Autor Tema: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar  (Pročitano 47129 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #45 poslato: April 20, 2017, 19:50:26 »
U tri dana 4 godišnja doba pa ti sad budi pametan i planiraj šta kad i kako.  :(

Prva slika 17. april
Druga slika danas 20. april

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #46 poslato: April 20, 2017, 21:24:58 »
Obelelo druze, kod mene ceo dan pada ali se ne zadrzava odmah se otapa, mraz je pre par dana zakacio i bagrem i voce koje je blizu reka i potoka ali za subotu ujutru javljaju cak -3 tako da molim boga da su meterolozi pogresili ali nade je sve manje
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #47 poslato: April 20, 2017, 21:51:50 »
Kod mene sada pada kiša a za sutra i prekosutra su najavili do minus tri stepena. Daće Bog da se ne obistini.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #48 poslato: April 21, 2017, 08:42:00 »
Bojane, vidim da su u vocnjaku.. Cime radis zastitu voca....

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #49 poslato: April 21, 2017, 08:54:52 »





                      Бојане чудни су путеви Господњи. Зато се уздај у себе , ради шта и како можеш а Богу се само помоли. Ако сам себи не помогнеш ни он ти неће много помоћи.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #50 poslato: April 21, 2017, 12:36:20 »
Bojane, vidim da su u vocnjaku.. Cime radis zastitu voca....

Zorane,

to je mali voćnjak pored kuće mojih roditelja nedaleko od moje kuće.
Tu su uglavnom različite sorte šljive za "vatrenu vodicu" :).
Ćale se uglavnom brine o voću. Sem proljetnog krečenja stabala, podrezivanja i okopavanja nema nekih drugih tretmana a naročito ne nekom opasnom hemijom. Kako nam Bog da tako nam i bude. Izuzetno ako se pojavi potreba na nekom stablu da se interveniše onda se vodi računa o pčelama.

Inače ispred pčelinjaka je manja parcela (slika ispod) na kojoj starci obično gaje nešto povrća a ranijih godina je tu znao biti kukuruz. Ove godine tu sam planirao da posijem heljdu u gustom sklopu tako da ne moramo da je prskamo sa hemijom protiv korova pa opet kako nam Bog da. Primarno mi je cilj da pčele vide bar malo neke koristi od heljde pa ako bude i za nas nešto super a i zemlji treba odmora od žitarica.

Бојане чудни су путеви Господњи. Зато се уздај у себе , ради шта и како можеш а Богу се само помоли. Ако сам себи не помогнеш ни он ти неће много помоћи.

Upravo tako Gorane. Da Bog da zdravlja a sve drugo dođe na svoje.

Nešto razmišljam, nama početnicima se zaredale ove naopake godine, ali ruku na srce mi uglavnom imamo mali broj društava pa gubitci i neuspjesi nisu tako veliki u ekonomskom smislu koliko mogu da demorališu i odvrate nekoga ko je na početku. Sa druge strane vidim da mnogo iskusnih pčelara borbu vodi i ima ogroman broj izgubljenih društava pa nemam na šta da se žalim jer nisam izgubio ni jedno ove zime.

Ovo je interesantan hobi ali nije jeftin pa bi bilo fino kada bi bar djelimično sam sebe mogao da finansira. :)
Ja sam se naprasno "zarazio" sa pčelarstvom kao da sam oduvjek imao želju u sebi samo to nisam znao.
Kada se ta želja probudila, sve je bilo gotova stvar. Sada nema nazad samo da Bog zdravlja. Imam troje klinaca i ako uspijem bar jedno od njih da "zarazim" sa pčelarstvom bilo bi to fino. Negdje sam ranije pominjao da su moj pradjed i prabaka po majci dugo godina pčelarili. Ja to nisam ni upamtio i znam samo iz priča. Ali eto ima nešto u genima valjda. ;)

Da smo mi živi i zdravi a sve drugo bude i prođe. Lijepo se pamti a ružno zaboravi...

Kod mene je jutros bilo poledice na autu kada sam krenuo na posao ali termometar je pokazivao +0.5 stepeni. Minusa jeste bilo tokom noći ali kada i koliko nebih znao. Jutros se temperatura brzo podigla tako da sam ja sipao po pola litra toplog sirupa u hranilice da mogu tokom dana da se zanimaju jer će brzo da padne temperatura čim se približi veče. Kakvo je stanje unutra znaćemo početkom naredne sedmice. Na poletaljkama poneka mrtva pčela i na dvije košnice poneka trutovska ali i dvije tri radiličke lutke. Nemora da znači ništa jer sam otvarao košnice pred ovo zahlađenje pa sam možda ja prignječio koju ćeliju sa ZL ali miže da bude i prehlade legla. Znaćemo više u narednim danima.

Pozdrav svima.



Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #51 poslato: April 21, 2017, 13:26:24 »
Bojane kao što reče zaredale se ove naopake godine. Ja sam krenuo sa pčelama 2014. Kad je bila godina onih poplava, nisam te godine probao svoj med. 2015. je jedina nešto dala mada stariji kažu da je bila prosječna. Prošla bila džumbus a i ova je slično krenula. Dosad sam uložio u pčele da ne smijem ni računati ali opet sve se nadam bit će bolje. Pošto sam gradsko dijete stvarno zavidim vama na seoskim imanjima kad možete imati pčele pokraj kuće. Ja sam također kad sam počinjao sa pčelama htijeo držati pčele (2-3 košnice) na placu u brdu, nažalost naopaki komšija se pobunio prije nego li sam ih i dovezao. Sad zahvaljujući njemu umjesto 2-3 košnice na placu za svoju dušu imam 40-ak i namjeravam se do mirovine još proširiti koliko budem mogao opsluživati. Svako zlo za neko dobro - MEDNO!

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #52 poslato: April 21, 2017, 13:58:25 »
Pitam i ja imam mlad vocnjak... Ja radim soda bikarbona i konzervans, kopriva protiv insekata.... Nista ne skodi pcelama a ima efekta...

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #53 poslato: April 21, 2017, 14:23:27 »
Citat
Bojane kao što reče zaredale se ove naopake godine. Ja sam krenuo sa pčelama 2014. Kad je bila godina onih poplava, nisam te godine probao svoj med. 2015. je jedina nešto dala mada stariji kažu da je bila prosječna. Prošla bila džumbus a i ova je slično krenula. Dosad sam uložio u pčele da ne smijem ni računati ali opet sve se nadam bit će bolje. Pošto sam gradsko dijete stvarno zavidim vama na seoskim imanjima kad možete imati pčele pokraj kuće. Ja sam također kad sam počinjao sa pčelama htijeo držati pčele (2-3 košnice) na placu u brdu, nažalost naopaki komšija se pobunio prije nego li sam ih i dovezao. Sad zahvaljujući njemu umjesto 2-3 košnice na placu za svoju dušu imam 40-ak i namjeravam se do mirovine još proširiti koliko budem mogao opsluživati. Svako zlo za neko dobro - MEDNO!

Anto u mom okruženju je nekada, što i ja pomalo pamtim, bilo košnica gotovo ispred svake kuće. Ne mnogo, po 5-10 komada za svoje potrebe. Kako su došle pčelinje bolesti i napasti a i ova naopaka klima, polako ali sigurno su te košnice nestale.
Vremena su takva kakva jesu i nemožemo ih mijenjati.
Ni kod mene nije sve kako bih ja htio. Kod roditelja imam nešto prostora ali mi to nije pored moje kuće kako bih volio. Pored kuće imam isto malo voće gdje bih volio postaviti košnice da su mi stalno na oku ali mi je komšiluk preblizu pa je to teško izvodivo.
Sve u svemu nikom nije sve potaman ali Bože zdravlja...

Pratim po malo tvoje pčelarenje i vidim da si uporan i istrajan u tome te da ne žališ ulaganja. Nadam se da će ti se isplatiti u svakom pa naravno i ekonomskom smislu.
Pretpostavljam da si još relativno mlad čovjek za budućeg penzionera ili umirovljenika kako se kod tebe kaže pa se nadam da ćeš dočekaš još mnogo dobrih i mednih godina, naravno u dobrom zdravlju. :)

Medno i tebi prijatelju...

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #54 poslato: April 21, 2017, 19:06:03 »
Pitam i ja imam mlad vocnjak... Ja radim soda bikarbona i konzervans, kopriva protiv insekata.... Nista ne skodi pcelama a ima efekta...

Zorane kao što sam već napisao ćale vodi računa o voćkama. Ja nemam vremena jednostavno rečeno da se bavim i sa tim.

Kada si već pomenuo moj prijedlog je da se ovdje u okviru foruma otvori tema pod nazivom "Ekološki prihvatljiva sredstva za zaštitu voća" ili sl. pa da se tu napišu iskustva i recepti za ekološke i ekološki prihvatljive preparate za zaštitu voćki.

Ovim tipujem na tebe Zorane da pokreneš temu i prvi napišeš recepte za pomenute preparate, tj. način pripreme i primjene.
To svakako može doprinijeti pčelarstvu jer znamo da mnogi pčelari imaju probleme sa trovanjem pčela izazvanim prskanjem voćki raznom hemijom.

Svako dobro...

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #55 poslato: April 25, 2017, 11:44:15 »
Evo kako je kod mene prošao bagrem i ne samo bagrem.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #56 poslato: April 27, 2017, 08:27:03 »





                     Штета. Жалосно је ово видети. Касни мраз је учинио своје.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #57 poslato: April 27, 2017, 14:13:22 »
Meni je ovo sa aspekta opstanka neprihvatljivo.
Bagrem će sigurno isterati novo lišće.
Ispratite hoće li biti i nekog naknadnog cveta. Koliko - toliko.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #58 poslato: April 27, 2017, 23:01:06 »
Prošle godine smo imali sličnu situaciju i bagrem se nije proslavio nakon toga. Neće stabla da se osuše Nešo. Biće tu naknadnog listanja. Bagrem je otporan. Ali cvijet teško da će se obnoviti.
Ma idemo dalje...  ;)

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #59 poslato: April 27, 2017, 23:30:57 »
Prošle godine i bagremac isto izmrzao pa krenuli novi pupovi, ali nije to ni sluga pravome :(