. Naravno i pčele u njima u dva navrata.

Puno pozdrava iz Novog Miloševa.....   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže stevan banković

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 11
  • Pol: Muškarac
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #39 poslato: Mart 08, 2011, 07:30:02 »
Prvo hvala na dobrodoslici, drugo izvinjavam se sto Vam neisam persirao (vi meni jeste).
Ja sve svoje kolege pcelare smatram svojim " "ratnim drugovima". A sto se tice Vaseg komentara da sam bio zainteresovan za zasad to je tacno. Imate memoriju za respekt. Radi se o zalfiji. Nazalost (ili mozda ne) na veliko insistiranje mog oca na toj parceli smo podigli zasad dunje. To je lep voćnjak, pa ce pčele imati čime da se zanimaju, a biće i rakije (svima lepo, he,he...).
I na kraju uradiću sve kako ste mi preporucili, a i preventivno ću tretireti sva drustva. U svemu pa i ovde je preventiva "Majka Mara". Nadam se da se slažete.

Veliki pozdrav Vama Vojo i svima koji posecuju ovaj sajt.

Van mreže Djordjevic Predrag

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 67
  • Pol: Muškarac
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #40 poslato: Mart 09, 2011, 20:16:32 »
Za neki dan cu procediti nozevoj, da li postoji neki vizuelni pokazatelj kada je sadrzaj dobar ili je samo vreme potrebno ispostovati?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #41 poslato: Mart 09, 2011, 22:15:03 »
Prvo hvala na dobrodoslici, drugo izvinjavam se sto Vam neisam persirao (vi meni jeste).
Ja sve svoje kolege pcelare smatram svojim " "ratnim drugovima". A sto se tice Vaseg komentara da sam bio zainteresovan za zasad to je tacno. Imate memoriju za respekt. Radi se o zalfiji. Nazalost (ili mozda ne) na veliko insistiranje mog oca na toj parceli smo podigli zasad dunje. To je lep voćnjak, pa ce pčele imati čime da se zanimaju, a biće i rakije (svima lepo, he,he...).
I na kraju uradiću sve kako ste mi preporucili, a i preventivno ću tretireti sva drustva. U svemu pa i ovde je preventiva "Majka Mara". Nadam se da se slažete.

Veliki pozdrav Vama Vojo i svima koji posecuju ovaj sajt.

Kolega Stevane, najpre želim da vam se zahvalim na lepim rečima.
U pravu ste, "Majka Mara" je najbolje moguće preventivno rešenje i rešenje za zdrav život.



 
Za neki dan cu procediti nozevoj, da li postoji neki vizuelni pokazatelj kada je sadrzaj dobar ili je samo vreme potrebno ispostovati?
Predraže, ispoštuj recepturu, vreme ekstrakcije i uslove ekstrakovanja i ništa ne brini.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nikola Vucinac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 345
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Subotica
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #42 poslato: Mart 09, 2011, 22:30:34 »
Vojo da li se na neki nacin moze iskoristiti ostatak biljaka posle cedjenja nozevoja ?
46* 01' 37" 07 N
19* 41' 17" 50 E

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #43 poslato: Mart 09, 2011, 22:32:07 »
Vojo veceras sam procedio estrakt od žalfije alkohola i destilovane vode i dobio sam 8.2 l , i lijepo miriše a nism probao ukus . pozdrav ...

Van mreže Djordjevic Predrag

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 67
  • Pol: Muškarac
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #44 poslato: Mart 09, 2011, 22:39:28 »
Vojo da li se na neki nacin moze iskoristiti ostatak biljaka posle cedjenja nozevoja ?
Dobro pitanje, da li bi mozda mogli osusiti bilje i koristiti u dimilici pri pregledu, naravno u nekoj manjoj kolicini?
Da li bi od toga imalo koristi?