Autor Tema: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar  (Pročitano 47185 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #135 poslato: Septembar 09, 2017, 11:57:50 »
Citat
Ozbiljna primedba, o nečem, o čemu "autori" apsolutno ne razmišljaju...

Bojane, daj nove crteže sa potpuno belom pozadinom.
Ne moram pri štampanju da potrošim ceo toner. ;D

Da znaš da nisam razmišljao o tome.  :-[

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #136 poslato: Januar 14, 2018, 17:11:00 »
Evo dugo nisam ništa napisao u ovoj temi.
Zima je došla mada i ne liči na zimu. Pčele su dva dana pred Božić radile kao u aprilu mjesecu pa se pitam šta će nam ova godina donijeti? Nadam se dobrom ali ne sluti na dobro jer pčele su nosile polen prethodnih toplih dana a lijeska i vrba su se probudile izmamljene toplim vremenom. Evo naizad je malo zahladnilo pa se nadam da će i zima konačno da se pokaže...

Stanje na pčelinjaku je za sada zadovoljavajuće. Primjetno je bilo da su sve nosile polen za toplih dana i ponašaju se normalno pa se da zaključiti da su matice žive i zdrave.
Na baznom pčelinjaku imam 2 EV, 5 RV i 8 LR košnica.
Pored toga imam dva RV petoramna nukleusa od stirodura i dva EV nukleusa koji su zazimljeni u standardnoj EV košnici ali na jednom nastavku. Za sada je sve u redu i sve su žive i zdrave. Biće zanimljivo vidjeti kako će zimu pregurati ovi nukleusi.

Uglavnom hrane ima dovoljno i ako ponegdje raspored nije bio idealan one su same pomalo sređivale stanje za toplijih dana što se moglo vidjeti po trunju na ulošcima podnjača po rubovima košnica gdje su otvarale ćelije i premještale hranu. Na žalost nisam stigao izvršiti pregled bar dijela zajednica dok je bilo toplo ali šta je tu je. Spremljeno je nešto pogača da se nađe za potrebu pa ako bude trebalo intervenisati...

Brojnost pčela je smanjena u odnosu na prošlu godinu i kreće se mahom od 3 do 6 ulica.
U decembru je urađen tretman oksalnom prije talasa onih toplih dana. Moglo se još sačekati ali ko je znao šta će biti?

Sad bi bilo idealno vrijeme da se počnu pripremati okviri i ostala oprema za predstojeću sezonu pa ako druge obaveze dozvole tako će i biti...

Pozdrav svima...

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #137 poslato: Januar 14, 2018, 17:54:11 »
Ima li srece od tih LR majkane i bas me zanima neko realno poredjenje sa RV u buducnosti..

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #138 poslato: Januar 14, 2018, 18:28:48 »
Teško je meni majkane da pričam o nekoj sreći sa bilo kojim košnicama imajući u visu moj staž i prilike poslednjih godina. Namjeravam da ih lagano potiskujem a da se orjentišem na RV i EV. Ipak imam nešto opreme za LR pa će nekoliko komada da ostane na pčelinjaku zasigurno. Rezultati i poređenje, pa o tom po tom...  :)

Pozdrav svima...

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #139 poslato: Januar 14, 2018, 19:00:40 »
Samo polako majkane, dace Bog...  Imam i ja Poloske, koje paralelno sirim sa RV, doduse , one nisu nastavljace pa samim tim i nisu za poredjenje, ali ne bi se lisio zadovoljstva koje donosi rad sa njima...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #140 poslato: Januar 14, 2018, 22:18:35 »
Samo polako majkane, dace Bog...  Imam i ja Poloske, koje paralelno sirim sa RV, doduse , one nisu nastavljace pa samim tim i nisu za poredjenje, ali ne bi se lisio zadovoljstva koje donosi rad sa njima...

Зоко пријатељу, довољна су поређења мноштва колега који на својим пчелињацима имају РВ и ЛР кошнице и њихова искуства.

Свима је јасно да ЛР кошница нема предности у односу на РВ. Нема више саћа, нема лакши рад, нема бржи развој итд...

Али зато РВ кошнице имају мноштво предности у односу на ЛР, ФР, ДБ и друге кошнице. Има лакши рад, повољнији распоред хране, бржи развој заједница, касније кретање са леглом у пролеће, не требају погаче, много мање радни захвата, нема окретања рамова  и мноштво других предности..

Ипак мени је у сећању остала слика РВ кошнице на ваги са 100 кг бруто тежине на сунцокретовој паши коју је поставио наш пријатељ  Јано Супек који пчелари са ЛР кошницама више од 20 година и упоредо са РВ кошницама задњих 7-8 година.

Такође изузтено значајне текстове о свом искуству и начину рада написао је још пре пар година на спосовом форуму у теми Пчеларење Родном Војом и у теми Поређење РВ кошница са другим кошницама, наш колега и пријатељ Анте Бошњак из Тузле где је у детаље навео колико више меда је имао у РВ кошницама на пашама током целе године у односу на ЛР кошнице у истим условима пчеларења (једне кошнице поред других).

Када смо вршили обрачун и процену неке средње вредности меда и ројева добили смо да је Анте у току те године имао око 100-110 евра већи принос по кошници РВ у односу на ЛР кошнице. Човек пчелари преко 50 година са ЛР кошницама и има велико искуство у раду и у истим условима и истим начином рада РВ  му је остварила толику велику предност. То је управо зато што се радило о слабој години и условима у којим РВ кошнице заиста постижу импресивне резулатате.
[/color]

Оваква искуства су злата вредна и свим младим пчеларима треба да су ПУТОКАЗ који не смеју да не примете...

Колега и наш драги пријатељ Анте је после више од 5 деценија рада са ЛР кошницама распродао скоро све ЛР кошнице а постепено уводио и населио исти толики број РВ кошница.

Такође мноштво искустава и поређења као и резултате тог рада наводили су нам и други наши пријатељи попут Драгана Ђорђевића из Зајечара као и многи многи други...

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #141 poslato: Februar 06, 2018, 21:36:15 »
Da malo osvježim...

Juče i danas poprilično hladno. Snijeg je pao kod mene u subotu i dnevne temperature su 3-5 stepeni.
Dok je bilo toplije malo sam ovlaš virnuo u košnice ali zalihe nisam mogao procjeniti jer je klube bilo raspušteno i pčele popunile ulice skroz do satonoša a za detaljne preglede nisam našao vremena.
Sada pošto je hladnije malo su se skupile pa je lakše vidjeti stanje vijenaca i položaj klubeta.
Ima tu svašta...

Dvije EV nisam treba ništa dirati. Zazimljene su na tri nastavka a klube se nalazi u srednjem i zahvata sasvim malo gornjeg tj. prostire se kroz sva tri nastavka po sredini nastavaka i ima dovoljno hrane. Znači, zatvori i ne diraj.

Kod LR košnica koje su zazimljene na jedan nastavak pčele su ili blizu satonoša ili su već izbile na satonoše i klube je do prednje strane tj. do leta pa sam rotirao nastavke za 180 stepeni i dodao im po pogaču. Hrane imaju na suprotnom kraju okvira pa će nadam se sada da se sa leglom premještaju prema letu u pravcu hrane a pogače su tu da pripomognu.
Ove druge LR na dva nastavka kod kojih je klube u drugom radnja je ista tj. rotacija za 180 i pogača.
Imao sam jednu kod koje je gornji nastavak pun hrane a ona ostala u donjem i izašla na satonoše. Njoj sam zamjenio mjesta nastavcima i uradio isto kao kod prethodnih jer sam se plašio da ne ostane dolje zbog legla. Mogao sam da ih malo pretumbam i da im dodam ram-dva iz drugog nastavka ali su ramovi dosta propolisani i teško se vade što previše uznemirava pčele pa to za sada nisam radio. Dobile su pogaču a i nastavak je dosta težak što znači da ima dosta hrane. Valjda će se pomjerati za hranom prema letu.

E a kod RV košnica kojih imam 5 sam imao raznih situacija.
Sve su zazimljene na dva nastavka.
Jedna je bila slaba sa zalihama hrane i izašla je na satonoše drugog nastavka pa je dobila pogaču.
Druge dvije su ostale sa leglom u prvom nastavku pa sam zamjenio mjesta nastavcima i malo presložio ramove sa hranom do legla koje je na dva rama veličine dlana sa obe strane okvira. U zoni legla je bilo malo hrane a ramovi sa leglom su prazni bez vijenaca pa sam im preventivno ipak dodao i pogače.
Kod četvrte RV sam klube zatekao u drugom nastavku blizu satonoša ali do prednjeg zida košnice dok je u zadnjem dijelu nastavka na okvirima ostalo dosta hrane tj. nekoliko punih okvira koji nisu zahvaćeni pčelama. Kako je taj nastavak na toplo a one iznad leta smatrao sam da se neće premještati iz ulice u ulicu pa sam je zbog toga presložio kako nebi stradala od gladi ako jače zahladi. Ramove sa leglom pomjerio sam u sredinu a do njih dva tamnija okvira sa puno hrane. Pola pogače za svaki slučaj i to je to.

Ove manipulacije na hladnom vremenu i sa snijegom su uzele mali danak jer su pčele ipak polijetale i nešto ih je završilo u snijegu ali to nije ni blizu onoga šta bi se vjerovatno desilo da nisam uradio to što jesam tako da je to sve uredno.

Prethodni topli period je uzeo svoje jer su pčele jako rano krenule sa većim površinama legla i potrošile dosta zaliha hrane što je dovelo do toga da su pogače bile neophodne zarad mirnijeg sna.

Danas sam svašta radio samo nisam vrcao.

Šta reći na kraju? Živio Šole i zimsko pčelarenje...  ;D ;D ;D

P.S. Da dodam i to da su dva EV i dva RV nukleusa još uvjek živi i zdravi te da su takođe dobilii po pola pogače. Ako se ne sjećate da podsjetim da su EV nukleusi na jednom nastavku i svaki zasebno stoje na postolju tj. ne griju se od drugih društava. Imaju leglo i matice su viđene žive i zdrave kao i pčele koje su živahne. Na visini rama od 13cm reklo bi se da neće dočekati dugo ali eto biće izgleda i od njih nešto.

Pozdrav svima...

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #142 poslato: Februar 06, 2018, 21:57:31 »
Me kakvo pcelarenje po zimi, jesi lud, sad ih moras pustit sta bude neka bude... pa se kasnije lijepo mozes isplakati... 

I sam smatram da kad treba intervenirat da i hocu, nisam ja jos toliko dobar da u jesen znam pripremit savrseno PZ za zimu
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #143 poslato: Februar 06, 2018, 22:22:48 »
...dobre vesti, nego da pitam za te rojcice kad si ih napravio? Mislim u kom mesecu? Pozdrav.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #144 poslato: Februar 06, 2018, 22:43:34 »
Сине мали :) ниси морао баш да чекаш да падне снег :). Али, добро, видео си да може и када затреба знаш да може.

Имао си раније могућности да процениш (пре више од месец дана) и да сређујеш док је било оних топлијих дана. Такође, ниси извадио по један рам приликом зазимљавања и то отежава нужне радове током зиме (или брзу контролу матице).

Нисам пажљиво прочитао целу поруку, али морам ти скренути пажњу на она друштва која су била у првом наставку са леглом (вероватно). Замена наставака је крајња мера, ако нешто раније ниси урадио како треба. Замена наставака у ово доба је критична јер пчеле углавном потроше већину хране око средишта клубета или гнезда. Када подигнеш гнездо изнад у таквом стању, мора се пазити и стање хране!

Првом приликом када отопли, стави два-четири рама са храном до легла (углавном стављам само два најпунија рама са медом из доњег наставка, јер је већ фебруар, али пазиш на временске услове и ако је дуже неповољно, залепи опет погачу – неповољно време није 7 дана него 20 и више дана). До тада их одржаваш кристалисаним медом, погачом или рамом преко гнезда (заокружи тачан одговор – погрешићеш вероватно и мало ћу помоћи: стављаш оно што имаш, а не шта мислиш да је добро или неко други мисли :) ). Ипак ово је фебруар, а не почетак децембра.

Касније, друштва која имају подбачену храну просто букну јер стално преносе храну у горњи наставак. Како има и нешто уноса имају довољно простора и развијају се изузетно. Наравно, пази се какво је време касније и колико има уноса, јер и у априлу може да зхлади опако - мада у то време имају довољно пчеле, али опрез никада није сувишан јер и легла буде пуно. Понављам, проблем је да их одржиш у животу и средства не бираш. Пази да погача буде у сопственој изведби, јер свашта стављају у погаче, па пчеле понекада неће да их троше корисно.

ПС

Нисам расположен да пишем и надам се да је јасно шта сам хтео да кажем (нешто сам лош са здрављем и не замери).

И избегавај да зазимљаваш ројчиће у једном плитком телу. Медне капе су проблем и на вишим рамовима...сад' си то урадио и никада више... :)
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #145 poslato: Februar 07, 2018, 00:29:21 »
Citat
da pitam za te rojcice kad si ih napravio? Mislim u kom mesecu?

Matice su oplođene dosta kasno negdje krajem sedmog mjeseca pa nisam znao šta s njima a bilo mi žao da ih uništim. Tako sam od sadržaj četri troramna EV oplodnjaka i formirao dva nukleusa negdje tokom avgusta mjeseca. Druge dvije matice su dobile nešto pčela i okvira sa zatvorenim leglom i tako sam formirao RV nukleuse petake.

Citat
Сине мали :) ниси морао баш да чекаш да падне снег :). Али, добро, видео си да може и када затреба знаш да може.

Da slažem se moglo je prije snijega da se odradi ali rekao mi jedan čika da može i po snijegu i na minusu ako se mora...  ;D ;D

Citat
Такође, ниси извадио по један рам приликом зазимљавања и то отежава нужне радове током зиме (или брзу контролу матице).

Zapravo jesam Šole izvadio sam ali je propolis tako uhvatio da puca i pčele se uzbude previše a nisam smatrao za nužno. Pratiću situaciju pa je lako podići koji ram pored legla ako se bude moralo.

Citat
Нисам пажљиво прочитао целу поруку, али морам ти скренути пажњу на она друштва која су била у првом наставку са леглом (вероватно). Замена наставака је крајња мера, ако нешто раније ниси урадио како треба. Замена наставака у ово доба је критична јер пчеле углавном потроше већину хране око средишта клубета или гнезда. Када подигнеш гнездо изнад у таквом стању, мора се пазити и стање хране!

Првом приликом када отопли, стави два-четири рама са храном до легла (углавном стављам само два најпунија рама са медом из доњег наставка, јер је већ фебруар, али пазиш на временске услове и ако је дуже неповољно, залепи опет погачу – неповољно време није 7 дана него 20 и више дана). До тада их одржаваш кристалисаним медом, погачом или рамом преко гнезда (заокружи тачан одговор – погрешићеш вероватно и мало ћу помоћи: стављаш оно што имаш, а не шта мислиш да је добро или неко други мисли :) ). Ипак ово је фебруар, а не почетак децембра.

Šole zapravo sam kod većine gdje sam podizao nastavak gledao da tako i uradim jer sam vidio da su pčele pojele svu hranu u zoni klubeta. Kod dvije RV košnice sam uočio da su pčele, iako su u prvom nastavku, potrošile i jednu četvrtinu meda na ramovima iznad u drugom nastavku. Vjerovatno u toplijem periodu kada je klube bilo raspušteno. Tada mi se sve činilo uredno jer je izgledalo kao da zahvataju oba nastavka i vjerovatno tada i jesu. Međutim, matica je zalegla u donjem i sada su se pčele sa zahlađenjem povukle prema leglu pa su izgubile kontakt sa hranom u gornjem nastavku. Da sam ostavio tako računajući da će same preći u drugi nastavak napravio bih glupost jer nemaju dodira sa hranom i mogle bi samo skapati od gladi.

Ovo što sam danas uradio sigurno nije praksa koju treba slijediti ali je bolje od naknadnog plakanja kako napisa Tomislav.

Citat
И избегавај да зазимљаваш ројчиће у једном плитком телу. Медне капе су проблем и на вишим рамовима...сад' си то урадио и никада више... :)

Izvini, nisam namjerno. :)
Tako je ispalo. Savjetvali mi da ih stavim iznad nekog jačeg društva a ja nisam poslušao. Za sada se dobro drže. I one su dobile pogače jer imaju male zalihe hrane. Mora čovjek ponekad da proba i ono što se inače ne radi. Ono bar da vidi zašto se to inače ne radi. ;)

P.S. Nego...jel ti baš čitaš sve poruke ili pretražuješ teme na ključne riječi kao npr. "Šole" ili "zimsko pčelarenje"?  8)

Pozdrav svima...


Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #146 poslato: Februar 07, 2018, 10:04:08 »



              Бојане , добро је што си извршио интервенције на пчелињаку. Све што си урадио је у право време . Ова блага зима са раним и великим леглом тражи опрез како у погледу количине тако и у погледу распореда хране. Не заборави да је март месец у том погледу најкритичнији. Поздрав и свако добро.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #147 poslato: Februar 07, 2018, 14:14:55 »
Citat
Бојане , добро је што си извршио интервенције на пчелињаку. Све што си урадио је у право време . Ова блага зима са раним и великим леглом тражи опрез како у погледу количине тако и у погледу распореда хране. Не заборави да је март месец у том погледу најкритичнији. Поздрав и свако добро.

Горане ако ћемо право говорити, Шоле је у праву, требао сам ја све то мало раније направити док је још било топлије вријеме, али и овако је добро.
Такође сам требао још допунити зимске резерве када је било вријеме за то али ту смо гдје смо. Оно необично топло вријеме релативно мале резерве хране за дате услове као и мала количина пчела због чега је и зимско клубе релативно мало су имали неповољан утицај.
Борба сигурно још није готова јер зима још није рекла своје а какво ће прољеће бити само Бог зна. Надам се најбољем па ћу пробати тако и да се припремим за прољеће. Обезбједио сам нешто шећера док је цијена поволјна за пролјећну стимулацију а ових дана сам почео да ужичавам рамове.
Требам набавити још опреме тако да будем спреман ако "опали".
А ако не...кукаћемо послије имаћемо кад...  ;D

Свако добро и теби...

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #148 poslato: Februar 07, 2018, 15:16:41 »
...a mozda nam se mart vec preselio u februar: https://www.accuweather.com/sr/rs/belgrade/298198/february-weather/298198?monyr=2/1/2018
Prema ovom grafikonu za vremensku prognozu ocekivane maksimalne dnevne temperature u februaru su iznad srednjih maksimalnih temperatura sto nije slucaj za mart, april itd.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #149 poslato: Februar 07, 2018, 16:57:51 »
Bojane trebao jesi a nisi i šta sad? Možda je dobro da malo "izađeš iz kalupa". Nije svaki put sve idealno, treba se znati prilagoditi situaciji. Nadam se samo da si nešto naučio iz ovoga. Baš mi je bez veze da ostaviš neko društvo da ugine jer se "to sada ne radi". Otvarao sam i ja ono što mi je bilo sumnjivo i po vremenu koje po meni to dopušta. Ostale nisam (još) dirao. Iz svega treba uzeti pouku i manuti se šablona, šablon je za svaku godinu drugi.