Autor Tema: Pčelinjak "Rakovac"  (Pročitano 344849 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #600 poslato: Jun 19, 2017, 16:23:12 »
Želim ti da što pre zadihtuješ tu promaju u kontejneru. ;)

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #601 poslato: Jun 20, 2017, 11:06:44 »
Vrijedne ruke se lako prepoznaju. Svaka čast...

Gorane zapela mi za oko ova staza od opeke.
Recu mu da li je to klasična opeka za zidnje ili je neka namjenska?
Ja sam imao namjeru da uradim nešto slično kod mene ali se pitam kako opeka podnosi zimu kada se natopi vodom a pritegne minus?

Pozdrav i medno...

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #602 poslato: Jun 20, 2017, 11:59:30 »



              Опека или, како се овде код нас каже , цигла је обична , сељачка. Испод саме стазе је најпре ископан ров дубине око 50 - 60.цм. У тај ров је насут слој иберлауфа ( камен , облутак из Мораве величине песнице ) , па затим слој шљунка и онда је то прекривено танким слојем бетона у који се одмах док је свеж полагала цигла. Фугне између цигли су на крају заливене бетонско - цементним млеком . Осим стазе циглом са урадио и под испод наткривене терасе и степеништа. До сада се добро све показало , нигде није попустило а мраз га није нигде оштетио мада сам ја то доста чврсто радио у скупљој варијанти. Испод терасе је рецимо у бетону арматурна мрежа.
              Постоји јефтинија варијанта . Уместо цигле се користи стари бибер цреп. Ову варијанту сам употребио на поду унутар колибе стим што сам од бибер црепа брусилицом одсецао онај полукружни део и свео је на правоугаоник. То је баш практично јер се ради о колиби у природи где се често улази са прљавим,блатњавим ципелама. Ујесен све лепо очистим и на под ставим тепих или ћилим . Оба сада држим преко ограде целог пролећа , лета и јесени да се добро опере и изветри на ветру и сунцу.
              Колиба је у етно стилу без и једног комада савременог намештаја. Све је урађено од цигле , камена , дрвета , са старим стварима , полицама. За шпорет сам ишао 50.километара у Пожаревац јер сам желео онај старински црни направљен од лима.
              Усликаћу унутрашњост па ћу поставити слике.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #603 poslato: Jun 20, 2017, 12:09:38 »
Da to sa biberom sam viđao na internetu i djeluje mi super za natkrivene terase i sl.
Sa ovom ciglom me je strah mraza jer cigla upija vodu pa se bojim da je mraz ne rasturi za par godina.
Naročito kada se kao kod tebe zalije u beton onda je to problem sanirati.
Hvala Gorane i izvini za skretanje.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #604 poslato: Jun 20, 2017, 17:20:17 »
Bojane, u Vojvodini se "vekovima" koristio tzv FLASTER za popločavanje ulica, dvorišta, staza...
Flaster je u zemlju ukopana, poredjana, pečena opeka.
Posle smo se dočepali betona i blagodeti koju sobom nosi... :(

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #605 poslato: Jun 20, 2017, 18:21:37 »
Citat
Bojane, u Vojvodini se "vekovima" koristio tzv FLASTER za popločavanje ulica, dvorišta, staza...
Flaster je u zemlju ukopana, poredjana, pečena opeka.
Posle smo se dočepali betona i blagodeti koju sobom nosi... :(

Jasno Nenade viđao sam ja već takve stvari međutim, postoji i posebna opeka za vanjske radove koja dobro podnosi atmosferije. Ovo što ja viđam na stovarištima kod mene nije ni blizu takvoj opeci. Ovo se brate raspadne na paletama dok još nije ni ugrađeno.
Meni se cigla sviđa kao materijal za gradnju uopšteno a naročito za dekorativne radove.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #606 poslato: Jun 20, 2017, 20:08:50 »
Alo, Bojane,
pričamo o ciglji od pre 70, a i više godina... ;) :D

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #607 poslato: Jun 20, 2017, 21:15:08 »
Citat
Alo, Bojane,
pričamo o ciglji od pre 70, a i više godina... ;) :D

E da, to umnogome mijenja stvar.
Tehnologija je u zadnjih nekoliko vijekova očigledno mnooogo "napredovala".  ;D

Izvini Gorane što malo kvarimo jednu od najsimpatičnijih tema na ovom forumu.

Van mreže milosav moretic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 139
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Jelenac (opstina Topola)
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #608 poslato: Jun 26, 2017, 08:31:33 »
G-sn. Rakovac jeste`l poranili!?
Pozdrav iz Sumadije

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #609 poslato: Jun 26, 2017, 08:58:36 »
G-sn. Rakovac jeste`l poranili!?
Pozdrav iz Sumadije


                    Богами јесам. Синоћ сам из Радовања кренуо тек око 10.увече. Није ми се враћало за Београд. Од јутрос уз прву кафу прелиставам форум. Јутрос мало освежило па се лакше дише. Изгоресмо овим дана.
                   Сунцокрет код мене почео да отвара. Једва сам га дочекао јер је беспашни период баш био одужио. У протеклих десетак дана сам морао мало и да прихрањујем али се ето са сунцокретом и то завршило. Сунцокрет код нас слабо меди али нектара има за њих довољно. Оно што је за мене важније је полен кога ће сада бити у изобиљу тако да се стварају сви услови да припремимо добре зимске пчеле. Од наредне недеље крећем са третманом против варое. Ту сам још увек у дилеми шта да користим да се не понови прошла година када је инвазија варое била катастрофална.
                  Обишао сам хељду . Лепо је понела и добро је посећена од стране пчела посебно у јутарњим сатима. Фацелија прецветава и почеће да баца семе.
                  Прегледао сам пар друштава која су ми била најслабија и која сам пре месец дана оставио на по два РВ наставка без матичне решетке. Нисам их од тада отварао и сада сам био више него пријатно изненађен. Легла на претек , перге и полена такође а има и солидног уноса. Та друштва сам већ био на неки начин отписао и зато сам их и оставио тако са намером да у ово време заменим матице. Међутим , опоравила су се а матице само штрикају па неће бити мењане.
                  Ројеви распродати , остало је још нешто да се испоручи. На контејнер пребацио 4 - 5 друштва искључиво са младим овогодишњим матицама. Друштва са старим матицама остају на стационару. Све у свему има довољно разлога за задовољство.
                  Поздрав Милосаве и до скорог виђења у Јелинцу или Радовању све једно.

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #610 poslato: Jun 26, 2017, 13:08:10 »
Gorane i ja sam primetio da sto ih manje diras da one pocnu lepo da rade svoj posao. Mislim da su forumi dobri ali da lose uticu na pocetnike,ja citam forume svaki dan i svaki dan neko napise da je danas to i to odradio i coveku se to usadi polako i kaze sebi ajde i ja da otvorim i da radim nesto. Sada maksimalno izbegavam da ih diram posto je stacionarno i mislim da je bolje tako. Pozdrav

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #611 poslato: Jun 26, 2017, 13:23:36 »
Gorane i ja sam primetio da sto ih manje diras da one pocnu lepo da rade svoj posao.
I ja bih se sa ovim slozio, vise puta mi se i u praksi pokazalo. Pozdrav Goranu i ostalima.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #612 poslato: Jun 27, 2017, 11:38:01 »





                     Колеге Ивице и Саша делим Ваше мишљење. Стално завиривање у кошницу обично више шкоди него што користи. Још да нисмо радознали а каткад и несигурни у себе  ? ? ?
                     Протеклог викенда ја одрадих још један велики посао. Стари рамови који су се вукли уназад годину , две најзад дезинфиковани. После ове радње ја их оставим да висе на сунцу током лета и онда су стварно као нови без страха од резидуа било каве болести , вируса или слично .

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #613 poslato: Jun 27, 2017, 12:48:05 »
Gorane sipaš li nešto u vodu prilikom kuhanja?
Čini mi se da se koristi kaustična soda ako sam dobro upamtio.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #614 poslato: Jun 28, 2017, 08:30:11 »
Gorane sipaš li nešto u vodu prilikom kuhanja?
Čini mi se da se koristi kaustična soda ako sam dobro upamtio.


                   Јесте Бојане у питању је каустична сода. На 100.литара воде иде 1.килограм соде. Искористио сам прилику када је колега чистио своје рамове да код њега одрадим и пар стотина мојих. То су рамови из старих кошница које сам куповао и који ми стоје већ дуже времена. До сада нисам хтео да их користим и таман када су већ били планирани за потпалу искрсла је прилика да их очистим. Послужиће само за стављање у помоћна друштва . Поздрав.