Hvala kolege...
II deo Koje biljne supstance mogu da se koriste u borbi protiv varroatoze za dobijanje ekološki čistih pčelinjih proizvoda?
Варрабраулин - biljni preparat naše (ruske*-prim.LŽ) farmaceutske industrije: 3-5 g na 1 ram 3 puta na 5-6 dana. Preparat se posipa iz tegle kroz najlon čarapu.
Četinarsko brašno. Bilo koje iglice, jele ili bora, osuše se, samelju, i njihov prah posipa 50 grama na društvo kroz ulice sa pčelama. Njegovo dejstvo je dvostruko, s jedne strane etarsko ulje, sa druge - mehanički uticaj. Gubi se mogućnost krpelja da se lepljivim nožicama drži na telu pčele. Tretman se ponavlja nakon 5-6 dana najmanje 3 puta. Mreža, ili zamašćena folija na podnjači su neophodni.
Ulje: mirođija, jela, lovor, anis, eukaliptus, i druga etarska ulja. Mirođijino ulje možete sami pripremiti. Dve čaše semena mirođije, usitniti u avanu ili mlinu za kafu, pomešati sa 100 g suncokretovog nerafinisanog ulja i grejati 2 časa u vodenom kupatilu na 60
ОC. Posudu skinuti, poklopiti i ostaviti jedan dan. Smesu procediti - lek je spreman za upotrebu. Uljem mirođije namazati folije. Jedna se postavlja na ramove, namazanom stranom prema dole, a druga ispod ramova, namazanom stranom prema gore, folija gornja – 20х30 cm. Obnoviti lek na 5-6 dana 3-4 puta. Slično se koriste i druga etarska ulja. Ulje mirođije se stavlja 2-3 ml na 1 litar sirupa, 150 ml sirupa po ulici pčela, 3 puta na 5 dana. Kupljeno mirođijino ili neko drugo ulje, koristi se na sledeći način: 85 g vazelina i 15 g mirođijinog ulja dobro izmešati, a korstiti na foliji gore i dole ispod ramova.
Ren. Jedna kašika osušenog korena stavlja se u dimilicu i koristi pri radu, za 3 društva 3 puta na 6 dana, u proleće posle početka opštenja pčela sa prirodom, i u jesen. Dobro je za tretiranje običnih i paketnoh rojeva.
U trećem stepenu invadiranosti, kada su hemikalije smrtonosne za pčelinje društvo, može da se koristi u borbi protiv varroatoze majčina dušica, mirođija (komorač), kora pomorandže, ren, beli luk, cvetovi hmelja, sve biljke koje u sebi imaju etarska ulja. Kroz mlin za meso propusti se 200 g bilja, stavi na dvostruku gazu preko ramova, sloj prekriti i promeniti za 2-5 dana. Bilje koristiti 42 dana – tj., treba da izađu dve generacije pčela radilica. Pčela koja će ući u zimu, mora biti zdrava i othranjena od strane zdravih pčela.
Biljni prah. Listovi biljaka, koje sadrže etarska ulja, pretvoriti u prah - eukaliptus, majčina dušica, buhač, i dr. Čak i posipanje pepela po ulicama pčela onemogućava kačenje krpelja za pčelu, i on otpada. Ovo dobro deluje u jesen, kada nema legla, 3-4 puta na 5-6 dana.
Bagulnik (vrsta zimzelenog močvarnog šiblja) staviti u dimilicu i uveče istretirati ramove predviđene za proširivanje legla. Ramovi su prethodno postavljeni u plastičnu vreću. Ujutro ih postavljamo u pčelinje gnezdo. Varroa u ove ramove ne dolazi.
Sva tretiranja dimilicom izvode se rano ujutro ili kasno uveče. Biljni preparati se ne koriste u poslednjih 7 dana pre vrcanja meda.
Sve ove metode su bezopasne i za pčele i za ljude. Daju mogućnost da se dobiju ekološki čist med, polen, pčelinji otrov, matični mleč, propolis i vosak. Kada se koriste biljke, ne stradaju ni pčele ni matice. Upotreba hemikalija je štetna i izaziva veliki gubitak pčela.
Uloženi rad za zaštitu pčela od varroe biljem je veliki, ali se obezbeđuje visok kvalitet svih pčelinjih proizvoda.
N.Leškova, predavač Sveruske poljoprivredne škole.
-KRAJ-
Izvor:
http://apiary.su/?p=65Očekujemo i druga iskustva, osim naravno Brstivara, koji je u posebnoj temi, a po svemu bi se mogao svrstati i ovde
Pozdrav