Autor Tema: Пролећни развој 2018 - е године  (Pročitano 25699 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Пролећни развој 2018 - е године
« poslato: Mart 29, 2018, 08:25:09 »



               Пролеће је званично и календарски стигло пре више од недељу дана. Незванично , први  прави пролећни дан је био јуче . Баба марта се поиграла те смо након изузетно благе зиме имали два изузетно хладна таласа кад им време није. Матице су са залегањем кренуле у току топлог јануара а због каснијих хладних таласа прекидале бар једном. По извештајима појединих колега било је и по два прекида у залегању. Ово свакако није добро , сваки прекид у залегању матице током сезоне је проблематичан , посебно у пролеће. Губитака је изгледа било и ове године али их многи крију као змија ноге. Ову ситуацију сам увек сагледавао за Младенце али време ове године то није дозволило . Црту ћу зато по овом питању подвући  наредног викенда. Део воћне , развојне паше је услед задњег хладног таласа неповратно отишао и пропао али то неће бити већи проблем јер природа у правом замаху тек креће.
                У наредних месец и кусур дана сви ћемо бити у цајтноту за достизање оптималног развоја друштава за багремову пашу. Мислим да ће само врло јаке и здраве заједнице успети да се довољно развију и спремне уђу у багрем. За остале , средње и слабе треба се на време а то значи већ сада определити шта чинити ?  Ја лично ћу ићи на појачавање средњих друштава додавањем затвореног легла које ћу узимати од слабијих када за то дође време. Подела пчелињака на производна и помоћна друштва је ове сезоне неминовна. Следи нам , дакле , спринт од 40 - так дана у припреми пчелињака и ту ће се видети ко је какав мајстор. Срећно и медно свима.
                За крај пар слика од прошле суботе које више подсећају на јануар него на март.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #1 poslato: Mart 29, 2018, 08:33:06 »
Problem je i uraditi pravi pregled, posle lepog jucerasnjeg dana, namere da danas odem i nesto uradim, pripremim se za sirupanje, jutros hladno i kisa..Ako vidim da su slabe, necu ni juriti bagrem , nego ih jacati do polovine maja i krenuti u razrojavanje, mozda uradim Djerzona na po nekoj, to mi je dalo rezultate prosle godine na bagremu. Stetam imam bas veliku tablu od 20 ha uljane repice blizu stacionara...Komsija koji ima vocnjak kajsija , isto blizu stacionara, kaze da ih je obrao za ovu godinu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #2 poslato: Mart 29, 2018, 09:36:06 »



                Мајкане може се све одрадити до багрема. Он и овако неће поранити ове године. Што се кајсије тиче она је завршила своје. Гледаћемо је само на сликама. Е , сад ко има уљану репицу извукао је главну премију. Код вас у Војводини је то велика предност. Код мене у Шумадији је до сада била врло , врло ретка. Кажу да су је у мојој околини доста сејали ове године али то су мале парцеле до једног хектара . И то је добро , дај шта даш. Са репицом се могу поредити само још перко и фацелија. До душе фацелија ретко где стиже пре багрема. Ја сам је сејао и увек темпирао да процвета крајем маја почетком јуна кад багрем заврши. Све ове три културе су оптималне јер имају и полена и нектара. Значи , све потребно за добар развој. Година је тек почела и не треба бити песимиста. Ако се послу озбиљно приступи већ сада и то одмах а у багрему послужи време олизаћемо и прсте и канте. И 2015.године је био хладан март сличан овогодишњем па је била рекордна. Зато не мој да се унапред предајеш него уради све што сада треба биће добро - видећеш.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #3 poslato: Mart 29, 2018, 09:40:27 »
Zaboravih ti reci majkane a moram i slikati obavezno, bas blizu mene oko jutro lavande posejano..

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #4 poslato: Mart 29, 2018, 10:22:46 »
Поздрав прјатељима..

Ове године и репица много касни и не верујем да ће стићи пре краја априла и док се заврши оно прскање инсектицидима ево ње у мају да се јако преклопи са багремом.

Пре десетак година пчеле сам на багрем у једно село испод Авале возио 16-17 маја. И била је солидна година и солидан принос и поред лошег и кишовитог времена након шро сам их одвезао... Пре тога су такође падала хладне мајске кише.

По свој прилици ове године багрем не би требао да дође пре Ђурђевдана.
Међутим код њега не важе никаква правила ако наиђе 3-4-5 дана са температурама 27-28 или 30 степени. Тада он за 4-5 порасте колико треба за 15-20 дана.
Ипак мислим да у априлу неће имати овакве температуре и пре ће бити да са цветањем крене после Ђурђевдана 6. маја него пре тога.

Ипак до Ђурђевдана је 37-38 дана и то је за здраве заједнице сасвим довољно да се развију до највиших могућности.
Ако пчеле у првој половини априла буду у могућности да раде макар две трећине данаа и ако дневне температуре буду изнад 15 степени мислим да неће бити никакве потребе за појачавањем средњих и јачих друштава  ( макар у РВ кошицама) . 

Заборавих да кажем, пчеле би у циљу јачања имунитета требало препрскати два пута Нозевојом чим се укаже прва прилика то јест када пчеле лете и када је температура петнаестак или више степени.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #5 poslato: Mart 29, 2018, 10:46:03 »
Zaboravih ti reci majkane a moram i slikati obavezno, bas blizu mene oko jutro lavande posejano..


                  Мајкане ово питање ме посебно интересује. Прошле године сам засадио неколико лаванди на плацу али у сред лета и нису се примиле. Хоћу да то поновим ове године. Зато би те замолио да одеш до твог комшије и распиташ се коју врсту је засадио , у које време и испратиш када почиње и колико цветање траје.
                  Обавести ме о томе на теми лаванда или на теми о мом пчелињаку да не би смо овде ову тему оптерећивали тим питањима.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #6 poslato: Mart 30, 2018, 20:14:57 »
Danas sam odradio malo detaljniji pregled svih kosnica, stanje je sledece. U svim kosnicama ima meda na krajnjim ramovima i to iznenadjujuce puno, ni jedna kosnica nije ispod 8 kg poklopljenog meda, sto se tice legla, njega ima od 3-5 ramova ali polovicno su zalezeni, posto ima dosta meda na krajevima centralnih ramova. Zatvorenog legla je malo i to je uglavnom mlado leglo, starosti od jednog do sedam dana, spustio sam po dva rama sa medom u donji nastavak i zadrebao da prenose i ja mislim da im bolja stimulacija i ne treba, Polen unose, beli, zuti i ljubicasti, ono sto me iznenadilo ima svezeg unosa, doduse malo ali curi sa ramova kada ih okrenem.

Sada bi hteo ako neko od kolega  moze da mi kaze sl. U jednoj kosnici sam nasao maticu, legla mladog ima na cetiri rama i sedam ulica pcela i nasao sam samo jedan zatvoren maticnjak  , ali nije mi se svideo , biio je nekako mali, nalazio se na polovini rama sa zatvorenim leglom, porusio sam ga i nasao unutra formiranu larvu..Sto su povukle taj jedan , los maticnjak..
 
Mogle bi ostale kolege da predoce stanje na svojim pcelinjacima pa da mozemo da uporedjujemo zajedno prolecni razvoj , na razlicitim lokacijama...

Van mreže Михаило Мишко Васојевић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 75
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okruglica
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #7 poslato: Mart 30, 2018, 23:49:47 »

Sada bi hteo ako neko od kolega  moze da mi kaze sl. U jednoj kosnici sam nasao maticu, legla mladog ima na cetiri rama i sedam ulica pcela i nasao sam samo jedan zatvoren maticnjak  , ali nije mi se svideo , biio je nekako mali, nalazio se na polovini rama sa zatvorenim leglom, porusio sam ga i nasao unutra formiranu larvu..Sto su povukle taj jedan , los maticnjak..
 
Mogle bi ostale kolege da predoce stanje na svojim pcelinjacima pa da mozemo da uporedjujemo zajedno prolecni razvoj , na razlicitim lokacijama...

И ја сам прегледајући неке нуклеусе у дворишту куће наишао на један случај гдје су повукле матичњаке тихе замјене. Друштво слабо, три улице пчела, легла на два рама величине длана а извукле два матичњака. Још увијек непоклопљена. Нијесам интервенисао. Вјероватно да осјећају да с матицом нешто није у реду. Пратићу како се развијају и пошто се бојим да је ово још рано за оплодњу покушаћу да накратко сачувам и стару матицу.
У другом нуклеусу шака пчела и исто толико легла и опет затворени матичњак тихе замјене. Овом сам додао рам с пчелама и затвореним леглом. И такође нисам интервенисао. Занима ме да ли ће функционисати и колико дуго као двоматично, односно колико дуго ће пчеле трпјети стару матицу?

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #8 poslato: Mart 31, 2018, 00:31:28 »
Danas sam odradio malo detaljniji pregled svih kosnica, stanje je sledece. U svim kosnicama ima meda na krajnjim ramovima i to iznenadjujuce puno, ni jedna kosnica nije ispod 8 kg poklopljenog meda, sto se tice legla, njega ima od 3-5 ramova ali polovicno su zalezeni, posto ima dosta meda na krajevima centralnih ramova. Zatvorenog legla je malo i to je uglavnom mlado leglo, starosti od jednog do sedam dana, spustio sam po dva rama sa medom u donji nastavak i zadrebao da prenose i ja mislim da im bolja stimulacija i ne treba, Polen unose, beli, zuti i ljubicasti, ono sto me iznenadilo ima svezeg unosa, doduse malo ali curi sa ramova kada ih okrenem.

Sada bi hteo ako neko od kolega  moze da mi kaze sl. U jednoj kosnici sam nasao maticu, legla mladog ima na cetiri rama i sedam ulica pcela i nasao sam samo jedan zatvoren maticnjak  , ali nije mi se svideo , biio je nekako mali, nalazio se na polovini rama sa zatvorenim leglom, porusio sam ga i nasao unutra formiranu larvu..Sto su povukle taj jedan , los maticnjak..
 
Mogle bi ostale kolege da predoce stanje na svojim pcelinjacima pa da mozemo da uporedjujemo zajedno prolecni razvoj , na razlicitim lokacijama...

Majkane nisi naveo o kojem tipu košnice se radi. Složićeš se nije svejedno kada pričamo o ramovima pod leglom a znam da imaš više tipova košnica.

Kod mene je danas obavljen pregled jednog dijela društava. u LR košnicama leglo na 3-5 okvira sa obje strane površina približno polovica rama. Imam jednog slabića koji se muči ali neću da je spajam a ni da je pojačavam pa da vidim na šta će da izađe. Danas sam je pregradio sa dva puna okvira meda koje nisam grebao. Malo mi je otežala posao jer je leglo razvukla na 4 okvira površine dlana ili manje pa nisam mogao baš da je stisnem kako sam bio naumio.
Kod nekih drštava me iznenadio višak hrane koji nisam očekivao. Od jedne LR košnice kojoj sam zimus morao rotirati nastavke jer je bila ostala u prvom sa leglom sam oduzeo 4 puna okvira iz donjeg nastavka i njoj je ostala fina zaliha. Taj med sam iskoristio da pojačam rezerve kod drugih zajednica.

Pčele su u ovih nekoliko toplih dana stvorile veliku rezervu polena. Kod nekih zajednica se stiče utisak da su se zatrpale i da matici fali prostora jer je sav raspoloživi prostor zatrpan medom, pergom ili leglom tako da sam kod nekih podizao iz donjeg nastavka prazan tamni okvir između perge i legla da stvorim slobodni prostor a dolje sam spustio ram sa medom u sredinu.

Pregledao sam jednu EV košnicu i kod nje je leglo u drugom nastavku na 7 okvira koji nisu komplet puni legla već je u saću dosta perge i meda. Matica još nije prešla u susjedne nastavke pa sam i ovdje malo intervenisao i spustio med a podigao prazne tamne okvire na 2 i 8 mjesto.

Kod dvije RV koje sam pregledao danas leglo je na 5 okvira i pokriva oko 80% površine. Kod njih su zalihe hrane nešto tanje ali je to očekivano jer su imale manje zalihe na početku zimovanja. Malo sam se zeznuo jer sam svakoj košnici (sem dvije EV koje nisu dobile ništa) pri ovom zadnjem zahlađenju stavio po cijelu pogaču koju sada sporije troše jer su više zainteresovane za polen i unos manjih količina nektara iz prirode. Dok ne odnesu pogače nemogu da ih prihranjujem sirupom ali nadam se da će one to da smažu uskoro.

Sve u svemu ja sam zadovoljan zatečenim stanjem. Kako sam mislio da će biti, stanje je odlično. Što bi se reklo, "kako sam se nadala, dobro sam se udala".  ;D

Ostalo mi je još nešto košnica za pregled ali kod njih očekujem da je stanje dosta slično prethodnim i ne očekujem neka iznenađenja.

Uglavnom unos polena je obilan a i cvjetovi se stidljivo promaljaju tako da od sada bi trebalo da bude svakim danom sve bolje. Nadati se da nam priroda ne sprema neka neprijatna iznenađenja.

Pozdrav svima...

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #9 poslato: Mart 31, 2018, 01:34:48 »
Samo RV  majkane, odlucio sam da o Poloskama vise ne pisem, mozda u svojoj temi ili na temi Poloska, nema smisla a svakako samo Miroslav i ja ovde komentarisemo taj tip kosnice..Tako da samo pisem od sada o RV..

Van mreže Andreja Anđelković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kruševac - Sebečevac (nv: 229 m)
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #10 poslato: Mart 31, 2018, 08:22:42 »
Juče namontirane hranilice i dato po 0,5 litara sirupa sa 2-3% nozevoja. Na zadnjoj strani plodišta flomasterom upisan broj ulica pčela.
Andra
062 31 00 13

Van mreže Andreja Anđelković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kruševac - Sebečevac (nv: 229 m)
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #11 poslato: Mart 31, 2018, 08:27:29 »
Broj ulica pčela se kreće od 3 do 8, ubedljivo je najviše društava sa 5-6 ulica pčela. Društva sa 4 i 3 ulice pčela sužena lesonitom.
Andra
062 31 00 13

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #12 poslato: Mart 31, 2018, 09:53:12 »
Malo sam se zeznuo jer sam svakoj košnici (sem dvije EV koje nisu dobile ništa) pri ovom zadnjem zahlađenju stavio po cijelu pogaču koju sada sporije troše jer su više zainteresovane za polen i unos manjih količina nektara iz prirode. Dok ne odnesu pogače nemogu da ih prihranjujem sirupom ali nadam se da će one to da smažu uskoro.

Citiram sam sebe sa razlogom što je jedan kolega izrazio ličnu zabrinutos jer je on pored pogača sipao i sirup pa da pojasnim moju citiranu izjavu i pojasnim moj stav i razlog gornjeg navoda.

Prije svega nema potrebe za sekiracijom kolega jer mislim da niste napravili nikakvu kardijalnu grešku i nema potrebe da radite bilo šta i da bilo šta popravljate.

Kod mene je više problem tehničke prirode jer pogača zatvara otvor na nekim hranilicama pa pčele nemogu da uđu i da odnesu sirup.

Ipak smatram da nema potrebe davati im "'leba preko pogače" što bi narod rekao, tako da nemam namjeru da im sipam sirup dok ne potroše pogaču. Smatram da pčele iz pogače namiruju dnevnu potrebu za hranom i svako dodatno sipanje sirupa po meni stvara višak hrane koji će one da lageruju i dodatno se upošljava i iscrpljuje oko prerade a i pogaču će vjerovatno sporije da troše u tom slučaju. Jasno je da je sirup u ovom periodu bolji za stimulaciju ali trenutno stanje je takvo da dok ne potroše pogaču ja nemam namjeru da sipam sirup. Imajući u vidu pogodne vremenske prilike mislim da pogača neće još dugo da se zabavi...

Možda i nisam u pravu ali ovako ja razmišljam a vi sami odlučite kako vam je bolje.

Pozdrav svima...

Van mreže Miroslav Tesanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 138
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čelinac, Banja Luka, 416m
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #13 poslato: Mart 31, 2018, 11:12:15 »
Juce sam i ja pregledao svoje vrednice i prilicno sa zadovoljan.
Legla, zatvorenog, ima u prosjeku na 4 rama sa obe strane po vise od pola rama.
A ima dosta i novog, larvi i jaja.
Meda starog ima a ima i novog unosa nektara, polen se nosi sa "mace" koje u okolini ima mnogo, a pogace im je ostalo vise od pola.
U svim kosnicama ima daleko vise pcela koje su aktivne i izlecu od pcelinjaka mojih striceva kao najblizih i kod kojih sam mogao provjeriti stanje.
Gubitaka nije bilo.
Inace, pcele su bile JAKO agresivne. Da li zbog nadolazece promjene vremena, da li zena bluzu oprala sa nekim deterdzentom, da li im se ja ne svidjam,...
Kada sam dosao na pcelinjak, kao i svaki put, otisao sam da vidim aktivnost ispred kosnica i da iz supe uzmem bluzu i alat.
Na oko 3 m od najblize kosnice jedna pcela je odmah kidisala i opalac za obrvu.
Pri samom pregledu oko mene je bio oblak pcela iako sam sa pregledom i prekidao tri puda da im dam vremena da se smire.
E sad, jedan problem koji sam primjetio.
Ove godine sam koristio novinski papir kao materijal za utopljavanje. U vecini kosnica su poklopci dobili malo budji, vjerovatno od vlage iz papira. Papir sam skinuo na svim kosnicama. Na drvetu poklopca se pojavila plijesan.
Na jednom sanduku, na zapadnoj strni sanduka pojavila se takodje budj, kao i na samom ramu u kojem je i malo polena.
Poklopce, sanduk i ram sam izbacio sa pcelinjaka i zamjenio drugim.

Savjetujte po pitanju agresivnosti i plijesni.
Hvala

Van mreže Miroslav Tesanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 138
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čelinac, Banja Luka, 416m
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #14 poslato: Mart 31, 2018, 11:14:59 »
evo i slika