Autor Tema: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama  (Pročitano 125573 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Milan Stojanovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banovci
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #15 poslato: Januar 24, 2013, 23:28:26 »
eda cuju na sopsu odma bi se potukli oko LR

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #16 poslato: Januar 24, 2013, 23:42:45 »
Kolega Milane, ma neka pčelari ko sa čime hoće. Niko nikom ne brani sa čime će raditi...

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan Stojanovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banovci
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #17 poslato: Januar 24, 2013, 23:53:00 »
Vojo kad si vec tu da te pitam.
Procitah malopre da u EV  dodje nesto manje legla ....trrr pa me zanima raspored saca  novog  svetlog i starog kako da ga rasporedimo pri formiranju zasjednica i posle  u odrzavanju.?
Kako stara drustva da rasporedimo sace sa novim ako ih iz njih koristimo?
neznam dal sam lepo pito i koliko razumes moje pitanje?


Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #18 poslato: Januar 25, 2013, 00:25:29 »
E Moj Milane, Jabuko sa grane, rekao bi moj pokojni stari prije skoči pa reci hop...
Daleko si mi ti rode moj odmakao.

Može u EV košnicama leglo da bude i kroz 5 nastavaka tokom proleća.
Za sat vremena praktične nastave sve ovo oko zazimljavanja može se lako naučiti.
Na žalost teško se ispravljaju pogrešna uverenja oko vrednosti i zamene saća koja su uglavnom uzroci svih daljih ili najvećeg dela šteta na pčelinjaku.
Stanje u košnicama mora da odgovara prirodnom pčelinjem staništu posebno u zimskim uslovima.
Tamno saće mora biti pravilno raspoređeno po sredini pčelinjeg staništa (to jest naših košnica) tokom zimskih uslova i od istog zavisi zimovanje pčela, utrošak hrane tokom zime, procenat uložene energije-toplote tokom održavanja prvog legla, brzina razvoja zajednica itd.
Kako stara drustva da rasporedimo sace sa novim ako ih iz njih koristimo?

Ovo baš i nisam razumeo..

Pozdrav iz Novog Miloševa....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan Stojanovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banovci
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #19 poslato: Januar 25, 2013, 00:42:23 »
Evo ovako pcelice koje su pregurale zimu pratimo i cekamo da zapocnu leglo,dodacemo im malo prehrane  da budemo siguri da nisu gladne ja bi uradio sledece kad zapocnu leglo u prvom nastavku dodao bi prazan ram sa zapocetim sacem kako bi ih malo zaposlio da prave i vosak  a staro sace cuvao za formiranje novih drustva isto tako bi dodao i nove satne osnove ali neznam gde?
Dali moj plan ima smisla?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #20 poslato: Januar 25, 2013, 00:56:09 »
Ovakav plan Milane nema baš nikavog smisla. Sve što si naveo je potpuno pogrešno.  Makar mi se tako u ovom momentu čini. Zapamti samo da ti nikada neću reći da je nešto dobro ako mislim da nije. Na tebi je da to razumeš ili prihvatiš kao nešto najdobronamernije ili ne prihvatiš.

Da bi bili sigurni da li su gladne ili nisu umesto dodavanja prehrane treba ih pregledati.
Da ne bi pokretale leglo koje nam u ovom periodu uopšte nije potrebno trebamo košnice malo rashladiti..
Da bi sačuvali zimske pčele nikada im ne dodajemo saće za izgradnju dok imamo izgrađenog saća.
Uvek za prvo leglo treba koristiti najtoplije to jest natamnije saće. Dok se zajednica ne razvije do oko 30.000 pčela ne dodavati nikakvo osnove ili deleimično izgrađene osnove ili prezne ramove za izgradnju saća...

Koliko vremena pčelariš?


Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan Stojanovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banovci
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #21 poslato: Januar 25, 2013, 01:20:45 »
Da vas potsetim pcelarim sa jednom rev kosnicom koju sam od vas kupio ujesen.
Pitao sam jer sam znao da cu u startu pogresiti ;D ,a siguran sam da cu dobiti pravi odgovor.
Opet ja da nesto pitam; Dal da ih sto manje diram i otvaram?Da sto vise  vrsim spoljni pregled oslukivanjem i da pratim dnevne izlete i vremensku prognozu.
 Kad krenu sa izletanjem  ako zakaze  cvetanje ili bude kisica dodati im lekovitog sirup


  (pcelice su pre neki dan izletale to bi reko da je dobar znak)

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #22 poslato: Januar 25, 2013, 15:32:14 »
Evo novog momenta...


Nakon prihvatanja finansijske realnosti i činjenice da je potpuno ekološko pčelarenje na mestu gde će mi biti pčelinjak nemoguće zbog intenzivne poljoprivrede odlučio sam da košnice napravim od stirodura. Znam da se lome koplja oko ovoga, osnovni razlog je cena i mogućnost da ih napravim sam, tako da ako mi pčelarstvo ne krene ( pu, pu, pu! ) od ruke gubitak bude što manji...


Alat potreban za rezanje stirodura pravim danas od sledećih komponenti
1. pretvarač napona 220/12V 200W za halogenu rasvetu                                           900 dinara
2. reostat ili potenciometar za podešavanje jačine svetlosti  0-500  VA                        450 dinara
3. cekas žica  70 cm                                                                                                 90 dinara
4. ostalo (kabl sa utikačem, provodne izolovane štipaljke, izolovani provodnici i sl.)  Džaba        (već ih imam )


Ovaj alat će se kasnije moći koristiti kao električni žvrk tako da investiciju smatram opravdanom.
Umesto cekas žice može i prohromska pčelarska, ali sam to tek kasnije saznao (avio modelari je koriste za izradu maketa od stiropora). Sad se bacam na izradu sekača a fotografije po principu stripa "uradi sam" okačiću negde da budu svima dostupne...


Inače razmišljajući o tome da li stirodur otpušta neku hemikaliju koja bi se mogla naći u medu palo mi je na pamet sledeće:
 Pogledajte samo u zamrzivač ili frižider u svakoj radnji i potražite npr rolovanu piletinu. Kraj rasprave o štetnosti...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #23 poslato: Januar 25, 2013, 16:14:46 »
Da vas potsetim pcelarim sa jednom rev kosnicom koju sam od vas kupio ujesen.
Pitao sam jer sam znao da cu u startu pogresiti ;D ,a siguran sam da cu dobiti pravi odgovor.
Opet ja da nesto pitam; Dal da ih sto manje diram i otvaram?Da sto vise  vrsim spoljni pregled oslukivanjem i da pratim dnevne izlete i vremensku prognozu.
 Kad krenu sa izletanjem  ako zakaze  cvetanje ili bude kisica dodati im lekovitog sirup


  (pcelice su pre neki dan izletale to bi reko da je dobar znak)

E dobro da si me podsetio. Zaboravio sam da si iz Banovaca i da se prezivaš Stojanović, godine čine svoje..
Dobro je da su imale pročisni izlet jer ne znam kakvu su hranu kod tebe donosile u oktobru..
Koliko znam u tvom okruženju okruženju trebalo bi biti dosta astera koji je kakko pčelari kažu odličan za zimovanje ali opet u istom periodu zna i bršljan da cveta ako ima negde neke šume, pa je kvalitet hrane pod velikim pitanjem i velika zagonetka i za malo iskusnije pčelare.
Ne sećam se tačno kada si kod nas kupio tu zajednicu, da li je to bilo pre ili posle dodavanja zaštitnog lekovitog sirupa koga smo prošle sezone dodavali od 15. do 20. sepetmbra.
Ako si košnicu odvezao posle ovog perioda onda je sve u redu.
Seti se da li sam ti rekao da treba da dodaš lekoviti sirup ili smo mi do tvog dolaska to već završili.


Boris: Evo novog momenta...


Nakon prihvatanja finansijske realnosti i činjenice da je potpuno ekološko pčelarenje na mestu gde će mi biti pčelinjak nemoguće zbog intenzivne poljoprivrede odlučio sam da košnice napravim od stirodura. Znam da se lome koplja oko ovoga, osnovni razlog je cena i mogućnost da ih napravim sam, tako da ako mi pčelarstvo ne krene ( pu, pu, pu! ) od ruke gubitak bude što manji...


Kolega Borise, srećan ti rad...

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan Stojanovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banovci
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #24 poslato: Januar 25, 2013, 17:07:43 »
 cika Vojo pcelicama radim  ono sto ste vi predlozili a to je dodavanje lekovitog  sirupa u secerni sirup iz razloga da od viska glava neboli.Isto tako nakapao sam listice koje ste mi vi dali i probao da im ubacim malo dima kroz otvor na letu ali  bez varo..dimilice nisam siguran da je to uspelo  100%(jer ste mi  vi rekli dobro se secam da ce pcelice vratiti dim napolje).
Znaci ovako pri osnivanju novih zajednica(udesetostrucavanja)da pratim vase napisane postove baz ikakvih izmisljanja  sa satnim osnovama tj.. da ce mo do trazenog voska doci svoim redosledom rada i sirenja zajednice.
sto se tice pase necu je seliti nigde imam da kazem blizu dunav,a repica je iza komsine kuce . jedino mi bas neodgovara jer nemam gde da nosim nove zajednice 4km.Dali ima neke sanse da se rojenje radi u mom pcelinjaku bez selidbe

Van mreže Milan Stojanovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banovci
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #25 poslato: Januar 25, 2013, 17:08:23 »
Evo novog momenta...


Nakon prihvatanja finansijske realnosti i činjenice da je potpuno ekološko pčelarenje na mestu gde će mi biti pčelinjak nemoguće zbog intenzivne poljoprivrede odlučio sam da košnice napravim od stirodura. Znam da se lome koplja oko ovoga, osnovni razlog je cena i mogućnost da ih napravim sam, tako da ako mi pčelarstvo ne krene ( pu, pu, pu! ) od ruke gubitak bude što manji...


Alat potreban za rezanje stirodura pravim danas od sledećih komponenti
1. pretvarač napona 220/12V 200W za halogenu rasvetu                                           900 dinara
2. reostat ili potenciometar za podešavanje jačine svetlosti  0-500  VA                        450 dinara
3. cekas žica  70 cm                                                                                                 90 dinara
4. ostalo (kabl sa utikačem, provodne izolovane štipaljke, izolovani provodnici i sl.)  Džaba        (već ih imam )


Ovaj alat će se kasnije moći koristiti kao električni žvrk tako da investiciju smatram opravdanom.
Umesto cekas žice može i prohromska pčelarska, ali sam to tek kasnije saznao (avio modelari je koriste za izradu maketa od stiropora). Sad se bacam na izradu sekača a fotografije po principu stripa "uradi sam" okačiću negde da budu svima dostupne...


Inače razmišljajući o tome da li stirodur otpušta neku hemikaliju koja bi se mogla naći u medu palo mi je na pamet sledeće:
 Pogledajte samo u zamrzivač ili frižider u svakoj radnji i potražite npr rolovanu piletinu. Kraj rasprave o štetnosti...


Van mreže Milan Stojanovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banovci
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #26 poslato: Januar 25, 2013, 17:09:07 »
od koje debljine stirodura radis?

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #27 poslato: Januar 25, 2013, 22:13:23 »
@ Milan


nabavio sam tablu 30 mm falcovanu za 370 dinara čisto za probu...


@ Voja


Hvala...da ti se vrati...


Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #28 poslato: Januar 25, 2013, 22:33:51 »
cika Vojo pcelicama radim  ono sto ste vi predlozili a to je dodavanje lekovitog  sirupa u secerni sirup iz razloga da od viska glava neboli.Isto tako nakapao sam listice koje ste mi vi dali i probao da im ubacim malo dima kroz otvor na letu ali  bez varo..dimilice nisam siguran da je to uspelo  100%(jer ste mi  vi rekli dobro se secam da ce pcelice vratiti dim napolje).
Znaci ovako pri osnivanju novih zajednica(udesetostrucavanja)da pratim vase napisane postove baz ikakvih izmisljanja  sa satnim osnovama tj.. da ce mo do trazenog voska doci svoim redosledom rada i sirenja zajednice.
sto se tice pase necu je seliti nigde imam da kazem blizu dunav,a repica je iza komsine kuce . jedino mi bas neodgovara jer nemam gde da nosim nove zajednice 4km.Dali ima neke sanse da se rojenje radi u mom pcelinjaku bez selidbe
Milane, da te podsetim da tokom jeseni to jest za naše podneblje od početka oktobra kada prestaje veći unos polenovog praha nije preporučljivo dodavati sirup nego se taj posao treba završiti do ovog perioda.
Što se tiče formiranja novih zajednica, mogu se nove zajednice formirati i na istom pčelinjaku ali tada ostaju bez izletnica i pitanje je da li sve larve koje se nađu u tim zajednicama dobiju kvalitetnu hranu i da li je dobijaju na vreme. Snaći ćeš se ti do tog vremena i pronaći neko mestašce za rojeve negde pored Dunava.

Samo da ti napomenem da na celom onom pčelinjaku od 80-90 košnica gde se varoa mogla kontolisati na oko 20 zajednica, od jula pa do oktobra nije palo više  5 varoa ukupno na 7-8 tretmana.
U jednoj košnici smo našli 3 ili 4 varoe i u drugoj koja je imala varou našli smo još jednu varou negde krajem septembra ili početkom oktobra.
Tih nekoliko varoa pčele su verovatno donele odnekud.
Tokom cele prolećne i letnje sezone svakih desetak ili petnaestak dana radili smo po jedan tretman Brstivarom. Obzirom da na nekoliko kilometara oko pčelinjaka nismo imali varoom zaraženih pčelinjaka tokom celog leta to jest tokom jula i avgusta pa i do pola septembra na ovom pčelinjaku nismo imali ni jednu jedinu varou.
Na drugom pčelinjaku gde smo imali nešto malo više varoe ali opet u proseku manje od 3 varoe po košnici u septembarskim tretmanima, u jednom redu sa 18 košnica gde mogu da kontrolišem 5 zajednica, gde imam žičane podnjače, uradio  sam kontrolni tretman oksalnom kiselinom i samo u jednoj zajednici našao sam jednu varou.   

Tako da ove zime ne treba da  brineš za varou.

Na Forumu imaš iskustva kolega koji su već radili sa stirodurom pa pogledaj gde je to opisano a po potrebi možeš za to otvoriti i posebnu temu.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan Stojanovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banovci
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #29 poslato: Januar 25, 2013, 22:50:49 »
 Vojo pre neki dan kada su pcele izletale obratio sam paznju ispred kosnice i video neke  pcelice koje su izbacene uzeo sam jednu , na ledjima je imala malu narandjastu tackicu dali je to varoa?
Vec sam poslao poruku ali mi niste odgovorili,a mozda sam se i zezno pa je nisam poslo .Da vas opet pitam ocemo moci da skontamo nekoliko rojeva ili matica pocetkom lepog vremena.?Pripremam 10 kosnica ?