Autor Tema: Pčelinjak Ante Dankića  (Pročitano 94833 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #30 poslato: Februar 01, 2015, 22:58:53 »
Ma ne postoji. Ako zakasniš, može doći do povećanja površine sa leglom (zavisno od uslova i dokle čekaš “bolje” vreme). Druga stvar je da može biti uneto nešto polena u te ramove i to je dodatna otežavajuća okolnost da ih skloniš.

To je brz posao. Otresi pčele, približi oprezno ramove sa medom do jednog ili dva, koje ostavljaš i gotov posao.


Ako čekaš, može se pogoršati vreme i ne znaš koliko će dugo trajati hladnije vreme.


PS

Dok sam pisao, stigla je i Vojina poruka. Imaš dva glasa za i nemoj čekati da nas eventualno preglasaju i da ti društvo rikne  ;D
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #31 poslato: Februar 01, 2015, 23:06:04 »
Stigla mi nedavno od jednog prijatelja dobra domaća šljivka pa ona u ovo slobodno vreme daje dodatno ubrzanje. Zato sam malo brži od tebe u kucanju.
Pozdrav...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #32 poslato: Februar 01, 2015, 23:08:30 »
Bićeš isključen sa foruma zbog dopinga  ;D ako u ovom svetu ima i malo pravde  ;D
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #33 poslato: Februar 02, 2015, 17:07:50 »
Citat: Dragan Šošić
Kako misliš prislonio uz klube? Ako ti je središte ostalo sa više okvira koji imaju malo meda, napravio si problem.
 Ako jako zahladi, med na obodu klubeta je beskorisan.
Danas otvorio ponovno košnicu. Klube smješteno na 4 okvira. Na vanjskim okvirima (od ova 4 okvira) ima oko 3 prsta mednih vijenaca, sada sam sa svake strane dodao po još okvir na kojem je med do pola okvira + iznad samog klubeta šećerna pogača. Ako ih baš i stisne nekakva zima imat će u blizini hrane a kada otopli neka ju prenose prema unutra jer količinski je ima dosta. Dan je bio 3-4 stupnja sunčan bez vjetra pa sam pregledao i ostale košnice. Sve sam košnice sveo na jedan nastavak jer im mislim dodati u proljeće polunastavak. Donji nastavci su bili redom svi prazni osim u jednoj košnici gdje je na 2-3 okvira bilo još nešto mednih vijenaca koje sam prebacio u nukleuse. U jednoj košnici sam naišao na uginule pčele. Ispod klubeta na jednom okviru 100-200 pčela je očito ostalo bez hrane, isto toliko je bilo na podnjači. Vjerovatno se klube smjestilo na granici između 2 nastvaka pa su donji izvukli "deblji kraj"

Van mreže Željko Jovanović

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #34 poslato: Februar 02, 2015, 18:44:18 »
Bićeš isključen sa foruma zbog dopinga  ;D ako u ovom svetu ima i malo pravde  ;D

PRAVDA ZA VOJU

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #35 poslato: Februar 02, 2015, 22:43:13 »
Ima pravde drugari ali šljivka je šljivka, posebno kada je lepa domaća. Nikakav joj viski nije ravan.
Kolega Anto ovaj mali deo što je umro i nije velika šteta ako je glavnina klubeta sa maticom prešla u drugi nastavak.
Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #36 poslato: Februar 02, 2015, 23:00:16 »
Mislim da bi trebao izvući pouku iz ovoga ubuduće. Moraš biti siguran gdje ti se klube smjestilo i smještaj hrane oko klubeta. Možda bude jednom pčelar i od mene (za 100 godina ;) )

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #37 poslato: Februar 03, 2015, 09:58:25 »
 
 
                         Bice Anto, bice ne boj se. Kod mene i mom kraju se kaze - Ko se vrabaca plasi taj zito ne seje. Nema povlacenja,hrabro napred Ti si vec ozbiljno zapcelario.
                         Pozdrav i svako dobro - Rakovac.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #38 poslato: Februar 13, 2015, 18:07:14 »
Danas mi stigao kontejner pa da se malo pohvalim...  8)

Van mreže Aleksandar Nadrljanski

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sanad 89m
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #39 poslato: Februar 13, 2015, 18:13:31 »
Kolega Anto

Pozdrav iz Sanada

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #40 poslato: Februar 13, 2015, 18:48:03 »
Lepo izgleda...


dve me stvari interesuju, jedna je način učvršćivanja košnica unutar kontejnera prilikom transporta, i druga kolko to zadovoljstvo košta, ako nije tajna...

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #41 poslato: Februar 13, 2015, 19:36:42 »
Čestitam!
Na prvo gledanje- izgleda sasvim dobro.
Ja imam isto sa 32 košnice i mislim da je to prava mera(teorija kaže od 30-50 košnica na jednom mestu)za naše pašne prilike. Bolje 30 ;) . Ko ima veće apetite, neka napravi još jedan(ili još dva... itd.)
     Predlažem ti da staviš na pod laminat. Lako se održava. Tokom rada, bude tu i curenja meda i ulepljenog voska, propolisa...samo mokra krpa i povremeno špakla i uvek će ti pod biti besprekoran.
Sretno ti bilo.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #42 poslato: Februar 13, 2015, 21:23:59 »
Citat: Boris Salaj
dve me stvari interesuju, jedna je način učvršćivanja košnica unutar kontejnera prilikom transporta, i druga kolko to zadovoljstvo košta, ako nije tajna...
Na slici Kontejner 7 vide se crvene letve koje se zatežu između spojeva košnica tako da se ne mogu pomicati unazad. Prema naprijed i lijevo-desno idu skroz do profila pa ne mogu micati. Veselje me košta cca 2500€ ali mislim da se isplati, samo materijal košta pola te cijene.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #43 poslato: Februar 13, 2015, 21:28:14 »
Citat: dusan lazic
Predlažem ti da staviš na pod laminat. Lako se održava....
Pustići prvo da se ovaj OSB podere, a onda staviti nešto kvalitetnije. Ne mogu ići na već postavljeno jer će biti višlje pa će mi zapinjati dok izvlačim plodišta.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelinjak Ante Dankića
« Odgovor #44 poslato: Februar 13, 2015, 21:50:30 »
Koliko vidim, nisi predvideo točkiće ispod podnjače za izvlačenje košnice? Ja imam 4 točkića. Razmišljam, možda bi bilo dovoljno samo dva komada na prednjem kraju(zadnji kraj malo podigneš i povučeš...)