Autor Tema: Pčelinjak "Rakovac"  (Pročitano 344853 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1050 poslato: Maj 20, 2021, 19:52:14 »
Комшија, моје размишљање води ка фарбању тих површина. Разлог, то су површине које и поред клизања воде по офарбаним површинама, могу да задрше воду и даска да повуће воду. Да су те површине минимално под углом од 2о у односу на хоризонт прича би била другачија или да се кошнице праве као што раде Руси са преклопом, али тада би даска била 24 до 30 мм. Лично те површине фарбам и са њих не скупљам прополис.
Поздрав.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1051 poslato: Maj 20, 2021, 20:57:45 »
Комшија, моје размишљање води ка фарбању тих површина. Разлог, то су површине које и поред клизања воде по офарбаним површинама, могу да задрше воду и даска да повуће воду. Да су те површине минимално под углом од 2о у односу на хоризонт прича би била другачија или да се кошнице праве као што раде Руси са преклопом, али тада би даска била 24 до 30 мм. Лично те површине фарбам и са њих не скупљам прополис.
Поздрав.

Mislim da ne treba.
Te površine treba ostaviti pčelama, da propolišu ako im je potrebno.
Naše je samo da zaštitimo spoljne površine, da kiša sklizne...
Eto Tanja... :D

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1052 poslato: Maj 20, 2021, 21:06:49 »
заштитити и ивице наставака?
Мислим да треба.
Поздрав,
Не фарбам ивице и мислим да већина не фарба.
Ко ипак уради, може после да спречи лепљење наставака тако што ће ивице мазати вазелином.

Van mreže Tanja Dopuđ

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 63
  • Pol: Žena
  • Lokacija pčelinjaka: Trešnja
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1053 poslato: Maj 20, 2021, 22:33:56 »
 :)
Ја их не фарбам. Прва кошница коју сам купила, дошла је комплетно урађена и ивице нису били офарбане. Због ближег контакта са пчелама, мислим да тако и треба.
Постоље на коме су кошнице је намештен да има благи пад ка напред, пар посто.
Тако ја думам. Видећемо како ће се показати.
Леп поздрав...

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1054 poslato: Maj 27, 2021, 10:55:55 »



Након две недеље проведене на пчелињацима кратак подсетник.
Багрем је завршио у недељу 24.маја.
Ове године је његов нектар изузетно редак па ће бити потребно више времена да га пчеле прераде , извентилирају и затворе.
Од три локације најбоље се показала Морава - Ливадица , затим Плана а Радовање које је увек било испред њих је ове године најслабије. Дакле било је измрзавања и резултати то и потврђују.
Следеће јављање за око две недеље.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1055 poslato: Maj 31, 2021, 12:54:38 »


У суботу (29.) сам на позив на дружење и помоћ (и учење) отишао у Велику Плану код Горана.
Одмах ујутру уз једну за добродошлицу и здравље кренусмо са припремама. Утом нам долази у помоћ и искусни пчелар из Лозовика, мислим да се зове Миша који ми је у пар речи објаснио неке његове погледе на пчеларство док је успут пресађивао зреле матичњаке у оплодњаке на Горановом стационару у Плани.
Уједно сам упознао и Плањанског завичајног вајара Радишу Јанковића који је један интересантан и надасве културан човек и заиста уметничког погледа.
Миша је отишао својим послом а ми после паковања и припреме кренусмо у село Доња Ливадица где се у прошараној хладовини налази Горанов пчелињак на Морави. Преко атарског пута одмах до пчелињака парцела са багремом. У резултат нисам сумњао а ни у Горанове приче о позицији поред реке.
Пчеле вредне и радне, носе полен од багремца.
Кренусмо да се распакујемо па онда кратки план па у јуриш.
Било је производних друштава која су донела цео РВ наставак и још више од пола другог. Неки наставци крцати да ми је било тешко да их премештам. Негде скоро до половине затворен мед.
Матице нису имале нигде места да носе. Пчеле извиру са свих страна. По девет рамова затвореног легла. Нека друштва са ројевим матичњацима. Е од таквих родоначеница и тако однегованог легла смо правили ројеве. Купци ће бити презадовољни. У три наврата смо припремљене ројеве носили у Плану где ће се развијати до преузимања од стране купаца. Уз више одмора како би се записало стање урађеног урадисмо добар посао. До краја дана смо посетили и мајстора Далибора где сам се лично уверио колико је прецизан, педантан и вредан. За сваку је похвалу и ''евидентиран'' за даљу сарадњу.
Горан је остао да се и даље пресабира шта ће и како ће јер су то сада ''слатке муке''. А ја ухватих превоз да стигнем за вечерње финале уз кокице и хладно пиво.

На крају, још један диван пчеларски дан.







Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1056 poslato: Maj 31, 2021, 14:09:46 »


Ево и пар фотки...



Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1057 poslato: Maj 31, 2021, 17:19:12 »
E, tako treba!
A bez fotki  - ništa vam nebi verovao!  ;) :D

Van mreže Tanja Dopuđ

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 63
  • Pol: Žena
  • Lokacija pčelinjaka: Trešnja
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1058 poslato: Maj 31, 2021, 21:47:38 »
 :)
Ja једва чекам...

Леп поздрав...

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1059 poslato: Jun 01, 2021, 18:52:43 »


Ево и пар фотки...





...kakva je ono kombinacija na drugoj otki levo?

EVRVEV ili EVREV?

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1060 poslato: Jun 01, 2021, 20:35:42 »
To je:"Evevevrvevevev"  ;) :D

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1061 poslato: Jun 09, 2021, 11:24:07 »



Двадесет петог априла сам на производним друштвима поставио матичне решетке и тако извршио ограничавање матица. Сумњајући у багремову пашу на мом терену тада сам поруку на овом форуму завршио речима : " Ако багрем изда ројеви сигурно неће". Баш тако је и било што значи да је прогноза била добра.


Пчелињак у Радовању , које је синоним за багремову пашу , сам максимално смањио. Оставио сам само 2 производна друштва чекајући да крене унос и да онда пребацим и остала тамо. Чекање се продужило до дан данас . Замедило јесте али симболично у односу на раније године. Процена је да је измрзао око 70 % ( исто каже и Дејан Дамјановић који пчелари у суседном Ракинцу ). Уноса је било али то не личи на оно право Радовање да би се пчелар заиста зарадовао. Ова 2 друштва су и сада тамо а прикључило им се и неколико у међувремену направљених ројева.


Пчелињак у Ливадици је надмашио почетна очекивања. Дао је и меда ( писао је о томе на овој теми Зоран Вучковић ) а и подоста ројева. Колико ни сам не знам. Нисам бројао али оно што сам ту разројио или пренео као рој из Плане је напредовало као коприва после кише. Морава која је у непосредној близини се још једном показала у свој својој раскоши. И овде је мраз закачио багрем али незнатно и било је баш доброг уноса.


Пчелињак у Плани је , као нека врста стационара , остао са 4 - 5 производних друштава која су задовољила у границама просека и као главно место формирања и неге ројева. Одатле је ишао и већи део испоруке. Данас је ту око 30 - так ројева спремних за испоруку или оних код којих се чека да матице пронесу и залегну ради провере бар један рам легла на сатној основи коју је тај рој изградио. Без тога не иде у продају.


За крај овог обраћања да се вратим на почетну констатацију. Багрем је делимично издао - ројеви нису.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1062 poslato: Jun 11, 2021, 09:14:07 »



Јуче сам по лепом дану и топлом времену обишао новоформирани пчелињак тројице ортака чланова овог форума. Ценећи њихову приватност имена им нећу објављивати јер ће они то сами учинити уколико желе.
Од мене су купили 9. ројева ( вероватно сваком ортаку по три ) на 6 рамова са младим матицама које сам им испоручио у прошлу суботу 05.јуна. Пчелињак су сместили крај Липовачке шуме , надомак Београда , у дворишту једне викендице на прелепом месту. Локација обећава јер је свуда уоколо подоста стабала разноразног воћа одличног за пролећни развој у близини има и доста багрема а шума је сама по себи увек добродошла и представља право богатство.
По ранијем договору пчелињак ћу им обићи неколико пута током године и помоћи у раду јер су потпуни почетници. Охрабрује то што немају никакав страх од пчела а ентузијазма за рад и учење о пчеларењу им очигледно не недостаје. Упознао сам и сина једнога од њих , дечака од 12-13 година, који је за пчеларење показао велико интересовање и са којим сам се слатко нашалио и испричао. Пожелео је да се пчелињак назове његовим именом те би било лепо да му ортаци ту жељу и испуне.
Новоформирани пчелињак је у одличном стању. За само 5. дана сваки рој је , уз прихрани са око 300 грама сирупом сваке вечери , изградио по две сатне основе а неке подобро започела и трећу. Матице уредно залежу , друштва су мирна и у добром радном расположењу.
За почетак смо сваком роју додали по 1/3 погаче , давање сирупа ће се наставити а одмах смо кренули и са третманом против варое стављањем по једног листића тимола на сатоноше. Моја препорука им је да са третманом тимолом исрају 4 а не 3 недеље како би им се друштва што здравије развијала. Очекујем да до средине наредне недеље испуне цео наставак јер пчеле из старог легла увелико излазе. Одмах потом следи проширење додавањем и другог РВ наставка.
Дружење је било лепо , верујем на обострано задовољство.
Добило смо тако још тројицу нових РВ пчелара. Нека им је са срећом.


П.С.


Данас по подне је обилазак још једног новоформираног пчелињака у селу Крћевац крај Тополе.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1063 poslato: Jun 11, 2021, 10:45:52 »

Горане, за сваку је похвалу то што шириш пчеларство на овим просторима. Непосредан али озбиљан приступ и правовремени савети апсолутним почетницима много помажу и доносе резултате.
Саветујем те (ако смем) да почнеш да водиш евиденцију пчелара које си увео у овај предиван свет, за своје потребе.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1064 poslato: Jun 14, 2021, 09:40:02 »



Јече смо поново мало врцали. Канта по канта - буре.